zaparcia i jedzenie
Adobe Stock
Psychologia

Twoje dziecko ma zaparcia i kaprysi przy jedzeniu? Bądź czujna!

Chroniczne zaparcia mogą być pierwszym sygnałem, że dziecko ma problemy z integracją sensoryczną. Nie bagatelizuj więc tego problemu i bacznie obserwuj swoją pociechę.

Jeśli twój przedszkolak ma częste zatwardzenia, zastanów się chwilę: czy jest kapryśny przy jedzeniu? Czy nie cierpi głośnych dźwięków? A może drażni go jasne światło i ogólnie rzecz biorąc jest bardzo wrażliwy na różne bodźce? Pewnie zastanawiasz się, co ma jedno z drugim wspólnego. Wyjaśniamy.

Wrażliwe dzieci okiem naukowców

Po raz pierwszy naukowcy dostrzegli związek między nadwrażliwością sensoryczną dzieci a występującymi u nich przewlekłymi zaparciami. Swoje odkrycia ogłosili w kwietniu 2019 r. na łamach Journal of Pediatrics. To o tyle ważne odkrycie, że właśnie chroniczne zaparcie może być pierwszym sygnałem, że dziecko ma problemy z nadwrażliwością na bodźce i że wymaga fachowej pomocy.

Nadwrażliwość sensoryczna a problemy w toalecie

W USA przebadano 66 przedszkolaków w wieku 3-5 lat, których rodzice zgłaszali, że ich dzieci cierpią na częste zaparcia oraz tak samo liczebną grupę przedszkolaków normalnie się wypróżniających. Sprawdzono, czy "problemy toaletowe" mają jakiś związek z wrażliwością dzieci na bodźce. Okazało się, że związek taki istnieje.

Kaprysy przy jedzeniu mogą sugerować problem

Naukowcy stwierdzili, że przedszkolaki cierpiące na przewlekłe zaparcia często wykazują podwyższoną wrażliwość na konsystencję i smak jedzenia oraz na zapachy. Objawia się to m.in. kaprysami przy jedzeniu i niechęcią do próbowania nowych potraw. Takie dzieci bardzo często wstrzymują oddawanie stolca i unikają wizyt w toalecie. To może być sygnał, że potrzebują pomocy specjalisty.

Potrzeba terapii integracji sensorycznej

Nadwrażliwość sensoryczna polega na tym, że dziecko (lub dorosły) ma problem z odbieraniem i przetwarzaniem bodźców zmysłowych: dźwięków, światła, dotyku, smaku, a także bodźców płynących z ciała i ucha wewnętrznego (informujących o położeniu ciała w przestrzeni). Nieleczone zaburzenia tego typu mogą prowadzić do stanów lękowych, fobii i nieadekwatnych do sytuacji zachowań.

Do tej pory za symptomy nadwrażliwości sensorycznej, zwane zaburzeniami integracji sensorycznej, uważano następujące zachowania dziecka:

  • częsty niepokój, drażliwość, płaczliwość,
  • unikanie nowych miejsc i ludzi,
  • unikanie kontaktu fizycznego,
  • kaprysy podczas jedzenia nowych produktów i potraw.

Sygnały te najwyraźniej pojawiają się między 6-7 rokiem życia.

Teraz do tej listy, jako wczesny symptom problemów z odbieraniem zmysłów, należy dołączyć częste zaparcia u dzieci w wieku przedszkolnym. Może to być pierwszy sygnał, że dziecko potrzebuje terapii integracji sensorycznej.

Źródło: sciencedaily.com
 

Zobacz także
zabawki sensoryczne i zabawy dla dziecka

Zabawki i zabawy wspomagające integrację sensoryczną

Dada - zaparcia

Zaparcia u dziecka – jak sobie z nimi radzić?

Rozwój zmysłu smaku

7 zabaw, które rozwiną u dziecka zmysł smaku

 

Czy harmonijny rozwój zmysłów ułatwia start w przedszkolu i szkole? – odpowiada Dorota Zawadzka

niemowlę
Fotolia
Rozwój
Niemowlę okiem psychologa: nerwowe, nadwrażliwe - co to znaczy?
Jak rozpoznać nieprawidłowości w rozwoju malutkiego dziecka? Czy z niemowlakiem można iść do psychologa? Rozmowa z Małgorzatą Dąbrowską, dziecięcym psychologiem klinicznym i terapeutą integracji sensorycznej.

Dlaczego już z niemowlakiem warto iść do psychologa? Już u niemowlaków, które ukończyły 3 miesiące życia, psycholog jest w stanie zaobserwować zachowania, które mogą świadczyć o pewnych trudnościach rozwojowych. A jeśli się je zaniedba na etapie niemowlęcym, w przyszłości mogą skutkować problemami w rozwoju fizycznym, psychicznym, emocjonalnym lub intelektualnym. Zobacz: Kalendarz rozwoju niemowlaka tydzień po tygodniu. Ważne jest zwrócenie uwagi przede wszystkim na te niemowlęta, które miały problemy psychoruchowe, wynikające na przykład z obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego lub na te, które asymetrycznie się układały — są to to dzieci, które warto obserwować również w późniejszym okresie życia. Zachowania i reakcje tak maleńkich dzieci są bardzo trudne do rozszyfrowania dla rodziców. Kiedy można zauważyć jakieś nieprawidłowości? Pierwsze 3 miesiące życia dziecka to okres adaptacyjny. Niemowlak przystosowuje się do życia w świecie zewnętrznym, poza łonem matki, więc nic jego rytm dobowy (sen, czuwanie, jedzenie) może być nieregularny. W porównaniu ze środowiskiem płodowym niemowlę doświadcza bardzo mocnych wrażeń zmysłowych. Natomiast po ukończeniu 3-4 miesięcy, większość niemowlaków, zaczyna coraz lepiej radzić sobie w otaczającym je świecie i wówczas łatwiej jest już coś powiedzieć o ich temperamencie czy występujących zaburzeniach. Jakie zachowanie niemowlaka można uznać za pierwszy niepokojący sygnał? Przede wszystkim są pewne etapy, które stanowią wyznaczniki prawidłowego rozwoju niemowlaka. Jeżeli dziecko w znacznym stopniu odbiega od tych norm, warto zwrócić się o poradę do specjalisty. Natomiast jednym z pierwszych sygnałów, że coś może być nie tak, jest nerwowe zachowanie niemowlęcia przy piersi. Przyczyn takiego zachowania może być wiele. Jeżeli zadbamy o odpowiednie warunki do...

Jak się leczy ADHD?
AdobeStock
Zdrowie
Jak sie leczy dzieci z ADHD?
Jeszcze w latach 50-tych dzieci z ADHD uważane były za krnąbrne i złośliwe. Dziś już wiadomo, jak im pomóc.

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami uwagi i koncentracji. U dzieci objawia się m.in.: słabą koncentracją, ponadprzeciętną ruchliwością, gadatliwością, łatwym denerwowaniem się, dokuczaniem innym dzieciom, problemami z zasypianiem. Problem tkwi nie w złym charakterze, lecz w genach, budowie mózgu, stężeniach różnych substancji chemicznych w organizmie. Czy ADHD to sfabrykowane zaburzenie? Gdy pod koniec życia prof. Leon Eisenberg, twórca terminu ADHD, w wywiadzie dla niemieckiego pisma "Der Spiegel" wyznał, że "ADHD jest cudownym przykładem sfabrykowanej dolegliwości ". Świat wstrzymał oddech, a wielu rodziców i specjalistów zaczęło mieć wątpliwości. Eisenbergowi chodziło jedynie o to, że lekarze zbyt łatwo "przypinają" dzieciom łatkę ADHD , zamiast ustalić, czy istnieją powody psychospołeczne, które mogą prowadzić do problemów behawioralnych przypominających ADHD. Zdaniem specjalisty także zbyt szybko w grę wchodzi farmakologia. Więc jak pomóc dzieciom, które rzeczywiście mają objawy nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi? Jak leczyć ADHD? W leczeniu ADHD wykorzystywane są dwie metody: oddziaływania terapeutyczne oraz farmakoterapia. Podstawą leczenia jest nadanie życiu osoby dotkniętej ADHD pewnej ścisłej struktury. By to osiągnąć, korzysta się z terapii indywidualnej, terapii rodzinnej, terapii par bądź też grupowej. Każda z nich daje zupełnie inny rezultat. Do form leczenia zaburzeń ADHD zalicza się: terapię behawioralną (zwaną modyfikacją zachowania, czyli wygaszanie złych nawyków, a wzmacnianie dobrych), nauczanie wyrównawcze (dodatkowe zajęcia, podczas których dziecko nabywa nowych nawyków, np. umiejętności organizowania pracy własnej), terapię mowy i języka (głównie praca z logopedą), terapię zajęciową (nacisk na prawidłowy rozwój motoryczny dziecka),...

waga dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Najnowsze badania: cesarka = otyłość dziecka
Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są częściej otyłe. Aby tego dowieść przebadano 30 milionów kobiet!

Badania przeprowadził MRC Centre for Reproductive Health na Uniwersytecie w Edynburgu (Szkocja) . Pokazują one, że 14 ze 100 dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie było otyłych, zanim skończyły 5 lat. W przypadku dzieci urodzonych naturalnie współczynnik był mniejszy i wynosił 9 dzieci na 100 urodzonych. Badania wykazały, że niemowlęta z cesarki mają też większą skłonność do otyłości. Cesarka=otyłość, astma, bezpłodność, poronienia? Naukowcy przebadali około 30 milionów dzieci. "Kobiety w ciąży i lekarze muszą być świadomi, że cesarskie cięcie wiąże się z długoterminowymi skutkami dla dziecka i przyszłych ciąż"- mówi autorka analizy dr Sarah Stock. Chociaż badania nie wykazały źródła otyłości u tych dzieci, dr Stock nie wyklucza, że ma to związek z tym, że niemowlaki po cesarskim cięciu są rzadziej karmione piersią . A – jak mówi doktor- najnowsze badania dowodzą, że dzieci karmione piersią rzadziej są otyłe. Z kolei dr Gino Pecoraro podkreśla, że kolejnym powodem otyłości dzieci może być zdrowie matki. "Jednym z powodów wzrastającej ilości cesarskich cięć jest otyłość i starszy wiek matek. Oba z tych czynników podwyższają prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej " – mówi. "Cukrzyca ciążowa z kolei zwiększa ryzyko cięcia cesarskiego. Dziecko z takiego porodu może mieć większe problemy z otyłością oraz cukrzycą i w ten sposób koło się zamyka" – tłumaczy. Astma i inne problemy dzieci urodzonych przez cc We wspomnianym badaniu badacze wykazali, że oprócz skłonności do otyłości, dzieci urodzone poprzez cesarskie cięcie mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na astmę . Blisko 20 procent  z nich może mieć tę chorobę, zanim skończy 12 lat. Naukowcy od dłuższego czasu badają powiązanie pomiędzy dziećmi z cesarki a ich zachorowalnością na astmę oraz...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj