atak padaczki
Adobe Stock
Mama

Atak padaczki: pierwsza pomoc. Jak postępować?

Atak padaczki może zdarzyć się nagle. Towarzyszą mu drgawki, sztywnienie ciała, czasami utrata przytomności. Pomoc podczas napadu padaczki ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa choremu.

Ataki padaczki mogą mieć różny przebieg, nie zawsze są to drgawki i utrata przytomności. Wszystko zależy od rodzaju epilepsji, na którą cierpi chory. Napadem padaczkowym mogą być np. nagłe i gwałtowne symetryczne ruchy rąk albo chwilowa utrata kontaktu z otoczeniem, przypominająca zamyślenie się. Najważniejsze to wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy podczas ataku padaczki, tak aby chory nie ucierpiał.

Atak padaczki

Charakterystycznym objawem epilepsji są ataki padaczki, które zazwyczaj trwają od kilku sekund do ok. 3 minut. Widok chorego, który doświadcza napadu padaczkowego, jest niepokojący, ponieważ najczęściej towarzyszą mu:

 • drgawki
 • sztywnienie ciała
 • utrata przytomności
 • zasinienie
 • toczenie piany z ust
 • przygryzanie języka
 • bezwiedne oddawanie moczu.


Inne rodzaje epilepsji mogą jednak objawiać się zupełnie inaczej. Jednak takie duże ataki padaczki wymagają umiejętnego udzielania pomocy, by chory nie doznał urazu mózgu, uderzając głową o twarde podłoże, a także dlatego, że podczas napadu może dojść do zatrzymania oddychania.

Padaczka: pierwsza pomoc

Jeśli jesteś świadkiem ataku padaczki, przede wszystkim:

 • zachowaj spokój,
 • zabezpiecz otoczenie tak, by choremu nic się nie stało,
 • ułóż chorego w bezpiecznej pozycji, najlepiej na boku,
 • podłóż coś miękkiego pod głowę,
 • kontroluj oddech chorego,
 • nie przytrzymuj siłą kończyn, nie otwieraj szczęk i nie wkładaj niczego do ust chorego,
 • rozluźnij ubranie w okolicy szyi, bu ułatwić oddychanie,
 • zostań do czasu odzyskania świadomości,
 • jeśli atak się przedłuża (ponad 3 minuty) lub wystąpi kolejny w ciągu godziny, wezwij pogotowie.

Pierwsza pomoc podczas ataku padaczki

padaczka pierwsza pomoc infografika
Adobe Stock / mamotoja.plWażne: Po napadzie padaczki chory jest zmęczony, zdezorientowany, senny, odczuwa ból mięśni i głowy. Miewa zaburzenia mowy. Okres ponapadowy trwa od kilku minut do kilku godzin. Zdarza się, że atak padaczki poprzedza tzw. aura, czyli zaburzenia zmysłowe. Chory czuje dziwne smaki i zapachy, słyszy muzykę.

Napady padaczkowe

Opisane wyżej objawy ataku padaczki są najbardziej dramatyczne i nazywa się je dużymi lub toniczno-klonicznymi. Jednak napady padaczkowe mogą przebiegać też zupełnie inaczej. Te uogólnione dzielą się na sześć typów:

 • toniczno-kloniczne (duże) - na początku pojawia się skurcz kończyn, który następnie przechodzi w wygięcie ciała, Po około 20 sekundach dochodzą drgawki,
 • toniczne — nagłe zesztywnienie mięśni, zatrzymanie oddechu,
 • kloniczne — drgawki,
 • miokloniczne — silne krótkie szarpnięcia rękami lub nogami,
 • atoniczne – nagły zanik napięcia mięśniowego, chory upada, a potem podnosi się i idzie dalej,
 • napady nieświadomości – zaburzenia świadomości, dziwne zachowania, automatyzmy (np. mlaskanie).


Objawy padaczki u dzieci często są nietypowe. Bez względu na wiek chorego, najważniejsze to nie zostawiać go samego podczas napadu padaczkowego. Jeśli jest to pierwszy napad, warto wezwać pogotowie. Nie wkładaj do ust chorego żadnych przedmiotów, pomimo lęku, że może przygryźć sobie język. Grozi to zatrzymaniem oddychania lub zadławieniem się wymiotami.

Zobacz też:

Resuscytacja dziecka – jak powinno wyglądać RKO u dziecka?

mokre lozeczko.jpg
Zdrowie
Drgawki. Jak postępować gdy wystąpią u dziecka?
Skąd się biorą drgawki i czy są groźne dla dziecka? Ekspert wyjaśnia, czy powinnaś się martwić i jak postępować w przypadku, gdy wystąpią?

Dlaczego występują i czy są groźne dla dziecka wyjaśnia lek. med. Jan Stradowski. Drgawki to stan charakteryzujący się napadami spowodowanymi nieprawidłową czynnością mózgu. Pojawiają się u 4-5 proc. dzieci między szóstym miesiącem a piątym rokiem życia. W większości przypadków mają one związek z szybko rosnącą gorączką (np. w przypadku trzydniówki czy zapalenia ucha) i występują tylko jeden raz. Ten typ drgawek to tzw. drgawki gorączkowe. Trwają one do kilku minut i świadczą o tym, że mózg nie może sobie poradzić z tak wysoką temperaturą. Skłonność do nich może być rodzinna. Często drgawki są pierwszym dostrzeżonym przez rodziców objawem infekcji, która atakuje dziecko. Powtarzające się napady drgawek występują u dzieci z padaczką , na którą cierpi 0,5-1 proc. ludzi. Mogą też pojawić się – choć bardzo rzadko – jako objaw uboczny po szczepieniach ochronnych . Objawy Rodzice mogą mieć kłopot z rozpoznaniem napadu drgawkowego. Dlatego jeśli zobaczą oni podejrzane objawy (nagłe drganie całego ciała, któremu towarzyszy krótkotrwała utrata przytomności), powinni jak najszybciej zgłosić się do neurologa dziecięcego. Należy dokładnie obserwować stan dziecka w czasie drgawek: zachowanie, przytomność, wygląd oczu, oddech, zabarwienie skóry, napięcie mięśniowe, ustawienie i rodzaj ruchów kończyn, a także zwrócić uwagę na objawy pojawiające się przed i po ustaniu drgawek, takie jak płacz, senność czy wiotkość mięśni. Co robić, jeśli wystąpią drgawki? - zachowaj spokój, nie panikuj, - zadbaj o to, by dziecko leżało możliwie wygodnie, - odsuń je od przedmiotów, o które mogłoby się uderzyć, - sprawdzaj, czy nie ma problemów z oddychaniem, - jeśli lekarz przepisał ten lek wcześniej, możesz podać łagodny środek przeciwdrgawkowy w czopku (np. Luminal). Czego unikać? Jeśli dziecko ma skłonności do...

Kobieta uratowała dziecko mamy, która dostała ataku padaczki
New York Daily News
Aktualności
Uratowała dziecko chorej na padaczkę kobiety. Zobacz, jak to zrobiła!
Rebecca Montano, sprzedawczyni w sklepie, uratowała kilkumiesięczne niemowlę, gdy jego mama dostała ataku padaczki. Zobacz nagranie!

Rebecca Montano pracuje w sklepie w Arvadzie, miasteczku w stanie Colorado. Gdy do jej kasy podeszła młoda kobieta z dzieckiem na rękach, Rebecca wyczuła, że z mamą jest coś nie w porządku. Dzięki swojemu zachowaniu, została okrzyknięta "bohaterką"! Uratowała niemowlę przed upadkiem Sprzedawczyni przyznaje, że młoda mama miała dziwny, mętny wzrok i wyglądała "jakby odpłynęła". Postanowiła wziąć dziecko na ręce, bo poczuła, że może wydarzyć się coś złego. Rebecca zdążyła w ostatniej chwili – dziewczyna zaczęła osuwać się na ziemię. Próbowała ją przytrzymać, ale nie mogła jej utrzymać. Gdy upadła, sprzedawczyni poprosiła o pomoc innego klienta, który wezwał pogotowie . Mama i jej córeczka czują się dobrze, a jedna z pracownic fundacji osób chorujących na epilepsję w Colorado chwali działania Rebecci, pomimo braku wiedzy i wcześniejszego przygotowania, udało jej się ochronić maleństwo i jego mamę. Rebecca Montano nie czuje się bohaterką (choć tak nazywa ją mama uratowanej od upadku dziewczynki). Jest mamą i babcią, a swoje zachowanie tłumaczy instynktem macierzyńskim i intuicją. To się nazywa być we właściwym miejscu we właściwym czasie! Zobacz film: Jak zachować się w przypadku ataku padaczki Jeśli ktoś w twoim otoczeniu dostanie ataku padaczki , ważne jest, aby zapewnić mu całkowite bezpieczeństwo. Należy: ułożyć chorego w bezpiecznej pozycji, najlepiej na boku, usunąć przedmioty wokół, ułatwić oddychanie, np. rozpiąć pasek lub koszulę, zdjąć naszyjnik. Przy ataku padaczki NIE WOLNO: przenosić chorego, wkładać mu pod głowę koca lub kurtki, otwierać zaciśniętych szczęk, używać siły, próbować sztucznego oddychania. Jeśli po 2-3 minutach atak nie ustaje, należy wezwać pogotowie! Czytaj także: Zobacz, co ta kobieta robiła podczas...

epilepsja
Adobe Stock
Mama
Epilepsja (padaczka): rodzaje, diagnoza, leczenie
Epilepsja jest chorobą mózgu. Napady pataczki powtarzają się, a ich przyczyna jest często nieznana. Wyróżnia się różne rodzaje padaczki, m.in. padaczka skroniowa, pourazowa, miokloniczna, rolandyczna.

Padaczka (epilepsja) to najczęściej występująca choroba układu nerwowego. Powoduje napady padaczkowe, często o nieznanych przyczynach. U dzieci epilepsję mogą wywoływać choroby wrodzone oraz choroby zakaźne, które mama przeżyła w ciąży. U dorosłych padaczkę mogą powodować choroby mózgu, np. guzy, urazy, stany zapalne, udary. Epilepsję diagnozuje się po przynajmniej dwóch przeżytych napadach padaczki, które nie zostały wywołane przez znane czynniki oraz na podstawie zapisu EEG. Epilepsja: rodzaje padaczki W zależności od objawów epilepsji rozróżniamy różne typy padaczki, m.in. padaczka skroniowa – rodzaj padaczki ogniskowej, najczęstszy typ epilepsji u dorosłych. Wyładowania występują najczęściej w przyśrodkowej części płatu skroniowego. W przebiegu padaczki skroniowej stosuje się leczenie farmakologiczne. Padaczka pourazowa – uraz mózgu jest częstą przyczyną epilepsji. Drgawki mogą, ale nie muszą, wystąpić w ciągu doby po przebytym urazie. W przypadku późnej padaczki pourazowej napad może mieć miejsce w ciągu roku po urazie mózgu. W leczeniu epilepsji pourazowej stosuje się farmakoterapię, czasami konieczna jest operacja. Padaczka miokloniczna – zespół Dravet (SMEI) pojawia się we wczesnym dzieciństwie, pierwsze drgawki miokloniczne występują w 1 roku życia. Szacuje się, że częściej dotyka chłopców. Powoduje upośledzenie umysłowe, jest trudna w leczeniu, ponieważ często jest oporna na leki. Nazwę zawdzięcza miokloniom – niekontrolowanym skurczom mięśni. Mioklonie najczęściej obejmują górne kończyny, rzadziej dolne, a chory wykonuje gwałtowne, niekontrolowane ruchy rąk lub nóg (szarpnięcia). Padaczka rolandyczna (padaczka Rolanda) – występuje w dzieciństwie i ma łagodną postać. To częsty rodzaj padaczki u dzieci , a objawy padaczki rolandycznej najczęściej zanikają w okresie dojrzewania. Napady...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz