badanie drożności jajowodów
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę

Badanie drożności jajowodów – zrób, jeżeli nie możesz zajść w ciążę

Badanie drożności jajowodów jest konieczne, gdy podejrzewasz, że problemy z zajściem w ciążę wynikają z ich funkcjonowania. Dzięki temu wzrosną twoje szanse na urodzenie dziecka.

Nawet co czwarta Polka ma problem z zajściem w ciążę z powodu niedrożności swoich jajowodów. Aby ustalić, czy plemniki bez przeszkód będą mogły poruszać się w ich wnętrzu i dotrą do komórki jajowej, konieczne jest ustalenie, czy nie zostały one „przytkane”. I właśnie temu służy badanie drożności jajowodów.

Spis treści: 
 

 

Dlaczego dochodzi do powstania niedrożności jajowodów

Niedrożność jajowodów jest jedną z najczęstszych przyczyn kobiecej niepłodności - w 25-35 procent przypadków. Nawet jeżeli jeden jajowód jest zablokowany, a drugi działa poprawnie, zajście w ciąże jest możliwe, ale mało prawdopodobne.

Zadaniem jajowodów jest:

 • umożliwienie transportu plemników do komórki jajowej;
 • stworzenie odpowiednich warunków do zapłodnienia tej komórki;
 • rozwoju powstałego zarodka oraz jego transportu do jamy macicy.


Przyczyną ich niedrożności są powstałe w nich zrosty (blizny), powodujące zgrubienia ścian, czego efektem jest zwężenie i zamknięcie ich światła. W ten sposób zamyka się dla plemników droga do komórki jajowej, a komórka jajowa nie jest w stanie przedostać się z jajnika do macicy. W wyniku stanu zapalnego może dojść do wytworzenia się także zrostów okołojajowodowych, które uniemożliwiają wychwycenie komórki jajowej.

Przyczynami powstawania zrostów są:

 • przebyte operacje ginekologiczne, np. nowotwory jajników, jajowodów;
 • operacje w okolicy jamy brzusznej, np. wyrostka robaczkowego lub miednicy małej;
 • ciąża pozamaciczna;
 • poronienie;
 • przewlekle stany zapalne przydatków – jajników i jajowodów;
 • endometrioza (pojawianie się ognisk błony śluzowej wyściełającej macicę poza jej obrębem);
 • grzybice;
 • chlamydia;
 • rzeżączka;
 • zapalenie wyrostka robaczkowego;
 • nieprawidłowo założona wkładka domaciczna (spirala);
 • zamknięcia światła poprzez czopy śluzowe.

Histerosalpingografia (HSG) – badanie drożności jajowodów

Badanie HSG umożliwia:

 • ocenić kształt macicy;
 • zdiagnozować zmiany w budowie macicy – jej wady rozwojowe, guzy lub inne zmiany;
 • zbadać drożność jajowodów oraz ich kształt;
 • wykryć obecności zrostów, polipów i mięśniaków podśluzówkowych.


Samo badanie jest nieskomplikowane i zajmuje około 30 minut. Polega na wprowadzeniu cewnika przez szyjkę macicy do jamy macicy i jajowodów i podaniu do nich środka kontrastującego, aby móc w tym czasie wykonać zdjęcia rentgenowskie. Pokażą one przepływ przez narządy rodne - jeżeli substancja swobodnie przedostanie się do jamy brzusznej, oznacza to, że jajowody są drożne. Niekiedy samo badanie powoduje "rozklejenie" zrostu.

Jeżeli badanie wykaże niedrożność, poprzez ten sam cewnik wprowadzane są kolejne mikro narzędzia. Drożność jajowodów uzyskuje się, umieszczając w nich mikroprowadniki, a następnie mikrocewniki. O odzyskaniu drożności świadczy wypełnianie się jajowodów środkiem kontrastującym, a następnie jego wypływ do jamy otrzewnej.

Czasami, celem potwierdzenia badania, wykonuje się także zabieg laparoskopowy z podaniem błękitu metylowego. Przeprowadza się go w ogólnym znieczuleniu i polega on na niewielkim nacięciu brzucha i wprowadzeniu do jego wnętrza barwnika i obserwowaniu jak przepływa on przez jajowody do jamy brzusznej.

Szansa na zajście w ciążę po udrożnieniu jajowodów wzrasta do około 20-30 procent.

Kiedy wykonać badanie HSG?

Badanie HSG wykonuje się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. W przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych badanie można wykonać w dowolnym dniu po ustąpieniu krwawienia.

Przygotowanie do zabiegu:

 • 6 godzin przed badaniem nie można spożywać pokarmów i płynów;
 • trzeba być wypróżnionym;
 • konieczne jest posiadanie badań: HBS, HCV i HIV (chorób wenerycznych, żółtaczki, wirusa HIV) cytologii, czystości pochwy, morfologii;
 • po zakończeniu okresu do czasu badania nie wolno współżyć.

Czy badanie drożności jajowodów jest bolesne

Przed badaniem polecane jest przyjęcie środka przeciwbólowego, ponieważ badanie nie należy do przyjemnych i może powodować ból. Niektóre kobiety przechodzą zabieg zupełnie bezboleśnie, inne, mające obniżony próg bólu mogą skorzystać z krótkiego znieczulenia ogólnego dożylnego.

Badanie drożności jajowodów – cena

Zazwyczaj na badanie kieruje lekarz ginekolog i wtedy jest ono bezpłatne (w ramach NFZ). Jeżeli jednak chcesz je wykonać na własną rękę, musisz się liczyć z wydatkiem nawet 500 złotych - jest jeszcze drożej, gdy w grę wchodzi zastosowanie znieczulenia.

Badanie drożności jajowodów a ciąża – czy istnieją przeciwwskazania

Ze względu na inwazyjność badania istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania histerosalpingografii. Niektóre dolegliwości mogą z kolei uniemożliwić dokonanie prawidłowego odczytu obrazu. Do przeciwwskazań należą:

 • ciąża;
 • aktywny proces zapalny w obrębię narządów rozrodczych;
 • krwawienie z dróg rodnych;
 • przeciwskazania do podania kontrastu w przypadku tradycyjnej metody z wykorzystaniem techniki RTG.

 

Zobacz także
niedrożność jajowodów - kłopoty z zajściem w ciążę

Niedrożność jajowodów – czy masz szanse zajść w ciążę?

Jak leczyć zrosty?

Czy wiesz, jak się kochać żeby zajść w ciążę? Quiz

śluz płodny

Śluz płodny: jak wygląda śluz w dni płodne i niepłodne?

 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Edipresse
Problemy z zajściem w ciążę
Diagnozowanie niepłodności
Czy wiesz, kiedy można mówić o niepłodności i co najczęściej powoduje niepłodność męską i niepłodność kobiecą? Sprawdź, jak diagnozuje się niepłodność.

Przez tysiąclecia niepłodność była powodem upadków dynastii, oddalania niezdolnych do spłodzenia potomka żon i niemal zawsze przyczyną ostracyzmu społecznego oraz olbrzymiego stresu psychicznego. Jak poważny jest to problem dzisiaj, świadczą statystyki: niepłodność dotyka bowiem 15–20% populacji w wieku rozrodczym, co w przypadku naszego kraju może oznaczać nawet 1,5 mln par. Kiedy można mówić o niepłodności? Definicja niepłodności jest dość prosta: to brak ciąży po roku regularnego współżycia seksualnego i wbrew temu, co twierdzi wielu, bez wątpienia jest chorobą. Dlatego  roczny okres oczekiwania na ciążę uprawnia do zgłoszenia się do lekarza ginekologa po pomoc. W pewnych sytuacjach, takich jak zaburzenia miesiączkowania , gdy wiek kobiety powyżej 35 lat czy  występuje uzasadnione podejrzenie patologii macicy lub niepłodności męskiej, okres ten należy skrócić. Diagnostyka niepłodności powinna zawsze obejmować obydwoje partnerów . Do najczęstszych przyczyn niepłodności należą: czynnik męski (np. za mało plemników w nasieniu), zaburzenia jajeczkowania, uszkodzenie lub niedrożność jajowodów , zaawansowany wiek kobiety, nieprawidłowości macicy ( polipy endometrialne , zrosty wewnątrzmaciczne, wrodzone wady budowy), choroby ogólnoustrojowe (np. niewydolność nerek, choroby autoimmunologiczne itp), czynnik szyjkowy lub immunologiczny, czynnik niewyjaśniony. Dowiedz się , czy endometrioza wyklucza zajście w ciążę Jak diagnozuje się niepłodność męską? Tanie oraz nieinwazyjne badanie nasienia wciąż pozostaje podstawą oceny płodności mężczyzny. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, istnieje możliwość wykonania ponadstandardowych testów nasienia, badań hormonalnych lub genetycznych. Niestety tylko niektóre zaburzenia hormonalne poddają się skutecznemu leczeniu farmakologicznemu. W...

Kobieta i mężczyzna
Fotolia
Starania o dziecko
Starania o drugie dziecko
Staracie się o drugie dziecko od pół roku i nic? To zdarza się nawet co piątej parze, choć kłopotów z zajściem w drugą ciążę nie bierze pod uwagę prawie nikt. Jeżeli raz się udało, to wydaje się, że nie powinno być powodów do niepokoju. A jednak...

Kiedy zacząć się martwić? Jeśli przez rok regularnego współżycia, bez żadnych metod antykoncepcji, nie dojdzie do zapłodnienia, można mówić o prawdopodobieństwie niepłodności. Jeśli już raz byłaś w ciąży, to tzw. niepłodność wtórna. Wtedy najlepiej, byś razem z partnerem zgłosiła się do lekarza. Być może przyczyną niepłodności jest choroba, którą można wyleczyć, albo przejściowe zaburzenie pracy organizmu. Czytaj też: Co to jest coaching płodności? Jakie znaczenie ma wiek? Spore. Już po 30. roku życia płodność u kobiet zaczyna spadać. U 40-latki jest o niemal 50 proc. niższa niż u kobiety 20-letniej. Optymalny wiek na poczęcie dziecka to 20–34 lata. Wtedy cykl owulacyjny jest niezakłócony. To ważne, bo kobiecy układ rozrodczy to skomplikowany mechanizm, który musi działać prawidłowo, by doszło do poczęcia. Każda dziewczynka rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych. W jajniku jest ich około 200 tysięcy. Podczas cyklu menstruacyjnego uaktywnia się nawet tysiąc jajeczek, ale dojrzewa jedno. Z każdym miesiącem komórek jajowych ubywa. Poza tym także one się starzeją. Im kobieta starsza, tym trudniej dochodzi do poczęcia i tym większe ryzyko poronienia lub wystąpienia wad u dziecka. Dlaczego się nie udaje, czyli przyczyny problemów z zajściem w ciążę Czy kłopoty z pierwszym porodem mogą utrudnić ciążę? Tak, szczególnie jeśli poród przebiegał z powikłaniami, np. gdy po cesarskim cięciu pojawiły się nieprawidłowe zrosty i blizny lub w czasie porodu doszło do uszkodzenia szyjki macicy. Niektóre kobiety mają niekiedy poporodowe stany zapalne. Niepłodność wtórną mogą też spowodować zabiegi chirurgiczne, np. usuwanie torbieli jajników, mięśniaków macicy lub jej łyżeczkowanie. Dlaczego infekcje mogą być przyczyną kłopotów? Stany zapalne w drogach rodnych...

Endometrioza a ciąża
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Endometrioza a ciąża – czy można zajść w ciążę przy endometriozie? Jak to zrobić?
Endometrioza często utrudnia kobietom zajście w ciążę. Kobiety, które cierpią na tę chorobę, zazwyczaj potrzebują więcej czasu i starań, ale wciąż mają szansę zostać mamami. Sprawdź, jak zajść w ciążę przy endometriozie i w jaki sposób choroba ta wpływa na przebieg ciąży.

Endometrioza to bolesna i bardzo dokuczliwa choroba, która komplikuje życie tysięcy kobiet. Choroba ta ma też spory wpływ na płodność . Odpowiadamy na pytanie, jakie masz szanse zajść w ciążę, mając endometriozę, a także czy endometrioza może być zagrożeniem dla rozwoju płodu i przebiegu ciąży. Spis treści: Co to jest endometrioza? Objawy endometriozy Endometrioza  – czy można zajść w ciążę? Dlaczego endometrioza utrudnia zajście w ciążę? Jak zajść w ciążę z endometriozą? Przebieg ciąży przy endometriozie: czy endometrioza zagraża ciąży? Co to jest endometrioza? Endometrioza to schorzenie, które objawia się obecnością komórek endometrium (błony śluzowej wyściełającej jamę macicy) poza wnętrzem macicy. Zazwyczaj ogniska zapalne są rozmieszczone w okolicy organów rozrodczych, czasem jednak występują u pacjentek w sąsiadujących narządach (m.in. w pęcherzu moczowym, otrzewnej czy jelicie grubym). Największy ból sprawia pacjentkom tworzenie się zrostów na skutek stanu zapalnego towarzyszącego endometriozie oraz naciekaniu włókien nerwowych. Endometrioza dotyka głównie kobiet między 25. a 30. rokiem życia, wpływając nie tylko na ich codzienne życie, ale również na płodność. Szacuje się, że z jej powodu cierpi ok. 10-15% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Objawy endometriozy Endometrioza to poważna choroba, której nie można bagatelizować – tym bardziej jeśli planuje się ciążę. Ważne więc, aby umieć rozpoznać jej objawy: bolesne, obfite i (lub) nieregularne miesiączki, ból brzucha w trakcie stosunków seksualnych, ból krzyża, kości ogonowej, odbytu i miednicy, krwawienia międzymiesiączkowe, wzdęcia, biegunki, zaparcia, problemy z zajściem w ciążę . Endometrioza może być długo nierozpoznana, gdyż jej objawy są podobne do innych chorób....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj