Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
waga dziecka w 11  miesiącu życia
fotolia.com
Rozwój

Ile powinno ważyć 11-miesięczne dziecko?

Twoje dziecko ma już 11 miesięcy, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest prawidłowa? Zobacz, ile powinno ważyć dziecko w 11. miesiącu życia!

Waga dziecka w 11. miesiącu życia

W 11. miesiącu życia możesz się już spodziewać, że dziecko potroi wagę urodzeniową lub będzie blisko potrojenia jej. Mimo to, pod koniec pierwszego roku życia, przyrost wagi nie jest już tak dynamiczny, jak w poprzednich miesiącach. Dziecko na tym etapie powinno przybrać jedynie 200-300 g w ciągu miesiąca. Dodatkowo, przyrost wagi może zostać chwilowo zahamowany, gdy dziecko ząbkuje lub jest chore. Wraz z ustąpieniem choroby lub bólu związanego z ząbkowaniem apetyt powinien wrócić, a masa ciała zacząć się zwiększać.

Waga urodzeniowa

Punktem wyjścia do oceny wagi 11-miesięcznego dziecka wciąż jest jego waga urodzeniowa. Wzrost i waga są bardzo ważnymi wskaźnikami prawidłowego rozwoju dziecka, ale ważniejszy od osiągnięcia konkretnej liczby kilogramów jest równomierny comiesięczny przyrost gramów do wagi urodzeniowej.

Możesz sprawdzić, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10-90 centyl. 

Zobacz też: Tutaj oblicz jak kształtuje się waga twojego dziecka na siatce centylowej

Niedowaga

Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Poniżej 3. centyla mówimy o skrajnej niedowadze.  

Jeżeli zauważyłaś spadek wagi po wprowadzeniu stałych pokarmów, może to świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego, np. glutenu lub nawet celiakii. Porozmawiaj na ten temat ze swoim pediatrą. Słabe przybieranie na wadze może być też oznaką niewłaściwej przemiany materii, choroby zakaźnej (daje też inne objawy) lub przewlekłej. W takich przypadkach idź z dzieckiem do lekarza. Dziećmi z niską masą zajmuje się np. endokrynolog. 

Nadwaga

Jeżeli przyrost wagi twojego dziecka jest od urodzenia równomierny i, mimo dużej liczby kilogramów, pediatra nie widział w tym nic niepokojącego, widocznie dziecko ma takie predyspozycje genetyczne. 

Jeżeli natomiast dziecko zaczęło gwałtownie przybierać na wadze po wprowadzeniu stałych pokarmów, powinnaś przyjrzeć się jadłospisowi malucha. Pamiętaj, że tak małemu dziecku nie należy podawać słodyczy ani kolorowych napojów. Jeżeli masz wątpliwości, jak należy karmić 11-miesięczne dziecko, przejrzyj schematy żywienia niemowląt lub zasięgnij porady dietetyka. Nigdy samodzielnie nie odchudzaj pulchnego dziecka! Ograniczanie mu pożywienia w tym wieku pozbawi go ważnych składników odżywczych, co może prowadzić do zaburzeń rozwoju i apetytu w przyszłości. 

Jeżeli waga dziecka jest powyżej 90. centyla, a wzrost poniżej 50. centyla, skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć choroby (np. cukrzycę) i porozmawiać o zapobieganiu nadwadze.  

Kiedy po pomoc do lekarza?

Natychmiast idź do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko znacznie odstaje od norm dla jego wieku – zarówno w przypadku zbyt niskiej, jak i zbyt wysokiej wagi. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka. 

Przeczytaj też: 11. miesiąc - przepisy i jadłospis do wydruku

BLW: zasady, które pomogą uniknąć zakrztuszenia [WIDEO]

waga dziecka w 18  miesiącu życia
fotolia.com
Rozwój dziecka
Ile powinno ważyć 18-miesięczne dziecko?
Twoje dziecko ma już 1,5 roku, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest prawidłowa? Zobacz, ile powinno ważyć dziecko w 18. miesiącu życia!

Waga dziecka w 18. miesiącu życia Przeciętna waga dziecka w 18. miesiącu życia to 11 kg u dziewczynek i 12 kg u chłopców (dane Narodowego Ośrodka Statystyki Medycznej). Pamiętaj, że jest to tylko średnia! Wiele dzieci w tym wieku waży +/- 3 kg od przeciętnej i jest to całkowicie normalne. W okolicy 1. urodzin dziecko powinno potroić wagę urodzeniową. Później jej przyrost jest znacznie wolniejszy, zwłaszcza, jeżeli się go porówna z pierwszymi miesiącami życia, gdy dziecko przybierało błyskawicznie. Możesz się spodziewać, że w okolicach 18. miesiąca życia twoje dziecko będzie przybierało na wadze zaledwie ok. 200 g miesięcznie. W tym wieku mogą zdarzyć się miesiące, gdy waga dziecka nie drgnie ani o gram, zwłaszcza w okresie jesiennych i zimowych przeziębień . O ile tylko dziecko jest prawidłowo żywione, nie masz powodów do zmartwienia.  Waga urodzeniowa Zakres wagi dla 1,5-rocznego dziecka jest dość duży i ma związek z wagą urodzeniową. W pierwszych miesiącach życia dzieci z małą wagą urodzeniową przybierają szybciej niż ich duzi rówieśnicy, ale w wieku 18. miesięcy prawdopodobnie i tak będą od nich nieco mniejsi. Dlatego ważniejszy od konkretnej liczby kilogramów jest w miarę równomierny przyrost wagi.    Sprawdź, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10-90 centyl.  Tutaj oblicz jak kształtuje się waga twojego dziecka na siatce centylowej Niedowaga Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Poniżej 3. centyla mówimy o skrajnej niedowadze.   Zawsze warto skonsultować z lekarzem wyniki, które odbiegają od normy. Mogą one wskazywać na problemy trawienne lub chorobę . Jeżeli natomiast zauważyłaś...

waga dziecka
fotolia.com
Rozwój
Ile powinno ważyć miesięczne dziecko?
Zastanawiasz się, czy twoje niemowlę odpowiednio dużo waży? Czytaj o wadze dziecka w pierwszym miesiącu życia.

Waga dziecka w 1. miesiącu życia  Punktem wyjścia do oceny wagi dziecka będzie jego waga urodzeniowa. W pierwszym tygodniu życia noworodek traci na wadze nawet do 10 proc. wyjściowej masy ciała i jest to zjawisko fizjologiczne. W ten sposób dziecko pozbywa się płynów ustrojowych nagromadzonych przez okres życia płodowego. Dziecko powinno odzyskać wagę urodzeniową po ok. 2 tygodniach od porodu. Może ją nawet nieco przekroczyć. Na tym etapie dziecko powinno przybierać ok 25-30 g dziennie lub 120-220 g na tydzień. Między 2 a 3 tygodniem życia możesz się spodziewać pierwszego tzw. skoku wzrostu. Jest to moment, w którym dziecko intensywnie rośnie i ma wilczy apetyt. Taki stan może utrzymywać się do 2 tygodni, po czym sytuacja wraca do normy.  Waga urodzeniowa Przez pierwsze miesiące życia punktem wyjścia do oceny wagi dziecka będzie jego waga urodzeniowa. Średnia waga dziecka urodzonego w terminie to 3,5 kg, przy czym w szerokiej normie mieszczą się niemowlęta ważące od 2,7 kg do 4,5 kg (taką wagę ma 90 proc. noworodków). Waga nie ma wpływu na ocenę dziecka w skali Apgar. Za normę uznaje się wagę (i wzrost) dziecka mieszczącą się między 25 a 75 centylem . Norma rozszerzona to zakres 10-90 centyl. Dzieci poniżej 10 i powyżej 90 centyla mogą mieć odpowiednio: niedowagę lub nadwagę.  Niedowaga u dziecka Dzieci lżejsze niż 2, 5 kg rodzą zazwyczaj mamy, które w ciąży palą, nieprawidłowo się odżywiają lub o zaburzonej pracy  łożyska. Także dzieci z ciąży mnogiej są mniejsze niż urodzone pojedynczo, a dolną granicą prawidłowej wagi jest dla nich 2,2 kg. Jednak same te wyżej wymienione powody niskiej masy urodzeniowej nie świadczą o niedowadze. Dzieci o niskiej wadze urodzeniowej mogą prawidłowo przybierać na wadze, chociaż prawdopodobnie będą mniejsze niż rówieśnicy, którzy urodzili się w wagowej normie .  Nadwaga u...

waga dziecka w 24  miesiącu życia
fotolia.com
Rozwój dziecka
Ile powinno ważyć 2-letnie dziecko?
Twoje dziecko ma już 2 lata, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest prawidłowa? Zobacz, ile powinno ważyć 2-letnie dziecko!

Waga dziecka w 2. roku życia Przeciętna waga 2-letniego dziecka to 12 kg u dziewczynek i 13 kg u chłopców (dane Narodowego Ośrodka Statystyki Medycznej). Jednak wiele dzieci w tym wieku waży +/- 3 kg od przeciętnej i jest to całkowicie normalne. Możesz się spodziewać, że w okolicach 2. urodzin twoje dziecko będzie przybierało na wadze zaledwie ok. 200 g miesięcznie. W tym wieku mogą zdarzyć się miesiące przestoju, gdy waga dziecka nie drgnie ani o gram, zwłaszcza w okresie jesiennych i zimowych przeziębień. Po powrocie do zdrowia apetyt powinien wrócić, a waga znów zacząć rosnąć. O ile tylko dziecko jest prawidłowo żywione, nie masz powodów do zmartwienia.  Waga urodzeniowa Zakres wagi dla 2-letniego dziecka jest dość duży i ma związek z wagą urodzeniową. W pierwszych miesiącach życia dzieci z małą wagą urodzeniową przybierają szybciej niż ich duzi rówieśnicy, ale w wieku 2 lat prawdopodobnie i tak będą od nich nieco mniejsi. Dlatego ważniejszy od konkretnej liczby kilogramów jest w miarę równomierny przyrost wagi.  Sprawdź, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej . Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10-90 centyl.   Niedowaga Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Poniżej 3. centyla mówimy o skrajnej niedowadze. Zawsze warto skonsultować z lekarzem wyniki, które odbiegają od normy. Mogą one wskazywać na problemy trawienne lub chorobę. Jeżeli natomiast zauważyłaś spadek wagi po wprowadzeniu nowych pokarmów, może to świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego, np. glutenu lub nawet celiakii. Porozmawiaj na ten temat ze swoim pediatrą.  W tym okresie wiele dzieci zaczyna jeść mniej niż dotychczas. Jest to częściowo spowodowane...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj