Reklama

Krew w kale u dziecka zawsze budzi niepokój rodziców i wymaga pomocy lekarskiej. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, ale najczęściej jest to spowodowane alergią pokarmową. Także kolor krwi w kale może wiele powiedzieć o powodach jej wystąpienia. Sprawdź, co może spowodować pojawienie się krwi, także utajonej, w kale u dziecka.

Reklama

Spis treści:

  1. śluz z krwią w kale dziecka
  2. krew w kale u dziecka przy biegunce
  3. świeża krew w kale u dziecka
  4. krew w kale dziecka po antybiotyku

Krew w kale u dziecka

Krew w kupie dziecka najczęściej objawia się w postaci niewielkich pasm krwi w kale. Krew może być jawna i widoczna gołym okiem lub utajona, wykrywana jedynie w badaniach laboratoryjnych.

Jawna krew w kale u dziecka może przybrać postać:

  • czerwonych stolców – występują jedynie niteczki świeżej krwi na stolcu lub skrzepy krwi w kale; świadczy to o tym, że krwawienie nastąpiło z dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • czarnych nitek w kupce niemowlaka, czarnych stolców – krew uległa przemianom w żołądku i utlenieniu, co może wskazywać na to, że krwawienie ma miejsce w górnym odcinku przewodu pokarmowego.
  • czasami pasmom krwi towarzyszy śluz w kale dziecka.

Im ciemniejsza krew w kupce niemowlaka lub kale u dziecka, tym krwawienie w przewodzie pokarmowym położone jest wyżej, i odwrotnie.

Krew utajona w kale u dziecka

Krew utajona w kale u dziecka może pojawić się wskutek chorób układu pokarmowego, szczeliny odbytu, zaparcia, alergii pokarmowych. Krwi utajonej w stolcu dziecka nie da się zaobserwować gołym okiem, ale stwierdza się obecność krwi w stolcu u dziecka za pomocą testów. Można je kupić w aptece i zastosować w domu, ale oczywiście są także sposoby laboratoryjne wykrywania tej nieprawidłowości. Istnieją dwie metody wykrywania krwi utajonej w kale:

  • gwajakolowa – wykrywa hem w kale. Aby test był wiarygodny, trzeba oddać kał do badania z trzech różnych dni.
  • immunochemiczna – wykrywa globinę w kale i jest czulszy, gdyż reaguje na mniejsze stężenia. Także trzeba oddać do badania 3 próbki kału.

Używając testu z apteki, trzeba nanieść na odpowiednie miejsce próbkę kału i poczekać na wynik. Po kilku minutach pojawi się albo jeden pasek – wynik ujemny, albo dwa paski – wynik dodatni oznaczający obecność krwi utajonej w kale.

Aby wyniku testów były wiarygodne, z diety dziecka trzeba na minimum 3 dni przed pobraniem próbki wyeliminować czerwone i białe mięso, duże ilości witaminy C, rzodkiewkę, rzepę, kalafiora, pasternak, brokuły i ewentualnie preparaty z żelazem.

Co oznacza krew w kale u dziecka?

Najczęstszą przyczyną obecności krwi w kale u dziecka są:

Śluz z krwią w kale u dziecka może świadczyć o alergicznym zapaleniu jelita grubego. Na ogół jest ono spowodowane alergią na białko mleka krowiego; dziecko może mieć biegunki lub zaparcia, słabo przybierać na wadze, mieć bóle brzucha, kał może być pienisty.
Krew w kale u dziecka przy biegunce może sugerować infekcję (biegunkę infekcyjną). Krwista, śluzowata biegunka pojawia się w wyniku zakażenia wirusowego (rotawirusem, adenowirusem) lub bakteryjnego (salmonelloza, shigelloza).
Świeża krew w kale u dziecka często występuje przy zaparciach. Dochodzi do podrażnienia śluzówki odbytnicy podczas oddawania twardych, zbitych stolców; pojawia się w nich żywoczerwona krew.
Krew w kale u dziecka po antybiotyku – jest to powikłanie stosowania antybiotyków. Częściej występuje, gdy stosowane są antybiotyki z lekami będącymi inhibitorami pompy protonowej. Pojawia się wtedy podbiegnięta krwią biegunka wywołana bakterią Clostridium difficile.

Krew w kale u dziecka może być także wynikiem podrażnienia skóry (przy odparzeniu pieluszkowym) lub może pochodzić z dróg rodnych u dziewczynek (delikatne krwawienie może wynikać ze zmian hormonalnych).

W bardzo rzadkich przypadkach krew w kupie dziecka może być spowodowana poważnymi schorzeniami, takimi jak: malrotacja jelit (skręcenie się jelit i zatrzymanie wydalania kału), choroba Crohna, wgłobienie (jelito cienkie wsuwa się w inną część jelita), zapalenie jelita grubego.

Najczęstszymi przyczynami krwi w kale noworodków jest: uraz odbytu, choroba krwotoczna, martwicze zapalenie jelit, wady naczyń krwionośnych oraz choroba Hirschsprunga.

Krew w kale u dziecka – kiedy do lekarza?

Najczęściej krwawienie z przewodu pokarmowego u dzieci ma łagodny przebieg. Mimo to zawsze niezbędna jest specjalistyczna diagnostyka, która wykluczy poważne przyczyny występowania krwi w kale u dziecka. Szczególnie niepokojące dla rodziców powinny być towarzyszące krwi w kale dziecka:

  • wysoka gorączka,
  • brak apetytu,
  • rozdrażnienie lub ciągły płacz,
  • prężenie się i zwijanie się dziecka z bólu,
  • zaparcie.

Każdy przypadek obecności krwi w kale u dziecka powinien być skonsultowany z lekarzem. W poszukiwaniu przyczyn krwawienia z przewodu pokarmowego może zostać zlecone badanie radiologiczne, endoskopowe, ultrasonograficzne oraz badanie kału w kierunku bakterii i pasożytów.

Nie zwlekaj z pójściem do lekarza, jeżeli zauważysz nagłe nasilone krwawienie z przewodu pokarmowego oraz pogarszanie się stanu ogólnego dziecka, np. nasilony, okresowy niepokój świadczący o napadowych bólach brzucha. Nasilone krwawienie może stanowić zagrożenie dla życia dziecka.

Jak leczyć krew w kale u dziecka

Częstą przyczyną obecność krwi w kale niemowlęcia i dziecka jest alergiczne zapalenie jelita grubego, powstałe na skutek alergii na białko mleka krowiego.

W takiej sytuacji trzeba zastosować dietę stosowaną przy skazie białkowej, polegającą na całkowitym wykluczeniu z diety dziecka mleka i jego przetworów. Jeżeli niemowlę jest karmione wyłącznie piersią, dietę eliminacyjną stosuje się także w jadłospisie mamy.

Po wprowadzeniu diety eliminacyjnej krew w kale u dziecka może utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni. Jeżeli po ok. 6 tygodniach od jej wprowadzenia objawy utrzymują się nadal, konieczne jest rozważenie innych przyczyn krwi w stolcu.

U dzieci karmionych mieszankami mlecznymi i u tych, u których dieta eliminacyjna u matki okazała się niewystarczająca, stosuje się hydrolizaty mleka krowiego o wysokim stopniu hydrolizy.

Przy rozszerzaniu diety dziecka z alergią na mleko krowie trzeba pamiętać o tym, że maluch nie może spożywać:

  • przetworów mlecznych, np. mleka, masła, serów, śmietany, jogurtu, lodów,
  • deserów mlecznych i innych produktów spożywczych, które w swoim składzie zawierają mleko lub masło,
  • nie zaleca się także wprowadzania mleka koziego i jego przetworów – jego alergeny są podobne do alergenów mleka krowiego i istnieje bardzo duże ryzyko alergii krzyżowej.

Jeżeli krew w kale u dziecka wywołana jest czynnikami chorobowymi, konieczne jest specjalistyczne leczenie. W rzadkich przypadkach dziecko może wymagać zabiegów chirurgicznych.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama