Muzea, zoo, parki trampolin, a może grająca fontanna? To wszystko (i wiele innych atrakcji) znajdziecie w Bydgoszczy.

Reklama

Spis treści:

 1. Muzeum Mydła i Historii Brudu
 2. Europejskie Centrum Pieniądza
 3. Manufaktura słodyczy
 4. Papugarnia
 5. Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park
 6. Park Trampolin
 7. Zoo
 8. Muzyczny plac zabaw oraz Muzyczna fontanna
 9. Atrakcje dla dzieci w parku Myślęcinek
 10. Tramwaj wodny
 11. Makieta dawnej Bydgoszczy
 12. Pan Twardowski
 13. Place zabaw

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum Mydła i Historii Brudu jest jedynym takim muzeum w Europie. Na miejscu dowiecie się o wielu faktach o tym, jak mydło pomagało w higienie ludzi, ale i nie tylko. Dowiecie się, gdzie znajduje się najwięcej bakterii.

Dodatkowo jest możliwość wykonania własnoręcznego mydła. Zabrać go można ze sobą na pamiątkę. W muzeum obejrzeć możecie łaźnię oraz sprzęty do prania lub urządzenia, które służyły do mycia i kąpieli. Istnieje możliwość zwiedzania muzeum z przewodnikiem, które trwa godzinę.

Adres: ul. Długa 13/17, 85-034 Bydgoszcz

Zobacz także

Europejskie Centrum Pieniądza

W Europejskim Centrum Pieniądza zobaczyć możecie nie tylko kosztowności, ale również monety, które wybijane się w mennicy. Jest to specjalny proces wytwarzania monet. Ponadto możecie poznać historię Wyspy Młyńskiej oraz obejrzeć model śruby menniczej. Używało się jej do wytwarzania monet grubych.

Na miejscu dodatkowo znajdują się również zabytki materialne, takie jak buty, kafle z pieca, dzbanki czy fajki. Wizytę w Europejskim Centrum Pieniądza wasze dziecko zapamięta na pewno na długo.

Adres: ul. Mennica 4, 85-112 Bydgoszcz

Manufaktura słodyczy

Niedaleko Muzeum Mydła i Historii Brudu znajduje się Manufaktura słodyczy – Karmelowa Kraina. W tym miejscu dzieci obserwować mogą proces produkcji słodyczy. Dla chętnych jest możliwość własnoręcznie wykonania swojego przysmaku oraz zabranie go na pamiątkę. Jeśli natomiast wolicie kupić już gotowy produkt, to na miejscu znajduje się sklepik.

Adres: ul. Długa 31, 85-034 Bydgoszcz

Papugarnia

Papugarnia w Bydgoszczy jest największym miejscem tego typu w Europie. Ma ona powierzchnię 400 metrów kwadratowych. Papugi latają tu swobodnie, więc trzeba się rozglądać i uważać. Co więcej, za pozwoleniem kadry pracowniczej, możecie je nakarmić. Dla dzieci jest to świetna atrakcja oraz obcowanie ze zwierzętami. Papugarnia podzielona jest na 3 części. W jednej żyją ptaki małych rozmiarów, w drugiej papugi typu ara, a w trzeciej jest możliwość wyprawienia swojemu dziecku urodzin.

Adres: ul. Grunwaldzka 257, 85-438 Bydgoszcz

Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park

W Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park dzieci będą miały okazję do wielu atrakcji. Są tam samochodziki, mini kręgielnia, a nawet dmuchana zjeżdżalnia. W tym miejscu możesz spokojnie napić się kawy, ponieważ, kadra animatorów pilnuje dzieci. Na miejscu jest też pracownia Profesora Ciekawskiego, który wyjaśnia zagadnienia na temat chemii oraz fizyki. Dodatkowo wykonuje własnoręcznie wykonywane eksperymenty.

Adres: ul. Fordońska 246, 85-766 Bydgoszcz

Park Trampolin

Obiekt ten ma prawie 3000 metrów kwadratowych powierzchni. Budynek posiada też małpi gaj, który ma aż 3 poziomy. Na dzieci czeka dodatkowo strefa trampolin, ścianka wspinaczkowa, basen z gąbkami itp. Park trampolin jest dobrą opcją na spędzenie czasu z dzieckiem w deszczowy dzień lub na aktywne spędzenie popołudnia po całym dniu zwiedzania.

Adres: ul. Jana Karola Chodkiewicza 17, 85-065 Bydgoszcz

Zoo

Na terenie 14 ha mieszka aż 1000 zwierząt z 204 gatunków. Zobaczyć możecie gady, ptaki, ssaki oraz ryby. Poza podstawowymi zwierzętami, które są w zoo, tutaj spotkać można nawet żubry. Jeśli będziecie mieli ochotę podejść bliżej do zwierząt, taka okazja nadarzy się w mini zoo. Tam nie tylko podejdziecie bliżej do zwierząt lub je nawet pogłaszczecie, a nawet można je nakarmić. Dla dzieci jest to świetna atrakcja.

Adres: ul. Gdańska 173, 85-674 Bydgoszcz

Muzyczny plac zabaw oraz Muzyczna fontanna

Oprócz tradycyjnych sprzętów, można znaleźć tu również instrumenty muzyczne takie jak ksylofony, bębenki oraz tuby. Bawiąc się na placu, jednocześnie możecie pograć na instrumentach. Dodatkowo przed Filharmonią, przy dzielnicy Muzycznej znajduje się muzyczna fontanna. Możecie obejrzeć wtedy spektakl muzyki, wody oraz światła. Czynna jest od środy do piątku w maju oraz czerwcu i w lipcu, oraz sierpniu codziennie. Dla fanów muzyki jest to miejsce, przy którym można odpocząć, przy okazji oglądając występ multimedialny.

Adres: ul. 20 Stycznia 1920 roku, 85-081 Bydgoszcz (Muzyczny plac zabaw), ul. Juliusza Słowackiego, 85-008 Bydgoszcz (Muzyczna fontanna)

Atrakcje dla dzieci w parku Myślęcinek

Myślęcinek
Adobe Stock/fot. DawidDobosz

W Bydgoszczy znajduje się największy w Polsce park Myślęcinek. Możecie odpocząć w nim od zgiełku miasta, a i dla dzieci znajdzie się wiele atrakcji, takich jak:

 • Zaginiony Świat, gdzie czeka na was kilkadziesiąt modeli prehistorycznych zwierząt oraz muzeum „Skarby Ziemi”.
 • Miasteczko Ruchu Drogowego, które usytuowane jest przy głównej promenadzie. Miasteczko posiada rondo, przejścia dla pieszych, sygnalizację świetlną oraz znaki drogowe.
 • Park Rozrywki, w którym czeka na was wiele atrakcji. Dla mniejszych dzieci czekają tu karuzele, basen z piłeczkami czy gabinet luster. Ponadto jest tu również rollercoaster oraz kolejka górska.
 • Ogród Zoologiczny, w którym spotkacie egzotyczne gatunki zwierząt, nawet krokodyla.

Adres: ul. Gdańska 173/175, 85-674 Bydgoszcz

Tramwaj wodny

Tramwaj wodny
Adobe Stock/fot. zbg2

Jeśli odwiedzacie Bydgoszcz, to warto przepłynąć się z dzieckiem tramwajem wodnym. Dzięki temu dodatkowo możecie ciekawie zwiedzić to miasto, od strony wody. Do wyboru macie trasę Staromiejską oraz Słoneczną. Podczas trasy Staromiejskiej obejrzycie dodatkowo śluzowanie. Dla dziecka będzie to nie lada przeżycie. Czas przebytej trasy trwa 80 minut. Natomiast trasa Słoneczna prowadzi od rynku Rybiego, w stronę Hali Sportowej. Trwa 50 minut, a po drodze zobaczyć można:

 • Zakon Bernardynów,
 • Gazownie Miejską,
 • Bazylikę,
 • Halę Sportową,
 • Hotel Słoneczny Młyn.

Można też wypożyczyć rowery wodne oraz kajaki, jeśli wodna wyprawa spodoba się wam.

Makieta dawnej Bydgoszczy

Makieta dawnej Bydgoszczy znajduje się przed głównym wejściem do Spichrzy. Przedstawia ona Bydgoszcz z XVII wieku, a znajdują się na niej np. stary ratusz, kościoły, czy klasztor Karmelitów.

Adres: ul. Mostowa, 85-110 Bydgoszcz

Pan Twardowski

Ukazuje się on w oknie kamienicy przy Starym Rynku. Będąc w Bydgoszczy, warto pojawić się wtedy, kiedy wyłania się on. Pojawia się w oknie codziennie o godzinie 13:13 oraz 21:13. Przed wyjrzeniem Pana Twardowskiego przez okno, następują kłęby dymu oraz muzyka.

Adres: Stary Rynek, Bydgoszcz

Place zabaw

Jeśli w planach macie odpoczynek, warto odwiedzić jakiś plac zabaw. Dzieci pobawią się, a wy będziecie mogli odsapnąć po całym dniu zwiedzania. Na wyspie Młyńskiej można odpocząć na kocu i zrobić sobie piknik. Obok znajduje się Magiczny Plac Zabaw z Zaczarowanym Krzesłem. Ponoć spełnia życzenia.

Poniżej znajdują się 3 place zabaw, które warto odwiedzić:

Reklama
 • Plac Zabaw przy Śluzie Miejskiej – podzielony na dwie strefy, dla dzieci młodszych oraz starszych. Dzieci mogą zobaczyć, jak śluzują się statki.
 • Plac Zabaw w Parku Ludowym im Wincentego Witosa – na miejscu znajduje się tunel, zjeżdżalnie, górki oraz trampoliny.
 • Plac Zabaw przy Kanale Bydgoskim – po zabawie warto przejść się przy kanałku zobaczyć zabytkowe urządzenia hydrotechniczne.
Reklama
Reklama
Reklama