Zastanawiasz się, jak szybko schudnąć 10 kg, najlepiej bez diety i przemęczania? Nie ma cudownego środka na redukcję wagi, ale jest plan, który pozwoli schudnąć zdrowo i w całkiem szybkim tempie, nawet jeśli po ciąży zostało ci 10 kg do zrzucenia. Jego podstawy to systematyczność oraz świadome kontrolowanie wagi i postępów w odchudzaniu.

Reklama

Jak skutecznie schudnąć 10 kg?

Jeśli twój cel to zrzucenie dokładnie 10 kg, czeka cię co najmniej kilka miesięcy pracy nad swoimi nawykami, nie tylko żywieniowymi. Ale efekty mogą być zaskakujące! Dzięki tym zasadom schudniesz 10 kg po porodzie (albo po prostu wtedy, gdy przytyłaś od braku ruchu na kwarantannie).

Trzymaj się swojego planu, a szybko zobaczysz efekty.

  • Prowadź dziennik diety i aktywności fizycznej. Sprawdź, jakie błędy popełniasz. Na co dzień możesz nie dostrzegać takich drobiazgów, jak podjadanie między posiłkami czy dłuższe przerwy w wykonywaniu ćwiczeń. Ale gdy zaczniesz wszystko spisywać, szybko zorientujesz się, co nie pozwala ci schudnąć.
  • Oblicz swoje BMI i wykonaj analizę składu ciała. Dzięki temu poznasz swoją docelową wagę. Być może wcale nie musisz tracić na wadze aż 10 kg?
  • Sprawdź swoje zapotrzebowanie kaloryczne. To pozwoli ci dobrać dla siebie odpowiednią dietę. Dorosła kobieta potrzebuje ok. 2000 kalorii dziennie, ale dokładna liczba zależy m.in. od wieku, stylu życia i stanu zdrowia.
  • Zaplanuj dietę odchudzającą. Zrezygnuj z drastycznych rozwiązań, takich jak głodówka czy bardzo rygorystyczna dieta (np. dieta kopenhaska czy dieta Dukana). Powinnaś spożywać co najmniej 1500 kcal dziennie, by chudnąć powoli (ok. pół kilograma na tydzień), ale systematycznie. I co ważne – w ten sposób schudniesz trwale, bez ryzyka, że po zakończeniu diety waga szybko wzrośnie. Wybieraj spośród zróżnicowanych, zdrowych diet, takich jak dieta śródziemnomorska lub dieta Dash. A może warto spróbować odchudzać się bez diety?
  • Opracuj plan treningowy. Dopasuj go do swojej kondycji. Jeśli do tej pory w ogóle się nie ruszałaś, nie przesadzaj z intensywnością ćwiczeń. Możesz nabawić się kontuzji. Na początek wybierz umiarkowane ćwiczenia, np. trening z dzieckiem lub trening z dziecięcym wózkiem.
  • Obserwuj postępy. Regularnie sprawdzaj swoją wagę i zapisuj wyniki.

Odchudzanie trwa zbyt długo? Daj sobie czas!

Jeśli chcesz schudnąć skutecznie i trwale, zwłaszcza 10 kg lub więcej, bądź cierpliwa. Tempo odchudzania nie może być zbyt szybkie, bo efekt będzie krótkotrwały. A gdy napotykasz na problemy, np. nie umiesz dobrać właściwej diety albo cierpisz na zaburzenia odżywiania, skonsultuj się z dietetykiem.

Na koniec nie zapomnij o wyjściu z diety. Nie można odchudzać się bez końca! Gdy zakończysz dietę, twój metabolizm nadmiernie nie zwolni.

Zobacz także

Gdy już osiągniesz swój cel i schudniesz 10 kg, nadal utrzymuj zdrowe nawyki. Stosuj urozmaiconą dietę i kontynuuj regularny trening. Unikniesz efektu jo-jo.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama