
Melatonina dla dzieci, podawana długotrwale, może działać negatywnie m.in. na rozwój hormonalny, płodność i wzrost dziecka (zwłaszcza w okresie dojrzewania). Z uwagi na brak wystarczających dowodów naukowych na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania melatoniny u dzieci, lekarze nie zalecają jej suplementacji.
Spis treści:
- Melatonina dla dzieci - kiedy stosować?
- Melatonina na sen dla dziecka
- Melatonina dla niemowlaka
- Melatonina dla dzieci z autyzmem
- Melatonina – dawkowanie dla dzieci
Melatonina dla dzieci - kiedy stosować?
Melatonina, jako syntetycznie produkowany odpowiednik naturalnego hormonu, bywa skuteczna przy niektórych zaburzeniach snu, np. związanych z pracą zmianową, zmianą strefy czasowej po podróży (jet lag). W przypadku dzieci ocenia się, że kłopoty z zasypaniem może mieć nawet 15-25 %. W Polsce melatonina nie jest zarejestrowana jako środek leczniczy w przypadku zaburzeń snu u dzieci. W niektórych krajach stosuje się ją jednak krótkotrwale w przypadku występowania:
- zaburzeń snu
- trudności z zasypianiem
- częstego wybudzenia się w nocy
- skróconego całkowitego czasu snu.
Melatonina na sen dla dziecka
Melatonina dla dzieci może być podawana dzieciom tylko i wyłącznie po konsultacji z pediatrą. Eksperci nie zaobserwowali negatywnych skutków przy krótkotrwałym stosowaniu melatoniny (przez kilka dni, tygodni), jednak nie ma wystarczającej ilości badań co do długotrwałego jej stosowania (dłużej niż 4 tygodnie). Przyjmowanie melatoniny przez dzieci może nieść też skutki uboczne, takie jak:
- zwiększone oddawanie moczu
- poranna senność
- ogólna senność
- interakcja z innymi lekami, które przyjmuje dziecko.
Melatonina dla niemowlaka
Naukowcy nie ustalili, czy stosowanie melatoniny u niemowląt jest bezpieczne - działanie melatoniny u noworodków, niemowląt nie jest znane. Pamiętaj, że niemowlaki mogą cierpieć na bezsenność z różnych powodów, jeśli jednak ten stan się utrzymuje - skonsultuj to z lekarzem. Melatonina w postaci suplementu nie powinna zastępować praktyk zdrowego snu w żadnej grupie wiekowej.
Melatonina dla dzieci z autyzmem i ADHD
Zaburzony sen może nasilać objawy autyzmu. Z przeprowadzonych badań wynika, że melatonina może mieć korzystne działanie, gdy podaje się ją dzieciom z ASD. Pomaga zsynchronizować rytmy okołodobowe oraz poprawić jakość snu i zachowanie u dzieci z autyzmem lub ADHD. Stosowanie melatoniny w takich okolicznościach powinno być jednak monitorowane przez pediatrę.
Melatonina – dawkowanie dla dzieci
Ze względu na brak wystarczających badań w kwestii bezpieczeństwa jej stosowania, nie ma konkretnych wytycznych dotyczących dawkowania melatoniny dla dzieci. Pamiętaj także, że suplementacja melatoniny nie powinna zastępować dobrych nawyków przed snem.
Źródła: podyplowie.pl, mp.pl
Zobacz także:

Zastanawiasz się, dlaczego noworodek nie chce spać, skoro sen powinien zajmować mu niemal całą dobę? Sprawdź, czy wszystkie potrzeby dziecka są zaspokojone. Nowo narodzone dzieci komunikują się w podobny sposób. Miny, gesty, płacz są ich specyficznym językiem. Naukowcy dowiedli, że rodzice zaczynają rozumieć noworodka dopiero po około dwóch tygodniach od jego przyjścia na świat. Wspólnie z pediatrą spróbujemy wyjaśnić najczęstsze przyczyny, które sprawiają, że noworodek nie śpi, choć – zdaniem rodziców – powinien. Dlaczego noworodek nie chce spać: Noworodek nie chce spać, bo jest głodny Noworodek nie śpi, bo chce ssać Noworodek nie chce spać z zmęczenia Noworodek nie śpi, bo mu za gorąco Dziecko nie śpi, bo mu niewygodnie Dziecko nie może spać przez kolkę Noworodek nie chce spać w nocy, bo jest wyspany Dlaczego noworodek nie chce spać? Sprawdź, co może być przyczyną tego, że noworodek nie chce spać w nocy lub po jedzeniu. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny braku snu u maluszków. 1. Noworodek nie chce spać, bo jest głodny To bardzo częsty powód, dla którego dziecko w pierwszych dniach i tygodniach swojego życia nie chce zasnąć. Początki karmienia piersią bywają dość trudne. Noworodki często domagają się ssania piersi. Możesz karmić nawet 8-12 razy na dobę. Jak rozpoznać, że noworodek jest głodny? Dziecko nie jadło przez ostatnie 1,5 do 2 godzin albo ssało krótko i usnęło podczas karmienia. Jeśli noworodek nie chce spać, ponieważ jest głodny, wygina ciało do tyłu, jakby szukał piersi, a jego język jest zaokrąglony po bokach. Maluch może podnosić piąstkę do buzi i próbować ją ssać. Gdy głodnemu dziecku podasz pierś lub butelkę, zacznie łapczywie jeść. Co robić, żeby noworodek spał? Karm dziecko na żądanie, czyli tak często, jak tego potrzebuje....