Naszą rolą jest być przy dziecku w tych momentach, w których świętuje swoje osiągnięcia, tak samo tak wtedy, kiedy przeżywa gorycz przegranej. O tym, dlaczego to takie ważne, opowiadała podczas liveczatu organizowanego na fanpage'u Mamo To Ja psycholog Dorota Maciejec.

Reklama

Dlaczego zarówno sukcesy, jak i porażki są ważne?

Oczywistym wydaje się, że sukcesy powinniśmy doceniać i zauważać. Jak tłumaczy psycholog Dorota Maciejec, sukcesy budują u dzieci pewność siebie, poczucie własnej wartości i kompetencji. „Z całą pewnością dodaje to wiatru w żagle”. Nie inaczej jest z porażkami. Na nie też młody człowiek musi mieć miejsce. „Porażki trzeba umieć przeżyć. Pamiętajmy, że dzieci nie rodzą się z umiejętnością poradzenia sobie z porażką”. Jak wyjaśnia psycholog, porażką może być to, że mając klocki, dziecko ułoży zwierzątko nie w taki sposób jak trzeba. „Jeśli rodzic dodatkowo wzmocni to, mówiąc, że zwierzątko nie wygląda tak jak na obrazku, to takie doświadczenie porażki jest dużo trudniejsze”.

To, co w życiu ważne

Jak podkreśla psycholog Dorota Maciejec „życie składa się nie tylko z pasma sukcesów, ale i z porażek, które są bardzo ważne. Dziecko, które doświadcza porażki, może mieć przekonanie, że nie doskoczyło do jakiegoś poziomu, a co za tym idzie – zawiodło swoich rodziców. Dlatego bardzo ważne jest, żeby budować w dzieciach poczucie bezpieczeństwa: nawet jeśli doświadczysz porażki, to bardzo cię kocham. Niezależnie od tego, czy ci się udaje, czy nie”.
Zapraszamy na kolejne liveczaty na fb, na nasz fanpage Mamo To Ja. Tam możecie zadawać pytania najlepszym ekspertom, a oni chętnie dzielą się swoją wiedzą. Kolejne spotkanie już wkrótce!

Lego Duplo
Reklama

Więcej: Lego Duplo

Reklama
Reklama
Reklama