Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
spinning babies
Kampus/Adobe Stock
Przygotowania do porodu

Spinning babies – jak ma pomóc w porodzie?

Spinning babies to koncepcja przygotowania i podejścia do porodu. Bazuje na przebiegu naturalnego, fizjologicznego porodu, podczas którego dziecko w kanale rodnym obraca się, aby dopasować się do jego krzywizn. Twórczynią tej metody jest położna Gail Tully, która do ułatwienia porodu chciała zaprząc samą naturę, zamiast technologii.

Metoda Spinning babies bazuje na fizjologii porodu. Gdy pojawiają się trudności w naturalnym przebiegu porodu, przewiduje określone interwencje, których celem jest ułatwienie dziecku przyjście na świat. To nowe podejście, bo tradycyjna opieka okołoporodowa medykalizuje poród, a gdy to nie pomaga, proponuje cesarskie cięcie, czyli interwencję chirurgiczną.

Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]

Spinning babies – na czym polega?

Spinning babies jest metodą przygotowania do porodu i jego ułatwiania, która zakłada, że dziecko jest aktywnym uczestnikiem porodu, który sam wybiera najlepszą dla siebie pozycję w czasie „podróży” przez kanał rodny. Ocena postępu porodu w tej metodzie bazuje nie na rozwarciu szyjki macicy, ale na położeniu główki dziecka w drogach rodnych.

Bardzo ważne jest też założenie, że dziecko przeprawia się przez kanał rodny w sposób, w jaki ciało matki mu to umożliwia, jakie warunki mu tworzy. Dlatego przygotowanie przed porodem ma na celu taka pracę z ciałem kobiety, aby było ono w stanie wytworzyć dziecku jak najlepsze warunki do pokonania drogi, jaka je czeka. To wymaga zrównoważenia napięć mięśniowych w obrębie miednicy przyszłej mamy. Osiąga się to poprzez ćwiczenia, zmianę postawy ciała i codziennych nawyków, a czasami współpracę z osteopatą. Celem Spinning babies jest tak naprawdę zwiększenie szans na sprawny poród naturalny.

A gdy poród się rozpocznie, metoda Spinning babies oferuje różne techniki, które poród ułatwiają. Wykorzystuje się w nich grawitację, np. poprzez pozycje wertykalne, ale i różne techniki, które pozwalają na bieżąco tworzyć najlepsze możliwe warunki do przeciskania się dziecka przez kanał rodny.

Korzyści, jakie może dać Spinning babies:

  • zmiana pozycji działa dziecka na główkowe – najlepsze do porodu,
  • optymalne ustawienie macicy,
  • zrównoważenie napięć w obrębie miednicy – mięśni, więzadeł, powięzi,
  • większe szanse na naturalny poród i jego naturalne rozpoczęcie,
  • większa mobilność kości miednicy i więcej miejsca w kanale rodnym dla dziecka,
  • zmniejsza ryzyko cesarskiego cięcia z powodu wadliwego ułożenia dziecka oraz „braków postępu porodu”,
  • szybszy przebieg porodu, a więc krótszy czas jego trwania,
  • zmniejszenie odczuwania bólu podczas porodu,
  • zmniejszenie medykalizacji porodu.

Jak skorzystać z metody Spinning babies?

Spinning babies jest metodą i marką. Oznacza to, że żeby położna mogła otoczyć ciężarną opieką zgodną z tą metodą, musi ukończyć specjalne szkolenie.

W Polsce są już położne i doule, które stosują Spinning babies, i się tym chwalą. Techniki te mogą być zastosowane w trakcie porodu w szpitalu i w czasie porodu domowego. Położna dobiera je oraz pozycje porodowe indywidualnie do pacjentki.

Źródło: spinningbabies.com

Przeczytaj też:

Wskazania do cesarskiego cięcia
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Kiedy robi się cesarkę? Wskazania do cięcia cesarskiego
Czasami cesarskie cięcie to jedyny sposób, aby poród zakończył się pomyślnie. Sprawdź, czy choroby, na jakie cierpisz, są wskazaniem do cesarki.

Cesarskie cięcie jest wykonywane najczęściej z powodu zaburzeń tętna płodu podczas porodu (to oznaka niedotlenienia), zakażenia wewnątrzmacicznego, nieprawidłowego postępu porodu lub niewłaściwego ułożenia dziecka. Częstym wskazaniem do cesarskiego cięcia jest również nagły krwotok spowodowany przedwczesnym oddzieleniem łożyska lub tzw. łożyskiem przodującym. Wskazania do cesarskiego cięcia Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dzieli wskazania do cesarki na położnicze i pozapołożnicze. Położnicze są związane zarówno ze stanem dziecka, jak i z matki. W przypadku dziecka wskazaniem jest np. nieprawidłowe położenie płodu (dzieje się tak, gdy częścią przodującą nie jest główka dziecka, a jego pośladki lub miednica). Cesarskie cięcie jest zalecane również w przypadku porodu przedwczesnego, gdy poród naturalny niesie za sobą zbyt duże ryzyko uszkodzenia płodu. Wykonuje się je też, gdy tętno dziecka jest zbyt wolne i w przypadku braku prawidłowej czynności skurczowej macicy. Wskazaniem do zabiegu jest także wypadnięcie pępowiny, przedwczesne odklejenie łożyska, podejrzenie krwotoku wewnętrznego na skutek pęknięcia macicy oraz dystocja szyjkowa.  Wśród wskazań do cc z uwagi na stan matki wymienia się ciężki stan przedrzucawkowy (czyli obecność tzw. zatrucia ciążowego, inaczej gestozy), odwarstwienie siatkówki, zmiany naczyniowe na dnie oka, patologie położnicze w obrębie miednicy i kręgosłupa. Nie bez znacznie są także choroby neurologiczne i tokofobia , czyli patologiczny lęk przed porodem zaliczany do chorób psychicznych. Lekarz może również zadecydować o przeprowadzeniu cięcia cesarskiego, gdy kobieta mierzy się z ciężkimi chorobami układu krążenia i płuc. Wskazania do cesarskiego cięcia występujące podczas porodu: lista Nieprawidłowe rozwieranie się szyjki macicy podczas porodu; Słaba akcja skurczowa, która może...

pozycje do porodu
Adobe Stock
O porodzie
Pozycje do porodu: najlepsze pozycje do rodzenia (wertykalna, kuczna, kolankowo-łokciowa i inne)
Pozycje do porodu – te, które są najlepsze dla kobiety – nie pokrywają się z tą, która jest najwygodniejsza dla personelu szpitala, czyli pozycją leżącą. Jednak to rodząca ma prawo decydować, jaka pozycja porodowa będzie dla niej najlepsza. Często wybiera więc pozycję wertykalną lub kolankowo-łokciową.

Inne pozycje do porodu polecane są na pierwszy, a inne na drugi okres porodu. Nie ma wśród nich pozycji leżącej na plecach, którą znamy z filmów i szpitali. Wszystko dlatego, że jest ona najgorszą z możliwych – zamiast kobiecie ułatwiać poród, czyni go komfortowym wyłącznie dla personelu medycznego. Dlatego warto znać różne najlepsze pozycje do rodzenia i wybierać takie, które przynoszą ulgę przyszłej mamie i jednocześnie ułatwiają jej wydanie dziecka na świat. Nie istnieje jedna pozycja do porodu, która odpowiadałaby wszystkim rodzącym, ale daje się zauważyć pewne prawidłowości.  Spis treści: Rodzaje pozycji do porodu Pozycje wertykalne (poród wertykalny)  Pozycja kolankowo-łokciowa do porodu Poród w pozycji leżącej Najlepsze pozycje do porodu: 1 okres Najlepsze pozycje do porodu: 2 okres Zmiany pozycji podczas porodu Rodzaje pozycji do porodu Pozycje do porodu są różne, nie musisz rodzić na leżąco. To, w jakiej pozycji będzie ci wygodnie rodzić, zwykle podpowiada instynkt. Mówią o tym kobiety, które ułożono do porodu tradycyjnie na łóżku. W pewnym momencie pojawiało się odczucie, że jest im bardzo niewygodnie i muszą wstać. Jeśli mogły zmienić pozycję do porodu i np. uklęknąć, skurcze stawały się mniej bolesne, a poród przyspieszał. Dlatego w szkołach rodzenia przyszłe mamy poznają najlepsze pozycje do porodu, które warto wykorzystać w kolejnych etapach narodzin dziecka. Na porodówce zachowuj się więc swobodnie. Nie wstydź się kucać, klękać czy siadać na piłce. Jeśli w pokoju porodowym znajdują się drabinki, materac, stołek porodowy czy piłka, wykorzystaj je, szukając takiej pozycji, w której łatwiej zniesiesz nasilające się skurcze. Ulgę może przynieść kąpiel lub prysznic . Ciepła woda rozluźnia mięśnie, osłabia ból (ale nie u...

Ułożenie dziecka w brzuchu
Adobe Stock
Poród naturalny
Ułożenie dziecka w brzuchu: poprzeczne, miednicowe i główkowe
Ułożenie dziecka w brzuchu zależy od tego, jak jego ciała układa się względem długiej osi macicy. Istnieją trzy główne typy ułożenia dziecka w brzuchu matki oraz pięć podtypów. Najważniejsze jest to, jak układa się płód w ostatnich tygodniach ciąży, gdyż może mieć to wpływ na przebieg porodu.

Ułożenie dziecka w brzuchu matki tuż przed porodem powinno być główkowe, bo tak łatwiej mu przyjść na świat. Najczęściej płód przyjmuje takie ułożenie przed 36 tygodniem ciąży, wcześniej może być ułożony dowolnie. Inne niż główkowe ułożenie dziecka w brzuchu nie zawsze jednak oznacza coś złego. Poród jest wówczas co prawda bardziej skomplikowany, ale lekarze potrafią sobie radzić z każdym „niezdyscyplinowanym" dzieckiem. Spis treści: Ułożenie dziecka w brzuchu - położenie główkowe - położenie miednicowe - położenie poprzeczne Jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach Położenie główkowe dziecka a poród Położenie miednicowe dziecka a poród Położenie poprzeczne dziecka a poród Zmiana pozycji dziecka w brzuchu matki Przyczyny nieprawidłowego ułożenia dziecka w brzuchu Ułożenie dziecka w brzuchu Ułożenie dziecka w brzuchu matki określa się dopiero pod koniec ciąży, ok. 4 tygodni przed porodem, aby lekarze wiedzieli, czy dziecko obróciło się główką w dół, czy nie. Od tego zależy np. decyzja, czy będzie poród naturalny , czy trzeba zrobić planowaną cesarkę . Na wcześniejszych etapach ciąży dziecko w worku owodniowym ma dużo miejsca. Może zatem dowolnie zmieniać pozycję i obracać się, jak mu wygodnie. Już podczas USG prenatalnego lekarz widzi, jak ułożone jest dziecko w brzuchu matki, ale na tym etapie ciąży nie ma to jeszcze znaczenia, a dziecko ma jeszcze czas na obrócenie się główką do dołu.  Ułożenie dziecka w brzuchu. Rys. Adobe Stock Ułożenie dziecka w brzuchu: położenie główkowe Większość dzieci przyjmuje położenie podłużne główkowe między 32. a 36. tygodniem ciąży . To optymalne ułożenie dziecka w brzuchu, przyjmowane przez ok. 95 proc. dzieci przed przyjściem na świat. Zwykle dziecko jest...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz