karmienie naprzemienne
Fotolia
Karmienie

Dokarmianie dziecka na piersi – poznaj zasady

Zazwyczaj dziecka karmionego piersią nie trzeba dokarmiać, ale i od tej zasady są wyjątki. Dokarmianie będzie wskazane np. gdy dziecko słabo przybiera albo gdy mamy do czynienia z wcześniakiem

Karmienie piersią to najlepsze, co możemy dać niemowlęciu i warto dołożyć wszelkich starań, aby je utrzymać. Z tego względu w okresie laktacji nie zaleca się zazwyczaj dokarmiania dziecka butelką – opite jak bąk mieszanką modyfikowaną nie będzie miało ochoty ssać długo piersi, a taki brak stymulacji może źle wpływać na laktację. Bywają jednak sytuacje, gdy dziecko karmione piersią wymaga okresowego lub stałego dokarmiania. Najlepsze w takiej sytuacji jest podawanie odciągniętego pokarmu mamy. Czasami bywa konieczne podawanie dodatkowo mleka modyfikowanego.

Nowe badania mówią: smoczek nie musi szkodzić laktacji

Wybór metody podawania pokarmu od lat wzbudza kontrowersje specjalistów. Uważają oni, że dziecko które dostaje do ssania smoczek, nie wróci do ssania piersi. To jednak nie jest reguła: są niemowlęta, które od razu po urodzeniu mają kłopoty z prawidłowym ssaniem, a smoczka „nie próbowały”, są też i takie, które po okresie dokarmiania powróciły do ssania piersi. Naukowcy wciąż starają się wyjaśnić przyczyny zaburzeń mechanizmu ssania.
Sprawdź, jak rozpoznać, że dziecko nie umie ssać piersi.

Filmy, nakręcone dzięki metodzie USG pokazują, że proces ssania niemowlęcia wygląda inaczej, niż jeszcze niedawno sądzono. Pokarm nie jest wymasowywany z piersi dzięki rytmicznej fali na języku – kluczową rolę odgrywa tu podciśnienie, jakie powstaje w przestrzeni pomiędzy szczytem brodawki, nasadą języka i podniebieniem dziecka. To właśnie dzięki podciśnieniu dziecko zasysa pokarm.
Niedawno przeprowadzone badania wykazały też, że dokarmianie butelką z odciągniętym pokarmem, o ile liczba karmień nie przekraczała 2 na dobę, nie wpływa negatywnie na karmienia piersią. Ta metoda sprawdza się m.in. u niemowląt rozdzielonych z mamą (np. z powodu jej wyjazdu lub powrotu do pracy) lub u dzieci, które radykalnie odmawiają ssania piersi. (Sprawdź też: karmienie i praca – jak utrzymać laktację).

Najlepsza butelka dla niemowlaka - sprawdź opinie

Gdy nie umie ssać piersi – pomoże SNS

Sytuacja, w której dziecko nie umie efektywnie ssać piersi, jest dla każdej mamy bardzo trudna i stresująca. Na szczęście istnieją różne sposoby podawania odciągniętego pokarmu lub mleka modyfikowanego. W przypadku zaburzeń mechanizmu ssania rehabilitanci i doradcy laktacyjni zalecają system SNS albo metodę: „Palec-dren-strzykawka” – dziecko chwyta dren (spływa nim mleko) wraz z palcem osoby karmiącej.
Noworodka albo niemowlę powinno się dokarmiać butelką tylko w uzasadnionych przypadkach, możliwie krótko, nie rezygnując z uczenia go ssania piersi. Podawanie butelki stwarza bowiem sytuację, w której i dziecko, i mama przyzwyczajają się do takiego sposobu karmienia. Ponadto budzi ono ryzyko przekarmiania. Decyzję taką warto podjąć z doradcą laktacyjnym, szukając takiego specjalisty, który dodatkowo nie wzbudza poczucia winy u mamy.
Jeśli dziecko umie chwycić pierś, ale nie uzyskuje odpowiedniej ilości mleka (taką sytuacją może być niedobór pokarmu u matki, rozbudzanie laktacji), można stosować tzw. system wspomagania karmienia czyli SNS. Wypełnioną mlekiem butelkę z drenami mama zawiesza na szyi – dren ułożony jest tak, by maluch mógł chwycić go wraz z sutkiem. W ten sposób uczy się ssać pierś, a ssąc, pobudza laktację.
(Co to jest kryzys laktacyjny i kiedy się go spodziewać? Czytaj: Kalendarz karmienia piersią)

Wcześniak może nie mieć sił, by ssać

Czasem dziecko jest bardzo małe i słabe lub nie umie ssać, np. gdy urodziło się jako wcześniak, ze zbyt małą masą ciała albo ma wadę wrodzoną. W takich przypadkach przez pewien czas dostaje pokarm sondą, którą wprowadza się przez nosek wprost do żołądka. W tym czasie wskazane jest podawanie dziecku specjalnych terapeutycznych smoczków do nauki ssania, by mogło ćwiczyć tę niezwykle ważną umiejętność.
Niekiedy warto, zwłaszcza w przypadku wcześniaków, stosować odpowiednie nakładki na piersi (kapturki), które umożliwiają wcześniakom prawidłowe jej uchwycenie, patrz też: Kapturki do karmienia – za czy przeciw).

To ty decydujesz

Wybór sposobu dokarmiania dziecka karmionego piersią to indywidualna decyzja. Zależy od wieku dziecka, jego sytuacji zdrowotnej i rodzaju zaburzeń ssania piersi. Podejmuje ją lekarz prowadzący dziecko we współpracy z doradcą laktacyjnym. Jednak niezwykle istotne jest, aby metoda dokarmiania odpowiadała rodzicom i aby pozwoliła jak najszybciej wrócić do karmienia piersią.

Konsultacja: dr n. med. Magdalena Gugulska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), dyrektor Centrum Nauki o Laktacji.
 

Jak się ratuje wcześniaki opowiada prof. Kornacka [WIDEO]

odciaganie pokarmu metoda 7 5 3
Adobe stock
Karmienie
Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 wspomaga laktację
Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 nosi nazwę schematu Chele Marmet. Stworzyła go specjalistka z Instytutu Laktacji w Kaliforni. Metoda 7 5 3 polega na odciąganiu pokarmu po każdym karmieniu, z każdej piersi, przez określony w minutach czas.

Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 warto polecić każdej kobiecie, która chce stymulować laktację. Aby do tego doszło, schemat Chele Marmet trzeba kontynuować przez minimum 7 dni z rzędu. Metoda pozwala odciągnąć maksymalną ilość pokarmu w najkrótszym możliwym czasie: 30 lub 20 minut – odciąganie pokarmu tym sposobem obejmuje dwa schematy, które podajemy niżej. Spis treści: Schematy odciągania pokarmu metodą 7 5 3 Zasady odciągania pokarmu metodą 7 5 3 Dodatkowe rady ułatwiające odciąganie pokarmu Schematy odciągania pokarmu metodą 7 5 3 Dłuższy schemat 7 5 3 wymaga odciągania pokarmu przez 30 minut . Wykonuje się go następująco: 7 minut z jednej piersi, 7 minut z drugiej, 5 minut z jednej, 5 minut z drugiej, 3 minuty z jednej, 3 minuty z drugiej. Można też zastosować krótszy, 20-minutowy schemat 5 3 2 , jeśli kobieta nie ma czasu na realizację dłuższego schematu. Ten krótszy wygląda następująco: 5 minut z jednej piersi, 5 minut z drugiej, 3 minut z jednej, 3 minut z drugiej, 2 minuty z jednej, 2 minuty z drugiej. Jeżeli kobieta zastosuje podwójny laktator , którym można odciągać pokarm z obu piersi jednocześnie, schemat dłuższy skraca się do 15 minut, a krótszy do 10. To wygodne rozwiązanie, gdyż przy stosowaniu schematu dłuższego, przez pierwsze 10 dni odciąganie pokarmu 8 razy na dobę w sumie zajmuje aż 4 godziny. Zasady odciągania pokarmu metodą 7 5 3 Aby metoda była skuteczna, należy przestrzegać określonych zasad odciągania pokarmu: odciąganie pokarmu trzeba przeprowadzać 8-10 razy w ciągu doby , w tym przynajmniej raz w nocy, aby uzyskać efekt stymulacji laktacji , metoda powinna być stosowana minimum przez tydzień, odciąganie pokarmu musi za każdym razem odbywać się po karmieniu , nie ma znaczenia, od której piersi rozpocznie się odciąganie pokarmu, do...

odciąganie mleka
Adobe Stock
Karmienie
Karmienie mieszane: jak karmić piersią i mlekiem modyfikowanym [ZASADY]
Karmienie mieszane to karmienie częściowo piersią, a częściowo butelką. Takie karmienie może być konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Z pomocą pediatry zebrałyśmy najważniejsze zasady karmienia mieszanego, a wśród nich reguły dotyczące dopajania i dobierania ilości mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane budzi wiele wątpliwości wśród młodych mam. Dopóki nie ma wskazań medycznych, nie trzeba przechodzić na karmienie mieszane i dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym. Jeśli niemowlę ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem: np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, a nie chcesz rezygnować z podawania piersi. Skąd zatem wiedzieć, ile mleka modyfikowanego przygotować dla dziecka, i jak go nie przekarmić? I co z dopajaniem niemowlaka podczas karmienia mieszanego? Spis treści: Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka? Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wybrać? Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym? Karmienie mieszane: czy można podawać mleko inaczej niż butelką? Karmienie mieszane: co ile godzin podawać mleko? Karmienie mieszane a dopajanie Czy da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy z karmienia mieszanego można przejść na karmienie wyłącznie naturalne? Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Karmienie mieszane może zaburzyć naukę ssania piersi, a więc utrudnić karmienie naturalne. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie piersią , nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach od porodu, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił....

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Kiedy i JAK odciągać pokarm z piersi?
Odciąganie pokarmu może pomóc zwalczyć nawał pokarmu po porodzie albo rozkręcić laktację np. po przedwczesnym porodzie. Zobacz, kiedy warto odciągać pokarm i jak to robić.

Kiedyś położne radziły, aby po każdym karmieniu dodatkowo odciągać pokarm , aby „całkowicie opróżnić pierś” i w ten sposób uniknąć zastoju pokarmu. Dziś wiemy, że coś takiego, jak całkowite opróżnienie piersi nie istnieje – mleko powstaje podczas ssania dziecka, a jego ilość zależy od tego, jak często dziecko ssie i jak efektywnie. Wiadomo też, że odciąganie mleka po każdym karmieniu nie chroni przed zastojem mlecznym – przeciwnie, paradoksalnie może nawet do niego doprowadzić. Odciąganie mleka będzie wskazane z innych powodów. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto odciągać pokarm: 1. Dziecko jest wcześniakiem Karmienie wcześniaka może być trudne, szczególnie kiedy dziecko jest oddzielone od mamy i leży w inkubatorze. Jednak dla wszystkich wcześniaków mleko mamy jest pokarmem pierwszego wyboru. Nawet jeżeli dziecko nie może od razu być przystawione do piersi, warto regularnie odciągać pokarm i dbać o laktację. Odciąganie pokarmu powinno odbywać się ok. 6-8 razy na dobę, metodą: 7-5-3-1. Polega ona na tym, że odciągamy naprzemiennie z obu piersi: po 7 minut, następnie po 5, potem po 3 i na końcu po jednej minucie. W ten sposób maksymalnie stymulujemy wytwarzanie pokarmu.     Odciąganie mleka z piersi jest bardzo ważne, ale w stymulowaniu laktacji równie ważną rolę odgrywa też bliskość z dzieckiem. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by rodzice dotykali wcześniaka w inkubatorze (trzeba jednak zapytać lekarzy, jak można to robić). Głaskanie, tulenie albo noszenie (jeśli to możliwe) wcześniaka nie tylko pozytywnie wpływa na jego zdrowie, ale też powoduje u mamy wydzielanie hormonów, które stymulują produkcję pokarmu. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie   2. Dziecko słabo ssie Jeżeli dziecko nie umie prawidłowo uchwycić piersi albo ssie nieefektywnie (nie słychać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz