Mydawnictwo Skrzat
Psychologia

SZumi Mi – czyli dobra zabawa u logopedy

Chcesz uatrakcyjnić ćwiczenia logopedyczne z dzieckiem? Od lipca dostępna jest na rynku wydawniczym seria Szumi MI, którą redakcja Babyonline.pl objęła patronatem. Są to bruliony do ćwiczeń logopedycznych, które uczą, bawią i rozśmieszają.

Książki z serii MI Mowa zawierają ćwiczenia i zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym do korzystania przez rodziców, pedagogów i logopedów.
- To pozycja, której bardzo mi brakowało na rynku wydawniczym. Ciekawy wstęp, bliski dziecku bohater oraz przyjazna, humorystyczna i jakże prosta grafika sprawiają, że ćwiczenia logopedyczne są dla wszystkich znacznie przyjemniejsze – powiedziała o brulionie Marta Baj-Lieder, logopeda wczesnej interwencji, terapeuta integracji sensorycznej.

Seria z małą Mi

„SZumi Mi, czyli brulion logopedyczny do ćwiczeń SZ praktyczny”  oraz  „SZumi Mi, czyli brulion logopedyczny do  ćwiczeń Ż/RZ praktyczny”, których autorem jest Anna Jama-Wach to książki z zabawami logopedycznymi z serii MiMowa, której bohaterem jest sympatyczna dziewczynka o imieniu Mi znana dzieciom z serwisu mimowa.pl.
Ćwiczenia z Mi oprócz treningu logopedycznego usprawniają również funkcje słuchowe, wzrokowe oraz grafomotoryczne. Materiał zawarty w książce ułożony jest metodycznie i zgodnie z zasadą stopniowania trudności. Każde zagadnienie dopełnia wierszyk i zabawa plastyczna. Bogactwo materiałów dodatkowych - karty, domino, gry planszowe, ubieranki, wycinanki - sprawia, że pozycja jest atrakcyjna również dla logopedów stale poszukujących ciekawych pomocy edukacyjnych. Bogato ilustrowana lekką kreską i z humorem książeczka pozwoli małym czytelnikom na zamianę żmudnych ćwiczeń logopedycznych w doskonałą i różnorodną zabawę.
W książce „Szumi Mi. Brulion logopedyczny do ćwiczeń Sz praktyczny” znajdziecie propozycje gier, zagadek , wierszyków, kart pracy. Czyli to wszystko, co angażuje dziecko do pracy i  nie tylko pomaga w terapii głoski „sz”, ale również usprawnia inne funkcje. Gry nadają się do pracy grupowej.
- Podoba mi się nacisk kładziony na doskonalenie motoryki małej, która ma znaczący wpływ na rozwój  mowy dziecka – dodaje Marta Baj-Lieder, logopeda.
 

 
O serii
Zeszyty ćwiczeń wraz z pomocami logopedycznymi oparte na grach z serwisu logopedycznego mimowa.pl. Seria ma za zadanie pomóc rodzicom oraz logopedom prowadzić ciekawe ćwiczenia logopedyczne, które utrwalają prawidłową wymowę, bawiąc.
Seria książek Szumi Mi wydawnictwa Skrzat w Krakowie planowo będzie zawierała 4 części: SZ, RZ/Ż, CZ (z SZCZ), DŻ. Planowane tytuły w serii MiMowa: Syczy Mi, Cicho Mi, Rymy Mi, Kapka Mi, Gamy Mi.
 
 Czytaj także: Jak mówi dwulatek? Sprawdź, czy twoje dziecko powinno pójść do logopedy
 

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

materiały prasowe
Gry i zabawy
Ściągnij darmowy numer kolekcji edukacyjnej Klub Jeżyka!
Chcesz przygotować swoje dziecko do nauki w szkole, nie pozbawiając go przy tym zabawy? Dołączcie do Klubu Jeżyka. Tylko u nas darmowy numer do pobrania!

Najbardziej efektywne ćwiczenia dla dzieci to te, które łączą kreatywną zabawę z nauką. Seria Klub Jeżyka to zabawa, ale również nauka i wprowadzenie dzieci w fascynujący świat liter i liczb . Dzięki zabawie z Jeżykiem, maluch szybko nauczy się czytać, pisać i liczyć, świetnie się przy tym bawiąc. Proponowane ćwiczenia kształtują umiejętności przydatne w edukacji szkolnej. Dziecko poznaje świat przyrody i techniki, rozbudza swoją ciekawość świata . Seria Klub Jeżyka wspomaga rodziców w rozwijaniu uzdolnień dzieci, zachęca do uczestnictwa w zabawach i motywuje do nauki języków obcych. Tylko u nas możesz pobrać darmowy numer Klubu Jeżyka - ściągnij i włącz się do zabawy!   Każdy tom serii zawiera zestaw ćwiczeń: Czytankowo - wspólna lektura i zabawa w spostrzegawczość, Cyferkowo - wyliczanki, rysowanka i zabawy edukacyjne, Literkowo - poznawanie alfabetu, Zadankowo - rozwijanie małej i dużej motoryki, Składankowo - samodzielne tworzenie trójwymiarowego Jeżykowa, Kącik języka angielskiego i zdrowego odżywiania. W trosce o prawidłowy rozwój dzieci, wszystkie teksty opracowane są w oparciu o podstawę programową nauczania przedszkolnego Ministerstwa Edukacji Narodowej.     Oprócz zeszytu ćwiczeń, do każdego tomu dołączone są naklejki z postaciami z Klubu Jeżyka, nagrody-naklejki za dobrze wykonane zadania i trójwymiarowa figurka do złożenia. Dodatkowo, w pierwszym numerze znajdziesz Planszę Sukcesów, do której przykleisz zdobyte z dzieckiem puchary. Pierwszy numer dostępny jest w kioskach od 19.08 . Kolejnych tomów serii szukaj w kiosku w każdą środę. Jeśli nie chcesz zapomnieć o żadnym tomie, zamów prenumeratę! Seria ukazuje się pod patronatem serwisu Babyonline.pl oraz magazyny "Przedszkolak" przeznaczona jest dla dzieci od 4 do 7 lat. Ściągnijcie darmowy numer Klubu Jeżyka...

Skąd się biorą wady wymowy u dziecka
Rozwój dziecka
Wady wymowy u dziecka: skąd się biorą, czy to wina rodziców?
Wady wymowy u dziecka mogą powstawać przez zniekształcanie języka i zdrabnianie ze strony rodziców? Późna mowa chroni przed wadami wymowy? Odpowiada logopeda, mgr Iwona Sołtys.

„Am, am” (zamiast słowa „jedzenie”), „brum, brum” (zamiast „samochód”), „ziabcia” (zamiast „żabka”). Dorośli bardzo chętnie seplenią, zdrabniają i zniekształcają słowa, gdy zwracają się do dzieci. Lista słownych grzechów rodziców i dziadków jest długa. Ale czy to są rzeczywiście grzechy? Pytamy o to logopedę, Iwonę Sołtys z Uniwersytetu Warszawskiego.  Czy zniekształcanie języka przez dorosłych wpływa na problemy z mową u dziecka? – Oczywiście. Problem istnieje od lat. Logopedzi nazywają ten typ zdrabniania „językiem nianiek”. Słuchając najbliższego otoczenia, maluch uczy się języka, przyzwyczaja się do pewnych form. Do dziecka powinniśmy zwracać się polszczyzną ogólną. Gdy zmiękczamy i zamieniamy głoski, uczymy je języka zniekształconego i utrwalamy niepoprawne formy. Może zdarzyć się, że maluch będzie odporny na tego typu spieszczenia, że nie przejmie nawyków opiekuna. Jednak duża część dzieci zaczyna je powielać w dobrej wierze, bo przecież babcia/ciocia tak mówi... A co z wyrazami dźwiękonaśladowczymi, taki jak „brum”, „hau”? – Trzeba pamiętać, by ucząc dziecko odgłosów, zawsze podawać nazwę rzeczownika, o który nam chodzi. Nie ma nic złego w powiedzeniu „piesek robi hau hau”. Błędem natomiast będzie bezustanne mówienie na wszystkie napotkane psy „hau”.  Co rozumiemy pod pojęciem „wady wymowy"? Jak je rozpoznać u dziecka? – Wady wymowy dotyczą wadliwej artykulacji pewnych głosek. Najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym mówimy o seplenieniu, czyli zniekształconej wymowie głosek szeregu szumiącego, syczącego i ciszącego, ale deformacjom może ulec każda głoska . Właściwym rozpoznaniem i opisem wad wymowy zajmuje się logopeda. Zobacz też: Kiedy dziecko zacznie...

logopedia, ćwiczenia logopedyczne, gry logopedyczne, wady wymowy, rozwój mowy
mimowa.pl
Psychologia
Pary na niby - zabawa logopedyczna
Jak niewiele potrzeba, by całkowicie zmienić znaczenie słowa? Poznajcie tajemnice paronimów.

Czy często zdarza się Wam mylić słowa „adaptować” i „adoptować”? Podobno to jeden z najczęściej popełnianych błędów językowych. Różnią się one tylko jedną małą głoską, ale posiadają zdecydowanie odmienne znaczenie. Takie bliźniaczo podobne wyrazy o łudząco podobnym brzmieniu, lecz odległe semantycznie określamy mianem paronimów . Dla przedszkolaków zjawisko to może być fascynującym odkryciem – jak niewiele potrzeba do kompletnej zmiany znaczenia słowa. Wykorzystanie paronimów w logopedii służy temu, aby przy okazji zabaw językowych stymulować rozwój słuchu fonematycznego. Dzięki umiejętności różnicowania i właściwego stosowania wyrazów różniących się jedną głoską, dzieci będą w stanie prawidłowo artykułować dźwięki mowy. Niezwykle istotne jest uświadomienie najmłodszym, że głoska to element wpływający na zmianę znaczenia słowa. „Kaczka” i „taczka” brzmią nieomalże identycznie, lecz właśnie ta subtelna różnica nagłosu powoduje, że pierwsza ma dziób i skrzydła, a druga służy do transportowania różnych materiałów. Niewiele mają ze sobą wspólnego, chyba że obie zaliczymy do kategorii dziecięcych zabawek. Do powyższych ćwiczeń możecie wykorzystać między innymi grę z serwisu Mimowa.pl – „Pary niby”. Materiał językowy do gry został tak dobrany, by równocześnie ze słuchem fonematycznym, ćwiczyć poprawną wymowę głosek szeregu szumiącego i syczącego. Dziecko powinno skoncentrować się na wrażeniach słuchowych i wśród par podobnie brzmiących słów, np. wąż – wąs, kaczka – kaszka itd., wskazać obrazek odpowiadający nagraniu. Dodatkowo zaleca się głośne powtarzanie obu wyrazów. Tylko wówczas zyskamy pewność, że nasze pociechy wychwyciły różnice brzmieniowe i trenują wymowę odpowiednich głosek. To nie wszystko. Po zabawie przed monitorem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj