Atrakcje Dolny Śląsk
Halfpoint
Czas wolny

Atrakcje dla dzieci – Dolny Śląsk

Poznajcie atrakcje dla dzieci na Dolnym Śląsku. Choć turyści wybierają się tu głównie ze względu na górskie tereny oraz piękne widoki, to znajdziecie także muzea, zamki, a nawet miejsca rozrywki.

Odwiedzając Dolny Śląsk, warto stworzyć sobie plan podróży, by nie pominąć żadnej ciekawej atrakcji. Taką szansę daje nasz zbiór atrakcji dla dzieci na Dolnym Śląsku.

Spis treści:

 1. Muzeum zabawek w Karpaczu
 2. Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego w Karpaczu
 3. Zoo we Wrocławiu
 4. Hydropolis we Wrocławiu
 5. Imaginarium we Wrocławiu
 6. Wrocławski Teatr Lalek
 7. Wyspa Bielarska we Wrocławiu
 8. Wioska Indiańska Tipi Town
 9. Twierdza w Kłodzku
 10. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
 11. Aleja Bajkowych Gwiazd
 12. Zamek Książ
 13. Zamek Czocha w Leśnej
 14. Termy w Cieplicach

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Muzeum zabawek w Karpaczu

Muzeum zabawek w Karpaczu przeniesie dorosłych do świata dzieciństwa, natomiast dzieci będą miały niezłą frajdę. Na dziewczynki czekają tu lalki, które spacerują i uczą się w szkole. Na chłopców natomiast czekają samochody i klocki Lego. Muzeum zostało skompletowane przez Henryka Tomaszewskiego, który będąc w każdym miejscu na świecie, kupował zabawki, by następnie stworzyć obecne muzeum zabawek. Dzieci do 7 roku życia wchodzą do muzeum za darmo.

Adres: ul. Kolejowa 3, 58-540 Karpacz

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego w Karpaczu

Muzeum to posiada 10 komnat, które znajdują się na dwóch kondygnacjach. Znajdziecie tu wesołe miasteczko, Star Wars, wioskę górską, a nawet Piratów z Karaibów. Ponadto eksponaty posiadają efekty świetlne oraz ruchowe, co będzie kolejnym zaskoczeniem dla waszych dzieci. Każdy zwiedzający ma możliwość samodzielnie poruszać klockami, co czyni atrakcję ciekawsza dla dzieci. Dla ogromnych fanów klocków lego znajduje się tu sklep właśnie z tymi klockami, które można nabyć przy kasie muzeum.

Adres: ul. Mickiewicza 11, 58-540 Karpacz

Zoo we Wrocławiu

Zoo Wrocław
Dariusz

W tym zoo podziwiać można ponad 200 gatunków zwierząt. Między innymi rekiny, hipopotamy, antylopy czy pingwiny. Ponadto zwiedzający zobaczyć mogą Rafę Morza Czerwonego. Dzieci w krótkim czasie obejrzeć mogą egzotyczne zwierzęta, które wywodzą się z różnych zakątów świata. W sezonie zoo jest bardzo oblegane, więc trzeba nastawić się na stanie w długiej kolejce. Będąc na miejscu, nie sposób pominąć Afrykarium, które robi niemałe wrażenie.

Adres: ul. Wróblewskiego 1-5, 51-618 Wrocław

Hydropolis we Wrocławiu

Hydropolis Wrocław
Adobe Stock/fot. Bernard

Hydropolis to multimedialna wystawa, która poświęcona jest wodzie. Pokazuje, jak bardzo istotna jest dla człowieka oraz planety. Wystawa ta umożliwia obejrzenie hydrotechnicznych urządzeń, poznanie historii wodociągów oraz podziwianie zwierząt wodnych i oceanicznej głębi. Ponadto dla dzieci odbywają się warsztaty „Magia wody” i „Laboratorium Baniek Mydlanych”. Warto wspomnieć, że Hydropolis jest interaktywne, więc dla dzieci jest to dodatkowa atrakcja, poza samym obiektem.

Adres: Na Grobli 17, 50-421 Wrocław

Imaginarium we Wrocławiu

W Imaginarium we Wrocławiu można udać się w wyprawę w wirtualną rzeczywistość. Potrzebne są do tego tylko gogle oraz dwa kontrolery. Przed ruszeniem w podróż, każdy uczestnik przechodzi szkolenie z obsługiwania sprzętu. Do dyspozycji odwiedzających jest możliwość stanięcia na szczycie Mount Everest lub odwiedzenie układu słonecznego. Aplikacji oraz programów jest aż 50, więc każdy mimo różnego zainteresowania znajdzie coś dla siebie. Dla młodych zwiedzających znajduje się tu lokal, który przeznaczony jest dla dzieci powyżej 8 roku życia, czyli Imaginarium Junior.

Ponadto można tu również postrzelać z łuku lub pobawić się w wesołym miasteczku. Miejsce przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi właśnie od 8 roku życia, gdyż maluchy mogą nie zrozumieć dokładnie, na czym polega cała idea Imaginarium.

Adres: ul. Piłsudskiego 54, 50-030 Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek

Wrocławski Teatr Lalek
Adobe Stock/fot. Fotokon

Repertuar Teatru Lalek posiada przedstawienia nawet dla kilkumiesięcznych dzieci. Teatr wystawia Czerwonego Kapturka czy Calineczkę. Dorośli, młodzież i młodsze dzieci znajdą tu sztuki pod siebie. Jest to z pewnością atrakcja dla całej rodziny, przy okazji miło spędzając tu czas.

Adres: plac Teatralny 4, 50-051 Wrocław

Wyspa Bielarska we Wrocławiu

Wyspa bielarska
Mikhail Markovskiy

Dla dzieci świetną atrakcją będzie plac zabaw na wyspie Bielarskiej. Położona jest ona na Odrze w centrum Wrocławia. Dzieci w każdym wieku znajdą tu coś dla siebie.

Plac, a właściwie place zabaw przypominają łodzie rybackie oraz statki pirackie. Ponadto znajdą tu one zatopiony wrak. Do dyspozycji dzieci są również zjeżdżalnie, huśtawki oraz bujane koniki. Rodzice w tym czasie odpocząć mogą na ławkach dookoła placu, a przy okazji zaznać mogą ciszy i spokoju od zgiełku miasta.

Wioska Indiańska Tipi Town

W wiosce tej można przybliżyć się do kultury i zwyczajów Indian. Są tu kolorowe hamaki, na których można odpocząć. Spotkać można nawet szamana, który urzęduje w namiocie tipi. Ponadto przy ognisku opowiadane są historie z życia indiańskich wojowników oraz legendy z nimi związane. Dodatkowo na miejscu zrobić można biżuterię oraz postrzelać z łuku.

Adres: ul. Działkowa 9, 55-002 Kamieniec Wrocławski

Twierdza w Kłodzku

Twierdza w Kłodzku
Tomasz

Twierdza w Kłodzku niesie wiele tajemnic. Podczas zwiedzania przewodnik oprowadza odwiedzających po Twierdzy, odkrywając wiele sekretów tego miejsca. Przewodnicy ubrani są w historyczne mundury, co dodaje wyjątkowości tego miejsca. Zwiedzanie kończy się zdobyciem donjonu, czyli punktu obrony Twierdzy. Ponadto podziwiać tu można panoramę gór oraz miasta, odpoczywając po zwiedzaniu Twierdzy.

Adres: Grodzisko 1, 57-300 Kłodzko

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia niedźwiedzia
spacetech

Jaskinia Niedźwiedzia jest najdłuższą jaskinią Sudetów oraz jedną z głębszych jaskiń w Polsce. Jej nazwa wywodzi się przez odkrycie w środku jaskini szczątków niedźwiedzia. Atrakcją jest szkielet tego zwierzęcia, który robi wrażanie nie tylko na małych zwiedzających. W podziemiach znajdują się korytarze o długości aż 2,5 km. Podczas wyprawy podziwiać można:

 • stalagmity,
 • stalaktyty,
 • kaskady,
 • draperie naciekowe,
 • kopuły,
 • misy martwicowe.

Adres: Kletno 18, 57-550 Kletno

Aleja Bajkowych Gwiazd

Istnieje wiele alei gwiazd, lecz na Dolnym Śląsku znajduje się aleja gwiazd bajkowych. W Dzierżoniowie jest taka aleja obok kompleksu rekreacyjnego. Znajdziecie tam Minionki czy Bolka i Lolka. Każda postać z bajek ma swoje tablice pamiątkowe. Obok jest nowoczesny plac zabaw, który dostosowany jest pod dzieci.

Adres: osiedle Różane, 58-200 Dzierżoniów

Zamek Książ

Zamek Książ
Grzegorz

Zamek ten posiada piękne tereny, dzięki którym rozpoznawalny jest w tym regionie. Codziennie oblegany jest przez wiele turystów. Posiada podziemną trasę, stadninę koni oraz ogrody. Dla zwiedzających, którzy lubią piesze wędrówki, przygotowano specjalny szlak, który prowadzi do ruin starego zamku Książ. Przejście trasy trwa godzinę. Młodzi zwiedzający chętnie zapamiętają go dzięki bogatym komnatom.

Zamek jest bezpieczny dla dzieci, ponieważ nie znajdziecie tu żadnych stromych szlaków.

Adres: ul. Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych

Zamek Czocha w Leśnej

Zamek Czocha
Robert

Zamek Czocha w Leśnej odwiedza dużo dzieci w szkołach podstawowych, więc będąc na wakacjach, warto do niego zajrzeć. Obiekt ten poświęcony jest turystyce. Na miejscu organizowane są festiwale filmowe oraz eventy skupiające się na II wojnie światowej. Po zamku zwiedzających oprowadza przewodnik i trwa to około 40 minut. Atrakcja, która czeka na dzieci to z pewnością wieża widokowa, która znajduje się na szczycie zamku. Ponadto znajdują się tu tajne przejścia w biblioteczkach oraz tajemnicza legenda o skarbie na zamku. Z pewnością trzeba poświęcić na tę atrakcję parę godzin.

Adres: ul. Sucha, 59-820 Leśna

Termy w Cieplicach

Termy te posiadają wiele atrakcji. Są tu sławne wody termalne o niespotykanym składzie i temperaturze. Miejsce to działa cały rok i posiada strefę basenów zewnętrznych i wewnętrznych. W sezonie całą rodziną bawić się możecie na basenach zewnętrznych. Są tam zjeżdżalnie, parasole wodne oraz drewniana i zielona plaża z leżakami. Dodatkowo wypocząć możecie w basenach z hydromasażami, a poszaleć w dzikiej rzece. Warto zarezerwować sobie tu parę godzin, by rodzinnie spędzić czas.

Adres: Park Zdrojowy 5, 58-500 Jelenia Góra

gdzie w góry z dzieckiem
Adobe Stock
Czas wolny
Gdzie jechać w góry z dziećmi w Polsce? Najbardziej urokliwe miejsca dla rodzin
To, gdzie jechać w góry z dziećmi, zależy od wieku dzieci, doświadczenia rodziców i nastawienia wszystkich członków rodziny. Jednak jedno jest pewne – w górach jest więcej atrakcji niż nad morzem i łatwiej tam dziecku zaszczepić ciekawość świata i aktywny tryb życia. Przedstawiamy trasy, które nadają się dla dzieci – w Tatrach, Pieninach, Bieszczadach i Górach Świętokrzyskich.

Oczywiście w każdych polskich górach jest mnóstwo szlaków nadających się dla rodzin z dziećmi, więc nasz wybór jest bardzo subiektywny. Większość tu polecanych tras przeszłam z własnymi dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – więc wiem, że da się to zrobić. Wiem też, że dzieciaki często marudzą, idąc pod górę, na szczycie są dumne i szczęśliwe (chwalcie je, ile wlezie!), w drodze powrotnej nie widać po nich wielkiego zmęczenia i sporo potrafią z takich górskich wypraw zapamiętać. Mogą to być jedne z ich najlepszych wakacyjnych wspomnień. Wszystko w waszych, rodziców, rękach! Gdzie w góry z dziećmi: Pieniny Tatry Bieszczady Góry Świętokrzyskie Gdzie w góry z dziećmi – Pieniny dla każdego Trzy Korony. fot. Ewa Janczak-Cwil Wąwóz Homole – wieś Jaworki koło Szczawnicy. Na dnie wąwozu płynie potok, który tworzy malownicze kaskady. Zielony szlak prowadzi turystów łatwą ścieżką, która czasem przekracza potok – idzie się wtedy zbudowanymi tu metalowymi mostkami. Ściany wąwozu tworzą biały i czerwony wapień, a nad nimi górują fantazyjne turnie. Warto zwrócić uwagę dzieci na kolorowe różnorodne porosty, których w wąwozie jest mnóstwo. Czas wycieczki z dziećmi: 2-2,5 h wraz z odpoczynkami. Dolina Białej Wody. Także położona w okolicy wsi Jaworki. Doliną wiedzie żółty szlak z Jaworek do Litmanowej. Ścieżki są łagodne i dość szerokie, a nad potokami zawieszono kładki z barierkami. Droga jest łatwa i przyjemna. Idąc nią, można podziwiać liczne formacje skalne – Czubatą, Bazaltową Skałę, Czerwoną Skałę, zwaną też Sfinksem i mnóstwo innych. Na trasie są ławeczki i miejsca odpoczynku. Czas wycieczki z dziećmi: ok. 2 h z odpoczynkami. Zobacz także: Wakacje z dzieckiem pod namiotem – gdzie jechać, co zabrać? Spływ Dunajcem....

hotel przyjazny rodzinie
Adobe Stock
Czas wolny
Szukasz hotelu na wakacje? Te miejsca są idealne dla rodzin. Dzieciaki będą zachwycone!
Jeśli planować wypoczynek, to tylko w hotelu przyjaznym dzieciom i rodzinie. Konkurs na najlepsze hotele pozwala wyłonić najbardziej przyjazne obiekty – bezpieczne i z licznymi atrakcjami. Mamy kilku faworytów!

O ile prościej zaplanować wypoczynek z dziećmi, jeśli zna się polecane, bezpieczne i przyjazne hotele w atrakcyjnych okolicach. Pewność co do wysokiego standardu oraz udogodnień dla rodzin jest bezcenna, bo każdy hotel jest audytowany, czyli sprawdzany przez Kapitułę. Dzięki akcji „Hotel Przyjazny Rodzinie” rodzice poznają najlepsze miejsca na wakacje. To jedyny w Polsce system certyfikacji najlepszych obiektów hotelowych, który działa od 2008 roku. Hotel Przyjazny Rodzinie: edycja 2019/2021 W tym sezonie Kapituła po raz 12. ocenia i wybiera m.in. najlepszy hotel miejski dla rodziny oraz najlepszy pensjonat i hotel na wypoczynek i wakacje dla rodziny. Specjalne wyróżnienie otrzyma obiekt najwyżej oceniony przez internautów i gości hotelowych. Jurorzy wezmą pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo i rozrywki, jakie hotele oferują najmłodszym. To tylko niektóre z obiektów, które biorą udział w konkursie – ale my już wiemy, że warto je odwiedzić! Hotel Aqua Sopot To hotel położony w zacisznym miejscu, dlatego świetnie nadaje się dla rodzin, które szukają spokoju, ale chciałyby też mieć łatwy dostęp do największych atrakcji w okolicy. A jest z czego korzystać! Piękna, piaszczysta plaża znajduje się zaledwie 250 m od hotelu, a sopocki Aquapark zapewni masę atrakcji w deszczową pogodę (goście Hotelu Aqua Sopot uprawnieni są do specjalnych zniżek). Hotel zadbał o to, by rodzice nie musieli martwić się o wakacyjny ekwipunek dla swoich pociech – wybierając się na plażę, skorzystać można ze specjalnych zestawów do zabawy na piasku czy parawanów. Warto też wypożyczyć dziecięcy rower czy hulajnogę (bezpłatnie!). Na terenie hotelu znajduje się Sala Zabaw dla najmłodszych oraz zewnętrzy plac rozrywki z bezpośrednim wyjściem z hotelowej restauracji – rodzice mogą zatem spokojnie delektować się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz