Odparzenia u niemowlaka nie da się uniknąć, ale można pomylić je z alergią

Dermatolodzy są zgodni: każdy rodzic przynajmniej raz musi zmierzyć się z odparzeniami na pośladkach dziecka. Nie unikniesz zaczerwienionej pupy, krostek czy grudek, nawet jeśli będziesz pielęgnować dziecko z najwyższą uwagą. Zobacz, skąd biorą się odparzenia i jak sobie z nimi poradzić.
Sposoby na odparzenia u niemowlaka
fot. AdobeStock
Moje dziecko nigdy nie miało odparzeń! Na odparzenia pomoże ci tylko krem x – słyszysz takie rady i deklaracje? Zanim wpadniesz w kompleksy lub pobiegniesz po nowy krem ochronny, najpierw przeczytaj ten tekst, a potem działaj spokojnie. Najważniejsze informacje o odparzeniach u niemowlaka przygotowaliśmy razem z dermatologiem, alergologiem dziecięcym.

Jak wygląda odparzenie?

Odparzenie pupy to podrażnienie skóry pośladków dziecka, które objawia się zaczerwienieniem. Jego cięższą postacią jest pieluszkowe zapalenie skóry. Tak nazywa się stan, kiedy na skórze oprócz zaczerwienienia widoczne są drobne grudki lub nadżerki, z których może sączyć się surowiczy płyn.

Pieluszkowe zapalenie skóry nie musi być spowodowane błędem w pielęgnacji. Odparzenia u niemowlaka są nieuniknione w trakcie okresu pieluszkowania. Każde dziecko, nawet najlepiej pielęgnowane przez rodziców, może przejściowo mieć odparzoną pupę.

Pieluszki dla niemowlaka - sprawdź opinie!
Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.

Winna nie tylko zła pielęgnacja

Wrażliwa skóra noworodka może zareagować odparzeniem na składniki kremu, płynu do mycia lub pocieranie (np. wskutek za ciasno zapiętej pieluszki). Drażniąco na pośladki wpływa także niemowlęcy mocz lub kupka. Ale czasem skóra na pupie odparza się tylko dlatego, że jest bardziej podatna na podrażnienia i łatwiej dochodzi do stanu zapalnego.

Najczęstsze przyczyny odparzeń:

 • za rzadko zmieniana pielucha
 • źle oczyszczone pośladki
 • niewysuszona pupa po umyciu
 • utrzymująca się wilgoć w fałdkach skóry
 • uczulenie na krem ochronny
 • alergia na składnik pieluchy
 • reakcja alergiczna na chusteczki nawilżane
 • drażniące działanie moczu lub kupki
 • ząbkowanie
 • siadanie

Odparzenia a ząbkowanie, zmiana diety i siadanie

Niemowlaki, którym rosną zęby, częściej mogą mieć odparzoną pupę. Podczas ząbkowania mocno się ślinią. Połykanie nadmiaru śliny skutkuje tym, że robią kupkę, która działa na skórę bardziej drażniąco. Taka kupka pojawia się także, kiedy rozszerzamy dziecku dietę. W zależności od tego, co maluch zjadł, kupka może być bardziej „kwaśna” i bardziej nieprzyjazna dla skóry. Odparzenia częściej zdarzają się również dzieciom, które nauczyły się siedzieć, ponieważ ugniatają one całym ciężarem ciała mokrą pieluchę.

Zwykłe odparzenie czy alergia na pieluchy?

Przyczyną odparzenia dość często bywa uczulenie na pieluchy, które nosi dziecko. Alergizująca pielucha może doprowadzić do zaczerwienienia skóry pośladków, łuszczenia i pojawienia się na pupie wysypki. Wywołane uczuleniem na pieluchę zmiany skórne zlokalizowane są w miejscach mniej narażonych na wilgoć, często na plecach w okolicy pasa i na bocznych powierzchniach pośladków i ustępują po zmianie pieluch na inny rodzaj. Dermatolodzy znaleźli nawet dla nich specjalne określenie „Lucky–Luke dermatitis”, pochodzące od kowboja, bohatera komiksów dla dzieci. Skojarzenie z  tą postacią nasunął układ zmian skórnych, który przypomina kowbojski pas na pistolety.

Co może uczulać w pieluchach:

 • składniki gumy (np. merkaptobenzotiazol), która może znajdować się w ściągaczach.
 • żywice występujące w kleju scalającym warstwy materiału
 • barwniki, których użyto do produkcji pieluch

Domowe metody na odparzenie

Z odparzoną pupą pośladkami dziecka można poradzić sobie domowymi sposobami. Dokładne mycie pupy przy każdym przewijaniu to podstawa. Przy zmianie pieluchy, umyj okolicę pieluszkową ciepłą wodą i płynem, którego zwykle używasz do kąpania dziecka. Taki kosmetyk nie podrażnia niedojrzałej skóry. Namoczonym i namydlonym wacikiem starannie oczyszczaj wszystkie fałdki, a potem starannie ją osusz (wilgoć sprzyja podrażnieniom pośladków).

Co jeszcze może pomóc na odparzenia:
 • przewijaj dziecko co 2–3 godziny – zwykle wystarczy zmieniać pieluchę co 3-4 godziny (i zawsze od razu gdy zauważysz, że pojawiła się kupka)
 • smaruj pośladki kremem na odparzenia – nanoś go cienką warstwą i dokładnie rozprowadź w fałdkach, stosuj go także profilaktycznie przy każdym przewijaniu
 • wietrzenie pupy – pozwól od czasu do czasu poleżeć dziecku z odkrytą pupą (jeśli w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepło), aby skóra mogła pooddychać
 • sprawdź, czy pielucha nie przylega za ciasno – to pozwoli uniknąć otarć.
 • zrezygnuj z używania gąbek i myjek – mnożą się w nich bakterie i trudno utrzymać je w czystości.
 • ogranicz stosowanie chusteczek nawilżanych (przydadzą się do przewijania poza domem)
 • nie stosuj mąki ziemniaczanej ani innych zasypek – zamiast leczyć mogą dodatkowo pogłębić problem
 • nie przegrzewaj dziecka – ubieranie malucha za grubo, przykrywanie grubymi kocami sprzyja pojawieniu się odparzeniem i potówek.

Gdy sama higiena nie pomaga?

Jeśli przewijasz dziecko odpowiednio często, dieta dziecka się nie zmieniła, a pupa nadal jest odparzona, warto wykluczyć uczulenie na krem ochronny, pieluchę lub chusteczki. Jeśli podejrzewasz, że odparzenie powoduje:
 • uczulenie na chusteczki do pupy – przestań ich używać i myj pośladki dziecka wodą i płynem myjącym
 • uczulenie na krem ochronny – zmień go na inny i odczekaj trzy dni, aby sprawdzić, czy podrażnienie ustępuje.
 • uczulenie na składniki pieluszki – zwróć się do dermatologa, który zleci tzw. testy płatkowe. Są nieinwazyjne, można je wykonać nawet u dziecka, które nie skończyło roku. Po zmianie pieluch objawy uczulenia nie ustępują od razu. Na efekt trzeba zaczekać kilka dni, aby skóra zdążyła się wygoić i przyzwyczaić do nowego materiału.
   
Kiedy do lekarza? Jeśli zmiany nie ustąpią po trzech dniach mimo właściwej pielęgnacji skóry i używania kremów na odparzenia, umów się z dzieckiem na wizytę do dermatologa, który powie, jak należy pielęgnować chore pośladki i przepisze lecznicze maści.

Konsultacja: dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Wiosenny spacer