Mama pisze felieton
Fotolia
Mama

Narodziny matki - felieton czytelniczki

Sprawdzam skrzynkę mejlową i czytam wiadomość od koleżanki. Klikam w załącznik, otwieram krótki filmik. Siedzę wpatrzona w ekran i nie mogę wyjść ze zdziwienia. Marysia przesłała pierwsze kroki swojej córeczki na plaży w Ostrowie, komentarz w tle mówił: „Pięknie, córciu, dalej...”.

Sprawdzam skrzynkę mejlową i czytam wiadomość od koleżanki. Klikam w załącznik, otwieram krótki filmik. Siedzę wpatrzona w ekran i nie mogę wyjść ze zdziwienia. Marysia przesłała pierwsze kroki swojej córeczki na plaży w Ostrowie, komentarz w tle mówił: „Pięknie, córciu, dalej...”.

Naprawdę zupełnie standardowy film, naprawdę zupełnie zwyczajne dziecko, a jednak nie mogę oderwać wzroku. Jeszcze kilka miesięcy temu nawet bym go nie obejrzała do końca, może nawet nie otworzyłabym załącznika, podejrzewając jego treść. To nie nowość, że Maryśka została matką i wszystkich zarzuca zdjęciami swojej córki.

A jednak coś się zmieniło... Tamta ja to jakaś inna ja, jakby twarz w krzywym zwierciadle lub karykatura umysłu. Nawet będąc w ciąży, nie umiałam rozczulać się nad dziećmi. Patrzyłam na swój brzuch i pragnęłam, żeby to było najdłuższe dziewięć miesięcy w życiu. Czym bliżej terminu, tym mocniej pragnęłam: „Jeszcze nie teraz, nie dziś, proszę!”. A potem wystąpiłam w krótkometrażowym filmie na porodówce, który zdawał mi się udziałem w wenezuelskim tasiemcu. Nigdy nie zdarłam sobie tak gardła i nie przeżyłam takiego bólu, który okraszony szokiem powodował, że mogłabym chodzić po ścianach. Krzyczałam, groziłam i złorzeczyłam, a gdy WRESZCIE zjawiła się położna, błagałam o znieczulenie. – Teraz za późno, kochaniutka. No, co ja widzę? Weź się w garść, umyj się, uczesz, żebyś urodziła jak człowiek!

Co kurka – pomyślałam – żart jakiś czy mnie słuch zawodzi? JA TU UMIERAM! Nie umarłam jednak i co więcej, dane mi było przeżyć poród na stojąco, bo moje dziecko (wtedy tak bym nie powiedziała) nie chciało wyjść na świat. Kiedy w końcu położono mi córkę (wtedy też bym tak tego nie ujęła) na piersi, wpatrywałam się w nią i zastanawiałam, czyje to dziecko leży na moim ciele i co ja tu robię? Ktoś kiedyś powiedział, że razem z dzieckiem rodzi się matka. Mój poród był wyjątkowo długi, a rzeczona matka narodziła się po dwóch dobach ciągłego wpatrywania w małą istotkę. 

Dziś oglądając filmik od Marysi, wiem, co oznacza: „Pięknie, córciu...”. Patrzę, jak moje dziecko wytycza nowy szlak, a moje serce na przemian pęka z dumy i drży jak liść na wietrze... Taki los matek i ojców – dziecko jest DROGIE, bo drogo opłaca je serce rodziców.

Felieton nagrodzony w „Twoim Dziecku” nr 4/2016
Zobacz zasady Konkursu na Felieton  w miesięczniku „Twoje Dziecko”.

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

24757508.jpg
Edipresse
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: Od szoku do szczęścia
Moje życie nagle legło w gruzach, ale jestem szczęśliwa. Z tygodnia na tydzień udowadniam sobie, że nadaję się na matkę. Przeczytaj historię Iwony.

27 kwietnia 2014 W dniu urodzin w ramach prezentu zrobiłam test. Nie miałam odwagi patrzeć. Dwie kreski wyczytałam w Jego oczach. Szok, przerażenie  i milion myśli. Nowa praca, walka o awans, mieszkamy razem dopiero od 3 miesięcy. Znamy się od roku. To nie możliwe... Płacz i zgrzytanie zębów. Życie legło w gruzach. Gdyby wśród moich dobrych znajomych zrobić ankietę, czego bym nie chciała najbardziej na świecie, odpowiedzieliby jednogłośnie: dziecka! Uspokaja mnie myśl, że zdarzają się pomyłki , złe testy, wczesne poronienia. Koniec świata. A czerwone od płaczu oczy trzeba zamalować do pracy.   7 maja 2014 HCG potwierdza ciążę . USG również. Lekarz mówi: tu prawdopodobnie rozwinie się płód. I pokazuje coś na monitorze, czyli tak jakby tam jeszcze nic nie było. Znowu płacz, obwinianie całego świata. On przypomina, że nie mamy już po 20 lat, tylko 10 więcej i dzieci to nie taka tragedia . Chyba się cieszy, co mnie jeszcze bardziej irytuje. Mam ochotę cofnąć czas.    20 maja 2014 Boję się dotykać brzucha. Jakby nie należał do mnie. Boje się, że dotknę go i nagle mnie zaczaruje. Widzę oczami wyobraźni rozstępy, dodatkowe 20 kg, obwisłe piersi. Boję się, że nie pokocham tego dziecka. Śmierdzą mi perfumy w sklepie i na ludziach.    25 maja 2014 Udowadniam sobie, że nie nadaję się na matkę. Na argument, że jestem za młoda, On się tylko śmieje. Kolejne USG . Serduszko bije jak szalone 148 uderzeń na minutę, a płód wygląda jak chomik . Nie płakałam ze wzruszenia. Ale też i nie płakałam z nieszczęśliwości. Po USG poszliśmy na lody.    1 czerwca 2014 Karta ciąży założona. Formalnie i państwowo jestem w ciąży. To brzmi jakbym nie mówiła tego o sobie. Stwierdzenie "jestem w ciąży" jeszcze nie funkcjonuje w moim słowniku. Postanowiliśmy powiadomić przyszłych  dziadków....

Najlepsze filmy o dzieciach
Fotolia (grafika Anna Kołacz)
Aktualności
Najlepsze filmy o dzieciach i rodzicach! TOP 10 w 2015 r.
Jakie filmiki były klikane, komentowane i udostępniane? Co oglądali rodzice w Babyonline? Zobaczcie 10 najlepszych materiałów video w 2015 r.!

10. Niezwykła wizyta u pediatry Dla tych mam to miał być zwykły bilans dziecka po 1. urodzinach. Jednak, kiedy wyszły razem z dziećmi od lekarza, na korytarzu w przychodni zobaczyły coś, co wywołało u nich łzy wzruszenia. Piękna kampania, która pokazuje, jak trudny jest pierwszy rok życia z dzieckiem i jak bardzo mamy potrzebują, by ich praca była doceniana. Zobacz: Szokująca wizyta u pediatry. 9. Co się dzieje w naszym organizmie podczas ciąży? Pod koniec ciąży macica uciska na pęcherz, płuca, wątrobę… Ten film pokazuje, jak nasze narządy wewnętrzne „poświęcają się”, by dostosować się i zrobić miejsce dla rozwijającego się płodu. Zobacz: Bądźmy dumne, bo nasze ciała są cudem. 8. Tak powstaje życie – oglądając, wstrzymasz oddech Od wyścigu plemników do komórki jajowej aż po przeciskanie się dziecka przez kanał rodny. Tę animację 3D ogląda się jak film sensacyjny! Zobacz: Tak powstaje życie – wstrzymasz oddech. 7. Zobacz, jak wygląda cesarskie cięcie Ta animacja uspokoi te mamy, które mają zaplanowane cięcie i te, które boją się, że podczas porodu dojdzie do komplikacji i trzeba będzie ciąć. Zobacz: jak się rodzi dziecko przez cesarskie cięcie? 6. Z porodem jak z… seksem? Wiadomo: seks i poród to jak start i meta, ale akurat w tym filmiku chodzi o coś zupełnie innego. Tak jak podczas seksu to para ustala, jakie pozycje i jakie tempo jest dla nich najlepsze, tak samo podczas porodu – pozycja i tempo zależą od rodzącej. Podoba nam się to porównanie! Zobacz: Poród i seks – genialny filmik! 5. Życie po narodzinach – uśmiejesz się! Niekończący się bałagan i niekończące się sprzątanie – to najlepsza metafora życia z dzieckiem! Zamiast jednak narzekać – wolimy się pośmiać. Zobacz: Życie po narodzinach dziecka. 4. Jak zrobić spódniczkę z...

mama i niemowlę
fotolia.com
Aktualności
Dlaczego Facebook usunął zdjęcie mamy i jej córeczki?
1. urodziny dziecka to taki szczęśliwy i nostalgiczny moment, że rodzice chcą się dzielić swoją radością z całym światem. Tak samo zrobiła ta mama. Jednak jej radość okazała się zbyt kontrowersyjna…

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Dzień przed 1. urodzinami swojej córeczki  dumna mama - Francie - umieściła na profilu facebookowym zamkniętej grupy NYC Birth (Nowojorskie porody) zdjęcie upamiętniające szczęśliwy moment narodzin dziecka. Grupa liczy niespełna 900 członków. Podpis pod zdjęciem brzmiał:  „Dziś mija rok, odkąd to się stało. Od czego mam zacząć? Jestem wdzięczna, jestem spokorniała, jestem  oniemiała. Jestem taka szczęśliwa, że moje dziecko ma roczek. I wciąż nie mogę w to uwierzyć”.  Niecałą godzinę później zdjęcie Francie i jej córeczki zostało usunięte. Facebook uznał, że kobieta naruszyła regulamin strony. Co ciekawe, kiedy rok wcześniej opublikowała dokładnie to samo zdjęcie, nie było problemu.  Zdjęcie z porodu Na zdjęciu widać nagą mamę trzymającą noworodka dosłownie sekundy po narodzeniu. Mama i córka są na nim jeszcze połączone pępowiną  (tu można obejrzeć zdjęcie) . Narodziny dziecka to bardzo emocjonujący moment dla mamy. Franie tłumaczy, że poród był dla niej „niesamowitym, potężnym, transformacyjnym doświadczeniem. Chciałam krzyczeć na całe gardło. Byłam tym tak poruszona, że musiałam się podzielić z innymi”.   Ale skasowanie zdjęcia przez Facebooka to zdecydowanie niemiła niespodzianka. Kobieta zdawała sobie sprawę, że może do tego dojść, ale i tak była zaskoczona.  „Kiedy opublikowałam je po raz pierwszy, reakcje były wyłącznie pozytywne” - mówi.  Polityka Facebooka dot. zdjęć porodowych Poród to tak intymne doświadczenie, że może wprawić innych w zakłopotanie. Dlatego Francie nie umieściła...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj