Atrakcje Szczawnica
Adobe Stock/fot. Friends Stock
Czas wolny

Atrakcje dla dzieci w Szczawnicy i okolicy

Atrakcje dla dzieci w Szczawnicy są bardzo ciekawe i odpowiednie dla pociech w różnym wieku. Możecie tu nie tylko korzystać z doskonałych warunków przyrodniczych, lecz także zwiedzić ciekawe kulturowe miejsce. Przekonajcie się sami!

Ciekawe miejsca znajdziecie nie tylko w Szczawnicy, lecz także okolicach. Nasze zestawienie zbudowaliśmy tak, żeby dać wam możliwość ciekawego i różnorodnego spędzania czasu niezależnie od pogody.

Spis treści:

  1. Kolej Linowa Palenica
  2. Spływ Dunajcem
  3. Sala zabaw Pieninolandia
  4. Zamek w Niedzicy
  5. Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego
  6. Wodospad Zaskalnik
  7. Promenada nad Grajcarkiem
  8. Wąwóz Homole w Jaworkach

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Kolej Linowa Palenica

Kolej Linowa Palenica znajduje się w centrum Szczawnicy przy końcowym przystanku spływu Dunajcem. Na górę wjeżdża się czteroosobową kolejką, która dla dzieci będzie niesamowitą atrakcją. Dojeżdżając na szczyt, zobaczyć możecie panoramę na Pieniny, Tatry oraz Szczawnicę. Na szczycie znajdują się dmuchańce oraz zjazdy bobslejami, z czego będą zadowolone zwłaszcza dzieci. Ponadto przygotowany jest tu Szlak Przygody, gdzie spotkać możecie ogromne grzyby, bajkowe zwierzęta, a także owady.

Adres: ul. Główna 7, 34-460 Szczawnica

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem
Adobe Stock/fot. Tomasz Warszewski

Spływ nad Dunajcem odbywa się tratwą, a nie tradycyjnie kajakiem. Wyprawa taką tratwą będzie niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla waszego dziecka, ale i dla ciebie. Taki spływ trwa około dwóch godzin. Poza tratwami do dyspozycji są również dmuchane pontony. Spływ jest spokojny, zatem maluchy też mogą wziąć w nim udział. Trasa ma aż 8 km długości. Spływ Dunajcem możliwy jest od kwietnia do końca października.

Adres: ul. Kąty 12, 34-443 Sromowce Wyżne

Sala zabaw Pieninolandia

Gdy pogoda będzie deszczowa, wybrać się możecie do Sali Zabaw Pieninolandia. Miejsce to oferuje niedużą salę z wieloma atrakcjami. Dzieci pozwolić sobie mogą na wszystko, ponieważ znajdują się tam baseniki z piłkami, miejsca do wspinania się oraz do skakania. Jest to dobry przystanek podczas zwiedzania, na zaplanowanie dalszej wycieczki.

Adres: ul. Główna 2, 34-460 Szczawnica

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy
Adobe Stock/fot. Magorzata

Zamek w Niedzicy leży pół godziny jazdy samochodem od Szczawnicy. Zwiedzać go możecie z przewodnikiem, który odpowie na każde wasze pytanie. Znajdują się tu izba tortur, izba straży, sala myśliwska oraz eksponaty związane z historią zamku. Dzieci poczują się tu jak bajkowym zamku. Jest tu również ogromna zapora wodna, która ma aż 56 metrów wysokości. Zwiedzicie tu Wozownię, Spichlerz oraz oczywiście sam Zamek.

Adres: ul. Zamkowa 2, 34-441 Niedzica-Zamek

Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego

Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego położone jest między Szczawnicą a Jaworkami. Muzeum znajduje się w budynku dawnej straży granicznej. Opowiada o przyrodzie Pienin. Prezentuje walory krajobrazowe, przyrodnicze, kulturowe oraz historyczne. Na miejscu funkcjonuje sklep z pamiątkami, w którym nabyć możecie mapy, przewodniki oraz pamiątki. W muzeum zobaczycie makiety przyrodnicze oraz multimedia. Wystawy często są zmieniane, lecz wystawa przyrodnicza jest niezmienna.

Adres: ul. Jagiellońska 107B, 34-450 Krościenko nad Dunajcem

Wodospad Zaskalnik

Wodospad Zaskalnik
Adobe Stock/fot. Mieszko

W gorące dni najlepszą atrakcją będzie ochłoda przy wodospadzie Zaskalnik. Dzieci mogą się tam chlapać, biegać, skakać. Spacer i widoki dookoła pozwalają odpocząć i rozkoszować się widokiem. Wodospad ma aż 5 metrów i otoczony jest drzewami, które dają schronienie przed słońcem.

Adres: Szczawnica, 34-460 Szczawnica

Promenada nad Grajcarkiem

Promenada nad Grajcarkiem
Adobe Stock/fot. PaulSat

Promenada nad Grajcarkiem ma długość prawie 2 km. Możecie wybrać się tu na spacer całą rodziną. Promenada zaczyna się obok wyciągu krzesełkowego na Palenicę. Ścieżka idzie wśród rzeki. Miejsce to cieszy się sporym zainteresowaniem wśród rodziców z małymi dziećmi. Dla rodzin ze starszymi dziećmi jest opcja wypożyczenia rowerów i przejechanie ścieżki, która prowadzi na Słowację.

Adres: Nad Grajcarkiem 51, 34-460 Szczawnica

Wąwóz Homole w Jaworkach

Wąwóz Homole
Adobe Stock/fot. kabat

Warto wybrać się do Wąwozu Homole, gdzie dzieci mogą się wyszaleć i powspinać na kamienie lub przebiegać przez strumień. Trasy nie są długie, więc nawet najmłodsze dzieci dadzą radę. Wąwóz mieści się w miejscowości Jaworek, którym dojechać możecie kilkanaście minut ze Szczawnicy. Przy ładnej pogodzie liczyć możecie na spacer w pięknych okolicznościach przyrody.

Adres: Jaworki, 24-460 Jaworki

Atrakcje Mielno
Adobe Stock/fot. LIGHTFIELD STUDIOS
Czas wolny
Atrakcje dla dzieci w Mielnie
Atrakcji dla dzieci w Mielnie jest wiele. Podczas urlopu w tym mieście możecie całą rodziną zaplanować sobie naprawdę ciekawy czas. Spędzenie wakacji we wspólnym gronie z pewnością was do siebie zbliży.

Wyjazd na wakacje z dziećmi zawsze stawia jedno pytanie: jak ciekawie spędzić z nimi czas? Poniższe atrakcje dadzą szansę spędzić go aktywnie oraz edukacyjnie. Spis treści: Piernikowy Dom do Góry Nogami Park Linowy Tukan Escape room Ścieżki edukacyjne Family Park Ogród botaniczny Promenada Przyjaźni Rejs po jeziorze Jamno Grodzisko Słowiańskie Plaża w Mielnie Pomniki w Mielnie Piernikowy Dom do Góry Nogami W Mielnie znajdziecie Piernikowy Dom do Góry Nogami. Przed domkiem stoi Baba Jaga, która pilnuje swojej własności. Dzieci na żywo będą mogły ją zobaczyć i zrobić sobie zdjęcie. Wielkim zaskoczeniem dla młodszych dzieci z pewnością będzie dom z piernika. A dodatkowo to, że stoi on do góry nogami, wprawi wasze dziecko w zachwyt. Dom ten znajduje się niedaleko plaży. Adres: ul. Kościuszki, 76-032 Mielno Park Linowy Tukan W Parku Linowym Tukan czeka was aż 7 tras o różnym stopniu trudności. Nawet młodsze dzieci nie będą miały problemu ją przejść. Park ten mieści się 250 m od morza wśród drzew. Uczestników parku linowego pilnuje kadra pracownicza. Przed rozpoczęciem przejścia całej trasy każdy uczestnik bierze udział w obowiązkowym szkoleniu. Są nimi zjazd tyrolski, spacer po linie oraz skok indiański. Adres: ul. Chmielna 4, 76-032 Mielno Escape room W Escape roomie Monster House czeka was wiele zagadek do rozwiązania całą rodziną. Z pokoju zagadek należy wydostać się w 60 minut. Wskazówki oraz przedmioty do wydostania się znajdziecie w danym pokoju. Taka atrakcja stawia na pracę zespołową. Oprócz wcześniej wspomnianego escape roomu Monster House, znajdziecie w Mielnie również escpae room Czacha oraz Out of The Box Escape Room. Adres: ul. Słoneczna 1, 76-032 Mielno Ścieżki edukacyjne Jedną z ciekawszych ścieżek edukacyjnych jest...

bieszczady atrakcje dla dzieci
Adobe Stock
Czas wolny
Bieszczady – atrakcje dla dzieci. Gdzie w Bieszczady z dziećmi i co zwiedzić?
Bieszczady – atrakcje dla dzieci obejmują tu przede wszystkim przyrodę i fantastyczne widoki, ale też muzea, parki ze zwierzętami i atrakcje sportowe. Do wyboru jest cała masa ciekawych miejsc. Podpowiadamy, co robić z dziećmi w Bieszczadach.

Planując odwiedzenie bieszczadzkich atrakcji dla dzieci trzeba będzie dokonać wyboru, bo nie sposób podczas jednego wyjazdu zobaczyć je wszystkie! To, co możemy podpowiedzieć, to taki ich dobór, aby pokazać dzieciakom różne oblicza Bieszczad . Niech pobyt w parkach linowych, na basenach i w muzeach nie przysłoni wam tego, co w Bieszczadach najpiękniejsze – przyrody! Dlatego nasza rada brzmi: wybierzcie przeróżne atrakcje dla dzieci, a ułatwi wam to nasz spis, w którym przypisaliśmy je do różnych kategorii, ale też opisujemy popularne atrakcje w znanych miejscach. To mogą być wasze najbardziej udane wakacje z dziećmi w Polsce ! Uwaga! W związku z epidemią koronawirusa przed wyprawą do wybranej atrakcji warto zadzwonić i dowiedzieć się, czy i na jakich warunkach funkcjonuje! Spis treści: Bieszczady – szlaki dla dzieci Polańczyk i Solina – atrakcje dla dzieci Tarnica z dzieckiem Połonina Wetlińska z dzieckiem Atrakcje przyrodnicze w Bieszczadach Bieszczady – sportowe atrakcje dla dzieci Bieszczady – atrakcje dla dzieci – muzea i zabytki Bieszczady – szlaki dla dzieci Poniżej nasze propozycje łatwych wycieczek bieszczadzkimi szlakami. Pamiętajcie, że kolor szlaku nie oznacza stopnia trudności tak, jak ma to miejsce w przypadku tras narciarskich. Dlatego nie zniechęcajcie się, gdy zobaczycie szlak np. czerwony. O trudności decyduje w Bieszczadach długość trasy, gdyż nie ma tu bardzo stromych podejść i ścieżek nad przepaścią. Poza sprawdzonymi trasami, które tu proponujemy, możecie śmiało wybierać szlaki i planować wycieczki samodzielnie, kierując się czasami przejść , które są podawane w przewodnikach i na znakach turystycznych. Trzeba jedynie pamiętać, że są to czasy orientacyjne podane dla przeciętnej osoby dorosłej. Pokonanie tej samej drogi z małym dzieckiem może wam...

gdzie w góry z dzieckiem
Adobe Stock
Czas wolny
Gdzie jechać w góry z dziećmi w Polsce? Najbardziej urokliwe miejsca dla rodzin
To, gdzie jechać w góry z dziećmi, zależy od wieku dzieci, doświadczenia rodziców i nastawienia wszystkich członków rodziny. Jednak jedno jest pewne – w górach jest więcej atrakcji niż nad morzem i łatwiej tam dziecku zaszczepić ciekawość świata i aktywny tryb życia. Przedstawiamy trasy, które nadają się dla dzieci – w Tatrach, Pieninach, Bieszczadach i Górach Świętokrzyskich.

Oczywiście w każdych polskich górach jest mnóstwo szlaków nadających się dla rodzin z dziećmi, więc nasz wybór jest bardzo subiektywny. Większość tu polecanych tras przeszłam z własnymi dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – więc wiem, że da się to zrobić. Wiem też, że dzieciaki często marudzą, idąc pod górę, na szczycie są dumne i szczęśliwe (chwalcie je, ile wlezie!), w drodze powrotnej nie widać po nich wielkiego zmęczenia i sporo potrafią z takich górskich wypraw zapamiętać. Mogą to być jedne z ich najlepszych wakacyjnych wspomnień. Wszystko w waszych, rodziców, rękach! Gdzie w góry z dziećmi: Pieniny Tatry Bieszczady Góry Świętokrzyskie Gdzie w góry z dziećmi – Pieniny dla każdego Trzy Korony. fot. Ewa Janczak-Cwil Wąwóz Homole – wieś Jaworki koło Szczawnicy. Na dnie wąwozu płynie potok, który tworzy malownicze kaskady. Zielony szlak prowadzi turystów łatwą ścieżką, która czasem przekracza potok – idzie się wtedy zbudowanymi tu metalowymi mostkami. Ściany wąwozu tworzą biały i czerwony wapień, a nad nimi górują fantazyjne turnie. Warto zwrócić uwagę dzieci na kolorowe różnorodne porosty, których w wąwozie jest mnóstwo. Czas wycieczki z dziećmi: 2-2,5 h wraz z odpoczynkami. Dolina Białej Wody. Także położona w okolicy wsi Jaworki. Doliną wiedzie żółty szlak z Jaworek do Litmanowej. Ścieżki są łagodne i dość szerokie, a nad potokami zawieszono kładki z barierkami. Droga jest łatwa i przyjemna. Idąc nią, można podziwiać liczne formacje skalne – Czubatą, Bazaltową Skałę, Czerwoną Skałę, zwaną też Sfinksem i mnóstwo innych. Na trasie są ławeczki i miejsca odpoczynku. Czas wycieczki z dziećmi: ok. 2 h z odpoczynkami. Zobacz także: Wakacje z dzieckiem pod namiotem – gdzie jechać, co zabrać? Spływ Dunajcem....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz