Kasza manna to jedno z pierwszych dań zbożowych, które dostaje niemowlę. Jest cennym źródłem witamin, zwłaszcza z grupy B i minerałów. Dostarcza błonnika, który sprawia, że jelita pracują sprawnie, a dziecko nie ma zaparć i bólów brzuszka. Jest też lekko strawna, bogata w białko i przed wszystkim smaczna. Zobacz, jak i od kiedy podawać ją dziecku.

Reklama

Od kiedy można podawać niemowlakowi mannę?

Kaszę mannę możesz podać niemowlakowi już w 5 miesiącu, gdy zaczynasz rozszerzać jego dietę. Możesz też wprowadzić ją miesiąc później – jeśli zgodnie z zaleceniami WHO przez pierwsze 6 miesięcy chcesz karmić niemowlę wyłącznie piersią. W poradniku Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie „O żywieniu i aktywności fizycznej dzieci” czytamy, że rozszerzanie diety niemowlaka należy zacząć nie wcześniej niż po 17 tygodnia życia i nie później niż w 26 tygodniu. Taki termin został potwierdzony w najnowszych zaleceniach dotyczących rozszerzania diety niemowlaka, wprowadzonych przez polskich ekspertów na początku 2021 roku.

Jaka kasza manna dla niemowlaka?

Zwykła czy gotowa kaszka niemowlęca – nie wiesz od czego zacząć? Jedna i druga jest dobra dla dziecka. Dawniej nie było specjalnych kaszek dla niemowląt, więc rodzice podawali zwykłą mannę. Teraz możesz wybierać. Kaszki produkowane dla niemowląt są łatwiejsze w przygotowaniu – wystarczy dodać do nich ciepłą wodę. Są też lżej strawne (zawierają częściowo zhydrolizowaną skrobię, która w zwykłej kaszy nie jest rozbita na tak małe cząstki). Gotowe kaszki, niestety, często mają w składzie cukier (a czasem nawet sporą jego ilość). Przed zakupem uważnie czytaj skład i wybieraj te, które nie mają cukru wcale lub tylko niewielką ilość.

Zanim podasz mannę (lub inną kaszę), zapoznaj dziecko ze smakiem warzyw. Według najnowszych zaleceń żywieniowych rozszerzanie diety zaczynamy od warzyw.

Jak podawać mannę niemowlakowi?

  • Zagęszczaj manną pierwsze zupki – zacznij od dodania małej ilości (pół łyżeczki) ugotowanej na wodzie kaszy manny do zupki (pierwszą zupkę dla niemowlaka możesz ugotować z ziemniaka i marchewki). Całość przed podaniem zmiksuj. Stopniowo możesz zwiększać ilość dodawanej kaszy.
  • Dodaj kaszę mannę do mleka z piersi – ugotuj ją na wodzie i połącz z odciągniętym mlekiem. Taka kaszka może być np. dobrym daniem na dobranoc.
  • Podawaj mannę jako oddzielny posiłek – gdy dziecko oswoi się z jej smakiem i będzie ją dobrze tolerować (czytaj niżej o glutenie), możesz podawać mu samą kaszę albo z warzywami lub owocami jako deser (porcja ok. 150 g).
  • Ostudź ugotowaną kaszę i pokrój na kwadraty – w ten sposób podają mannę niemowlętom rodzice, którzy stosują metodę BLW. Maluch może jeść taką kaszę rączką. To sposób podania kaszy dla dzieci w wieku około 8 miesięcy.

Kasza manna – jakie proporcje?

Gdy zaczynasz rozszerzanie niemowlęcej diety, dbaj, aby pierwsze dania miały płynną konsystencję. Nawet te z dodatkiem kaszki na początku powinny ściekać z łyżeczki. Jeśli chcesz dodać kaszę do zupki, ugotuj mannę na wodzie, rozprowadź z papką jarzynową i rozcieńcz swoim pokarmem lub mlekiem modyfikowanym. Z upływem czasu dziecko będzie mogło jeść gęstsze dania, które w końcu zaczną przypominać konsystencją typową kaszkę.

Zobacz także

Jak zrobić mannę do butelki?

Wielu rodziców szuka przepisu na kaszę mannę, którą można podać niemowlakowi w butelce. Takie danie na dobranoc miałoby zapewnić dłuższy sen. Problem w tym, że specjaliści od żywienia dzieci nie zalecają podawania kaszek przez smoczek. Karmione w ten sposób dziecko nie będzie chciało później gryźć pokarmów. Rośnie również ryzyko próchnicy butelkowej, zwłaszcza gdy dziecko je z butelki słodkie kaszki. W okresie rozszerzania diety dziecko jest już gotowe, aby ćwiczyć jedzenie łyżeczką. Na początku może mieć jeszcze odruch wypychania pokarmu językiem, ale jest to przejściowe. Jeśli chcesz nakarmić wieczorem niemowlę kaszą, przygotuj ją w miseczce.

Kasza manna dla niemowlaka – przepisy

  1. Kasza manna na mleku modyfikowanym z owocami
  2. Kasza manna z owocami na mleku krowim
  3. Pierwsza zupka z dodatkiem kaszy manny
  4. Zupa z indykiem, żółtkiem i kaszą manną
  5. Babeczki z grysiku dla dziecka (od 11 miesiąca)

Manna zawiera gluten

Kasza manna może być pierwszą kaszą w diecie dziecka. Ponieważ zawiera gluten (białko roślinne, które powoduje alergie), kiedyś podawano ją niemowlętom po kaszce bezglutenowej. Najpierw maluch dostawał kleik ryżowy (ryż nie zawiera glutenu), a potem mannę. Zalecenia te nie są już aktualne. Wprowadzając mannę do diety dziecka, należy jednak zachować ostrożność:

  • zaczynaj od małych porcji i stopniowo je zwiększaj
  • uważnie obserwuj dziecko (rób to zawsze, gdy podajesz niemowlakowi nowy produkt)
  • w czasie wprowadzania manny, nie podawaj dziecku innych nowości

Jeśli zauważysz u dziecka luźne stolce lub zaparcia, bóle brzuszka, zmiany na skórze i gorsze samopoczucie, skonsultuj się z pediatrą. W ten sposób objawia się alergia na gluten, nieceliakalna nadwrażliwość na gluten lub celiakia. Lekarz sprawdzi, czy nie są to objawy uczulenia na gluten.

Pediatra wyjaśnia: Dlaczego gluten podaje się teraz niemowlętom inaczej

A może zrezygnować z glutenu?

Słyszałaś, że gluten szkodzi? Na własną rękę nie podejmuj decyzji o niepodawaniu manny lub innych produktów glutenowych. Dieta dziecka od samego początku powinna być urozmaicona. Oprócz manny, niemowlak powinien poznawać smak innych produktów zbożowych – kaszy jaglanej, ryżowej, a potem także bogatszych w substancje odżywcze grubych kasz (np. jęczmiennej). Obawiasz się, że maluchowi nie będą odpowiadały grudki, jakie mają grube kasze. Przed podaniem możesz je miksować albo po stężeniu kroić w grubsze kawałki, które dziecko będzie mogło wziąć do rączki.

Zobacz też:

Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama