Nie tylko dorośli, często już nastolatki, a nawet młodsze dzieci mają nadwagę, otyłość, nadciśnienie. Przyczyną rzadko są odziedziczone skłonności. Główne znaczenie ma dieta, i to już w pierwszym roku życia! Odpowiednio odżywiając niemowlę możesz zapobiec chorobom cywilizacji.

Reklama

Czytaj też: Uwaga: nadwaga! Polskie dzieci tyją najszybciej

1. Karm piersią przez cały pierwszy rok

Dzieci karmione piersią są zdrowsze – w ich organizmie nie ma dużego stężenia cholesterolu. W przyszłości rzadziej mają nadwagę i cukrzycę typu 2.

  • Pokarmy dodatkowe wprowadzaj nie wcześniej niż w 5–6. miesiącu.
  • W drugim półroczu nadal utrzymuj karmienie piersią.

Czytaj też: Zbadaj cholesterol u dziecka

2. Nie podawaj mleka krowiego

Niemowlęta karmione pełnotłustym mlekiem krowim mają podwyższony poziom cholesterolu. Niemowlęta, które nie są karmione piersią, powinny dostawać mleko modyfikowane, w którym stosunek tłuszczów nasyconych do nienasyconych jest właściwy. Takie mieszanki są wzbogacane w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Zobacz także
  • Szczególnie potrzebne są dziecku są długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (LC-PUFA). Wpływają korzystnie na rozwój mózgu, dojrzewanie siatkówki oka oraz pomagają utrzymać właściwe ciśnienie krwi.
  • Mleko kobiece jest naturalnym źródłem LC-PUFA. Mmieszanki mleczne są w nie wzbogacane.

3. Nie podawaj soli

Sól jest potrzebna do prawidłowej przemiany materii, ale wystarczające ilość soli znajduje się np. w warzywach i mięsie. Dosalanie potraw obciąża nerki dziecka i przyczynia się w przyszłości do nadciśnienia. Niemowlęta karmione wyłącznie piersią spożywają ok. 10 razy mniej soli niż karmione mlekiem krowim. Dlatego w mieszankach mlecznych obniża się poziom soli.

  • Gdy dziecko je już pieczywo, wędliny, serki, jogurty, a więc pokarmy, które mogą zawierać sól, solenie potraw jest szczególnie szkodliwe, bo i tak jest jej w diecie dziecka zbyt dużo.

4. Nie przyzwyczajaj do cukru

Niemowlęta wyraźnie preferują słodki smak, a krzywią się, gdy w buzi znajdzie się coś kwaśnego. Nie znaczy to jednak, że kaszki, kisiele czy soki należy dosładzać. Gotowe produkty dla niemowląt na ogół nie zawierają dodatku cukru. Smak zbyt kwaśnych przecierów owocowych lub soków przygotowywanych w domu można złagodzić dodatkiem kleiku ryżowego lub przecieru ze słodkich owoców, np. winogron, gruszek.

  • W 1. roku życia nie podawaj dziecku więcej niż 150 ml soków dziennie. Soki zawierają cukry proste: glukozę i fruktozę, czyli dodatkowe kalorie.
  • Do picia zdrowsze są niesłodzone herbatki owocowe lub woda.

Czytaj też: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić za dużo soków

5. Unikaj przekarmiania niemowlęcia

Dziecko karmione piersią samo reguluje sobie ilość wysysanego pokarmu, a podawanie mleka modyfikowanego sprzyja przekarmianiu (ssanie przez smoczek nie wymaga specjalnego wysiłku).
Nie nakłaniaj dziecka, by wypiło więcej mleka, niż może, ani nie karm dziecka przez sen.
Nie wsypuj też nigdy więcej proszku mlecznego, niż jest w przepisie. Nie przesadzaj z podawaniem zbyt dużej ilości kaszek, nawet wtedy, gdy ze względu na dużą ruchliwość dziecko potrzebuje posiłków bardziej sycących, zawierających węglowodany złożone, np. skrobię.

  • W diecie dziecka nie może zabraknąć tłuszczów. Podawaj dziecku oleje roślinne, oliwę z oliwek oraz niewielkie ilości świeżego masła.

6. Nie odchudzaj niemowlęcia

Nawet jeśli wydaje ci się, że twój malec jest waży za dużo, na własną rękę nie wprowadzaj ograniczeń. Porozmawiaj z lekarzem. Oceni wagę i wzrost dziecka, a w razie potrzeby ustali właściwą dietę. Nawet niewielkie niedożywienie jest dla szybko rozwijającego się dziecka szkodliwe.

  • Niedobory białka (podstawowego budulca organizmu) mogą zaburzać rozwój, np. zahamować wzrost, obniżyć odporność dziecka.
Reklama

Wydrukuj: Aktualny schemat żywienia niemowląt

Konsultacja merytoryczna

lek. Marek Pleskot

Pediatra z ponad 30-letnim doświadczeniem. Przez 14 lat uczył studentów oraz specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 20 lat prowadzi gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej
Reklama
Reklama
Reklama