Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
oryginalne imiona dla dziewczynek
Adobe Stock
Imiona

Oryginalne imiona dla dziewczynek. Wyjątkowe i unikatowe mają swój urok!

Oryginalne imiona dla dziewczynek też mogą być piękne! Niektórzy rodzice wybierają te najpopularniejsze, inni wolą imiona rzadko spotykane. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Oryginalne imiona dla dziewczynek zyskują na popularności. Choć na szczytach rankingów popularności imion żeńskich znajdziemy nie najdziwniejsze imiona dla dzieci, a klasyczne imiona (takie jak Zofia czy Maria, które czerpią z polskiej tradycji), rzadkie imiona spotykane są coraz częściej. Nie brakuje też angielskich imion żeńskich, a także imion znanych w innych krajach.

Spis treści:

Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]

Które imię żeńskie wybrać?

Jeśli szukasz imienia dla dziewczynki, zastanów się, czy wolisz imiona tradycyjne, czy wolałabyś nadać córce imię oryginalne lub obcojęzyczne. Zastanów się, czy imię dla córki ma być popularne wśród jej rówieśniczek, czy raczej wolisz, żeby w jej klasie nie było drugiej dziewczynki o takim imieniu.

Sporządźcie listę imion żeńskich, które wam się podobają i wykreślajcie te, co do których macie wątpliwości, które źle wam się kojarzą itd. A może chcecie nadać córce imię po kimś bliskim? 

Oryginalne imiona żeńskie polskie

Pięknym i niespotykanym imieniem dla dziewczynki może okazać się to o słowiańskim i lub staropolskim rodowodzie. W naszym języku brzmią one wyjątkowo dźwięcznie, łatwo zrozumieć również ich przekaz. Jest tak chociażby w przypadku takich imion jak:

Pięknym imieniem dla dziewczynki (jeśli nie pierwszym, to drugim) mogą okazać się również takie dawne imiona żeńskie jak:


Do niespotykanych imion dla dziewczynek można zaliczyć również te, które są jednocześnie rodzimą nazwą roślin, np.

Oryginalne imiona dla dziewczynek zagraniczne

Zagraniczne imiona damskie należą do oryginalnych imion żeńskich nadawanych obecnie dziewczynkom. Wśród obcojęzycznych imion popularne są szczególnie angielskie imiona dla dziewczynek, np. Jessica (czasem w spolszczonej pisowni: Dżesika) i Emma.

Coraz częściej rodzice decydują się na imiona, które są oryginalne i które będą dobrze brzmieć także w innych językach. Popularne zagraniczne imiona to np. Lea czy Elena. A co powiesz na takie imiona jak Atena (jak grecka bogini mądrości), Oriana (włoskie imię pochodzące od słowa złoto) lub Freja (germańska bogini miłości)?

Do oryginalnych i jednocześnie dość chętnie nadawanych imion w ostatnich latach są takie imiona jak: 

Oryginalne imię dla dziewczynki - propozycje redakcji 

Wciąż nie wiecie, jak dać na imię swojej córce? Zainspirujcie się naszą listą:


Zobacz też: Księga imion dla dzieci

Rzadkie imiona dla dziewczynek

Ciekawie prezentuje się też lista najrzadziej nadawanych imion w ostatnich latach. Wśród imion dla dziewczynek znalazły się:


Zobacz też: Rzadkie imiona: dla dziewczynek i dla chłopców, oryginalne i nietypowe [LISTA]

Nietypowe imiona dla dziewczynek

  1. Jeśli podobają wam się nietypowe imiona dla dziewczynek, macie do wyboru wiele możliwości. Możecie np. zainspirować się imionami kobiet z waszej rodziny (dawne, często zapomniane imiona wracają do łask!).

  2. Wyjątkowe imiona dla dziewczynek wyszukacie przy pomocy kalendarza, inspirując się listą świętych czy wielkich i sławnych ludzi. 

  3. Rzadkie imiona dla dziewczynek mają często zmienioną formę znanego i popularnego żeńskiego imienia. Zamiast np. nazwać swoją córkę Maria, możemy dać jej na imię Marysia albo Mania. Coraz częściej też rodzice przekształcają męskie imiona w żeńskie np. Zenona, Tymona

Unikatowe imiona dla dziewczynek wiążą się też z otaczającą nas fauną i florą. Przywodzą na myśl miłe wspomnienia i są bardzo kobiece. Co powiecie np. na imię Jaśmina, Gardenia czy Hiacynta? Brzmi pięknie i oryginalnie, prawda?

Jak wybrać imię dla dziewczynki?

Wybierając imię dla córki, można kierować się obowiązującą modą, względami emocjonalnymi (np. imię po babci) lub potrzebą oryginalności. Niektórzy rodzice nazywają swoje dzieci na cześć idolek ze świata filmu, muzyki czy mody, inni, bo spodoba im się imię w popularnym serialu (tak było np. z imieniem Isaura, na cześć bohaterki popularnego w latach 80. serialu „Niewolnica Isaura” albo „Amelia” – tak miało na imię dziecko dr Zosi z serialu „Na dobre i na złe”). 

Bez względu na to, jakie imię dla córki wybierzecie, najważniejsze jest to, żeby wam się podobało, żeby wasze dziecko dobrze się z nim czuło i żeby nie ośmieszało dziecka. To ostatnie zresztą jest nielegalne – polskie prawo nie pozwala na nadanie dziecku ośmieszającego imienia. Zgodnie ze zmianami w prawie dotyczącym dozwolonych imion dla dzieci, które weszły w życie w 2015 roku, można jednak nadawać już imiona zdrobniałe, obcojęzyczne, a imiona żeńskie nie muszą już kończyć się na literę a.

Uwaga: na liście imion dla dziewczynek nadawanych w Polsce pojawiają się imiona, które zostały wpisane z błędem lub są imieniem popularnym ale o oryginalnej pisowni lub formie. Przykładem może być podanie zdrobnienia imienia lub wpisanie podwójnie którejś z liter (np. Zośka, Ameliia, Jolanda).


Zobacz też:

dziecko, rysować, leworęczność, kredki
Panthermedia
Imiona
Najpopularniejsze imiona dla dzieci na świecie
Jakie imiona wybierają najczęściej rodzice z innych krajów? Sprawdź, które z nich podobają ci się najbardziej.
Imię dla dziewczynki 2021: popularne, oryginalne, polskie i zagraniczne imiona damskie
Adobe Stock
Imiona
Imię dla dziewczynki 2022: popularne, oryginalne, polskie i zagraniczne imiona damskie
Imię dla dziewczynki w 2022 roku wcale nie musi być tradycyjne. Jeśli szukasz ładnych, oryginalnych imion – mamy sporo propozycji. Sprawdź najpopularniejsze imiona dla dziewczynki na 2022 oraz nasz ranking. A może któreś z rzadkich imion szczególnie ci się spodoba?

Imię dla dziewczynki to nie lada wyzwanie. Imię musi nam się podobać i pasować do nazwiska. Dobrze, by było praktyczne i ponadczasowe. Jeśli szukasz imienia dla dziewczynki, sprawdź, które są najbardziej popularne w 2022 roku i jakie imiona wygrywają nasz ranking. Zobacz też nasze zestawienie: listę oryginalnych imion dla dziewczynek oraz imiona wybierane przez znane osoby. Po takiej dawce inspiracji dużo łatwiej będzie podjąć właściwą decyzję! Najpopularniejsze imiona dla dziewczynki 2022 Co roku Ministerstwo Cyfryzacji publikuje listę imion, które nadawano w ostatnich miesiącach. Sprawdziliśmy, jakie imiona trafiły na listę najpopularniejszych imion w dwóch ostatnich latach. Jakie imię wygra ranking w 2022 roku? Należy się spodziewać, że imiona wybierane w poprzednich latach nadal będą modne i wiele dziewczynek otrzyma imię: Zuzanna , Zofia , Hanna lub Julia . Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich latach modne są raczej krótkie imiona dla dziewczynek. Wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku rodzice nadal będą je najczęściej nadawać. Najpopularniejsze imiona dla dziewczynki 2020: Zuzanna – rodzice nazwali tak 7351 dziewczynek  Julia - 7351 dziewczynek  Zofia - 7073 dziewczynki  Hanna - 6658 dziewczynek  Maja – 6508 dziewczynek  Lena – 5446 dziewczynek  Alicja – 5139 dziewczynek  Oliwia – 4979 dziewczynek  Laura – 4954 dziewczynki  Maria – 4650 dziewczynek  Najpopularniejsze imiona dla dziewczynki 2021: Zuzanna – 6562 dziewczynki (w 2020 r. – 1. miejsce wspólnie z Julią) Zofia – 6325 dziewczynek (2020 r. – 2. miejsce) Hanna – 6065 dziewczynek (2020 r. – 3. miejsce) Julia – 5954 dziewczynki (2020 r. – 1. miejsce wspólnie z...

imię dla chłopca 2022
Adobe Stock
Imiona
Imię dla chłopca 2022: popularne, ładne, oryginalne imiona męskie
Jakie wybrać imię dla chłopca w 2022 roku? Możesz zdecydować się na imię nietypowe lub bardziej tradycyjne. Właśnie to te imiona królują w rankingach popularności oraz w domach polskich gwiazd. Jeśli nie wiesz, jak nazwać syna, sprawdź listę najpopularniejszych i najbardziej oryginalnych imion dla chłopców 2022.

Wybór imienia dla chłopca to zawsze trudna decyzja dla jego rodziców. Niektórzy po prostu wybierają imiona, które im się najbardziej podobają. Inni – inspirują się listami najpopularniejszych lub najbardziej oryginalnych imion ostatnich lat. Jeszcze inni sugerują się wyborem znanych i lubianych gwiazd. Jeśli szukasz imienia dla chłopca, który urodzi się w 2022 roku, sprawdź propozycje  najpopularniejszych imion 2022  i koniecznie prześledź przygotowane przez nas różne rankingi imion męskich, są na nich imiona bardzo modne, jak i te, które rodzice wybierają rzadko. Spis treści :  Popularne imię dla chłopca 2022 Oryginalne imię dla chłopca 2022 Imię dla chłopca, które zyskuje popularność Imię dla chłopca, które traci na popularności Imię dla chłopca 2022 i 2021: jak wybierały gwiazdy? Ładne imię dla chłopca 2022: zagraniczne imiona dla chłopca Popularne imiona dla chłopców w nowych formach Imię dla chłopca 2022 – jakie wybrać? Popularne imię dla chłopca 2022 Ministerstwo Cyfryzacji każdego roku publikuje  listę najpopularniejszych imion , które nadawano w poprzednim roku. Jakie imię wygra ranking w 2022 roku? Naszym zdaniem spore szanse na wygraną ma Antoni. Od 2016 roku właśnie to imię jest ciągle na pierwszym miejscu. Nasze typy to również Jan – imię bardzo popularne na przestrzeni ostatnich lat, które być może już niedługo wyprzedzi Antoniego. Również Aleksander ostatnimi czasy bardzo zyskuje na popularności. Tuż za podium są też Francisze, Nikodem i Jakub (choć na to imię decyduje się jednak mniej osób niż w poprzednich latach). To właśnie któreś z tych imion ma największą szansę, by zająć pierwsze miejsce w kolejnym roku.  Top 10 imion dla chłopców w I  połowie 2022 roku: Antoni – rodzice...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz