niania, opiekunka, szukanie niani
Fotolia
Niemowlę

Niania w domu

Doskonała opiekunka to prawdziwy skarb. Często staje się przecież ważnym członkiem rodziny! Kto w tej roli będzie najlepszy? I jak zorganizować jej pracę?

Doskonała opiekunka to prawdziwy skarb. Często staje się przecież ważnym członkiem rodziny! Kto w tej roli będzie najlepszy? I jak zorganizować jej pracę?

Wracasz do pracy. To już postanowione. Zastanawiasz się, kto zajmie się dzieckiem. Twoja mama lub teściowa? Niania? A może... tata? Każda opcja ma swoje wady i zalety. Każda wymaga dobrej organizacji.

Babcia na etacie
Być może rozważasz możliwość zostawienia dziecka pod opieką mamy czy teściowej. Taka sytuacja ma wiele zalet. Nie musisz martwić się o przeszłość, referencje i doświadczenie twojej „opiekunki”. Najpewniej też nie będziesz płacić jej pensji. A że każda babcia całym sercem kocha wnusia, więc czułości i troski mu nie zabraknie.
Minusem może być zaawansowany wiek mamy, a co za tym idzie gorsza kondycja fizyczna i kłopoty z własnym zdrowiem. Nawet najbardziej oddana babcia dość szybko odczuje zmęczenie, opiekując się ruchliwym maluchem czy targając po schodach wózek z niemowlakiem. Raczej też nie ponosi zbyt długo płaczącego maleństwa na rękach i nie pofika koziołków z wnusiem na tapczanie.
Pamiętaj: Decydując się na babciną pomoc, musisz również wziąć pod uwagę fakt, że będzie ona chciała wychowywać dziecko swoimi sprawdzonymi sposobami. Jej wiedza o małych dzieciach z reguły ma co najmniej kilkadziesiąt lat i obecne metody wychowawcze może przyjmować z rezerwą. Z doświadczenia wielu młodych mam wynika, że negocjacje z babcią, co jest dobre dla dziecka, a czego powinna unikać, bywają dużo trudniejsze niż z wynajętą opiekunką.

Obowiązki opiekunki
Przeprowadziłaś rzetelne rozmowy, odbyłaś kilka spotkań, posłuchałaś też własnej intuicji – i wreszcie wybrałaś. Ale to jeszcze nie wszystko. Aby osoba, której zaufałaś, była naprawdę dobrą nianią, musisz przekazać jej swój model wychowania (np. że nie pozwalasz oglądać dziecku telewizji, że nie uznajesz smoczka), zaznajomić z Waszymi zwyczajami (np. że zawsze do snu czytasz mu książeczkę lub śpiewasz kołysankę), powiadomić o szczegółach zdrowia i diety malucha.

Przetrenujcie też „na sucho” sytuacje, które będą wymagały od niani konkretnej interwencji. Możesz poprosić opiekunkę, by opisała Ci co zrobi, gdy: dziecko stanowczo odmówi zjedzenia obiadu, będzie płakać przez pół godziny, połknie znaleziony na dywanie guzik, zacznie wymiotować itp. Ustalając zawczasu plan działania w takich wypadkach, będziesz mogła od niani wymagać dostosowania się do niego, sama zaś z większym spokojem wyjdziesz co rano do pracy.

Najważniejsze wskazówki dla niani spisz na kartce i powieś w widocznym miejscu. Możesz również opisać jej rozkład dnia maluszka i uwagi dotyczące zdrowia (przyjmowanych leków) i diety (np. na co jest uczulony). Nie zapomnij również sporządzić osobnej kartki z numerami telefonów do członków najbliższej rodziny, pogotowia i pediatry. Niektóre mamy zostawiają w ustalonym miejscu jakąś sumę w gotówce, na wypadek gdyby szybko trzeba było wezwać taksówkę, zakupić lek w aptece itp.
Pamiętaj: Rozmawiaj z nianią. Gdy masz jakieś uwagi co do sposobu, w jaki zajmuje się dzieckiem, mów o tym. Nie licz na to, że opiekunka sama się domyśli. Obserwuj też uważnie dziecko, spokojny i radosny niemowlak to znak, że niania jest właściwie wybrana. Przemyśl też sprawę obowiązków niani. Być może do tych podstawowych chętnie dorzuciłabyś jeszcze np. prasowanie dziecięcych ubranek podczas drzemki maluszka czy gotowanie obiadu. Pamiętaj jednak, że opiekunka jest przede wszystkim dla dziecka. Im więcej będzie miała dodatkowych obowiązków, tym mniej czasu przeznaczy np. na zabawę z maluchem.

W ramionach taty
Tabu zostało przełamane! W naszych czasach ojcowie również udają się na urlop wychowawczy! Jeśli w Waszej rodzinie właśnie w ten sposób postanowiliście podzielić się obowiązkami, Wasze dziecko to prawdziwy szczęściarz.
Tata to – po mamie – najbliższa dziecku osoba. W jego obecności maluszek będzie się czuł bezpiecznie i spokojnie. Jednak aby równie spokojnie w roli „opiekunki” czuł się Twój mąż, musisz go wielu rzeczy nauczyć. Pamiętaj, że Ty dużą część swojej wiedzy dostałaś w genach, w spadku po niezliczonej liczbie kobiet zajmujących się swoim potomstwem. Mężczyzna nie ma tak rozwiniętej intuicji. Potrzebne mu są dokładne wskazówki, jak nosić, karmić, ubierać i przewijać dziecko. Najlepiej, abyś jak najwcześniej włączyła go w opiekę nad maleństwem. Zachęcaj tatę, aby samodzielnie kąpał czy usypiał synka lub córeczkę. Udzielaj mu konkretnych porad. Zamiast mówić: „Wsyp do butelki trochę mleka” powiedz: „Wymieszaj 6 miarek mleka z 200 ml wody”. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnych napięć w rodzinie, a tata – podparty konkretną wiedzą – będzie się czuł bezpiecznie, zostając po raz pierwszy sam na sam z dzieckiem.
Pamiętaj: Nie krytykuj, nie pouczaj, za to jak najczęściej chwal i okazuj mężowi zaufanie! Respektuj również jego metody wychowawcze – dziecko jest przecież tak samo tak twoje, jak i jego. Dzięki temu Wasza pociecha prócz „idealnej niani” zyska coś bezcennego – silną więź z tatą, która będzie potem procentować przez całe jego życie.

Tekst: Aleksandra Grzyb
Konsultacja: Anna Sasin, psycholog Pracuje w poradni psychologicznej dla kobiet egoCENTRUM, współpracuje z Fundacją „Szczęśliwe macierzyństwo”.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA