Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zapalenie płuc u noworodka
Adobe Stock
Zdrowie

Zapalenie płuc u noworodka - objawy, przyczyny i sposób leczenia

Zwłaszcza zapalenie płuc, które nastąpiło w kilka godzin po urodzeniu dziecka jest groźne dla jego zdrowia. Trzeba działać niezwłocznie.

Zapalenie płuc u tak małego dziecka wymaga natychmiastowej reakcji. Bakterie chorobowe namnażają się w tempie błyskawicznym i mogą doprowadzić do sepsy malutkiego oragnizmu. Jest to bardzo groźny stan wymagający bardzo profesjonalnej opieki medycznej, ponieważ może dojść do wstrząsu septycznego, a nawet śmierci. Zobacz, na czym polega zapalenie płuc u noworodka i jak trzeba je leczyć.

Spis treści:

Zapalenie płuc - charakterystyka choroby

Zapalenie płuc to zakażenie dolnych dróg oddechowych wirusami lub bakteriami. Dotyczy infekcji jednego lub obu płuc. W większości przypadków choroba może być leczona w domu. Jednak dzieci, a zwłaszcza noworodki są o wiele bardziej narażone na jej ciężki przebieg. Wszystkiemu jest winien ich słaby jeszcze układ odpornościowy. 

Objawy zapalenia płuc u noworodka 

Symptomy choroby to przede wszystkim:

  • zwiększona ilość odsysanych wydzielin,
  • przyspieszony oddech,
  • bezdech, 
  • duszność,
  • rzężenie lub kaszel,
  • ropna wydzielina w drogach oddechowych, 
  • rzadko występuje gorączka. 
Objawy zapalenia płuc u noworodka mogą być nietypowe: dziecko może nie mieć gorączki i kaszlu, a być tylko apatyczne i nie chcieć jeść. Może pojawić się zasinienie wokół ust (wynik niedotlenienia). W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub jechać do szpitala.

Zapalenie płuc u noworodka - przyczyny 

Bakterie wywołujące zapalenie płuc u noworodków zwykle przedostają się do dziecka:

  • w czasie porodu - poprzez przechodzenie dziecka przez kanał rodny kobiety podczas porodu, najczęstszą bakterią wywołującą zapalenie płuc jest Streptococcus pneumoniae (pneumokoki),
  • poprzez zakażenie szpitalne - doszło do niego w czasie pobytu noworodka w szpitalu lub ujawniło się bezpośrednio po jego opuszczeniu. 


Zapalenie płuc u noworodka może być spowodowane posocznicą, która często rozpoczyna się w płucach. Jeżeli zapalenie płuc rozwinie się w przeciągu kilku godzin od urodzenia dziecka można podejrzewać wystąpienie sepsy. 

Jeżeli zapalenie płuc pojawi się w późniejszym terminie, np. po tygodniu od urodzenia, ma to związek z intubacją noworodka, zastosowaną w przypadku niewydolności oddechowej np. przy dysplazji oskrzelowo-płucnej.

Jedną z przyczyn zapalenia płuc u noworodka może być przechodzenie przez kanał rodny kobiety zakażonej chlamydią. Chlamydiowe zapalenie płuc u noworodków zazwyczaj przebiega łagodniej niż inne rodzaje tej choroby. Pojawia się później, około 2-12 tygodnia życia dziecka i objawia się zapaleniem spojówek, a następnie przyspieszonym oddechem. 

Szczególnie narażone na zapalenie płuc są wcześniaki, dzieci intubowane, z niewydolnością oddechową i leczone antybiotykami.

Diagnozowanie zapalenia płuc u noworodka

Aby zdiagnozować chorobę wykonuje się:

  • pulsoksymetrię - badanie wysycenia tlenem hemoglobiny,
  • rentgen klatki piersiowej, 
  • badanie krwi, 
  • posiew wydzieliny z dróg oddechowych i/lub z krwi, 
  • zbadania płynu mózgowo-rdzeniowego.

Jak leczyć zapalenie płuc u noworodka 

Leczenie zapalenia płuc u noworodka wymaga hospitalizacji, która trwa 7-10 dób. W pierwszym rzędzie chodzi o uniknięcia sepsy organizmu. Jeszcze w trakcie diagnozowania przyczyny choroby dziecku podaje się antybiotyki o szerokim działaniu, zapobiegające zarówno zapaleniu płuc, jak i posocznicy.

Kiedy znane są już wyniki badań rozpoczyna się leczenie antybiotykami ukierunkowanymi na konkretne szczepy bakterii. Jeżeli doszło do posocznicy podaje się także leki obkurczające naczynia krwionośne, tak aby zapobiec obniżeniu ciśnienia tętniczego.

Zapalenie płuc u noworodka - profilaktyka

U każdego maluszka, które przeszło chorobę powinno stosować się:

  • szczepienia ochronne (przeciwko Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, grypie)
  • karmienie piersią,
  • unikanie narażenia na dym tytoniowy.


Zobacz też: 


 

Sepsa u dzieci jest śmiertelnie groźna. Sprawdź, jak jej zapobiec [WIRTUALNE WARSZTATY]

lekarz, pielęgniarka, niemowlę, badanie
Panthermedia
Zdrowie
Ważne pytania o sepsę
Dużo się ostatnio słyszy o przypadkach sepsy u dzieci. Co to za choroba? Jak ją rozpoznać? Czy jest sposób, by uchronić smyka przed zachorowaniem?

Mimo, że wciąż słyszymy o tej chorobie, to wciąż mało o niej wiemy. Sepsa (po polsku nazywana także posocznicą ), podobnie jak ból głowy czy nogi, nie jest tak naprawdę chorobą , tylko jej objawem . To po prostu wyjątkowo gwałtowna reakcja naszego organizmu na zakażenie bakteryjne lub wirusowe . W jaki sposób można ustrzec przed nią dziecko, jak rozpoznać, że choroba zaatakowała, co wtedy robić? Odpowiemy na wszystkie najważniejsze pytania. Czy sepsą można się od kogoś zarazić? Nie. Chorobę wywołują drobnoustroje odpowiedzialne za inne choroby, na przykład zapalenie opon mózgowych czy płuc. Nimi dziecko może się zarazić, ale to nie jest równoznaczne z tym, że zachoruje na sepsę . Bardziej prawdopodobne jest to, że zachoruje na zapalenie płuc czy opon mózgowych. Dlatego nie ma czegoś takiego jak epidemia sepsy . W jaki sposób rozwija się sepsa? Groźne bakterie mogą się przedostać do krwiobiegu np. przez otwartą (zakażoną) ranę albo z chorego narządu (zakażenie płuc, nerek, układu pokarmowego). Gdy drobnoustroje znajdą się we krwi człowieka, zaczynają się tam mnożyć. Potem przedostają się do wszystkich narządów, powodując nasilony stan zapalny całego organizmu. Przy sepsie bakterie zatykają drobne naczynka krwionośne, a powstałe mikrozakrzepy utrudniają przepływ krwi w narządach, które z tego powodu są niedotlenione i coraz mniej wydolne. Dlatego sepsa jest tak groźną chorobą, która może prowadzić do śmierci. Dowiedz się więcej: Objawy sepsy u dzieci   Jak się leczy sepsę? Maluszek, u którego lekarz podejrzewa sepsę , musi być natychmiast przewieziony do szpitala. Lekarze pobiorą do badania próbki tkanek, krew, płyn mózgowo-rdzeniowy, pobiorą wymaz z gardła czy nosa. Od tego bowiem, co spowodowało taką reakcję organizmu, zależy metoda leczenia. Jeśli to bakterie, podadzą odpowiedni antybiotyk tak...

zapalenie płuc u dorosłych
Adobe Stock
Mama
Zapalenie płuc u dorosłych - jak rozpoznać i jak leczyć
Jeżeli jesteś w ciąży, musisz szczególnie uważać, aby nie zachorować. Opisujemy, jakie są jej objawy, sposób leczenia i jak uniknąć choroby.

Może zdarzyć się, że nie poczujesz żadnych konkretnych objawów choroby, a będzie ona już w zaawansowanym stanie. To szczególnie ważna informacja dla kobiet w ciąży, aby nie doszło w ich stanie do groźnych powikłań, o które nie trudno przy nieleczonym zapaleniu płuc. Nawet zwykłe przeziębienie może się skończyć powikłaniami w postaci zapalenia płuc. Powodują je bakterie oraz wirusy namnażające się w osłabionym organizmie. Zobacz, czym charakteryzuje się choroba. Spis treści: Zapalenie płuc - charakterystyka Zapalenie płuc - objawy Zapalenie płuc - rodzaje Zapalenie płuc w ciąży Zapalenie płuc - diagnoza Zapalenie płuc - leczenie Zapalenie płuc - powikłania Zapalenie płuc - profilaktyka Zapalenie płuc - charakterystyka Zapalenie płuc (z łac. Pneumonia ) to stan zapalny płuc. Mogą je wywołać bakterie, wirusy, grzyby. Przebieg choroby może być czasem bezobjawowy. Zapalenie płuc - objawy Objawy choroby są podobne niezależnie od rodzaju zapalenia płuc, chociaż mogą być niejednoznaczne. W początkach choroby mogą przypominać grypę. Do najbardziej powszechnych objawów zapalenia płuc należą: ból w klatce piersiowej, pogarszający się kaszel, trudności w oddychaniu, przyspieszony oddech, świszczący oddech, duszności, silne osłabienie, gorączka, ogólne rozbicie i złe samopoczucie - ból głowy, kości. Jeżeli po przeziębieniu kaszel nie ustępuje, a staje się duszący i bolesny - trzeba skonsultować się z lekarzem. Zapalenie płuc - rodzaje Są różne przyczyny powstawania choroby i w zależności od nich wyróżnia się zapalenie płuc: bakteryjne - najwięcej przypadków zachorowania, bakterie mogą przedostać się do organizmu na skutek wcześniejszego osłabienia go przez wirusy, po infekcjach górnych dróg oddechowych, chorobach zakaźnych lub samoistnie; mogą...

bakterie odporne na antybiotyki
Fotolia
Zdrowie
Antybiotyki coraz częściej bezsilne wobec groźnych bakterii
Kiedy antybiotyk jest źle stosowany lub przepisany bez potrzeby, bakterie uczą się z nim walczyć. Mutują, usuwają lek ze swoich komórek. Te wywołujące m.in. sepsę, gruźlicę, rzeżączkę czy zatrucia pokarmowe, już są oporne na antybiotykoterapię. Konsekwencje mogą być miażdżące.

Najnowszy raport European Center for Disease Prevention and Control podkreśla, że coraz więcej bakterii jest odpornych na leczenie antybiotykami . Niestety takie "superbakterie" występują również w Polsce. Czy to znaczy, że będziemy musieli zmierzyć się z chorobami, na które nie będzie leków? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła listę 12 lekoopornych bakterii , które są zagrożeniem dla ludzi. Bakterie odporne na antybiotyki Wśród szczepów bakterii wymienianych przez WHO jako odpornych na antybiotyki , znajdują się: Staphylococcus aureus ( gronkowiec złocisty ) - odporny na metycylinę, pośrednio na wankomycynę, gronkowiec u dziecka może wywołać szereg chorób, od zakażeń skóry przez zapalenia płuc aż po sepsę; Streptococcus pneumoniae ( dwoinka zapalenia płuc ) - odporna na penicylinę, wywołuje szereg bardzo groźnych infekcji pneumokokowych ; Pseudomonas aeruginosa ( pałeczka ropy błękitnej ) - wywołuje szereg groźnych chorób, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenia dróg oddechowych, moczowych, uszu, zatok itd. Haemophilus influenzae - odporne na ampicylinę, u dzieci może wywołać ciężkie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nagłośni, zapalenie płuc; najgroźniejsze u dzieci do lat 3 , w Polsce szczepi się dzieci przeciw tej bakterii ( szczepionka przeciw Hib ); Enterobacteriaceae ( enterobakterie ) - mogą wywoływać m.in. zakażenia dróg moczowych, wtórne zapalenia płuc; Acinetobacter baumannii - odporna na karbapenemy i ESBL, u osób o osłabionej odporności organizmu może wywołać zapalenie płuc, zakażenia ran i zakażenie krwi; Enterococcus faecium - odporne na wankomycynę, wywołują zakażenia układu moczowego , Helicobacter pylori - odporne na klarytromycynę, powodują niestrawność i wrzody żołądka , Campylobacter (kilka rodzajów) - wywołuje ostre zapalenie żołądka i jelit,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz