mama zabawia dziecko
Fotolia
Mama

Prędzej opanujesz fizykę kwantową, niż sprostasz tym 10 wyzwaniom!

Niektóre rzeczy, z którymi rodzice muszą się mierzyć każdego dnia są trudniejsze od fizyki kwantowej i jądrowej w jednym. Wymagają sprytu, cierpliwości i dużych umiejętności, a efekt i tak często pozostawia wiele do życzenia. Te wyzwania nie są oczywiste, ale zna je każdy rodzic.

Pewnie: bycie rodzicem dostarcza wielu bardzo poważnych wyzwań i wymaga podejmowania decyzji dotyczących fundamentalnych spraw. Nikt nie spodziewał się chyba, ze rodzicielstwo będzie tylko beztroską przygodą, ale też nikt nie był przygotowany na to, ile dziwnych rzeczy zaskoczy nas swoją trudnością... Oto lista 10 wielkich wyzwań każdego rodzica - co byście do niej dodali?

1.    Zmiana pieluszki uciekającemu dziecku

Ten moment, kiedy dziecko zaczyna się przemieszczać i przestaje spokojnie leżeć na łóżku? Tak, to właśnie ta chwila, kiedy zmiana pieluszki już nigdy nie będzie zwyczajną czynnością, a zamieni się w tor przeszkód, obóz przetrwania i najtrudniejszą ścieżkę zdrowia. Będziesz gonić na czworakach raczkujące z prędkością światła dziecko i jeśli nawet uda ci się zdjąć mu pieluszkę, której zawartością wysmarujesz siebie i podłogę, to nie koniec przygody! Dziecko nadal ucieka, a ty próbujesz je złapać i założyć suchą pieluszkę. Najpierw jeden rzep, po kilku minutach drugi, w tym czasie pierwszy jest już odpięty...  Uff, koniec! Pieluszka krzywo, ale nieważne, ty spocona i zziajana, a dziecko śmieje się w najlepsze! Mount Everest zdobyty.

2.    Wyjście z pokoju, gdy dziecko zasnęło

Usypianie małego dziecka potrafi być nie lada wyzwaniem. Dziecięcych sposobów na urozmaicenie rodzicom wieczorów jest tyle co samych dzieci: mamy więc typy, które chcą wzmocnić nasze bicepsy i domagają się noszenia;  jest typ włosomaniaka, który podczas zasypiania musi bawić się naszymi puklami; jest dziecko, które musi trzymać nas za palec/dłoń/łokieć;  to, które musi być głaskane; to, któremu trzeba śpiewać; to, które trzeba energicznie kołysać lub wozić w wózku przez wystający próg i najgorszy typ: wszystko-w-jednym. Ale to jeszcze nic! Kiedy twój wieczór rozrywek dobiegnie końca, czeka cię największa próba ze wszystkim: wyjść z pokoju tak, by nie obudzić śpiącego dziecka. Ha! No właśnie! I wracamy do noszenia/śpiewania/miziania.


3.    Założenie dziecku rękawiczek z 5 palcami

Wiesz już dlaczego wymyślono rękawiczki z jednym palcem? Jeśli nie, to kup takie z pięcioma i spróbuj włożyć wszystkie palce dziecka w odpowiednie miejsce! To niewykonalne. Doskonale wiedzą o tym też nauczyciele przedszkolni – ubranie rękawiczek z pięcioma palcami grupie trzylatków zajmuje tydzień. Rodzice, oszczędźcie sobie (i innym) zgryzot, kupujcie rękawiczki z jednym palcem, te z pięcioma wymyślił ktoś, kto nienawidzi wózkowych matek i ojców! 


4.    Złożenie wózka z dzieckiem na jednym ręku i siatkami w drugiej ręce

Kolejna super sprawa to powrót ze spaceru i zakupów z dzieckiem w wózku spacerowym. Nieważne jak lekki jest wózek (i jak mało waży dziecko!), jak sprytny i przyjazny rodzicom jest mechanizm jego składania, trzymając na jednym ręku dziecko, a w drugiej ręce siaty z zakupami, mamy pewność, że rozsypiemy ziemniaki na klatce schodowej, będziemy gonić jabłka po schodach (z dzieckiem nadal na reku, wózek porzucony), poobijamy sobie łydki, a wózek i tak się przewróci i będzie go trzeba podnosić z podłogi z całym wspomnianym wyposażeniem nadal na ręku.

5.    Zapięcie dziecka w wózku, kiedy ono chce być gdzie indziej

A ten moment, kiedy twoje dziecko decyduje, że właściwie to ono nie lubi już spacerów w wózku i ma na siebie inny pomysł? Ta epicka chwila, gdy próbujesz zapiąć w spacerówce wygięte w literę C dziecko to coś, co na długo zapadnie w pamięć i czego wspomnienie będzie budzić cię w nocy z koszmarnych snów. Prawdopodobieństwo, że dziecko nie będzie chciało usiąść w wózku wzrasta wprost proporcjonalnie do powagi sytuacji: im bardziej się spieszysz, im bardziej masz zajęte ręce, im cięższe siatki niesiesz, im bardziej niebezpieczne jest miejsce, w którym się znajdujecie, tym silniejszy będzie opór twojego dziecka. A ktoś mówił, że dziecięce ciała są takie giętkie...

6.    Podanie lekarstwa przez zamknięte usta


Stało się, pora podać antybiotyk. Twoje urocze dziecko, które posądzałaś już o bycie lekomanem, stwierdza nagle, że akurat ten biały syrop to coś, czego ono raczej wolałby nie połykać. Z antybiotykiem wiadomo - sprawa jest poważna:  dawka musi być dokładnie odliczona. Jak obliczyć, ile białej cieczy wyciekło na brodę i ubranie, a ile zostało w buzi? Czy są na sali matematycy?


7.    Antybiotyk po prostu

Inna sprawa, że antybiotyki są wyzwaniem same w sobie. My łykamy tabletkę lub dostajemy zastrzyk i po kłopocie. A tu? Dostajesz człowieku jakiś proszek, który musisz uzupełnić wodą (przegotowaną zimną czy letnią? A może ciepłą? Czy może być mineralna?), do kreski, zamieszać, wstrząsnąć, jeszcze energiczniej wstrząsnąć, znowu uzupełnić, tak, by sięgało linii... Ale przez to wstrząsanie utworzyła się piana i właściwie nie wiadomo, czy już jest za dużo wody, czy nadal za mało... I potem przez pierwsze dni terapii antybiotykowej zastanawiasz się, czy lekarstwo zadziała.

8.    Inhalacje niemowlaka

Pozostając w temacie chorób, zdarzało się wam kiedyś inhalować niemowlę lub malutkie dziecko, które za nic w świecie nie chce mieć na twarzy maski i wdychać spokojnie oparów lekarstwa? Mnie tak. Dziecko wygina się i wrzeszczy, jesteś spocony i ledwo zipiesz, masz poobijane ciało i umierasz ze zmartwienia, że inhalacje nie pomogą, jak powinny. U nas zadziałało śpiewanie piosenki "Stary niedźwiedź mocno śpi" – jeden dorosły trzymał dziecko na kolanach z maską na twarzy, dwóch dorosłych plus jedno dziecko tańczyli w kółko przed inhalującym się dzieciakiem, śpiewając głośno wspomnianą piosenkę. Bez przerwy, przez cały czas trwania inhalacji...

9.    Korzystanie z toalety publicznej z dzieckiem, które nie chodzi

Stało się. Jesteś ze swoim dzieckiem w centrum handlowym, na dworcu lub lotnisku. MUSISZ iść do toalety. Znajdujesz ją, co - jak wiemy-  samo w sobie jest niełatwe, i teraz zaczyna się niezła ekwilibrystyka: jak zmieścić się z wózkiem w kabinie (wspominaliśmy, że dziecko jeszcze nie chodzi?) lub jak zamknąć się w tejże, rozpiąć zamek w spodniach lub zdjąć rajstopy, trzymając jednocześnie dziecko na rękach? A to przecież dopiero początek...

10.    Korzystanie z toalety publicznej z dzieckiem, które chodzi

Nie. Moment, kiedy twoje dziecko zacznie chodzić, wcale nie ułatwi korzystania z toalet publicznych. Nie zostawisz go przecież przed kabiną, prawda? Aha! Myślisz, że wejdziecie razem, ono będzie stało, a ty będziesz mieć wolne ręce, więc będzie dużo prościej niż z dzieckiem, które jeszcze nie chodzi? Błąd! Pamiętaj, że musisz się załatwić zanim twoje dziecko otworzy drzwi, wystawiając cię tym samym na widok publiczny. Powodzenia!

Zobacz też:

Jak przewijać noworodka - krok po kroku [WIDEO]

Fotolia
Zdrowie w ciąży
Urodzisz dziecko, musisz oddać psa?
Gdy w domu pojawia się dziecko, dla psa wszystko się zmienia, a zwierzęta nie lubią zmian. Zobacz, jak przygotować psa na narodziny dziecka, by wszyscy w domu czuli się bezpiecznie.

Dla psa pojawienie się w domu dziecka to wielka rewolucja. Nowy domownik to nowy zapach, który zwierzę musi zaakceptować, nowe dźwięki (płacz, kwilenie), do którego musi się przyzwyczaić, ale też źródło stresu, ponieważ właściciele bardzo dużo uwagi, którą wcześniej poświęcali ukochanemu pupilowi, kierują na to nieoczekiwane –  z punktu widzenia psa – zjawisko. Nagle zostaje zburzona ustalona wcześniej hierarchia i porządek dnia. Dzięki kilku prostym trikom i przestrzeganiu zasad pies może jednak szybko odnaleźć się w nowej sytuacji.    Jak przygotować psa na narodziny dziecka – plan działania Pies powinien jak najszybciej oswoić się z zapachem dziecka. Jak to zrobić? Tuż po porodzie, gdy dziecko z mamą jest jeszcze w szpitalu, tata przynosi domu fragment dziecięcej garderoby, np. kaftanik, który miał na sobie noworodek, by dać go psu do obwąchania . Najlepiej zrobić to od razu pierwszego dnia po narodzinach, pies potrzebuje czasu, by utrwalić sobie nowy zapach.    Kiedy pies obwąchuje rzecz należącą do dziecka, pogłaszcz go czule, podrap za uchem. Porcja pieszczot, którą go obdarzysz, sprawi, że nowy zapach wywoła przyjemne skojarzenia.    Kiedy noworodek pojawi się w domu, nie odsuwaj od niego nerwowo psa. Traktuj zwierzę ze spokojem. Pozwól mu patrzeć, jak karmisz i przewijasz dziecko , a od czasu do czasu również polizać noworodka po nóżce czy rączce. Pies nie powinien jednak nigdy lizać dziecka po buzi.     Nie wyganiaj psa z pokoju, w którym przebywa noworodek, ale staraj się zawsze mieć nad nim kontrolę – nigdy nie zostawiaj malutkiego dziecka sam na sam ze zwierzakiem.   Zadbaj o to, by pies nie poczuł się ważniejszy od dziecka. W jego oczach niemowlę to szczenię , które należy...

pomysłowe dziecko i gadżety dla dzieci
Fotolia
Zakupy
10 gadżetów, które w 2017 roku zachwyciły naszą redakcję
Wygodny rogal do spania w ciąży (a później – karmienia dziecka), mięciutki kwiatek zamiast wanienki do kąpieli oraz… „kopnięty” kubeczek do nauki picia. Te gadżety w tym roku zachwyciły naszą redakcję bez dwóch zdań.

Codziennie na sklepowych półkach oraz w sklepach internetowych z produktami dla dzieci i rodziców przybywa nowych gadżetów, które mają ułatwiać życie rodziców i dzieci . Jak wśród tego ogromu przedmiotów znaleźć te, które faktycznie się przydadzą i sprawdzą? My wybraliśmy 10 gadżetów – zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, które w roku 2017 wpadły w nam w oko. Jednocześnie zachwyciły nas, ponieważ naprawdę i ch funkcje są pomocne i sprawdzają się w życiu codziennym . Wielofunkcyjna poduszka do karmienia Organic Poofi Mimo że taka poduszka tzw. „rogal” jest przeznaczona głównie do karmienia piersią, to może mieć kilka innych funkcji. Można ją wykorzystać przy opiece nad dzieckiem jako asekuracja przy nauce siadania czy raczkowania, a także jako stabilizator do spania w czasie ciąży. Jako gadżet do karmienia jest podparciem i odciążeniem dla kręgosłupa karmiącej mamy. Mufka do wózka La Millou W zimowe miesiące, gdy mimo śniegu i mrozu nadal chcesz wychodzić z dzieckiem na codzienne spacery, mufka może być dla ciebie niezbędna. W zwykłych rękawiczkach ręce położone na kierownicy wózka i zmarzną, a mufka zapobiegnie zmarźnięciu . Ta jest przypinana do wózka – to zapewnia wygodę i nie musisz za każdym razem zdejmować rękawiczek, gdy sięgasz po coś np. do torby. Dodatkowo z wierzchu ma śliczną grafikę, a wewnątrz miłą tkaninę minky. Szumiący miś Whisbear To zostało już udowodnione naukowo i rodzice to potwierdzają, że dzieci najczęściej uspokaja tzw. „biały szum” . Taki dźwięk pomaga w spaniu, ale także wpływa na rozwój sensoryczny.Producenci gadżetów i zabawek dla dzieci starają się to wykorzystać na różne możliwe sposoby, ale nikomu nie udało się to tak, jak Whisbear. Te miłe w dotyku, szumiące misie pokochała nawet brytyjska księżna Kate i jej dzieci. Kąpiel w kwiatku Blooming...

Małgorzata Socha biega z wózkiem nad morzem
Instagram/malgosia_socha
Aktualności
Socha biega nad morzem z fajnym wózkiem. Też taki chcemy!
Aktorka tegoroczne wakacje spędza nad polskim morzem, jednak zamiast gofrów, lodów i tłustych ryb wybiera ruch. Z takim wózkiem to sama przyjemność!

Fit mama Małgorzata Socha nie odpuszcza treningów nawet w wakacje. Właśnie pochwaliła się na swoim profilu na Instagramie, jak biega z wózkiem i śpiącym dzieckiem w trakcie urlopu nad polskim morzem. Nawet wietrzna pogoda jej niestraszna. Uśmiech nie znika z twarzy aktorki. Nic dziwnego, bieganie z takim wózkiem to sama przyjemność! Małgorzata Socha trenuje jogging z wózkiem THULE Aktorka w jednym z dawniejszych wywiadów wspominała o tym, jak dba o powrót do formy po drugiej ciąży . Przyznała wówczas, że uprawia sport, by wrócić do swojej idealnej wagi, ale nie jest to łatwe i tak naprawdę to szczerze nienawidzi ćwiczyć i robi to głównie rano, by jak najszybciej mieć to za sobą. Od tego czasu minęły jednak dwa lata, aktorka ma już troje dzieci, a jej podejście do aktywności wyraźnie się zmieniło. Być może duży wkład w tę zmianę miała Anna Lewandowska, z którą Małgorzata Socha obecnie trenuje. Poza tym, skoro już aktorka zaopatrzyła się w specjalny wózek do biegania , nie może już mieć wymówek, że zajmowanie się małym dzieckiem nie pozwala jej na uprawianie sportu. Taki wózek to świetna sprawa dla zajętych mam , które chciałyby być w formie mimo tego, że cały ich czas wypełnia zajmowanie się domem i dziećmi. Wystarczy posadzić malca w wózku, założyć wygodne buty i, zamiast na spacer, wybrać się na jogging. Aktorka stawia na aktywny wypoczynek Pod zdjęciem zamieszczonym na instagramie, na którym widać, jak gwiazda aktywnie spędza wakacje nad morzem, dołączony jest krótki opis. „ Morze z dziećmi , przyjaciółmi i oczywiście treningami, co by nie odpocząć za bardzo” – zdradziła Małgosia. Sądząc po minie aktorki, urlop spędzany właśnie w ten sposób daje jej ogromne odprężenie i pozwala na naładowanie baterii przed kolejnymi wyzwaniami. Z rozpromienioną miną przemierza kilometry przy jednej z polskich plaż, a tymczasem jej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj