10 najdziwniejszych imion dla chłopców 2017
Niektóre dawno zapomniane, inne - naprawdę zdumiewające. Poznaj najbardziej zaskakujące imiona męskie wybierane przez rodziców.
- redakcja Babyonline.pl
1 z 10
Polskie prawo pozwala nadawać dzieciom imiona obcojęzyczne, zakazuje jednak imion ośmieszających lub nazw własnych rzeczy. Patrząc na te dziwne imiona dla chłopców, można zauważyć, że linia dzieląca "obcojęzyczne" a "ośmieszające" jest jednak bardzo cienka...
Imiona męskie: dziwne, rzadkie czy popularne?
W rankingach najpopularniejszych imion męskich od lat króluje niepodzielnie Kuba. Wyraźnie zarysowuje się również trend powracania do imion klasycznych, niegdyś bardzo popularnych, a później niemal zapomnianych. W przedszkolach spotkacie więc wielu Franków, Jasiów, Stasiów i Antków, trudniej za to teraz o Arturów, Arkadiuszów czy Rafałów. Nie brakuje też oryginalnych imion męskich, takich jak Miłosz, Kajetan czy Bruno.
Sprawdź listę nietypowych imion zgłaszanych do USC.
Najdziwniejsze imiona pod lupą Rady Języka Polskiego
Mimo że polskie prawo dotyczące dopuszczalnych imion zostało złagodzone kilka lat temu, niektóre imiona są na tyle dziwne, że mogą stygmatyzować dziecko i niekorzystnie wpłynąć na jego kontakty z rówieśnikami, a nawet przebieg życia zawodowego! W związku z tym Rada Języka Polskiego przygotowała listę 69 imion dla dzieci, których lepiej unikać.
Dziwne imię dla chłopca? Szon!
Obcojęzyczne imiona są prawnie dopuszczalne i coraz częściej wybierane przez polskich rodziców. Szon to nic innego, tylko spolszczona wersja irlandzkiego imienia Sean. Co ciekawe, poproszona o opinię Rada Języka Polskiego uznała wprawdzie, że imię Szon może zostać nadane dziecku, zwróciła jednak uwagę na przykrości, jakie mogą spotkać malucha (skojarzenia z Szon - won, małpi-szon) i jeszcze dziwniej brzmiące zdrobnienia (Szonik, Szonek).
Znajdź imię dla dziecka w księdze imion dla dzieci.
2 z 10
Imię dla chłopca: Idzi
To imię znane w Polsce od XII wieku, ale obecnie nadawane niezwykle rzadko. Mogło znaczyć tyle co "idź (do Boga)" albo wywodzić się od greckiego słowa "aigidion" (koziołek, koźla skóra). Staropolskie imiona są coraz popularniejsze w Polsce, chętnie wybierają je też ludzie filmu, telewizji i muzyki.
Znajdź imię dla syna w księdze imion dla chłopców.
3 z 10
Imię męskie: Druzjan
Imię Druzjan pochodzi od nazwiska rodziny rzymskiej - Drusus. Kiedyś znane jako Drużyjan, żeńska forma to Druzjanna. Dziś uznawane za dziwne i rzadkie imię, zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki.
4 z 10
Czy imię Elvis jest dziwne?
Król żyje! Imię Elvis kojarzy się oczywiście z Elvisem Presleyem, ale mało kto wie, że to staroangielskie imię oznacza mądrego człowieka (Eall-wis). Może pasowałoby na imię dziecka gwiazdy muzyki, gdyby nie to, że sławni ludzie wybierają raczej staropolskie imiona.
5 z 10
Imię Montezuma
To prawdopodobnie imię ostatniego władcy Azteków. Rada Języka Polskiego odradziła nadanie takiego imienia chłopcu m.in. dlatego, że jest ono zakończone na literę "a" i nie pozwala na właściwe rozpoznanie płci dziecka - to jednak było jeszcze przed zmianami w prawie dotyczącym dozwolonych imion.
6 z 10
Imię Merlin
Imię nieznane i nieużywane w Polsce. Choć pochodzi od legendarnego czarownika i półdemona, może też kojarzyć się z żeńskim imieniem Marylin (czyli Marynia), to zostało nadane jednemu z chłopców urodzonych w Warszawie. Pasowałoby do listy najdziwniejszych imion dzieci gwiazd?
7 z 10
Imię Zoe
Tak naprawdę Zoe to imię żeńskie, ale ktoś nadał go synowi. Pochodzi od greckiego słowa oznaczającego "życie".
8 z 10
Imię męskie: Morfeusz
Tak nazywał się grecki bóg marzeń sennych. Ciekawe, czy niemowlę o tym imieniu miałby typowe kłopoty ze snem?
9 z 10
Imię męskie: Kaj
Kaj prawdopodobnie ma łacińskie pochodzenie i wywodzi się od imienia Gajus. Może być też zdrobnieniem imienia Kajetan. Imię to znamy z baśni o "Królowej Śniegu", gdzie głównymi bohaterami były dzieci o imionach Kaj i Gerda. Odradzamy nazywanie tak syna, jeśli macie w planach przeprowadzkę na Śląsk - tam "kaj" znaczy "gdzie"!
10 z 10
Imię dla chłopca: Bastian
Zdrobnienie imienia Sebastian. Jako samodzielne imię brzmi nieco dziwnie, może kojarzyć się ze słowem "bestia" albo "bastion". Imię to jednak funkcjonuje w kilku językach europejskich (np. francuskim czy włoskim), a w Polsce znana była kiedyś inna jego forma - Bastyjan.
Zobacz też: