Niemowlę
Fotolia
Dieta

Niemowlę tyje? Powód: błędy rodziców i... leptyna! [WYWIAD]

Karmienie niemowlęcia za każdym razem, gdy płacze, podawanie mu słodkich serków, pojenie sokami: błędy rodziców powodują, że już u niemowląt przestają dobrze funkcjonować mechanizmy głodu i sytości - alarmuje Iwona Beń-Skowronek, endokrynolog.

Około 20 proc. niemowląt waży za dużo - już w tym wieku można u nich stwierdzić nadwagę i otyłość. Dlaczego niemowlęta tyją, jakie są najczęstsze błędy popełniane przez rodziców - mówi dr hab. Iwona Beń-Skowronek, endokrynolog.

Jak to się dzieje, że już niemowlęta zaczynają ważyć za dużo? Są do tego genetycznie predysponowane? Nie funkcjonują u nich mechanizmy głodu i sytości? Dlaczego jedzą za dużo?

Przyczyną otyłości niemowląt najczęściej jest przekarmianie. Każde dziecko ma inny apetyt i inne zapotrzebowanie na jedzenie. Najlepszą metodą karmienia jest karmienie piersią. Kiedy do żywienia niemowląt wprowadzamy mieszanki mleczne, trzeba pamiętać, by nie były one zbyt stężone (nie zawierały więcej proszku niż w przepisie). Niestety, rodzice często dodają zbyt dużo mleka w proszku do wody, sporządzając mieszankę.
W upalne dni lub wówczas, gdy dziecko przebywa w nagrzanym pomieszczeniu, płacz nie zawsze oznacza głód i chęć jedzenia. Niemowlę często chce po prostu pić. Jeżeli zaczyna płakać szybko po posiłku, najlepiej podawać dziecku niewielką ilość przegotowanej wody. 

Z punktu widzenia endokrynologa: dlaczego jedno dziecko od początku je mało i nie domaga się więcej, a inne zjada za dużo?

Każdy człowiek ma inną objętość żołądka – dlatego jedne niemowlęta przestają jeść po zjedzeniu ok. 100 ml mieszanki mlecznej, a inne piją więcej.
Kiedy jemy, wydzielanie w organizmie cholecystokininy, jest dla mózgu sygnałem, że żołądek został już wypełniony. Jeśli jednak dziecku zawsze podajemy w nadmiarze wysokokaloryczny posiłek (np. słodką mieszankę mleczną), to przestawiamy cały system regulacji apetytu na wyższy poziom. Nieprawidłowości w wydzielaniu neuroprzekaźników odpowiedzialnych m.in. za nadmierny apetyt na słodycze, powodują, że dziecko chce ich jeść jeszcze więcej. Ważnym hormonem jest leptyna, która powinna hamować ośrodek głodu. Jest ona wydzielana przez tkankę tłuszczową. U większości otyłych dzieci poziom leptyny jest podwyższony, a nadmiar powoduje wytworzenie oporności na jej działanie. Dlatego dziecko dalej chce jeść.

Kiedyś były ścisłe zalecenia, ile niemowlęta mają jeść na każdą porcję. Dziś takich zaleceń nie ma, mówi się, żeby karmić dziecko zgodnie z jego apetytem. Czy to nie jest droga do otyłości?

Stwierdzenie, że dziecko ma jeść tyle, ile chce, dotyczy tylko karmienia piersią. Jeżeli zaczynamy dokarmiać dziecko mlekiem modyfikowanym, to są orientacyjne zalecenia dotyczące objętości mieszanki na jedno karmienie i ilości posiłków.
Często błędy żywieniowe wynikają z niepokoju młodych matek, z rygorystycznego stosowania się do informacji znalezionych w Internecie lub w poradnikach. Młode kobiety, wychowujące pierwsze dziecko nie budują wokół siebie sieci wsparcia w postaci matki, ciotki, babci. Każdą uwagę dotyczącą wychowania dziecka przyjmują z niechęcią. A czasem warto skorzystać z doświadczenia innych.

Jakie błędy żywieniowe najczęściej popełniają rodzice małych dzieci?

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest rozładowywanie każdego napięcia dziecka poprzez podanie jedzenia. W ten sposób od okresu niemowlęcego mały człowiek uczy się, że jedzenie jest najlepszą nagrodą i panaceum na całe zło. To ugruntowuje się w okresie wczesnego dzieciństwa: dzieciom ofiarowujemy słodycze i różne pokarmy zamiast własnego czasu. A może zamiast pysznych lodów pograć z maluchem w piłkę? Zamiast czekolady dziecku dać książeczkę i przeczytać ją razem. Na prezenty z okazji urodzin, pod choinkę zamiast słodyczy warto wymyśleć prezenty, które pozwolą razem atrakcyjnie spędzić czas.
Kolejny błąd to zbyt późne wprowadzanie zup jarzynowych (powinny być w jadłospisie dziecka od 6. miesiąca życia) i ich dosładzanie. Słodzone są też jogurty i serki dla starszych niemowląt i małych dzieci, słodkie są soki owocowe. Gdy dziecko je głównie rzeczy słodkie, uczy się, że tylko słodki smak wiąże się z zaspokojeniem głodu.
Bardzo częstym błędem jest karmienie dzieci po 1. roku życia przez sen lub podawanie słodzonych napojów wieczorem i w nocy. Jeżeli dziecko potrzebuje picia wystarczy mu w nocy przegotowana woda lub bardzo rozcieńczony sok. Picie słodkich napojów w nocy prowadzi nie tylko do otyłości ale również do próchnicy zębów.
Powszechnym błędem jest też podawanie słodkich soków przecierowych w nadmiarze. Dobowa porcja takiego soku dla niemowlęcia to ok 100-150 ml. A dzieci często wypijają kilka razy dziennie taka porcję wysokokalorycznego soku.

Dr hab. Iwona Beń-Skowronek, jest endokrynologiem, kierownikiem Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Jest m.in. laureatką nagrody im. prof. Tomasza Romera przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Endokrynologów i Diabetologów Dziecięcych. 


Zobacz także:

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

Dieta niemowląt
Grażyna Łuszczyńska
Dieta
Za słodko, za słono, mało kolorowo! Taka jest dieta niemowląt [WIDEO]
Alarmujące dane: 80% niemowląt dostaje przekąski, i to po kilka dziennie! Dieta niemowlęcia jest za mało kolorowa, za bardzo słodka, za bardzo słona - to najnowsze wyniki badań Instytutu Matki i Dziecka.

Rodzice popełniają wiele błędów w odżywianiu niemowląt . Błędy popełnione w okresie niemowlęcym są szczególnie niebezpieczne, bo dziecko przyzwyczaja się do takiego sposobu odżywiania. Niemowlęta dostają za dużo przekąsek . To nie jest 1-2 przekąski dziennie, tylko co najmniej kilka - mówi prof. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Przekąski - największy grzech w dietach niemowląt Ponad 80 proc. niemowląt dostaje dodatkowo przekąski - wynika z badań Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie . Niestety, nie są to warzywa i owoce - co proponują specjaliści zajmujący się żywieniem dzieci. Na pierwszym miejscu są słodkie napoje, słodkie desery mleczne i słodycze. Czytaj też: 2/3 rodziców źle żywi niemowlęta. Ty też? Za mało ryb Kolejny błąd rodziców: niepodawanie dziecku ryb. - Ryby to ważne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych , głównie kwasu DHA, który jest ważny dla rozwoju mózgu dziecka - mówi prof. Halina Weker. Nie wszyscy rodzice pamiętają też o dodatkowym podawaniu dziecka witaminy D i kwasu DHA. Dieta dzieci jest za mało urozmaicona, za słodka, za słona, mało kolorowa.  

Prof. Piotr Socha
Graf. Anna Kołacz
Dieta
Dziecko to nie automat do jedzenia! Nie popełniaj tych błędów [WIDEO]
Dziecko czasem nie chce jeść, bo broni się przed nadopiekuńczością rodziców. Jakich błędów nie popełniać, by nie doprowadzić do zaburzeń karmienia i nie wychować niejadka - mówi ekspert: prof. Piotr Socha.

Aż 30 proc. rodziców niemowląt i małych dzieci twierdzi, że ich dzieci to niejadki . Albo nie chcą nic jeść albo nie chcą jeść niektórych produktów, np. warzyw, mięsa, kasz. Najczęściej powodem braku apetytu u niemowlęcia i zaburzeń karmienia są błędy popełniane przez rodziców - mówi prof. Piotr Socha, pediatra i gastroenterolog z Centrum Zdrowia Dziecka. Błędy rodziców i zaburzenia karmienia Już u dziecka w wieku ok. 1-3 lat mogą się rozwinąć zaburzenia karmienia. Dziecko nie chce jeść, bo nie odczuwa głodu i sytości.   problemy. Najczęściej powodem są błędy popełnione przez rodziców: karmienie na siłę, karmienie w nocy, wybudzanie w nocy na posiłek stałe podsuwanie czegoś do jedzenia. - Mama jest osobą najbardziej troskliwą dla dziecka, ale nadmierna troskliwość powoduje, że czasem dziecko zaczyna bronić się przed nadmiernie opiekuńczą mamą - mówi prof. Piotr Socha. Dziecko to nie automat do jedzenia - Mama często stara się, żeby dziecko zjadło wszystko do końca, 150-180 ml, a dziecko nie jest automatem, maszyną. Jeśli dziecko zje mało na jeden posiłek, to trzeba to uszanować. Być może dziecko zje więcej na kolejny posiłek - tłumaczy prof. Socha. Rodzice powinni obserwować u dziecka oznaki głodu i sytości . Karmić je wtedy, kiedy jest głodne. Niemowlę karmi się na żądanie , ale już w 6-8. miesiącu życia powinien pojawić się rytm posiłków . - Rodzice są bardzo opiekuńczy, dużo czytają, wiedzą na temat żywienia niemowląt, ale za mało zwracają uwagę na oznaki głodu i sytości - dodaje prof. Socha. W efekcie mogą rozwinąć się poważne zaburzenia karmienia , kiedy dziecko odmawia jedzenia. Zobacz też: Raport 2017: Co jedzą niemowlęta? Za słodko, za słono, mało kolorowo: tak jedzą niemowlęta

nadwaga niemowlaka
Fotolia.com
Dieta
Czy niemowlę może mieć nadwagę?
Problemy z wagą często mają swoje źródło we wczesnym dzieciństwie. Dlatego reaguj, gdy dziecko ma nadwagę, nawet gdy jest niemowlakiem. Sprawdź, jakich błędów unikać, by nie zafundować maluchowi otyłości.

Niemowlęta na ogół są pulchne, bo niewiele się ruszają. Wałeczki tłuszczu tracą w 9.–10. miesiącu życia, kiedy zaczynają raczkować . Potem szczupleją. Przy prawidłowej diecie w wieku 2–3 lat po dawnych krągłościach pozostanie tylko wydatny brzuszek (jego mięśnie są jeszcze słabe). O nadwadze mówimy powyżej 90. centyla Kiedy mówimy o nadwadze u niemowlaka? Są dość ścisłe wytyczne. Według tzw. wąskiej normy masa ciała i wzrost dziecka powinny mieścić się między 25. a 75. centylem (a według szerokiej normy – nawet między 10. a 90. centylem). Jeśli wymiary niemowlaka nie wykraczają poza te granice, nie ma powodu do niepokoju. Dopiero gdy masa ciała dziecka znajdzie się powyżej 90. centyla, a wzrost pozostaje na 50. centylu lub niżej, można mówić o tym, że u niemowlaka pojawiła się nadwaga . Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko je za dużo, idź z nim do lekarza, który je zmierzy, zważy i – podobnie jak w przypadku niejadka – porówna stosunek masy ciała do wzrostu na siatkach centylowych . Siatki wskażą, czy rozwój malucha przebiega harmonijnie. Nadwadze u niemowlaka sprzyja zbyt częste podawanie mieszanki Dzieci karmione piersią rzadko mają problemy z nadwagą. Częściej zdarza się ona u niemowląt, które otrzymują mieszanki mleczne. Pamiętaj, by nie reagować na każdy płacz dziecka podawaniem butelki z mlekiem – przytul malucha, weź na ręce. Być może potrzebuje bliskości, a nie jedzenia!  Jeśli lekarz stwierdzi nadmiar kilogramów u twojego malucha, postaraj się wydłużyć czas między karmieniami. Sprawdź, czy właściwie przyrządzasz mieszankę : nie dodajesz za dużo proszku – jedzenie staje się wtedy bardziej kaloryczne. Nie dosypuj do mleka cukru ani mąki i nie spiesz się z podawaniem tuczących kleików i kaszek . Nie traktuj też piersi ani butelki jako pocieszyciela. Zamiast tego lepiej dziecko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj