pierwsze łzy u dziecka, płacz niemowlaka
fot. Fotolia

Kiedy pojawiają się pierwsze łzy u niemowlaka?

Czy pierwsze łzy u dziecka pojawiają się z jego pierwszym płaczem? Czy musisz niepokoić się, gdy twój noworodek krzyczy, ale ma suche oczka? Kiedy zobaczysz u niego pierwsze łzy? Sprawdź!
Aleksandra Sokalska
pierwsze łzy u dziecka, płacz niemowlaka
fot. Fotolia

Kiedy u niemowlaka pojawiają się łzy?

Łzy u noworodka pojawiają się dopiero pod koniec pierwszego miesiąca życia. Wcześniej płacz dziecka bardziej przypomina krzyk, bo oczy maluszka są suche. Brak łez u niemowlaka nie jest problemem tylko naturalną sytuacją. W drugim miesiącu zaczynają być produkowane w gruczołach łzowych nad gałkami ocznymi. Kanaliki łzowe są u noworodków bardzo wąskie, a niekiedy niedrożne. Zablokowane kanały łzowe powodują, że łzy wypełniają oczy i dziecko często wygląda, jakby było zapłakane. Jest to w pełni normalna sytuacja, a kanaliki samoistnie odblokowują się przed upływem roku. Pediatrzy zalecają niekiedy ich masowanie, by przyspieszyć przeczyszczanie.
  [content:0_23326,2_1306,0_22091,0_16639:CMNews]
Redakcja poleca: Prof. Helwich: Obawy rodziców są nieracjonalne [WIDEO]
Czy wszystkie zabiegi w szpitalu po narodzinach są wykonywane w interesie dziecka? Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii wyjaśnia, jak wygląda sytuacja polskich noworodków na tle innych krajów w Europie.

Kłopoty z oczami – o kiedy do lekarza

Czasami pojawiają się kłopoty z oczkami.
  • W wewnętrznym kąciku oka zbiera się żółtawobiała wydzielina, a powieki są zlepione – gdy dziecko budzi się rano, zmyj ją sterylnym gazikiem zmoczonym w letniej, przegotowanej wodzie. Pamiętaj o kierunku przemywania oczu: od skroni do nosa, nigdy odwrotnie. Jeśli wydzielina jest gęstsza i ciemniejsza, a białka oczu są zaczerwienione, niezbędna będzie wizyta u lekarza.
  • Skontaktuj się z nim również wtedy, gdy załzawione oczy są wrażliwe na światło lub jedno oko różni się kształtem i wielkością od drugiego.

Sprawdź także:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy