Termometr owulacyjny
AdobeStock
Starania o dziecko

Starasz się o dziecko? Wypróbuj termometr owulacyjny

Przygotowując się do ciąży, dobrze jest badać swoją owulację. Dzięki temu dwie kreski na teście mogą pojawić się szybciej. Warto w tym celu kupić termometr owulacyny. Jak go stosować?

Jeśli jesteś zwolenniczką naturalnych metod planowania rodziny lub po prostu chciałabyś wiedzieć, kiedy dokładnie dochodzi w twoim organizmie do owulacji, możesz zaopatrzyć się w termometr owulacyjny. Czym różni się on od zwykłego termometru i jak go stosować? Podpowiadamy!

Co to jest termometr owulacyjny?

Termometr owulacyjny służy do pomiaru temperatury ciała, czyli podobnie jak zwykły termometr. Wyglądem również przypomina przedmiot, który używamy, by sprawdzić, czy nie mamy gorączki w przypadku choroby. Jednak między zwykłym termometrem a termometrem owulacyjnym jest pewna znacząca różnica – chodzi o dokładność pomiaru. Termometr owulacyjny jest dużo bardziej precyzyjny. Można mierzyć nim temperaturę w przedziale 35,5-38,5 stopnia C z dokładnością do 0,05 stopnia. Termometr ten przydaje się kobietom, które stosują tzw. naturalne metody planowania rodziny. Dzięki niemu można wywnioskować, kiedy pojawiają się dni płodne, a kiedy jest etap niepłodności.

O czym świadczy temperatura wskazywana na termometrze owulacyjnym?

Termometr ten służy do badania, czy doszło do owulacji, czy też nie. Żeby się tego dowiedzieć, kobieta musi poznać najpierw swoją podstawową temperaturę ciała (musi badać ją regularnie o tej samej porze). Jeśli w cyklu zdarzają się momenty, kiedy temperatura jest raz wyższa, a raz niższa, wówczas to sygnał, że następuje owulacja. Tuż po niej dochodzi do wzrostu temperatury ciała na skutek działania progesteronu. Jeśli ta faza trwa dłużej, może to świadczyć o ciąży, ponieważ na początku ciąży tego hormonu jest znacznie więcej w ciele kobiety.

Kiedy temperatura może wskazywać na owulację, choć wcale do niej nie doszło?

Wyższa temperatura nie zawsze oznacza dni płodnych. Czasami dzieje się tak, że organizm ma podniesioną temperaturę, która wcale nie świadczy o jajeczkowaniu, a o zakłóceniach, do których doszło. Mogą to być przypadki, gdy kobieta:

 • jest chora, przeziębiona;
 • bierze jakieś leki;
 • miała duży wysiłek fizyczny;
 • pracuje lub jest aktywna w nocy;
 • nagle zmienia swój stały rytm dobowy;
 • zmienia strefę klimatyczną;
 • doświadcza stresu i napięcia psychicznego.

Jak stosować termometr owulacyjny?

Istnieje kilka zasad, których kobieta musi przestrzegać, by pomiar temperatury był miarodajny. Stosowanie tego termometru wymaga skrupulatności. Musi bowiem codziennie przez jakiś czas mierzyć sobie temperaturę ciała, a następnie zapisywać ją na specjalnych kartach obserwacji cyklu miesięcznego. Ważne jest przy tym, by:

 • rozpocząć pomiar od pierwszego dnia cyklu;
 • mierzyć temperaturę zawsze o tej samej porze dnia, od razu po przebudzeniu, ale jeszcze zanim się wstanie z łóżka;
 • czas pomiaru temperatury powinien być zawsze identyczny;
 • zawsze należy badać temperaturę w tym samym miejscu na ciele – w ustach, pochwie lub odbytnicy.


Zobacz też:

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

kobieta, termometr, mierzenie temperatury
apops - Fotolia.com
Starania o dziecko
Co oznacza temperatura ciała - naucz się odczytywać wykres
Podstawowa temperatura ciała (PTC) to jeden z trzech czynników pomagający w określaniu dni płodnych. Sprawdź, jak mierzyć temperaturę, i po czym poznać, że zbliża się owulacja.

Kiedy mierzyć temperaturę? Mierz temperaturę spoczynkową, czyli po co najmniej 3-godzinnym spoczynku, bez wcześniejszego wstawania z łóżka, zawsze o tej samej porze. Kobieta sama wybiera miejsce pomiaru: usta, pochwa lub odbyt. Ważne, aby nie zmieniać miejsca pomiaru w danym cyklu.   Co ma wpływ na zmiany temperatury? Na podstawową temperaturę ciała ma wpływ poziom progesteronu we krwi. W fazie przedowulacyjnej poziom progesteronu jest niski, dlatego temperatura też jest niska. Poziom progesteronu zaczyna się zwiększać kilka dni przed jajeczkowaniem wtedy też obserwujemy wyższy poziom temperatury ciała - o minimum 0.2 stopnie Celsjusza – 2 kreski na termometrze. Podwyższona temperatura utrzymuje się przez czas trwania fazy ciałka żółtego , a opada ponownie pod koniec cyklu przy rozpoczynającej się następnej menstruacji. Jak interpretować temperaturę ciała w cyklu? Zakłócenia wpływające na wynik pomiaru temperatury zaznaczasz w miejscu "zakłócenia" literką "Z".  Kropkę oznaczającą poziom temperatury oznaczasz, rysując wokół niej kółko. Jeśli masz miejsce, napisz przy kropce, czego zakłócenie dotyczy. Zakłóceniem może być: choroba, silny stres, alkohol wypity poprzedniego dnia, zmiana termometru, inny czas pomiaru. Wzrost temperatury - za wzrost uznajemy podwyższenie temperatury o minimum 0.2 stopnia Celsjusza od ostatniego z 6 punktów wskazujących fazę niższych temperatur. Linia pokrywająca oddziela fazę temperatur niskich od wysokich. Linia powinna być naniesiona na kartę o 0.025 stopnia Celsjusza (na karcie to pół kratki) powyżej najwyższego punktu z ostatnich 6 temperatur fazy niższej. Przeczytaj też: temperatura a płodność   Numerowanie punktów z temperaturą - po naniesieniu linii pokrywającej na kartę otrzymasz podział temperatur niższych i wyższych....

jak obliczyć dlugość cyklu
Fotolia
Starania o dziecko
Jak obliczyć długość cyklu? Kiedy jest pierwszy dzień cyklu i jakie są jego fazy?
Chcesz wiedzieć, kiedy będziesz miała dni płodne i zastanawiasz się, kiedy wypada pierwszy dzień cyklu? A może nie wiesz, jakie są jego fazy? Przeczytaj, jak obliczyć długość cyklu miesiączkowego.

Cykl miesiączkowy trwa zwykle 28 dni, ale może też być krótszy (21 dni) lub dłuższy (do 35 dni) – wszystko zależy od organizmu kobiety. Znajomość swojego cyklu miesiączkowego jest ważna, kiedy planujesz ciążę i... kiedy nie chcesz mieć już więcej dzieci. Co powinnaś o nim wiedzieć? Spis treści: Co to jest cykl miesiączkowy? Jak prawidłowo obliczyć długość cyklu? Jak obliczyć długość cyklu przy antykoncepcji hormonalnej? Jakie fazy ma kobiecy cykl? Czy karta obserwacji cyklu pomaga kontrolować płodność? Jakie są metody obserwacji cyklu miesiączkowego? Co to jest cykl miesiączkowy? Cykl miesiączkowy, zwany inaczej cyklem menstruacyjnym, to po prostu kilka następujących po sobie faz, w których zmienia się poziom niektórych hormonów w organizmie kobiety. Zmiany te następują po sobie cyklicznie i mają związek z okresem płodności, kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę. Jakie znaczenie ma znajomość swojego cyklu miesiączkowego? Znajomość faz cyklu miesiączkowego jest ważna dla kobiet, które nie planują już dzieci, a także tych, które starają się o dziecko i chcą szybko zajść w ciążę. Jeśli je znasz, z większym prawdopodobieństwem możesz wyznaczyć dni płodne. Możesz to zrobić także na podstawie miesięcznego wykresu, na którym będziesz zaznaczała temperaturę ciała codziennie po przebudzeniu oraz obserwowała śluz, szczególnie przed okresem. Przed i w dni płodne śluz jest śliski, wodnisty i ciągnący – przypomina nieco białko jaja kurzego. Innym sposobem na wyznaczenie dni płodnych jest test owulacyjny, który wyznaczy dni płodne na podstawie poziomu hormonu LH. Dni płodne i niepłodne możesz też wyznaczyć za pomocą internetowych narzędzi czy aplikacji w telefonie albo użyć komputera cyklu czy kalendarza kosmobiologicznego.  Jak prawidłowo...

gorączka u noworodka
Fotolia
Zdrowie
Gorączka u noworodka – jak ją rozpoznać i co podawać? Przyczyny, objawy, leki
Gorączka u noworodka to poważna sprawa. Dziecko w pierwszym miesiącu życia na wszystko reaguje inaczej, także na lekko podwyższoną temperaturę. Sprawdź, kiedy gorączka u noworodka oznacza kłopoty i kiedy noworodkowi potrzebna jest pomoc lekarza. Wyjaśniamy też, co można podawać na gorączkę u noworodka.

Gorączka u noworodka słusznie budzi niepokój rodziców. Tak malutkie dziecko ma jeszcze niedojrzały układ nerwowy i zawsze, gdy ma kłopoty ze zdrowiem, powinien zbadać je lekarz. Aby jednak nic cię nie zaskoczyło, sprawdź, jakie objawy daje gorączka u noworodka i co można wtedy podać dziecku, by mu nie zaszkodzić. Jak rozpoznać gorączkę u noworodka? Być może zastanawiasz się, kiedy podwyższona temperatura to już gorączka u noworodka. Pamiętaj, że z powodu niedojrzałego układu termoregulacji temperatura nowo narodzonego dziecko zwykle się waha, może być np. niższa rano, a wyższa wieczorem. Powinna jednak mieścić się w granicach 36,4-37,5°C. A kiedy mówi się o gorączce u noworodka? temperatura 37,5-38°C to stan podgorączkowy u noworodka; temperatura powyżej 38°C to gorączka u noworodka. Uwaga! Jeśli termometr wskazuje ponad 38,5°C, jedź z dzieckiem do lekarza (w nocy możesz wzywać pogotowie albo zawieźć je do szpitala na ostry dyżur). Noworodek ma niedojrzały ośrodkowy układ nerwowy i taka temperatura, którą bez problemu znoszą sześciomiesięczne niemowlęta, może być dla niego niebezpieczna. Aby rozpoznać gorączkę u noworodka, trzeba właściwie zmierzyć dziecku temperaturę. U malutkich dzieci nie mierzy się jej w ustach ani pod pachą, bo wynik mógłby być niedokładny. W przypadku noworodka wybierz jeden z tych sposobów: Pomiar temperatury w pupie – wsuń końcówkę posmarowanego wazeliną termometru elektronicznego. Gdy odejmiesz ok. 0,5°C, otrzymasz rzeczywisty wynik. Pomiar temperatury w uchu – posłuż się termometrem dousznym. Od wyniku należy odjąć ok. 0,1-0,3°C. Inne objawy gorączki u noworodka to: rozpalenie (gorące czoło, plecy); rumieńce na policzkach; załzawione oczy; biegunka  i  wymioty ; płaczliwość; przyspieszony oddech. Pamiętaj!...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz