Oryginalne imiona dla dziewczynek zyskują na popularności. Choć na szczytach rankingów popularności imion żeńskich znajdziemy nie najdziwniejsze imiona dla dzieci, a klasyczne imiona (takie jak Zofia czy Maria, które czerpią z polskiej tradycji), rzadkie imiona spotykane są coraz częściej. Nie brakuje też angielskich imion żeńskich, a także imion znanych w innych krajach.

Reklama

Spis treści:

Które imię żeńskie wybrać?

Jeśli szukasz imienia dla dziewczynki, zastanów się, czy wolisz imiona tradycyjne, czy wolałabyś nadać córce imię oryginalne lub obcojęzyczne. Zastanów się, czy imię dla córki ma być popularne wśród jej rówieśniczek, czy raczej wolisz, żeby w jej klasie nie było drugiej dziewczynki o takim imieniu.

Sporządźcie listę imion żeńskich, które wam się podobają i wykreślajcie te, co do których macie wątpliwości, które źle wam się kojarzą itd. A może chcecie nadać córce imię po kimś bliskim?

Oryginalne imiona żeńskie polskie

Pięknym i niespotykanym imieniem dla dziewczynki może okazać się to o słowiańskim i lub staropolskim rodowodzie. W naszym języku brzmią one wyjątkowo dźwięcznie, łatwo zrozumieć również ich przekaz. Jest tak chociażby w przypadku takich imion jak:

Zobacz także

Pięknym imieniem dla dziewczynki (jeśli nie pierwszym, to drugim) mogą okazać się również takie dawne imiona żeńskie jak:

Do niespotykanych imion dla dziewczynek można zaliczyć również te, które są jednocześnie rodzimą nazwą roślin, np.

Oryginalne imiona dla dziewczynek zagraniczne

Zagraniczne imiona damskie należą do oryginalnych imion żeńskich nadawanych obecnie dziewczynkom. Wśród obcojęzycznych imion popularne są szczególnie angielskie imiona dla dziewczynek, np. Jessica (czasem w spolszczonej pisowni: Dżesika) i Emma.

Coraz częściej rodzice decydują się na imiona, które są oryginalne i które będą dobrze brzmieć także w innych językach. Popularne zagraniczne imiona to np. Lea czy Elena. A co powiesz na takie imiona jak Atena (jak grecka bogini mądrości), Oriana (włoskie imię pochodzące od słowa złoto) lub Freja (germańska bogini miłości)?

Do oryginalnych i jednocześnie dość chętnie nadawanych imion w ostatnich latach są takie imiona jak:

Oryginalne imię dla dziewczynki - propozycje redakcji

Wciąż nie wiecie, jak dać na imię swojej córce? Zainspirujcie się naszą listą:

Zobacz też: Księga imion dla dzieci

Rzadkie imiona dla dziewczynek

Ciekawie prezentuje się też lista najrzadziej nadawanych imion w ostatnich latach. Wśród imion dla dziewczynek znalazły się:

Zobacz też: Rzadkie imiona: dla dziewczynek i dla chłopców, oryginalne i nietypowe [LISTA]

Nietypowe imiona dla dziewczynek

  1. Jeśli podobają wam się nietypowe imiona dla dziewczynek, macie do wyboru wiele możliwości. Możecie np. zainspirować się imionami kobiet z waszej rodziny (dawne, często zapomniane imiona wracają do łask!).
  2. Wyjątkowe imiona dla dziewczynek wyszukacie przy pomocy kalendarza, inspirując się listą świętych czy wielkich i sławnych ludzi.
  3. Rzadkie imiona dla dziewczynek mają często zmienioną formę znanego i popularnego żeńskiego imienia. Zamiast np. nazwać swoją córkę Maria, możemy dać jej na imię Marysia albo Mania. Coraz częściej też rodzice przekształcają męskie imiona w żeńskie np. Zenona, Tymona.

Unikatowe imiona dla dziewczynek wiążą się też z otaczającą nas fauną i florą. Przywodzą na myśl miłe wspomnienia i są bardzo kobiece. Co powiecie np. na imię Jaśmina, Gardenia czy Hiacynta? Brzmi pięknie i oryginalnie, prawda?

Jak wybrać imię dla dziewczynki?

Wybierając imię dla córki, można kierować się obowiązującą modą, względami emocjonalnymi (np. imię po babci) lub potrzebą oryginalności. Niektórzy rodzice nazywają swoje dzieci na cześć idolek ze świata filmu, muzyki czy mody, inni, bo spodoba im się imię w popularnym serialu (tak było np. z imieniem Isaura, na cześć bohaterki popularnego w latach 80. serialu „Niewolnica Isaura” albo „Amelia” – tak miało na imię dziecko dr Zosi z serialu „Na dobre i na złe”).

Bez względu na to, jakie imię dla córki wybierzecie, najważniejsze jest to, żeby wam się podobało, żeby wasze dziecko dobrze się z nim czuło i żeby nie ośmieszało dziecka. To ostatnie zresztą jest nielegalne – polskie prawo nie pozwala na nadanie dziecku ośmieszającego imienia. Zgodnie ze zmianami w prawie dotyczącym dozwolonych imion dla dzieci, które weszły w życie w 2015 roku, można jednak nadawać już imiona zdrobniałe, obcojęzyczne, a imiona żeńskie nie muszą już kończyć się na literę a.

Uwaga: na liście imion dla dziewczynek nadawanych w Polsce pojawiają się imiona, które zostały wpisane z błędem lub są imieniem popularnym ale o oryginalnej pisowni lub formie. Przykładem może być podanie zdrobnienia imienia lub wpisanie podwójnie którejś z liter (np. Zośka, Ameliia, Jolanda).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama