Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ranking imion Warszawa
Adobe Stock
Imiona

Ranking imion: Warszawa stawia na tradycję (2020)

W pierwszej połowie 2020 roku najczęściej nadawane imiona w Warszawie to Zosia i Jan. Nie miały one żadnej konkurencji. Warszawiacy nadali je swoim dzieciom łącznie 813 razy, Zosia - 379 razy, natomiast imię Jan otrzymało 434 chłopców. Ranking imion dla dzieci urodzonych w Warszawie wiele mówi o gustach mieszkańców stolicy.

Trendy w nadawaniu imion zmieniają się mniej więcej co 20-30 lat. Pod lupę wzięliśmy imiona dla dzieci, które najchętniej były wybierane w stolicy w tym roku. Wśród imion dla dzieci w 2020 roku bezapelacyjnie królują Zosia i Jan. W pierwszej połowie 2020 roku nie miały one żadnej konkurencji. Rodzice nadali je swoim dzieciom łącznie 813 razy: Zosia - 379 razy, natomiast imię Jan otrzymało 434 chłopców. Zobacz ranking najpopularniejszych imion w Warszawie (i tych rzadkich, ale pięknych).

Spis treści:

  1. Ranking imion (Warszawa)
  2. Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2020 roku – Warszawa
  3. Ranking imion dla dziewczynek (Warszawa)
  4. Rzadkie imiona 2020
  5. Jakich imion nie możemy nadać?

Ranking imion (Warszawa)

Najpopularniejsze imiona w pierwszym półroczu 2020 roku w Warszawie to Zofia i Jan. Nie ma więc żadnych niespodzianek - królowały także w 2019 roku (i wcześniej!). Wydział prasowy warszawskiego ratusza podał, że imię Jan zostało nadane w całej Polsce aż 8032 razy, natomiast Zofią nazwano 7737 dziewczynek. Zarówno jedno, jak i drugie imię są na trzecim miejscu w rankingu krajowym.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2020 (Warszawa)

Imiona często nadawane w Warszawie to także Franciszek (405) i Antoni (359). Nadal przodują imiona z długą tradycją – piękne, choć przecież przez jakiś czas zapomniane. Teraz na szczęście zauważamy ich wielki powrót. W pierwszej połowie tego roku rodzice równie chętnie decydowali się na nazwanie maluchów imionami takimi jak Stanisław, Leon, czy Aleksander. Nie ustępowały im też imiona: Jakub, Adam, Szymon i Mikołaj.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2020 (Warszawa)

Dla rodziców dziewczynek, po Zosi, atrakcyjne było również imię Hanna, bo nadano je aż 316 małym mieszkankom stolicy i w tym roku zdecydowanie przegoniło ono imię Julia i Zuzanna, które do tej pory były na szczycie w rankingu popularnych imion w 2019 roku. Warszawiacy swoje córki chętnie nazywali również: Oliwia, Pola, Alicja, Maria, Helena oraz Maja.

Rzadkie imiona 2020

Większość rodziców decyduje się najczęściej na imiona popularne i powszechnie używane. Są jednak wyjątki, niektórzy pragną, by ich dziecko nosiło niepowtarzalne i wyjątkowe imię. Mieszkańcy Warszawy w tym roku nazywali swoje maluchy następującymi imionami: Miłka, Sylwester, Gniewosz, Makary, Oktawia, Kasjusz, Hildegarda, Daniela, Orleando. Oryginalne imiona, które dostali mali warszawiacy tego roku to: Jarogniew, Cieszymir, Cyryl, Lubomir, Felicjan, a także Anatolia, Dobromiła i Fryderyka.

Preferencje warszawiaków są bardzo zróżnicowane, jednak ciągle  wyraźnie zauważyć, że imiona nadawane w Warszawie to najczęściej te tradycyjne, które królowały w pokoleniu naszych dziadków i pradziadków. Kiedyś zapomniane, teraz znów wracają do łask.

Jakich imion nie możemy nadać?

Wybór imienia dla dziecka jest szalenie ważną decyzją, w końcu to od nas zależy również ten kawałeczek przyszłości małego człowieka. Wszyscy rodzice chcą nadać swojemu dziecku najpiękniejsze imię. Konkretne imiona kojarzą się ze znanymi nam osobami, wzbudzają emocje – albo te pozytywne i przywołują miłe wspomnienia, albo negatywne, które też kierują nasze myśli ku jakiejś osobie. Co więcej, rodzice malucha muszą być zgodni co do wyboru, a więc pojawia się tutaj również sztuka kompromisu.

Wybierając imię dla dziecka, składa się oświadczenie w urzędzie stanu cywilnego. Oczywiste jest, że decyzja należy do rodziców, jednak w określonych przypadkach może ona zostać odrzucona przez kierownika urzędu. Jakie to sytuacje?

  • gdy rodzice chcą nadać dziecku więcej niż dwa imiona,
  • imię nie pozwala odróżnić płci dziecka – u dziewczynek imię kończy się na literę „a” i właśnie takie zakończenie wskazuje na płeć dziecka,
  • imię jest ośmieszające, nieprzyzwoite – w ustawie jednak nie jest jasno określone, jakie imiona są za takie właśnie uznawane, a więc decyzje o tym podejmuje indywidualnie urzędnik.


Do niedawna niedozwolone było nadawanie dziecku imienia w formie zdrobniałej, np. Asia lub Krzyś, jednak teraz można już proponować takie formy imienia. W tym roku wszystkie wybory rodziców były zaakceptowane przez urzędników.

Zobacz także:

Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]

japońskie imiona żeńskie i męskie
Adobe Stock
Imiona
Japońskie imiona żeńskie i męskie oraz ich znaczenie
Imiona japońskie są idealne dla tych rodziców, którzy cenią oryginalność. Każde z japońskich imion żeńskich i męskich wyraża jakieś przesłanie. Do tego większość jest naprawdę urocza i ma piękne brzmienie.

Imiona japońskie to część japońskiej kultury, na którą moda trwa w najlepsze. Trudno być tym zaskoczonym – jest ona na tyle odległa od europejskiej, że nieustająco wzbudza ciekawość i fascynację. Jeżeli więc myślisz o nadaniu dziecku egzotycznego i melodyjnego imienia o japońskim rodowodzie, tutaj znajdziesz inspirację. Opisujemy znaczenie najładniejszych imion japońskich – wybierz dla dziecka popularne japońskie imię żeńskie, męskie lub... neutralne płciowo. Spis treści: Imiona japońskie kryją w sobie przesłanie Japońskie imiona: zasady ich nadawania Japońskie imiona żeńskie i ich znaczenie Japońskie imiona męskie i ich znaczenie Modne imiona japońskie żeńskie Modne imiona japońskie męskie Japońskie imiona z anime Imiona japońskie kryją w sobie przesłanie W tradycji japońskiej nadanie imienia dziecku jest kwestią bardzo przemyślaną – nie ma mowy o zdawaniu się na chwilową modę czy kaprys. W tamtejszej kulturze istnieje silne przekonanie, że imię ma wpływ na życie i osobowość osoby je noszącej. Rodzice wierzą, że nadając właściwe imię maluchowi, zapewnią mu szczęście i pomyślność. Stąd imię dziecka ma wyrażać cechy charakteru lub wyglądu, których chcieliby dla maluszka. Czyli np. jeśli dziecko dużo się śmieje lub ma jasne włosy, może to znaleźć odzwierciedlenie w jego imieniu. Japońskie imiona: zasady ich nadawania Nadawanie imion w Kraju Kwitnącej Wiśni rządzi się kilkoma regułami: Nie ma ustalonego katalogu imion –  imiona japońskie są wymyślane , co wynika z tego, że mają określać cechy pożądane przez rodziców dla dziecka, np. Kenichi (Ken: mądry, ichi: pierwszy). Istnieje podział na japońskie imiona męskie i żeńskie, jak również takie, które nie są przypisane do żadnej z płci, np. Akira może być imieniem...

najpopularniejsze imiona w Polsce
Adobe
Imiona
Najpopularniejsze imiona w Polsce na przestrzeni wieków
Jakie imiona nosili nasi praprapradziadkowie? Jak najczęściej nazywały się ich mamy? W tym rankingu znajdziesz najpopularniejsze imiona od XIV wieku! Czy dużo się zmieniło?

Niezwykle łatwo sprawdzić, jakie imiona były najpopularniejszymi w ubiegłym roku czy nawet kilka lat wstecz, ale czy zastanawiałaś się, jakie imiona były popularne w XVII wieku , a nawet wcześniej? Nadając imiona często ulegamy modom, wybieramy te najpopularniejsze lub wręcz przeciwne te najrzadziej nadawane. Co kiedyś wpływało na to, jakie imię wybierano dla dziecka? Pierwsze polskie imiona Sięgnijmy pamięcią czasów zanim na ziemiach polskich pojawiło się chrześcijaństwo. Po większości wówczas używanych rodzimych imionach nie ma obecnie śladu. Słowianie tworzyli pierwsze imiona najprawdopodobniej odapelatywne, czyli wywodzące się od nazw pospolitych. Nawiązywały one do cech człowieka , np. imiona Uchacz (osoba mająca odstające uszy) lub Białowąs (z powodu białych wąsów), zawodu, np. Kowal lub miejsca zamieszkania, np. Rawiok (pochodzący z Rawy Mazowieckiej). Na przełomie XIII i XIV wieku imiona odapelatywne zaczęły występować jako dodatek do imion zwykłych, a tym samym zaczęły pełnić funkcję nazwiska . Wraz z nastaniem chrześcijaństwa imiona rodzime zaczęły być stopniowo wypierane przez imiona chrześcijańskie Często zdarzało się, że osoba posiadała równolegle dwa imiona – jedno chrześcijańskie, a drugie słowiańskie. W 1563 roku decyzją soboru trydenckiego biskupi zabronili nadawać imiona męskie i żeńskie inne niż tylko imiona świętych. Największe zmiany w trendach imion na przestrzeni lat Upodobania do nadawanych imion bardzo zmieniały się przez wieki: w XVII i XVIII wieku coraz popularniejsze były nowe imiona świętych (np. Teresa , Ksawery, Alojzy), w okresie Oświecenia wzrosła popularność świeckich imion, zwłaszcza polskich imion damskich i męskich zapożyczonych z literatury , ta tendencja długo się utrzymywała (właściwie trwa do dziś, tylko literaturę zastąpiły seriale), przykładami mogą być:...

imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Adobe Stock
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Tradycyjne i popularne imiona amerykańskie to kopalnia pomysłów. Rodziców zza oceanu nie krępują tak liczne ograniczenia jak chociażby w Polsce, dlatego wybór imienia dla dziecka często ogranicza jedynie wyobraźnia. Kreatywnością Amerykanów warto się zainspirować. Podajemy najładniejsze imiona amerykańskie dla dziewczynek i chłopców.

Zestawienia popularnych imion amerykańskich jasno pokazują, że znaczenie imienia to dla amerykańskich rodziców kluczowa sprawa. Poznaj najpopularniejsze i najładniejsze imiona amerykańskie żeńskie i męskie. Oto lista imion amerykańskich, które mogą się spodobać także rodzicom w Polsce. Spis treści: Pochodzenie imion amerykańskich Klasyczne imiona amerykańskie Najpopularniejsze imiona amerykańskie Oryginalne imiona amerykańskie Pochodzenie imion amerykańskich Imiona zza oceanu mają różne pochodzenie. Klasyczne, stare imiona amerykańskie, jak James, Carter, Benjamin, odwołują się do historii, podkreślają zakorzenienie w tradycji i przywiązanie do amerykańskich wartości. Z kolei te oryginalne i rzadkie imiona amerykańskie, np. Apple (jabłko), Cloud (chmura), Golden (złoty), świadczą o różnorodności społeczeństwa i uwydatniają charakterystyczną cechę mieszkańców USA: chęć wyróżniania się z tłumu. Imiona amerykańskie często też są po prostu ładne: oznaczają deszcz, nazwy kwiatów, miast, rzek lub jezior – wszystkie pokazują bogatą wyobraźnię i uwielbienie wolności. Klasyczne imiona amerykańskie To imiona znane od lat, noszone przez ojców, dziadków i pradziadków. Podkreślają patriotyzm i dumę z bycia Amerykaninem. Brzmią zarówno poważnie i dostojnie, jak i swojsko. Na jednej z amerykańskich stron rządowych opublikowano listę najpopularniejszych imion żeńskich i męskich z ostatnich 100 lat. To prawdziwa klasyka! Stare imiona amerykańskie dla dziewczynek: Mary Patricia Jennifer Linda Elizabeth Barbara Susan Jessica Sarah Karen Nancy Lisa Betty Margaret Sandra Stare imiona amerykańskie dla chłopców: James Robert John Michael William David Richard Joseph Thomas Charles Christopher...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz