KE: Cztery miesiące urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców
W ten sposób Komisja Europejska chce wspomóc zrównanie szans płci na rynku pracy krajów UE. Urlop byłby tylko dla panów, a niewykorzystany by przepadał.
Projekt został już przegłosowany w Parlamencie Europejskim przez Komisję Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Teraz propozycja trafi do negocjacji z państwami członkowskimi. Pomysł ten jednak nie wszystkim się podoba. Żółte kartki do propozycji dyrektywy złożyła Polska i Holandia.
Jak ma wyglądać urlop rodzicielski dla ojca?
Cztery miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego do wykorzystania tylko dla ojców - to propozycja, którą dla państw członkowskich przygotowała Komisja Europejska. Urlopu nie mogłaby wykorzystać matka dziecka, a mężczyzna miałby czas na jego wykorzystanie do 12. roku życia dziecka. Niewykorzystany, by przepadał. Odpłatność wynosiłaby 80 proc. zarobków. Projekt zawiera także 10 dni urlopu dla ojców z okazji narodzin dziecka oraz pięciu dni na opiekę nad chorym krewnym.
Zachęcanie, a nie przymuszanie
Pomysł nie jest nowy. Dyrektywa z 2010 roku zalecała krajom UE wprowadzenie takiego rozwiązania, teraz jednak miałby to być obowiązek. Nie wszytki się to się to jednak podoba. Posłowie PiS zarzucają Komisji Europejskiej, że chce narzucać rodzinom, kto i ile będzie miał opieki nad dzieckiem. Już w 2017 posłowie tłumaczyli, że takie rozwiązanie może niekorzystnie wpłynąć na podział ról w rodzinie. Tymczasem z urlopów nadal korzystają głównie kobiety. Z rocznego urlopu rodzicielskiego, który jest przedłużeniem obowiązkowego 20-tygodniowego macierzyńskiego (dla kobiet z możliwością podzielenia się z drugim rodzicem od 15. tygodnia) skorzystało w ubiegłym roku zaledwie 4,2 tys. mężczyzn. Kobiet było 100 raz więcej – 402,4 tysiące. W wielu przypadkach nie chodzi jednak o role w rodzinie, a o kwestie finansowe. Niestety nadal najczęściej to mężczyzna zarabia więcej i dla rodzin bardziej opłacalne, gdy to kobieta korzysta z urlopu. Rodzina w ten sposób traci mniej. Jednocześnie mówi się, że tak długa nieobecność kobiety na rynku pracy wpływa niekorzystanie na jej rozwój zawodowy. Jak zapewnia Komisja Europejska, to rozwiązanie pomogłoby w wyrównaniu szans.
Źródło: Wyborcza
Czy waszym zdaniem byłoby to dobre rozwiązanie? Napiszcie w komentarzach.
Zobacz także:
- Urlop dla ojca na dziecko - 5 najważniejszych porad dla taty
- Kto może się ubiegać o kosiniakowe, czyli 1000 zł na dziecko?
- Znacie tych panów? Oni zwariowali na punkcie swoich dzieci!