niania, opiekunka, szukanie niani
Fotolia
Niemowlę

Niania w domu

Doskonała opiekunka to prawdziwy skarb. Często staje się przecież ważnym członkiem rodziny! Kto w tej roli będzie najlepszy? I jak zorganizować jej pracę?

Doskonała opiekunka to prawdziwy skarb. Często staje się przecież ważnym członkiem rodziny! Kto w tej roli będzie najlepszy? I jak zorganizować jej pracę?

Wracasz do pracy. To już postanowione. Zastanawiasz się, kto zajmie się dzieckiem. Twoja mama lub teściowa? Niania? A może... tata? Każda opcja ma swoje wady i zalety. Każda wymaga dobrej organizacji.

Babcia na etacie
Być może rozważasz możliwość zostawienia dziecka pod opieką mamy czy teściowej. Taka sytuacja ma wiele zalet. Nie musisz martwić się o przeszłość, referencje i doświadczenie twojej „opiekunki”. Najpewniej też nie będziesz płacić jej pensji. A że każda babcia całym sercem kocha wnusia, więc czułości i troski mu nie zabraknie.
Minusem może być zaawansowany wiek mamy, a co za tym idzie gorsza kondycja fizyczna i kłopoty z własnym zdrowiem. Nawet najbardziej oddana babcia dość szybko odczuje zmęczenie, opiekując się ruchliwym maluchem czy targając po schodach wózek z niemowlakiem. Raczej też nie ponosi zbyt długo płaczącego maleństwa na rękach i nie pofika koziołków z wnusiem na tapczanie.
Pamiętaj: Decydując się na babciną pomoc, musisz również wziąć pod uwagę fakt, że będzie ona chciała wychowywać dziecko swoimi sprawdzonymi sposobami. Jej wiedza o małych dzieciach z reguły ma co najmniej kilkadziesiąt lat i obecne metody wychowawcze może przyjmować z rezerwą. Z doświadczenia wielu młodych mam wynika, że negocjacje z babcią, co jest dobre dla dziecka, a czego powinna unikać, bywają dużo trudniejsze niż z wynajętą opiekunką.

Obowiązki opiekunki
Przeprowadziłaś rzetelne rozmowy, odbyłaś kilka spotkań, posłuchałaś też własnej intuicji – i wreszcie wybrałaś. Ale to jeszcze nie wszystko. Aby osoba, której zaufałaś, była naprawdę dobrą nianią, musisz przekazać jej swój model wychowania (np. że nie pozwalasz oglądać dziecku telewizji, że nie uznajesz smoczka), zaznajomić z Waszymi zwyczajami (np. że zawsze do snu czytasz mu książeczkę lub śpiewasz kołysankę), powiadomić o szczegółach zdrowia i diety malucha.

Przetrenujcie też „na sucho” sytuacje, które będą wymagały od niani konkretnej interwencji. Możesz poprosić opiekunkę, by opisała Ci co zrobi, gdy: dziecko stanowczo odmówi zjedzenia obiadu, będzie płakać przez pół godziny, połknie znaleziony na dywanie guzik, zacznie wymiotować itp. Ustalając zawczasu plan działania w takich wypadkach, będziesz mogła od niani wymagać dostosowania się do niego, sama zaś z większym spokojem wyjdziesz co rano do pracy.

Najważniejsze wskazówki dla niani spisz na kartce i powieś w widocznym miejscu. Możesz również opisać jej rozkład dnia maluszka i uwagi dotyczące zdrowia (przyjmowanych leków) i diety (np. na co jest uczulony). Nie zapomnij również sporządzić osobnej kartki z numerami telefonów do członków najbliższej rodziny, pogotowia i pediatry. Niektóre mamy zostawiają w ustalonym miejscu jakąś sumę w gotówce, na wypadek gdyby szybko trzeba było wezwać taksówkę, zakupić lek w aptece itp.
Pamiętaj: Rozmawiaj z nianią. Gdy masz jakieś uwagi co do sposobu, w jaki zajmuje się dzieckiem, mów o tym. Nie licz na to, że opiekunka sama się domyśli. Obserwuj też uważnie dziecko, spokojny i radosny niemowlak to znak, że niania jest właściwie wybrana. Przemyśl też sprawę obowiązków niani. Być może do tych podstawowych chętnie dorzuciłabyś jeszcze np. prasowanie dziecięcych ubranek podczas drzemki maluszka czy gotowanie obiadu. Pamiętaj jednak, że opiekunka jest przede wszystkim dla dziecka. Im więcej będzie miała dodatkowych obowiązków, tym mniej czasu przeznaczy np. na zabawę z maluchem.

W ramionach taty
Tabu zostało przełamane! W naszych czasach ojcowie również udają się na urlop wychowawczy! Jeśli w Waszej rodzinie właśnie w ten sposób postanowiliście podzielić się obowiązkami, Wasze dziecko to prawdziwy szczęściarz.
Tata to – po mamie – najbliższa dziecku osoba. W jego obecności maluszek będzie się czuł bezpiecznie i spokojnie. Jednak aby równie spokojnie w roli „opiekunki” czuł się Twój mąż, musisz go wielu rzeczy nauczyć. Pamiętaj, że Ty dużą część swojej wiedzy dostałaś w genach, w spadku po niezliczonej liczbie kobiet zajmujących się swoim potomstwem. Mężczyzna nie ma tak rozwiniętej intuicji. Potrzebne mu są dokładne wskazówki, jak nosić, karmić, ubierać i przewijać dziecko. Najlepiej, abyś jak najwcześniej włączyła go w opiekę nad maleństwem. Zachęcaj tatę, aby samodzielnie kąpał czy usypiał synka lub córeczkę. Udzielaj mu konkretnych porad. Zamiast mówić: „Wsyp do butelki trochę mleka” powiedz: „Wymieszaj 6 miarek mleka z 200 ml wody”. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnych napięć w rodzinie, a tata – podparty konkretną wiedzą – będzie się czuł bezpiecznie, zostając po raz pierwszy sam na sam z dzieckiem.
Pamiętaj: Nie krytykuj, nie pouczaj, za to jak najczęściej chwal i okazuj mężowi zaufanie! Respektuj również jego metody wychowawcze – dziecko jest przecież tak samo tak twoje, jak i jego. Dzięki temu Wasza pociecha prócz „idealnej niani” zyska coś bezcennego – silną więź z tatą, która będzie potem procentować przez całe jego życie.

Tekst: Aleksandra Grzyb
Konsultacja: Anna Sasin, psycholog Pracuje w poradni psychologicznej dla kobiet egoCENTRUM, współpracuje z Fundacją „Szczęśliwe macierzyństwo”.

Czy zatrudniłaby Pani/Pan opiekunkę do dziecka? [SONDA ULICZNA]

powrót do pracy, mama
Fotolia
Babcia i Dziadek
Babcia, niania czy żłobek?
Gdzie dziecku będzie lepiej, gdy mamy nie ma w domu, bo musi np. wrócić do pracy? Wybór nie jest oczywisty. Oto plusy i minusy trzech rozwiązań: babcia, niania i żłobek

Czy już wiesz, co będzie najlepsze dla ciebie i dziecka? Zanim wrócisz do pracy, musisz podjąć decyzję, z kim zostawisz dziecko . Wybór nie jest oczywisty i zależy od wielu zmiennych. Czasem, niestety, trzeba pójść na kompromis, by nie uda się osiągnąć idealnego rozwiązania. Gdy zostawisz dziecko z babcią Wydaje się, że zostawienie dziecka z babcią to najlepsze rozwiązanie dla dziecka. Oto plusy: dziecko ją zna, a ty masz do niej pełne zaufanie dziecko z babcią czuje się bezpiecznie zwykle taka opieka jest bezpłatna jeśli babcia opiekuje się wnukiem u was w domu, pomoże w utrzymaniu porządku, zrobi zakupy i obiad podczas choroby dziecka nie musisz brać zwolnienia. Niestety, nawet w tej idealnej sytuacji można znaleźć minusy: babcia często nie jest już tak sprawna fizycznie, by sprostała aktywności małego dziecka, a gdy jest młodsza, może czuć się przeciążona dziecko trzeba codziennie do niej dowozić (o ile nie mieszkacie pod jednym dachem) możliwe są konflikty z babcią w sprawach dotyczących wychowania malucha. Babcia może uważać, że wie lepiej, czego potrzebuje jej wnuk, bywa nadopiekuńcza. Trudno znaleźć w tej sytuacji taktowne rozwiązanie – jeśli zwrócisz jej uwagę, poczuje się urażona i niedoceniana, poświęca przecież dziecku swój czas i energię. Co robić?  Prosząc o pomoc, pamiętaj, że babcia ma prawo odmówić. Nawet jeśli twoja mama lub teściowa lubi opiekować się wnukiem, nie możesz jej obarczać tym zadaniem bez skrupułów. Dokładnie sprecyzuj, kiedy i czego od niej oczekujesz, nie zaskakuj jej swoimi prośbami. Dziękuj za wszystko, co robi dla was i waszego dziecka! Gdy zatrudnisz nianię Takie rozwiązanie budzi sporo obaw, ale czasem nie ma innego wyjścia. Jakie są plusy zatrudnienia niani? dyspozycyjność (bardzo ważne, jeśli masz nienormowany czas pracy) niania zwykle opiekuje się...

Opiekunka zapomniała o dziecku i zostawiła je w autobusie
Fotolia
Aktualności
Szokujące zachowanie opiekunki – jak można zapomnieć o dziecku?!
Dobra niania powinna dbać o bezpieczeństwo dziecka w każdej sytuacji. Co myśleć o opiekunce, która zapomina o dziecku i je zostawia na kilka godzin?!

Jak podaje TVN 24, w piątek, w Legnicy na Dolnym Śląsku, opiekunka zostawiła 6-letnią dziewczynkę w autobusie. Kierowca nie zauważył dziewczynki i zamknął autobus. Opiekunka zapomniała o dziecku Opiekunka wracała z basenu z kilkorgiem podopiecznych. Przy wysiadaniu zapomniała o jednej z dziewczynek, która prawdopodobnie zasnęła. Kierowca nie zauważył śpiącej dziewczynki i po dojechaniu na pętlę zamknął autobus. W poszukiwania dziewczynki zaangażowali się rodzice i policja. Po kilku godzinach udało im się dotrzeć do kierowcy autobusu i uwolnić 6-latkę z pojazdu. Dziewczynce nic się nie stało, jednak sprawę bada policja. Funkcjonariusze muszą sprawdzić, czy opiekunka nie naraziła życia lub zdrowia dziewczynki. Jak wybrać dobrą opiekunkę? Rodzice, którzy zostawiają dzieci pod opieką niani, chcą mieć pewność, że ich dzieci są bezpieczne i otoczone troskliwą opieką. Pisaliśmy, że czasem warto zainstalować w domu kamerę i zobaczyć, do czego zdolne są opiekunki . Na szczęście ta historia nie jest tak dramatyczna, bo dziewczynka została odnaleziona i nic jej się nie stało, jednak takie sytuacje zmuszają do zadania pytania, jak wybrać dobrą nianię dla dziecka? Przy wyborze opiekunki kieruj się uczuciami dziecka. Jeśli po dniu próbnym maluch jest markotny lub mówi wprost, że nie lubi nowej niani, zastanów się, czy nie lepiej szukać dalej. Opiekunka powinna interesować się dzieckiem, nie pieniędzmi czy zasadami panującymi w domu. Jeśli podczas rozmowy najpierw padają pytania o wysokość wynagrodzenia i zakres obowiązków, dopiero później o dziecko, być może ta niania nie jest najlepszą kandydatką. Dobra niania powinna interesować się dzieckiem, nie sobą.  Warto szukać opiekunki wśród rodziny lub znajomych. Nie zawsze, jednak zatrudnienie z polecenia zaufanej koleżanki czy kuzyna może być lepszym wyborem niż zatrudnienie opiekunki z...

mama, niania, niemowlę, czytać
Panthermedia
Niemowlę
Jak poznasz, że trafiłaś na odpowiednią nianię dla malucha?
Kończy ci się urlop macierzyński i wkrótce będziesz musiała wrócić do pracy. Zastanawiasz się, kto przez te osiem godzin zaopiekuje się twoim maleństwem? Jest kilka rozwiązań. Wybór jednego z nich należy do ciebie.

Już zdecydowałaś, że wracasz do pracy. Teraz pozostaje jeszcze decyzja, komu powierzysz swój największy skarb podczas twojej nieobecności.  Zatrudnienie niani to twardy orzech do zgryzienia. Przed tobą trudny wybór opiekunki, która zaopiekuje się dzieckiem. Tylko jak znaleźć taką nianię, do której będziesz miała zaufanie? Istnieje kilka możliwości. Zobacz jakich.
 Zobacz, jak wychować szczęśliwe dziecko w duchu duńskiego hygge Cechy idealnej niani dla dziecka Musisz się zastanowić nad tym, jakiej osoby szukasz.
 • WIEK. Na początek, określ wiek idealnej kandydatki; czy ma to być osoba starsza czy młodsza, np. studentka pedagogiki lub innego pokrewnego kierunku. Pamiętaj jednak o tym, że wiek często idzie w parze z doświadczeniem (choć i metody wychowawcze z czasem się zmieniają). Jeśli zdecydujesz się na starszą, doświadczoną osobę, nie zawsze jej sposoby wychowania dziecka muszą odpowiadać tobie. Tutaj należy wziąć pod uwagę również kondycję fizyczną potencjalnej kandydatki, czy wystarczy jej sił na bieganie cały dzień za twoim ruchliwym szkrabem i wymyślanie nowych zabaw. W tej sytuacji osoby młodsze mają pewną przewagę (choć nie jest to regułą!).
 • OBOWIĄZKI. Musisz się zastanowić nad tym, co będzie należało do obowiązków niani. Czy będzie to tylko opieka nad dzieckiem, czy jeszcze dodatkowo sprzątanie, pranie, prasowanie czy gotowanie dla dziecka (a być może i całej rodziny?). Pamiętaj jednak, że jeśli w grę wchodzą dodatkowe obowiązki, siłą rzeczy taka osoba ma mniej czasu na to, by zająć się dzieckiem.
 • NAŁOGI. Kolejnym ważnym punktem przy wyborze niani jest to, czy kandydatka ubiegająca się o pracę posiada jakieś nałogi, np. palenie papierosów. Jeśli jest to osoba paląca (a u was w domu nikt nie pali) nie wierz temu, że podczas opieki nad dzieckiem zapomni o swoim nałogu. Nawet jeśli wyjdzie na chwilę na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj