Atrakcje Kazimierz Dolny
Adobe Stock/fot. art24pro
Czas wolny

Kazimierz Dolny – atrakcje dla dzieci

Atrakcje dla dzieci w Kazimierzu Dolnym są różnorodne. Niedziwne więc, że jest on często odwiedzany przez turystów. Najwięcej odwiedzających pojawia się właśnie w sezonie letnim, jednak nie brakuje ich także poza sezonem. Zapoznajcie się z listą zebranych przez nas atrakcji dla dzieci w Kazimierzu Dolnym.

Miasto to leży nad Wisłą i jest bardzo znane, niedziwne więc, że każdy chociaż raz chciałby się w nim znaleźć. Atrakcji dla dzieci w Kazimierzu Dolnym jest wiele, więc na pewno nie będziecie narzekać tu na nudę.

Spis treści:

  1. Zamek w Kazimierzu Dolnym
  2. Magiczne Ogrody
  3. Muzeum Koguta
  4. Stary Rynek
  5. Rejsy po Wiśle
  6. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa
  7. Zabytkowa Stara Chata
  8. Studnie w Kazimierzu Dolnym
  9. Pomnik Psa Werniksa
  10. Renesansowe kamienice

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Zamek w Kazimierzu Dolnym
Adobe Stock/fot. Marta

W zamku w Kazimierzu Dolnym znajdziecie resztki murów oraz wieżę, czyli basztę. Oddalona jest ona o 200 metrów. Wejście do zamku jest płatne. Zamek powstał w XIV wieku i zostawał wielokrotnie przebudowywany. By podziwiać panoramę miasta, trzeba wspiąć się po stromych schodach. Zwiedzanie trwa średnio 15 minut.

Zgodnie z legendami, w lochu znajdowało się pomieszczenie, w którym Maćko z Borkowic był skazany na śmierć głodową. Idąc na szczyt wieży, będziecie mijać tablice informacyjne. Dla dzieci jest to ciekawa wycieczka w miejsca ze starodawną legendą.

Adres: ul. Zamkowa 3, 24-120 Kazimierz Dolny

Magiczne Ogrody

W Magicznych Ogrodach poczuć się możecie jak w bajce. Oddalone są od Kazimierza Dolnego o około 20 km. Ogród ten ma wiele drzew oraz kwiatów. Dzieci zaskoczy obecność Wróżek Smużek, Bulwiaków kochających naturę oraz skłóconych magów. Ponadto macie możliwość pływania tam na tratwach. Dla odważnych milusińskich czeka upiorne Mroczysko. Warto zaznaczyć, że dzieci do 100 cm wzrostu wchodzą za symboliczną złotówkę. Miejsce to jest idealne dla rodzin z dziećmi w każdym wieku, ponieważ każde dziecko znajdzie atrakcję pod siebie. Na miejscu znajduje się sklepik z pamiątkami. Ponadto mniejsze dzieci skorzystać mogą z placu zabaw, tunelu, zamku wróżek oraz ciuchci.

Adres: Trzcianki 92, 24-123 Janowiec

Muzeum Koguta

Symbolem Kazimierza Dolnego jest kogut. Drożdżowy kogut oraz jego legenda do dziś zaciekawia najmłodszych. Według ludowego porzekadła przechytrzył diabła. Kto choć raz będzie w tym mieście, powinien spróbować takiego koguta. W Muzeum Koguta możecie poznać bliżej jego historię oraz uczestniczyć w spotkaniach kulinarnych. Dzieci z pewnością zainteresują pokazy wyplatania kogutów oraz samodzielnie wyplecenie takiego przysmaku.

Adres: ul. Nadrzeczna 6, 24-120 Kazimierz Dolny

Stary Rynek

Stary Rynek Kazimierz Dolny
Adobe Stock/fot. Sławek Rakowski

Stary Rynek w Kazimierzu Dolnym jest idealny na spacer całą rodziną. Plac otoczony jest starodawnymi kamienicami, które pochodzą nawet z XVI wieku. W sezonie letnim zobaczyć tu możecie liczne stragany, ogródki oraz kawiarnie. Miasteczko to wydaje się przez to takie kameralne. Dzieci mają wtedy czas na zabawę na świeżym powietrzu. Po miłym spacerze możecie usiąść w pobliskich restauracjach i zjeść rodzinny obiad.

Rejsy po Wiśle

Rejsy po Wiśle w Kazimierzu Dolnym będą dla waszego dziecka świetną atrakcją. Płyną do „Krowiej wyspy”, mijając Mięćmierz oraz stare kamieniołomy. Na wspomnianej wyspie znajduje się rezerwat przyrody. Rejs trwa aż godzinę z przerwą w porcie Janowiec. Podczas rejsu będziecie mogli zobaczyć starą wioskę rybacką, a później ruiny zamku w Janowcu. Do dyspozycji są duże oraz małe statki. Do wyboru są również rejsy motorówką, co powinno ucieszyć dzieci, gdyż płynie ona dosyć szybko. Taki rejs będzie najlepszą atrakcją po całodniowym zwiedzaniu.

Adres: Wały Wiślane, aleja Kazimierza Wielkiego, 24-120 Kazimierz Dolny

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa

W okolicy Kazimierza Dolnego skorzystać można z Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. Jej trasa prowadzi przez Kotlinę Chodelską oraz Lubelskie Powiśle. Pociąg jedzie powoli, więc dzieci nie mają się czego bać. Kolej kursuje w środy i niedziele, cena przejażdżki zależy od długości wybranej trasy.

Adres: ul. Opolska 2, 24-310 Karczmiska

Zabytkowa Stara Chata

Stara Chata Kazimierz Dolny
Adobe Stock/fot. Stara Chata Kazimierz Dolny

Zabytkowa Stara Chata znajduje się przy szlaku, który prowadzi do Wąwozu Korzeniowy Dół. Budynek stoi tu już od przełomu XVII-XVIII wieku. Chata służyła kiedyś za schronisko przed 200 pszczelimi ulami. Budynek jest najstarszym drewnianym domem w Kazimierzu Dolnym. Na miejscu można zjeść domowe ciasto, więc po zwiedzaniu będzie to słodki poczęstunek dla dzieci.

Adres: ul. Doły 22, 24-120 Kazimierz Dolny

Studnie w Kazimierzu Dolnym

Studnia Kazimierz Dolny
Adobe Stock/fot. Tomasz Warszewski

W dolnej części Rynku na środku stoi zabytkowa studnia w Kazimierzu Dolnym. Pochodzi z XIX wieku. Dla dzieci jest to ciekawa atrakcja, ponieważ legenda mówi, że kto napije się z niej wody, będzie często odwiedzał Kazimierz Dolny. Studnia ta jest symbolem tego miasta. Podobna studnia znajduje się również w górnej części Rynku, więc wraz z dzieckiem możecie pobawić się w detektywów, próbując ją znaleźć.

Adres: Rynek, 24-120 Kazimierz Dolny

Pomnik Psa Werniksa

Pomnik psa Werniksa
Adobe Stock/fot. Marta

Pomnik Psa Werniksa znajduje się przy Rynku. Wykonał go rzeźbiarz Bogdan Markowski i jest to pierwszy posąg psa w Polsce. Turyści robią sobie z nim zdjęcia, a dzieci są zachwycone. Wokół psa niesie się wiele legend. Ponoć tak lubił kazimierzowski Rynek, że jeździł stopem, a kierowcy chętnie go podwozili. Inni twierdzą, że codziennie przepływał Wisłę z Janowica. Zwiedzający chętnie głaszczą go i liczą, że przyniesie im on szczęście.

Adres: ul. Zamkowa 1b, 24-120 Kazimierz Dolny

Renesansowe kamienice

Renesansowe kamienice Kazimierz Dolny
Adobe Stock/fot. stepmar

Na spacer wybrać można się wśród renesansowych kamienic. W Kazimierzu Dolnym znajdziecie Kamienice Przybyłowskie oraz Kamienicę Gdańską. Ciekawostką jest, że powstały one w 1615 roku, a właścicielami byli Mikołaj i Krzysztof, bracia z zamożnej rodziny Przybyłów. Są ozdobione płaskorzeźbami. Znajdują one na Rynku, więc przechodząc obok nich, warto zatrzymać się, by np. zrobić sobie zdjęcie, czy po prostu je obejrzeć.

Adres: Rynek 14, 24-120 Kazimierz Dolny

Atrakcje Dolny Śląsk
Halfpoint
Czas wolny
Atrakcje dla dzieci – Dolny Śląsk
Poznajcie atrakcje dla dzieci na Dolnym Śląsku. Choć turyści wybierają się tu głównie ze względu na górskie tereny oraz piękne widoki, to znajdziecie także muzea, zamki, a nawet miejsca rozrywki.

Odwiedzając Dolny Śląsk, warto stworzyć sobie plan podróży, by nie pominąć żadnej ciekawej atrakcji. Taką szansę daje nasz zbiór atrakcji dla dzieci na Dolnym Śląsku. Spis treści: Muzeum zabawek w Karpaczu Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego w Karpaczu Zoo we Wrocławiu Hydropolis we Wrocławiu Imaginarium we Wrocławiu Wrocławski Teatr Lalek Wyspa Bielarska we Wrocławiu Wioska Indiańska Tipi Town Twierdza w Kłodzku Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie Aleja Bajkowych Gwiazd Zamek Książ Zamek Czocha w Leśnej Termy w Cieplicach Muzeum zabawek w Karpaczu Muzeum zabawek w Karpaczu przeniesie dorosłych do świata dzieciństwa, natomiast dzieci będą miały niezłą frajdę. Na dziewczynki czekają tu lalki, które spacerują i uczą się w szkole. Na chłopców natomiast czekają samochody i klocki Lego. Muzeum zostało skompletowane przez Henryka Tomaszewskiego, który będąc w każdym miejscu na świecie, kupował zabawki, by następnie stworzyć obecne muzeum zabawek. Dzieci do 7 roku życia wchodzą do muzeum za darmo. Adres: ul. Kolejowa 3, 58-540 Karpacz Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego w Karpaczu Muzeum to posiada 10 komnat, które znajdują się na dwóch kondygnacjach. Znajdziecie tu wesołe miasteczko, Star Wars, wioskę górską, a nawet Piratów z Karaibów. Ponadto eksponaty posiadają efekty świetlne oraz ruchowe, co będzie kolejnym zaskoczeniem dla waszych dzieci. Każdy zwiedzający ma możliwość samodzielnie poruszać klockami, co czyni atrakcję ciekawsza dla dzieci. Dla ogromnych fanów klocków lego znajduje się tu sklep właśnie z tymi klockami, które można nabyć przy kasie muzeum. Adres: ul. Mickiewicza 11, 58-540 Karpacz Zoo we Wrocławiu W tym zoo podziwiać można ponad 200 gatunków zwierząt. Między innymi rekiny, hipopotamy, antylopy czy...

Atrakcje dla dzieci Śląsk
Daniel Jędzura/Adobe Stock
Czas wolny
Atrakcje dla dzieci – Śląsk na niepogodę i pogodę
Od nudy na rodzinnych wakacjach uratują was atrakcje dla dzieci. Śląsk oferuje wiele ciekawych miejsc, w których najmłodsi mogą poznać historię i zagadnienia naukowe poprzez zabawę, lub także przenieść się w świat bajek rycerzy, smoków i królewien.

W naszym mini przewodniku znajdziecie ciekawe atrakcje dla dzieci na Śląsku, które zapewnią wam godziny świetnej zabawy zarówno w piękny słoneczny dzień, jak i niepogodę. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu, nie będziecie mieć problemów z odpowiedzią na pytanie, gdzie zabrać dzieci na Śląsku! Najlepsze atrakcje dla dzieci na Śląsku: Zabytki i muzea przyjazne dzieciom Zamek Ogrodzieniec Zabytkowa Kopalnia Srebra – Muzeum Górnictwa Sztolnia Czarnego Pstrąga Sztolnia Królowa Luiza Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł Przyrodnicze atrakcje dla dzieci – Śląsk Górnośląski Park Etnograficzny Leśny Park Niespodzianek Śląski Ogród Zoologiczny Bajkowe atrakcje dla najmłodszych – Śląsk Park Miniatur Jurajskich Kolejkowo w Gliwice Figlo-park – całoroczny plac zabaw dla dzieci na Śląsku Centra i parki rozrywki na Śląsku Bajka Pana Kleksa Legandia – Śląskie Wesołe Miasteczko Dream Park w Ochabach Wielkich Elfland – ekologiczny Park Rozrywki Kreatywne centrum zabaw 1000 klocków Parki linowe dla dzieci na Śląsku Letni tor saneczkowy Zabytki i muzea przyjazne dzieciom Zamek Ogrodzieniec Na szlaku Orlich Gniazd w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdziecie okazałe ruiny zamku Ogrodzieniec . Jego historia sięga aż XIV wieku. Jest to największy i najstarszy zamek warowny na Śląsku. Przez budowlę prowadzi jednokierunkowa trasa, a jednym z jej głównych punktów jest Wieża Kredencerska. Rozciąga się z niej zachwycający widok na Jurę Krakowsko-Częstochowską . Najmłodszych gości z pewnością zainteresują mroczne legendy zamku , zaś starszaków – i być może także rodziców – może zaciekawić fakt,...

Atrakcje Poznań
Adobe Stock/fot. grki
Czas wolny
Atrakcje dla dzieci – Poznań
Atrakcje dla dzieci w Poznaniu z pewnością was zaskoczą. Punktem obowiązkowym wycieczki powinno być Poznańskie Muzeum Pyry, którego opis znajdziecie poniżej. Nie możecie się również obejść bez spróbowania poznańskiego rogala, a to wszystko i wiele więcej w Poznaniu.

Poznań jest miastem, gdzie znajdziecie atrakcje dla dzieci w słoneczną pogodę oraz w deszczowy dzień. Zapoznajcie się z miejscami, które okazać się mogą ciekawe dla waszego dziecka. Spis treści: Rogalowe Muzeum Poznania Zoo Palmiarnia Park Cytadela Brama Poznania Poznańskie koziołki Muzeum Archeologiczne Poznańskie Muzeum Pyry Go4Robot Wystawa pająków i skorpionów Rogalowe Muzeum Poznania Będąc z dziećmi w Poznaniu, musicie spróbować poznańskiego Rogala Świętomarcińskiego. A taka okazja nadarzyć się może w Rogalowym Muzeum. Dzieci poznać mogą w nim tajemną recepturę tego tutejszego przysmaku. Dowiedzą się też, skąd pochodzi kształt tego rogala, a na koniec mogą upiec swojego i nawet go spróbować. Ponadto pracownicy Muzeum mówią do odwiedzających poznańską gwarą, co zaskoczy wasze dzieci. Maluchy do lat 3 wchodzą za darmo. Adres: ul. Klasztorna 23, 61-779 Poznań Zoo Zoo jest zawsze dobrym rozwiązaniem na spędzenie czasu rodzinnie. To w Poznaniu podzielone jest na dwie części, stare i nowe. Różnią się między innymi: Stare Zoo – wstęp do niego jest bezpłatny. Spotkać możecie tam małpy, lemury, owce czy alpaki. Na miejscu znajduje się park linowy, plac zabaw oraz siłownia plenerowa. Dla dzieci jest możliwość karmienia zwierząt z pracownikiem zoo. Nowe Zoo – nowoczesny obszar zajmujący aż 117 hektarów. Mieszka tam aż 2500 zwierząt, z czego 368 gatunków. Spotkać możecie tu tygrysy, słonie afrykańskie, a nawet pelikany. Czeka tu mini park linowy dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat, przejażdżka kolejką oraz plac zabaw. Znajduje się tu również najnowocześniejsza i największa słoniarnia w Polsce. Adres: ul. Zwierzyniecka 19, 60-814 Poznań (Stare Zoo), ul. Krańcowa 81, 61-048 Poznań (Nowe Zoo) Palmiarnia Jeśli...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz