Ranking imion 1. połowa 2021
Adobe Stock
Imiona

Ranking imion z pierwszej połowy 2021 roku – jakie imiona nadajemy dzieciom?

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało raport pokazujący, jakie imiona nadawali Polacy dzieciom w pierwszym półroczu tego roku. Sprawdź, jakie imiona są teraz na topie!

Na rządowej stronie z danymi ukazał się raport pokazujący, jakie imiona nadawali Polacy dzieciom w pierwszym półroczu tego roku. W najpopularniejszych imionach dla dziewczynek nastąpiła zmiana na pozycji lidera, a wśród imion dla chłopców zmieniła się trzecia lokata. Jeśli spodziewasz się dziecka, sprawdź, czy wybrane przez ciebie imię należy do obecnie najpopularniejszej dziesiątki imion w Polsce. Pełne listy imion nadawanych dziewczynkom i chłopcom między styczniem a czerwcem 2021 r. znajdziesz na portalu dane.gov.pl.

Nietypowe imiona dla dzieci zgłaszane do USC. Niektóre trudno nawet wymówić!

Ranking 10 imion dla dziewczynek:

1. Zuzanna – awans z 2. miejsca
2. Zofia – awans z 3 miejsca
3. Hanna – awans z 4. miejsca
4. Julia – nr 1. z połowy 2020 r.
5. Maja – to samo miejsce w ubiegłym roku
6. Laura – awans z 10. miejsca
7. Oliwia – awans z 8. miejsca
8. Alicja – 7. w 2020 r.
9. Lena – 6. w 2020 r.
10. Pola – awans z 11. miejsca

Najrzadziej pojawiającymi się w 1. połowie 2021 r. w aktach urodzenia imionami żeńskimi były: Żaklina, Warwara, Teona, Tekla, Samija, Noelia, Nita, Mila, Kasjana, Dilara. Na pełnej liście imion żeńskich znaleźć można tradycyjne imiona dla dziewczynek, ale też sporo jest na niej oryginalnych imion dla dziewczynek oraz rosyjskich imion żeńskich.

Ranking 10 imion dla chłopców:

1. Antoni – lider także w połowie 2020 r.
2. Jan – pozycja bez zmian 
3. Aleksander – awans z 4. miejsca
4. Franciszek – awans z 5. miejsca
5. Jakub – nr 3. w 2020 r.
6. Szymon – bez zmian
7. Mikołaj – awans z 8. pozycji
8. Leon – awans z 11. miejsca
9. Filip – nr 7. w 2020 r.
10. Stanisław – nr 9. w 2020 r.

Jednymi z najrzadziej pojawiających się w 1. połowie 2021 r. w aktach urodzenia imion męskich są: Abraham, Aidel, Axel, Benon, Bożydar, Conan, Demir, Enzo, Gleb, Horacy, Iwar, Milo. Na pełnej liście imion męskich znaleźć można staropolskie imiona męskie, ale też np. imiona nordyckie

Sprawdź też:

imię dla chłopca 2022
Adobe Stock
Imiona
Imię dla chłopca 2022: popularne, ładne i oryginalne imiona męskie
Imię dla chłopca w 2022 roku może być nietypowe, ale też bardziej tradycyjne – właśnie to te imiona królują w rankingach i domach polskich gwiazd. Wciąż nie wiesz, jak nazwać syna? Sprawdź listę najpopularniejszych i najbardziej oryginalnych imion dla chłopców 2022.

Wybór imienia dla chłopca to zawsze trudna decyzja dla jego rodziców. Niektórzy z nas wybierają takie imiona, które najbardziej nam się podobają. Inni inspirują się listami najpopularniejszych lub najbardziej oryginalnych imion ostatnich lat. Jeszcze inni sugerują się wyborem znanych i lubianych gwiazd. Jeśli szukacie imienia dla chłopca, koniecznie sprawdźcie te, które występują wśród najpopularniejszych imion 2022 .  Popularne imię dla chłopca 2022 Ministerstwo Cyfryzacji każdego roku publikuje listę najpopularniejszych imion , które nadawano w poprzednim roku. Imiona dla chłopców, które znalazły się na liście najpopularniejszych imion w 2021 roku, na pewno będą modne również w 2022 roku. Może któreś z tych imion posłuży wam za inspirację? Najpopularniejsze imiona męskie 2021: Antoni – rodzice nazwali tak 7821 chłopców Jan – 6975 chłopców Aleksander – 6919 chłopców Franciszek – 6629 chłopców Jakub – 6427 chłopców Leon – 5296 chłopców Mikołaj – 5205 chłopców Szymon – 4962 chłopców Filip – 4884 chłopców Stanisław – 4679 chłopców Nikodem – 4596 chłopców Ignacy – 4372 chłopców Wojciech – 4156 chłopców Tymon – 3888 chłopców Adam – 3781 chłopców Oryginalne imię dla chłopca 2022 Dzięki liście udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji co roku poznajemy również  rzadkie imiona dla chłopców , czyli takie, po które polscy rodzice sięgają niechętnie. Jest wśród nich wiele obco brzmiących (wręcz egzotycznych) imion. Ale występują też takie, które były popularne kilka czy kilkanaście lat wcześniej oraz imiona tradycyjne. W ubiegłym roku garstka rodziców zdecydowała się na wyjątkowo oryginalne imię dla chłopca takie...

Imię dla dziewczynki 2021: popularne, oryginalne, polskie i zagraniczne imiona damskie
Adobe Stock
Imiona
Imię dla dziewczynki 2022: popularne, oryginalne, polskie i zagraniczne imiona damskie
Imię dla dziewczynki w 2022 roku wcale nie musi być tradycyjne! Jeśli szukasz ładnych, oryginalnych imion – mamy sporo propozycji. Sprawdź najpopularniejsze imiona dla dziewczynki na 2022. Może któreś z nich szczególnie ci się spodoba?

Wybór imienia dla dziewczynki to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. W końcu to decyzja na całe życie! Imię musi nam się podobać i pasować do nazwiska. Dobrze, by było praktyczne i ponadczasowe. Jeśli szukasz imienia dla dziewczynki, sprawdź, jakie imiona są teraz najbardziej popularne. Zobacz też listę oryginalnych imion dla dziewczynek oraz imiona wybierane przez znane osoby. Po takiej dawce inspiracji dużo łatwiej będzie ci podjąć właściwą decyzję! Najpopularniejsze imiona dla dziewczynki 2022 Co roku Ministerstwo Cyfryzacji publikuje listę imion, które nadawano w ostatnich miesiącach. Sprawdziliśmy, jakie imiona trafiły na listę najpopularniejszych imion w dwóch ostatnich latach. Należy się spodziewać, że imiona te nadal będą modne i w 2022 roku wiele dziewczynek otrzyma imię: Zuzanna, Zofia, Hanna lub Julia . Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich latach modne są raczej krótkie imiona dla dziewczynek. Wszystko wskazuje na to, że trend ten utrzyma się do końca 2022 roku.  Najpopularniejsze imiona damskie 2020: Zuzanna – rodzice nazwali tak 7351 dziewczynek  Julia - 7351 dziewczynek  Zofia - 7073 dziewczynek  Hanna - 6658 dziewczynek  Maja – 6508 dziewczynek  Lena – 5446 dziewczynek  Alicja – 5139 dziewczynek  Oliwia – 4979 dziewczynek  Laura – 4954 dziewczynek  Maria – 4650 dziewczynek  Najpopularniejsze imiona dla dziewczynki w 2021: Zuzanna – 6562 dziewczynek (w 2020 r. – 1. miejsce wspólnie z Julią) Zofia – 6325 dziewczynek (2020 r. – 2. miejsce) Hanna – 6065 dziewczynek (2020 r. – 3. miejsce) Julia – 5954 dziewczynek (2020 r. – 1. miejsce wspólnie z Zuzanną) Maja – 5585 dziewczynek (2020 r. – 4. miejsce) Laura – 5569 dziewczynek (2020 r. – 8....

zakazane imiona
Adobe Stock
Aktualności
Zakazane imiona w Polsce – co mówią przepisy USC i zalecenia Rady Języka Polskiego
Rada Języka Polskiego przygotowała listę 69 imion, których rodzice nie powinni nadawać dziecku. Sprawdź, jakie imiona znalazły się na liście „imion zakazanych” w Polsce.

Choć nie istnieje oficjalna lista imion zakazanych, niektóre z nich są zdecydowanie niewskazane. W Polsce nie ma konkretnych przepisów, mówiących o tym, które imiona mogą być nadane, a które nie. Są ogólne zasady oraz wskazówki sformułowane przez Radę Języka Polskiego. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez urzędnika reprezentującego Urząd Stanu Cywilnego.  Ogólnie można powiedzieć, że zasady nadawania imion w naszym kraju są dość liberalne. Dowodem tego mogą być naprawdę dziwne imiona , wymyślane przez niektórych rodzicom dla dzieci. Nie obowiązuje już dawne ograniczenie, które nakazywało, by imię jednoznacznie wskazywało płeć (powinno być jednak w powszechnym znaczeniu przypisane do konkretnej płci). Dozwolone jest także nadawanie imion zagranicznych. Mimo tej swobody nadal można jednak wybrać złe imię dla dziecka. Jakich imion rodzice nie powinni wybierać? Które mogą zostać zakwestionowane przez urzędnika w USC? Przedstawiamy listę tak zwanych „imion zakazanych” w Polsce.  Lista imion zakazanych w Polsce – Rada Języka Polskiego Wybór imienia musi zostać zatwierdzony przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, który bierze pod uwagę obowiązujące przepisy i zalecenia Rady Języka Polskiego. Jeśli urzędnik stwierdzi, że imię jest nieodpowiednie, może odmówić jego nadania dziecku.  Kilka lat temu Rada Języka Polskiego przygotowała listę 69 imion, których rodzice nie powinni nadawać dzieciom. Co ważne – nie są to jednak imiona zakazane, a jedynie niezalecane przez RJP .  Oto lista imion, których Rada Języka Polskiego nie zaleca nadawać dzieciom: Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj