Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Przygotowania do porodu

Wyprawka pełna troski, czyli jak przygotować się do porodu i połogu

Poród to zdecydowanie jeden z piękniejszych, ale i wymagających momentów w życiu każdej kobiety. To w końcu wtedy rodzi się długo wyczekiwany nowy człowiek. W jaki sposób ułatwić sobie pobyt w szpitalu oraz połóg? Na szczęście są sposoby, które mogą pomóc nam przejść ten trudny czas. Warto poznać je jeszcze przed porodem. Tylko wtedy ze spokojną głową będziemy mogły skupić się na dziecku oraz na sobie.

Rzadko mówi się o tym, że wraz z dzieckiem rodzi się na nowo jeszcze ktoś – jego mama. Po porodzie nie jesteśmy już tymi samymi osobami i to nie tylko dlatego, że stajemy się odpowiedzialne za maleństwo. Musimy nauczyć się wielu rzeczy na nowo, w tym – swojego ciała oraz emocji. Często jednak zapominamy o naszych potrzebach, ponieważ w centrum uwagi pojawia się od tej pory dziecko. Poród to prawdopodobnie najpiękniejsze doświadczenie w naszym życiu, ale jest również okupione ogromnym wysiłkiem. Organizm potrzebuje czasu i dobrych warunków, aby dojść do siebie. 

Połóg – o tym się nie mówi

Połóg to naturalna kolej rzeczy, jednak jest w naszym społeczeństwie tematem tabu. Jest to okres, który rozpoczyna się tuż po porodzie i trwa około 6 tygodni. I często nie wygląda jak w filmach romantycznych – gdzie rozanielona mama tuli się do dziecka z uśmiechem na twarzy. To bardzo wymagający okres – okupiony zmianami fizycznymi i wahaniami nastroju. W tym czasie organizm mamy wraca do formy. Z każdym kolejnym dniem pozbywamy się dolegliwości, które towarzyszą nam po porodzie. To wstydliwy temat, bo związany z krwią, płynami fizjologicznymi, nieprzyjemnymi zapachami i bólem.

To czas, w którym potrzebujemy najwięcej uwagi i czułości, bo jesteśmy bardzo zmęczone i może dopaść nas baby blues. Wsparcie rodziny i przyjaciół jest w tym okresie kluczowe. Nie bójmy się więc prosić bliskich o pomoc w ugotowaniu obiadu czy zajęciu się maleństwem. My w tym czasie możemy się przespać, wziąć prysznic lub coś zjeść. To proste czynności, o których mamy często zapominają w natłoku obowiązków i chęci bycia idealną oraz perfekcyjną opiekunką.

Połogu nie należy się bać, ale warto się do niego odpowiednio przygotować, by przejść go jak najlepiej. Chcąc uniknąć dodatkowego stresu i bieganiny po sklepach na ostatnią chwilę, warto swoją torbę do szpitala i na czas połogu spakować nieco wcześniej – nawet 2 miesiące przed porodem. Zapewni to nam spokój ducha i pewność, że jesteśmy dobrze przygotowane.

Wyprawka przyszłej mamy

Zacznijmy od początku, czyli od tego, w co się spakujemy. Do szpitala warto zabrać torbę lub walizkę na kółkach, której nie będziemy musiały dźwigać. Przestrzeń w walizce możemy podzielić na dwie części – do jednej wkładamy rzeczy, które przydadzą się mamie, a w drugiej części umieszczamy wszystkie niezbędne gadżety dla maluszka.

Co powinno znaleźć się w torbie?

  • wygodne i wykonane z dobrych materiałów ubrania, przede wszystkim koszula do porodu (może to być nasza koszula nocna lub oversizowa koszulka partnera);  powinna sięgać mniej więcej do kolan i w miarę możliwości mieć krótkie rękawy; dobrym pomysłem jest też rozpinany tył, który przyda się w razie konieczności podania znieczulenia w okolice kręgosłupa; po porodzie natomiast warto przebrać się w świeży strój, przystosowany do karmienia piersią i tzw. kangurowania
  • wsuwane kapcie
  • gumka do włosów
  • coś, co pomoże zająć nam myśli w czasie oczekiwania, np. książka lub słuchawki, dzięki którym będzie można posłuchać muzyki, zrobić medytację lub obejrzeć serial
  • duża butelka wody
  • zdrowe przekąski (banany, lekkie biszkopty, sucharki czy mała porcja owoców sezonowych)

Zestaw conpol baby
Mat. prasowe

Niezbędnik poporodowy

Gdy już urodzimy nasze maleństwo, na wagę złota będą produkty, które pomogą nam zadbać o odpowiednią higienę. Dlatego warto zabrać ze sobą również:

Podkłady poporodowe

Podczas pierwszych nocy po porodzie nieocenioną pomocą będą podkłady poporodowe marki Canpol babies – większe, dużo bardziej chłonne i delikatne. Mają za zadanie szybko pochłaniać płyny (wydzielinę połogową, krew), zatrzymywać wilgoć, zapewniać uczucie suchości i pomagać w gojeniu się rany poporodowej. Szeroki i profilowany kształt zapewnia komfort użytkowania, miękka i przyjemna powłoka wewnętrzna nie rozwarstwia się i nie przylega do skóry (co zapobiega powstawaniu podrażnień), a szeroki pasek samoprzylepny utrzymuje podkład we właściwym miejscu. Jedno opakowanie zawiera 10 sztuk. Warto zaopatrzyć się w kilka paczek i jedną zabrać do szpitala, a resztę trzymać w domu. Na pewno się przydadzą.

Siateczkowe majtki poporodowe

Inny must have na początku to połogu są wielorazowe siateczkowe majtki poporodowe, które podtrzymują podkład na właściwym miejscu. Zapewniają swobodny dopływ powietrza, nie podrażniają skóry i przyspieszają gojenie rany po cesarskim cięciu lub pęknięciu bądź nacięciu krocza. Są wykonane z trwałej, nylonowej siateczki i nie posiadają szwów. Majtki można prać (tylko ręcznie), więc nadają się do wielokrotnego użytku. W opakowaniu znajdują się dwie sztuki. Canpol babies ma w ofercie różne rozmiary, dzięki czemu da się je idealnie dopasować, ale dobrym pomysłem jest wybór trochę większych majtek, bo po porodzie brzuch może być większego rozmiaru niż przed ciążą.

Wkładki laktacyjne

Podstawową funkcją wkładek laktacyjnych jest ochrona ubrania przed poplamieniem przez przeciekający pokarm. Po porodzie to akcesorium pierwszej potrzeby. Szczególnie trudne są pierwsze tygodnie, podczas których mleko wytwarzane jest bez przerwy, nawet krótko po karmieniu. Dobre wkładki laktacyjne, a takie proponuje marka Canpol babies, powinny być chłonne, miękkie, przyjemne dla skóry i przewiewne – to zapewni komfort użytkowania i odpowiednią higienę. Warto, by były wyposażone w pasek samoprzylepny, dzięki któremu nie będą się przemieszczać. Dodatkowo chłonny wkład żelujący, zatrzymuje wyciekający pokarm oraz da świeżo upieczonej mamie poczucie suchości i świeżości przez długi czas. 

Podkłady higieniczne 

Stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed zabrudzeniami i wilgocią. Świetnie zabezpieczą pościel i materac na początku krwawienia poporodowego oraz doskonale sprawdzą się podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych dziecka na przewijaku, a także później na etapie nauki odpieluchowywania. Wielofunkcyjne podkłady higieniczne marki Canpol babies mają wodoodporną warstwę izolacyjną, miękką i delikatną dla skóry zewnętrzną powłokę i superchłonny wkład, który zatrzymuje wilgoć wewnątrz i dodatkowo neutralizuje zapachy. 

torba do porodu
Adobe Stock

Połóg to naturalny proces, który musi przejść każda świeżo upieczona mama. Oczywiście nie jest to najłatwiejszy czas, jednak naprawdę możemy zadbać o to, by się dobrze do niego przygotować. Warto zrobić wszystko, aby był jak najprzyjemniejszy i po latach przywoływał dobre wspomnienia, pełne bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Nie uda się to jednak bez obecności kochających i wspierających bliskich oraz odpowiedniego przygotowania wyprawki.

początek porodu
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Początek porodu – 5 najczęstszych sygnałów, że zaczął się poród
Początek porodu najczęściej objawia się regularnymi skurczami oraz odejściem wód płodowych. Jednak każdy poród rozpoczyna się i przebiega nieco inaczej. Nie każda ciężarna ma wszystkie objawy naraz, a w przypadku kobiet rodzących po raz pierwszy, sygnały początku porodu mogą być mniej zauważalne.

Po czym kobieta w ciąży będzie wiedziała, że właśnie zaczyna się poród? To bardzo częsta wątpliwość i powód do niepokoju wielu przyszłych mam, a zwłaszcza pierwiastek, czyli kobiet rodzących po raz pierwszy. Ale spokojnie. Poród to długi proces – trwa zwykle 8–12 godzin u pierwiastki, zaś u tej rodzącej kolejne dziecko: 4–8 godzin. Natura jest tak mądrze skonstruowana, że organizm kobiety daje sygnały, że zbliża się termin rozwiązania, chociaż nie wszystkie z nich mogą wystąpić naraz. Opisujemy, po czym poznać, że to początek porodu. Początek porodu: objawy wypadnięcie czopa śluzowego odejście wód płodowych skurcze bóle krzyżowe biegunka poród pierwiastki Objawy początku porodu Pierwsze zwiastuny porodu mogą pojawić się już miesiąc wcześniej, kobieta może odczuwać: mniej energiczne ruchy dziecka (dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuchu mamy), nieregularne, niebolesne skurcze Braxtona-Hicksa  – ich zadaniem jest przygotowanie mięśni macicy do porodu, „opuszczenie" brzucha – dziecko obniża się w kanale rodnym, lżejsze oddychanie, uczucie nacisku na pęcherz moczowy, kłucie w dole brzucha oraz pachwinach. Odejście czopa śluzowego Kilka dni lub godzin przed porodem z kanału szyjki macicy może odejść czop śluzowy – galaretowata wydzielina lekko zabarwiona pasemkami krwi (może też być brunatna). Znaczy to, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać, przygotowując się do porodu. Odejście wód płodowych To jeden z najbardziej czytelnych sygnałów, że poród właśnie nadchodzi. Jeżeli ciężarna zaobserwuje u siebie sączenie czystych wód płodowych , powinna spokojnie pojechać do szpitala. Najczęściej wyciekają powoli, a nie chlustają strumieniem. Kobieta powinna użyć grubej podpaski i przyjrzeć się kolorowi wód...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz