Czy rodzicom będzie łatwiej? Ma być tysiące nowych miejsc w żłobkach
Padły konkretne liczby, ale czy to poprawi sytuację? Lista oczekujących nie ma końca.
Rząd rozwija program Maluch Plus i chce, aby do końca roku powstała konkretna liczba nowych miejsc dla maluchów w placówkach. Znikomy dostęp do żłobków to jeden z największych problemów młodych rodziców i mam chcących szybko powrócić do pracy po porodzie. Szacuje się, że w Polsce około miliona dzieci oczekuje na wolne miejsce w żłobku.
200 tysięcy żłobków do końca roku
Rząd jest dobrej myśli i podkreśla, że z każdym rokiem rośnie liczba placówek do opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat. „Dzięki programowi Maluch Plus w Polsce powstaje coraz więcej miejsc opieki dla dzieci do lat trzech" - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak wyjaśniała, na koniec roku było ich blisko 177 tysięcy, a do końca 2020 roku ma ich być 200 tysięcy.
„Zależy nam tym, aby dać rodzicom możliwość wyboru: czy po urlopie wychowawczym mama pozostaje w domu, czy ma możliwość skorzystania z opieki nad dzieckiem do lat trzech" - podkreśliła minister Maląg.
Dodała, że współczynnik „użłobkowienia" w gminach wzrośnie w roku 2020 roku do prawie 27 procent, w porównaniu z 13 procentami w 2015 roku.
Maluch Plus w morzu potrzeb
Mimo że działający już trzeci rok program Maluch Plus przynosi efekty i co roku w Polsce przybywa miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi, to nadal jest to kropla w morzu potrzeb. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2017 rok wynikało, że w Polsce na ponad 1 milion dzieci przypadało 100 tysięcy miejsc w 3 tys.120 żłobkach i klubach dziecięcych.
Zapewniały one opiekę 106 tysiącom 473 dzieciom. GUS podał, że w Polsce jest ponad 1 milion dzieci, które mogłyby trafić do żłobka lub klubu dziecięcego.
Co zrobić, aby zapisać dziecko do żłobka
Rodzice bardzo często zapisują dzieci do żłobka zaraz po ich urodzeniu, a i tak czekają na liście rezerwowej całymi miesiącami, a bywa, że latami. Najtrudniejsza sytuacja jest w bardzo małych miejscowościach i na wsiach, gdzie często nie ma żadnej palcówki opieki nad dzieckiem. Wciąż jednak w ponad połowie gmin nie ma opieki żłobkowej dla najmłodszych.
Najwięcej wolnych miejsc w żłobkach jest zazwyczaj we wrześniu, gdy najstarsze dzieci dostają się do przedszkoli, jednak rekrutacja zaczyna się nawet na początku roku kalendarzowego. Wiele placówek zapisy prowadzi przez cały rok. Maluchy są przyjmowane na bieżąco, gdy zwalniają się miejsca.
W tym roku na program Maluch Plus rząd przeznaczył 400 milionów złotych. Pieniądze z programu są przeznaczane na powstawanie nowych miejsc opieki nad maluchami w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów.
Listę żłobków w Polsce znajdziesz w rejestrze żłobków na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub w Biuletynie Informacji Publicznej swojego urzędu gminy, lub miasta.
Napiszcie w komentarzach czy ubiegałyście się o miejsce w żłobku, a jeżeli tak, to z jakim skutkiem? Podzielcie się swoim doświadczeniem!
Źródło: polskieradio24.pl
Zobacz też:
- 11 rzeczy, które powinnaś wiedzieć ZANIM zapiszesz dziecko do żłobka
- Dostanie się do żłobka to jak wygrana w totka! 1 miejsce na 18 dzieci to nie żart...