W Łodzi nie tylko znajdziecie wyżej wymienione propozycje, ale również przeróżne warsztaty oraz miejsca edukacyjne. Warto przed wybraniem się do miasta, zapoznać się z aktualnymi atrakcjami dla dzieci.

Reklama

Spis treści:

 1. Planetarium EC1
 2. Palmiarnia
 3. Ogród Botaniczny i Zoologiczny
 4. Mandoria Miasto Przygód
 5. Aquapark Fala
 6. Ulica Żywiołów
 7. Manufaktura
 8. Bajkowa Łódź
 9. Dinopark Kołacinek
 10. Safari w Borysewie

Planetarium EC1

Planetarium EC1
Adobe Stock/fot. Karnakhall

Planetarium to jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Znajdujący się tam ekran ma aż 14 metrów średnicy i posiada rozdzielczość 8 k. Jest tam aż 110 miejsc siedzących z fotelami do samodzielnego ustawienia, tak, jak nam pasuje.

Planetarium składa się z 3 dydaktycznych ścieżek, a są to:

 • Rozwój wiedzy i cywilizacji – poznać tu możecie rzeczywistość poprzez dotyk, doświadczenia oraz zabawę. Dodatkowo zapoznacie się zasadami przyrody oraz prawami nauki.
 • Przetwarzanie energii – współczesne symulatory, gry komputerowe, eksponaty historyczne. Możecie tu poznać wciąż używane technologie produkcji prądu. Ponadto dla dzieci nie lada atrakcją będzie oglądanie multimedialnych elementów wystawy.
 • Mikroświat – makroświat – pokazane jest tu to, co niewidoczne jest dla oka. Zobaczycie tu np. motyla przez mikroskop elektronowy.

Minimalny wiek dziecka do oglądania pokazów na wcześniej wspomnianym ekranie sferycznym to 5 lat. Natomiast sam wstęp do planetarium nie posiada ograniczeń wiekowych. Starsze dzieci zrozumieją więcej z wystaw, jednakże warto przyjechać tu z całą rodziną, nawet z najmniejszymi zwiedzającymi.

Zobacz także

Adres: ul. Targowa 1/3, 90-022 Łódź

Palmiarnia

W Palmiarni znaleźć możecie 3 różniące się od siebie klimatem pawilony oraz ogrody dydaktyczne. W pierwszej strefie znajdują się rośliny ze strefy równikowej i podrównikowej. W drugiej roślinność pustynna. Natomiast w trzeciej są rośliny twardolistne. Na miejscu znajduje się aż 4300 sztuk roślin i kilka gatunków zwierząt. Palmiarnia wpisała się w krajobraz parku Źródliska. Znaleźć możecie również rośliny, które zagrożone są wyginięciem. Miejsce to jest idealne na rodziny spacer.

Adres: aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 61, 90-329 Łódź

Ogród Botaniczny i Zoologiczny

Punktem obowiązkowym na mapie Łodzi jest Ogród Botaniczny i Zoologiczny. Na zwiedzanie go trzeba zarezerwować sobie cały dzień, ponieważ jego powierzchnia oraz ilość zwierząt jest ogromna. Na terenie obiektu znajdują się specjalne wózki do wożenia dzieci. Dodatkowo jest tu Orientarium, które ma odpowiadać wrocławskiemu Afrykarium. Ogród Botaniczny jest miejscem, gdzie pokazać można dziecku podczas spaceru gatunki drzew oraz kwiatów. Udział wziąć możecie również w kreatywnych warsztatach oraz pokazach.

Adres: ul. Krzemieniecka 36/38, 94-303 Łódź

Mandoria Miasto Przygód

Mandoria Miasto Przygód jest całorocznym parkiem rozrywki wzorowanym na renesansowe miasto handlowe. Zwiedzający mają się tu czuć jak w prawdziwym mieście sprzed wieków. Na miejscu znajdują się roller coastery, karuzele oraz pływające na wodzie łódki. A każda wystylizowana jest zgodnie z tematem parku.

Kolejnymi atrakcjami dla dzieci i nie tylko będą z pewnością:

 • Latarnia Leonarda, czyli unoszące się nad ziemią rowerki,
 • Kolejka górska Mekant,
 • Dwupoziomowa karuzela wenecka Karawana,
 • Skarbiec, czyli gabinet luster,
 • Wirujący Galeon.

Ten park rozrywki znajduje się parę minut od centrum Łodzi, więc nie trzeba poświęcać wiele czasu na dojazd. Ponieważ atrakcji jest tak wiele, warto zarezerwować sobie parę godzin na spędzenie tam czasu całą rodziną.

Adres: Miasto Mody 2, 95-030 Rzgów

Aquapark Fala

Pójście do Aquaparku jest najlepszą opcją atrakcji dla dzieci podczas deszczowego dnia. Znajdują się tam most linowy, zjeżdżalnia wodna Kamikadze, sauna fińska i parowa czy tężnia solna. Atrakcji na miejscu jest wiele. To właśnie tu przed wejściem znajduje się rzeźba pingwina Pik-Poka. Dla mniejszych dzieci dostępne są brodziki ze zjeżdżalniami z ozonowaną wodą. Dzieci do lat 3 wchodzą na basen za darmo. Dzieci oraz rodzice znajdą tu coś dla siebie.

Adres: aleja Unii Lubelskiej 4, 94-208 Łódź

Ulica Żywiołów

Ulicę Żywiołów często odwiedzają całe rodziny. Znajdziecie tu ekspozycję, która podzielona jest na 5 tematów związanych z żywiołami. Do zabawy i nauki zapraszają:

 • Areo,
 • Energiczny,
 • Ogi,
 • Wodzia,
 • Ziemek.

Wystawa ta skierowana jest do dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 10 lat. Ponadto jest też druga wystawa, która podzielona jest na 3 części. Pierwsza to „Pasaż Nauki i Wyobraźni”, która przeznaczona jest dla grup zorganizowanych. Druga jest poświęcona iluzjom optycznym oraz zagadkom. Natomiast trzecia to „Zaułek Tajemnic”, gdzie przez 30 minut musicie odnaleźć drogę do wyjścia dzięki matematycznym umiejętnościom.

Adres: ul. Targowa 1/3, 90-022 Łódź

Manufaktura

Manufaktura Łódź
Adobe Stock/fot. Dariusz

Manufaktura, mimo że jest miejscem przemysłowym, to nie zabraknie tu atrakcji dla dzieci. Dla najmłodszych dostępne są fontanny, karuzele oraz sezonowe atrakcje, takie jak siatkówka na plaży. W sezonie odbywają się tu różne pokazy oraz jarmarki, w których możecie brać udział bezpłatnie. Ponadto znajdują się tam place zabaw, teatry oraz muzea tematyczne. Zarezerwujcie sobie parę godzin na te atrakcje.

Adres: ul. Drewnowska 58, 91-002 Łódź

Bajkowa Łódź

Będąc w Łodzi z dziećmi, warto przejść szlakiem Łodzi Bajkowej. Odnaleźć możecie bowiem dziesięć pomników, które przedstawiają bohaterów z bajek. Na ulicy Piotrowskiej spotkacie pierwszy powstały pomnik przedstawiający Misia Uszatka. Natomiast przy Muzeum Kinematografii zobaczycie koty Bonifacego oraz Filemona.

Ponadto przy wejściu do aquqparku Fala stoi pingwinek Pik-Pok. Więcej nie zdradzamy, byście sami przekonali się, co was czeka. Wymienione postacie z bajek pamiętają raczej dorośli, lecz dla dzieci też będzie to nie lada atrakcja, ponieważ które dziecko nie lubi bajek? Trasa jest dosyć daleka, więc nastawić się trzeba na długi popołudniowy spacer wraz z rodziną.

Dinopark Kołacinek

Każde dziecko, odwiedzając Dinopark w Kołacinku, jest zachwycone. Spotkać mogą tam rzeźby jaszczurów lub kącik paleontologa, a w nim własnoręcznie wykopać skamielinę. A te wszystkie atrakcje dostępne są po podążaniu wyznaczonymi ścieżkami. Dla młodszych dzieci czeka tu plac zabaw, na którym znajduje się statek piracki. Ponadto dzieci mogą obejrzeć film dotyczący życia dinozaurów oraz prehistorii.

Adres: Kołacinek 21, 95-061 Dmosin

Safari w Borysewie

Borysew powinni odwiedzić wszyscy miłośnicy zwierząt. Na miejscu znajduje się safari. Na powierzchni 22 hektarów zwierzęta chodzą swobodnie. Jest ich aż 300, a są to np.:

 • surykatki,
 • lwy,
 • tygrysy,
 • mandryle,
 • bawoły,
 • alpaki,
 • wielbłądy i wiele innych.

Dla najmłodszych gości dostępne jest tu mini zoo, gdzie pogłaskać mogą świnki wietnamskie czy kucyki. Ponadto mogą wziąć udział w zajęciach edukacyjnych oraz czeka tu na nich plac zabaw. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo.

Reklama

Adres: Borysew 25, 99-200 Poddębice

Reklama
Reklama
Reklama