Imię dla dziecka
AdobeStock
Imiona

Wielu rodziców wybierając imię dla dziecka, zupełnie o tym nie myśli. To duży błąd!

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dobrze się zastanów nad swoim wyborem. W końcu dziecko będzie nosiło je przez całe życie.

Imię dla maluszka to bardzo poważna sprawa. Przed ostatecznym wyborem należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Jest jednak jedna rzecz, której rodzice najczęściej nie biorą pod uwagę.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Mogłoby się wydawać, że nie jest o zbyt trudne: wybierasz imię, które ci się podoba i koniec. Jednak, gdy przychodzi do podjęcia ostatecznej decyzji, należy wziąć pod uwagę choćby pisownię imienia, a także czy imię pasuje do nazwiska. Koniecznie zastanów się, czy imię nie ośmieszy maluszka lub nie będzie zbyt infantylne w życiu dorosłym. Dla jednych jest ważne, by imię nie było zbyt popularne, inni kierują się bieżącą modą. Choć wyboru dokonują rodzice, to czasem dogadać się dwóm osobom nie jest łatwo, szczególnie gdy kibicuje reszta rodziny. Analizując wybór imienia, warto także zastanowić się nad … zdrobnieniem.

Moi rodzice zdecydowanie tego nie przemyśleli, bo zdrobnienie Dominisia, czy Dominiczka może i jest urocze, ale strasznie długie... co w przypadku bardzo szybko oddalającego się kilkulatka zupełnie się nie sprawdziło. Tak więc znikałam z pola widzenia gdzieś mniej więcej przy drugiej sylabie. Zostałam więc Miśką. Są rodzice, którzy zdrobnień nie ustalają zgodnie z imieniem, ale wymyślają własne, które bardziej kojarzą się z maluszkiem. Moja córka przez jakiś czas była Lalą, bo gdy coś chciała, nie płakała, a zawodziła rozpaczliwie, przypominało to Laaa- Laaa. Teraz stała się Martensem i Martini. Martki zupełnie nie kupuję, a Tusia jakoś się nie przyjęła.

Jako rodzice często mamy potrzebę zdrabniania dziecięcych imion , jednak to może być niełatwe zadanie... nawet jeśli imię jest niezwykle piękne. O to kilka przykładów dziwnych zdrobnień wybranych przez nas w redakcji. Dają do myślenia:
Leokadia – Lodzia
Augustyna – Gucia
Sara – Sarenka
Konstancja – Kocia
Józefa – Ziuta
Matylda – Tyla
Iwona – Oncia

Wacław – Wacuś
Cyprian – Cypek
Konstanty – Kocio
Filip – Fifi
Lucjan – Lucek
Sergiusz – Serek
Edward – Edziu

 

 


Zobacz też:

 

Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]

Edipresse
Wygląd i samopoczucie
Jakie imię dla dziecka
Czy imię jest rzeczywiście takie ważne? Tak! To jedno z pierwszych słów, jakie twoje dziecko usłyszy, jedno z najczęściej doń powtarzanych.

Wielkie przygotowania, zakupy dla maluszka... Pośród tego wszystkiego jedno wyjątkowe zadanie: musicie zdecydować, czy wkrótce powitacie na świecie Maksa czy Mateusza, Olę czy Basię, Szymona czy Jasia... Masz już swoje typy? Wciąż się zastanawiasz? Przeczytaj, jak niesamowite rzeczy potrafią się dziać wokół tego słowa. Mama decyduje o imieniu dla dziecka W wielu rodzinach toczone są o to prawdziwe boje i do samego porodu nie wiadomo, jak będzie się nazywał maluch. Ale, jak pokazują badania, głównie decydują kobiety. Aż w 84% przypadków imię dla potomka wybiera mama! A tata co najwyżej akceptuje jej wybór. I na szczęście wszyscy jakoś się dogadują. Wszyscy? Cóż, podobno zdarzają się i większe konflikty. Wedle prawa, jeśli rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia, mogą zwrócić się o rozstrzygnięcie sporu do sądu opiekuńczego. Wyboru może też w skrajnych przypadkach dokonać kierownik USC przy sporządzaniu aktu urodzenia – powinien wtedy wybrać jedno z imion najpopularniejszych w naszym kraju. Claudia albo Zosia Wydaje ci się, że każdy nadaje dziecku takie imię, jakie mu się po prostu najbardziej podoba? Nic bardziej mylnego! Decyduje nie tylko gust. W wyborze mają udział nasze marzenia, aspiracje społeczne i... oczekiwania wobec malca. Od lat 90. obserwuje się w Polsce wysyp imion tradycyjnych. Coraz więcej jest Antosiów, Jasiów, ale też Mieszków, Stefanii, Frań. Jednocześnie widoczna jest tendencja nadawania imion pochodzenia obcego i idoli kultury masowej – socjologowie wskazują, że są one typowe dla rodziców z niższych warstw społecznych. Chcemy się jakoś wyróżnić – a imię potomka świetnie się do tego nadaje! Sandra, Pascal, Olivier – tak nazywając dziecko, pragniemy dlań lepszego życia: egzotycznego jak imię, życia gwiazd ekranu. Do Rady Języka Polskiego (RJP), która zajmuje się opiniowaniem zgodności nietypowych...

imię dla dziecka, ciąża, brzuszek
Imiona
Wybieramy imię dla dziecka – co jest ważne
Imię to twój pierwszy prezent dla dziecka. Wybierasz je starannie, nieraz staczając o nie boje z mężem albo babcią. Ale czy rzeczywiście przemyślałaś już wszystko?

Kogo widzisz oczami wyobraźni, kiedy pomyślisz o imieniu Anna? A jak sprawa przedstawia się z Afrodytą? Dwie zupełnie różne osoby, prawda? Nie od dziś jesteśmy przekonani, że w imieniu zawarta jest informacja o naszej osobowości, zarówno polskie imiona damskie , jak i męskie. Czy chcemy tego, czy nie, imię nabiera dla nas cech osoby, która je nosi . Nie wierzysz? To odpowiedz na pytanie: czy nazwałabyś swoje dziecko imieniem np. nauczyciela, którego nie cierpiałaś w podstawówce? Psycholodzy zapewniają, że rodzice nie nadają swym dzieciom nielubianych imion, ponieważ mieliby poczucie, iż je tym krzywdzą. Jaką rolę ma dla dziecka jego imię? Imię to dla dziecka najważniejsze słowo. To właśnie je malec wyławia spośród chaosu dźwięków już w pierwszych tygodniach życia. Słucha go z widocznym upodobaniem i wystarczy, że spieścisz je, a maluch poczuje się wyróżniony i kochany. Do tego okazuje się, że imię może decydować o osobowości tego, kto je nosi! Badania dowiodły, że kobiety, które nosiły imiona damskie mające męskie odpowiedniki (np. Janina, Aleksandra), mają wyższą samoocenę niż te, których imię jest typowo kobiece. Brzmi jak przesąd? A co powiesz na to, że według badań naukowców ci, którzy noszą imiona męskie i żeńskie dłuższe, typu Włodzimierz albo Katarzyna, budzą większy szacunek niż ci, którzy przedstawiają się krótko, np. Ada. Zobacz też: Najpopularniejsze imiona męskie Jaką rolę odgrywają imiona aspirujące? Psycholodzy są przekonani, że kiedy nazywamy dziecko imieniem gwiazdy filmowej, podświadomie oczekujemy, iż wyróżnionemu w ten sposób maluchowi przypadną w udziale sława i bogactwo – tak jak jego imiennikowi. To swego rodzaju zaklinanie rzeczywistości – takie samo jak np. zaciskanie kciuków za powodzenie naszych najbliższych. Nadawanie tzw. imion aspirujących znane jest już od wieków. Kiedyś tę funkcję...

bliźnięta, bliźniaki, dzieci, niemowlę, niemowlęta, niemowlaki
Anyka - Fotolia.com
Aktualności
Jak będziesz mogła nazwać swoje dziecko? – zmiany w prawie
Sprawdź, czy imiona, które ci się podobają, po wprowadzeniu ustawy będą na liście dozwolonych.

Obecnie Nel musi być Nelą, a Kuba Jakubem, ale już wkrótce ma się to zmienić! Aktualne prawo o aktach stanu cywilnego nakazuje, aby wszystkie żeńskie imiona kończyły się literą "a", nie można też wpisywać w akcie zdrobniałych form imion. Od 1 marca 2015 r. łatwiej będzie nadać dziecku imiona damskie i męskie o obcym brzmieniu. Teraz już Justin nie będzie musiał być Dżastinem. Skąd pomysł na taką liberalizację prawa w kwestii nadawania imion? Zdaniem Małgorzaty Piotrak, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich MSW, zmiany te tłumaczone są potrzebą wynikającą ze zwiększonej liczby cudzoziemców, a także pojawieniem się imion niespolszczonych. Zastanawiający jest ten sposób tłumaczenia, biorąc pod uwagę fakt, że obecne prawo zezwala na nadanie imion damskich i męskich pochodzenia innego niż polskie , jeżeli przynajmniej jeden z rodziców jest cudzoziemcem. Po wprowadzeniu zmian rodzice, mający oboje polskie obywatelstwo, będą moli nazwać swoje dzieci obcobrzmiącymi imionami , np. Mercedes, Angelica, Justin. Czytaj też: Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2014 roku - ranking do druku - Decyzja o wyborze imienia jest podejmowana często pod wpływem emocji, chęci chwilowego zabłyśnięcia, dodania dziecku wątpliwej oryginalności. Jednak w przyszłości może być dla dziecka krzywdząca - ostrzega Tomasz Brzózka, kierownik USC w Zielonej Górze i prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP. Takie złagodzenie przepisów jedni uważają za oburzające, podczas gdy inni twierdzą, iż jest ono pomocnym rozwiązaniem dla wielu rodziców. Sprawdź: Najpopularniejsze imiona na przestrzeni wieków Nadawanie imion - te przepisy nie ulegną zmianie Nadal będzie można nadać dziecku maksymalnie dwa imiona . Rodzice przy wyborze imienia będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Niestety przepis...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj