8 sytuacji, w których czujesz się niesamowicie samotna
Macierzyństwo to emocjonalny rollercoaster. Z tą różnicą, że stąd nie ma ucieczki.
Chociaż przez większość czasu jesteś zbyt zajęta, żeby o sobie pomyśleć, są sytuacje, w których dominuje jedno uczucie: samotność. Kiedy czujesz się najbardziej samotna?
1. Kiedy twoje dziecko dostaje ataku histerii w miejscu publicznym
Wstyd, strach, zażenowanie, bezsilność, samotność – lista uczuć, które to opisują, jest naprawdę długa. Każda mama to przerabiała. Jedyne, co może cię uratować to spokój i cierpliwość. Nie myśl, co pomyślą inni. Pomyśl o tym, co zrobić, żeby twoje dziecko wstało z podłogi. Porozmawiaj z nim, dlaczego to zrobiło.
2. Kiedy twojego męża nigdy nie ma
Jesteś silna i dajesz sobie ze wszystkim radę, jednak czasem... nie dajesz rady. Natłok domowych i zawodowych obowiązków wysysa z ciebie energię. Chociaż starasz się ze wszystkich sił, czasem chciałabyś, żeby twój mąż trochę cię odciążył, pomógł. Kiedy chcesz prosić go o pomoc, przypominasz sobie, że jak zwykle go nie ma.
3. Kiedy twoje dziecko nagle przestaje cię lubić
Większość mam to przerabia: twój ukochany maluszek, który płakał, jeśli wychodziłaś bez niego z domu, nagle nie chce mieć z tobą nic wspólnego. Nie je tego, co mu podasz, nie chce się z tobą bawić, nie chce, żebyś odbierała go z przedszkola. Ta faza szybko mija, ale nagłe uczucie pustki, które się wtedy pojawia, jest bardzo przytłaczające.
4. Kiedy nie możesz zasnąć, bo zastanawiasz się, czy jesteś dobrą matką
Zdradzimy ci sekret: jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka.
Zobacz także
Zobacz także: Zła matka? Nie. Prawdziwa!
5. Kiedy spędzasz całe dnie wśród dzieci
Każda mama wie, że można jednocześnie uwielbiać macierzyństwo i go nie znosić. Uczucie samotności pojawia się często w momencie, kiedy zauważasz, że już nie pamiętasz, jak to jest rozmawiać z dorosłymi o czymś innym niż dzieci. Pieluchy, zabawki, płacz, książeczki, przedszkole i 500 plus – to najczęstsze tematy twoich rozmów. Każda mama ma czasem ochotę wrócić do czasów, gdy słowo "dziecko" nie pojawiało się w co drugim zdaniu każdej rozmowy.
6. Kiedy bliscy krytykują twoje metody wychowawcze
Gdy obca kobieta zwraca ci uwagę, że źle wychowujesz dziecko, jesteś wkurzona. Gdy robi to ktoś z bliskiego otoczenia – chcesz płakać, zamknąć się w łazience i już z niej nie wychodzić. Mamy często czują, że nie mają wsparcia w bliskich. Chociaż te wszystkie "dobre rady" wynikają z miłości i troski, naprawdę krzywdzą.
7. Kiedy nie poznajesz się w lustrze
Nie tylko ciąża zmienia twoje ciało. Pierwsze miesiące z niemowlakiem bywają wykańczające, co odbija się na twoim zdrowiu i wyglądzie. Gdy patrzysz w lustro i nagle dociera do ciebie, że ta rozczochrana mamuśka z podkrążonymi oczami i plamą po sosie na koszulce to ty, jesteś w szoku.
8. Kiedy ktoś skrzywdzi twoje dziecko
Gdy dziecko przychodzi z płaczem i mówi, że ktoś mu coś zrobił, pęka ci serce. Powód nie jest ważny. Kolega w przedszkolu "dla zabawy" uderzył twojego malucha w głowę? Pani nie pochwaliła rysunku? Ktoś śmiał się z jego kolorowych skarpetek? Każda z tych sytuacji jest dla ciebie tak samo bolesna. Choć chcesz walczyć o swoje dziecko jak lwica, w takich momentach ogarnia cię uczucie bezsilności. Zdajesz sobie sprawę, że nie zawsze będziesz mogła ochronić swoje dziecko.
Czytaj także: Szczere wyznanie mamy: Macierzyństwo oznacza samotność