Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zapalenie płuc u dorosłych
Adobe Stock
Mama

Zapalenie płuc u dorosłych - jak rozpoznać i jak leczyć

Jeżeli jesteś w ciąży, musisz szczególnie uważać, aby nie zachorować. Opisujemy, jakie są jej objawy, sposób leczenia i jak uniknąć choroby.

Może zdarzyć się, że nie poczujesz żadnych konkretnych objawów choroby, a będzie ona już w zaawansowanym stanie. To szczególnie ważna informacja dla kobiet w ciąży, aby nie doszło w ich stanie do groźnych powikłań, o które nie trudno przy nieleczonym zapaleniu płuc. Nawet zwykłe przeziębienie może się skończyć powikłaniami w postaci zapalenia płuc. Powodują je bakterie oraz wirusy namnażające się w osłabionym organizmie. Zobacz, czym charakteryzuje się choroba.

Spis treści:

Zapalenie płuc - charakterystyka

Zapalenie płuc (z łac. Pneumonia) to stan zapalny płuc. Mogą je wywołać bakterie, wirusy, grzyby. Przebieg choroby może być czasem bezobjawowy.

Zapalenie płuc - objawy

Objawy choroby są podobne niezależnie od rodzaju zapalenia płuc, chociaż mogą być niejednoznaczne. W początkach choroby mogą przypominać grypę.

Do najbardziej powszechnych objawów zapalenia płuc należą:

 • ból w klatce piersiowej,
 • pogarszający się kaszel,
 • trudności w oddychaniu,
 • przyspieszony oddech,
 • świszczący oddech,
 • duszności,
 • silne osłabienie,
 • gorączka,
 • ogólne rozbicie i złe samopoczucie - ból głowy, kości.
Jeżeli po przeziębieniu kaszel nie ustępuje, a staje się duszący i bolesny - trzeba skonsultować się z lekarzem.

Zapalenie płuc - rodzaje

Są różne przyczyny powstawania choroby i w zależności od nich wyróżnia się zapalenie płuc:

 • bakteryjne - najwięcej przypadków zachorowania, bakterie mogą przedostać się do organizmu na skutek wcześniejszego osłabienia go przez wirusy, po infekcjach górnych dróg oddechowych, chorobach zakaźnych lub samoistnie; mogą być to bakterie: Haemophilus influenza, Mycoplasma penumonia oraz Streptococcus pneumonia,
 • wirusowe - może pojawić się jako powikłanie po źle leczonej grypie,
 • atypowe - rozwija się bardzo powoli, nawet przez kilka tygodni, początkowo przypomina przeziębienie, jest wynikiem oddziaływania na organizm nietypowych drobnoustrojów: Mycoplasma pneumonia, Legionella pneumophila i Chlamydia pneumonia,
 • grzybicze - jest spowodowane najczęściej przez grzyb Pneumocystis,
 • bezobjawowe - objawy choroby nie są wyraźne i liczne, jak przy typowym zapaleniu płuc, symptomem choroby jest np. gorsze samopoczucie lub niewielki kaszel,
 • alergiczne - wywoływane przez wdychanie różnorodnych antygenów środowiskowych,
 • chemiczne - jest wynikiem dostania się do układu oddechowego substancji chemicznych, jedną z jego postaci jest zachłystowe zapalenie płuc, które występuje np. u osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy i dochodzi do niego, gdy treść pokarmowa dostanie się do płuc,
 • śródmiąższowe - powoduje uszkodzenie struktury pęcherzyków płucnych oraz budowy tkanki łącznej, utrudniona zostaje wentylacja i wymiana gazowa, co w efekcie zmusza do zastosowania wentylacji mechanicznej,
 • idiopatyczne (samoistne).

Zapalenie płuc w ciąży

Choroba niesie ryzyko zarówno dla zdrowia mamy, jak i dziecka. Może wystąpić niedotlenienie organizmu kobiety, z powodu utrudnionej pracy jej płuc. Obniżony poziom tlenu w skrajnych przypadkach może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub urodzenia dziecka z niską wagę urodzeniową.

Szczególnie narażone na zachorowanie mogą być kobiety w ciąży, mające kontakt z chorymi np. w szpitalu.

Intensywny kaszel podczas zapalenia płuc nie wpływa negatywnie na dziecko, które jest chronione przez płyn owodniowy, amortyzujący drgania, uciski i napięcia.

Większość metod leczenia wirusowego zapalenia płuc podczas ciąży uważa się za bezpieczne. W przypadku bakteryjnego zapalenia płuc lekarz może przepisać chorej antybiotyki odpowiednie dla kobiet w ciąży.

Kobieta w ciąży nie może przyjmować żadnych środków bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli są one dostępne bez recepty.

Zapalenie płuc - diagnoza

Lekarz osłuchujący chorego zazwyczaj może wysłuchać charakterystyczne szemrania i szmery w płucach.

W niektórych przypadkach zapalenie płuc może pozostać długo niezauważone, może nie być gorączki i kaszlu oraz słyszalnych zmian w płucach podczas badania stetoskopem. Niezbędne może okazać się wykonanie:

 • RTG klatki piersiowej,
 • badania krwi,
 • posiewu materiału z dróg oddechowych,
 • posiewu płynu z jamy opłucnej.

Zapalenie płuc - leczenie

Klasyczne zapalenie płuc trwa od 7 do 10 dni, jednak w przypadku bakteryjnego zapalenia płuc może trwać nawet 14-21 dni. Jeżeli przyczyną choroby są bakterie, choremu podaje się antybiotyki (najczęściej doustnie). W sytuacji bardzo ciężkiego stanu chorego jest (np. ostra niewydolność oddechowa), konieczne jest zastosowanie leczenia szpitalnego i dożylnej antybiotykoterapii.

Ponadto podaje się lekki łagodzące objawy zapalenia płuc:

 • przeciwgorączkowe
 • przeciwkaszlowe
 • tlenoterapię.


W trakcie leczenia zapalenia płuc istotne jest także przyjmowanie preparatów zawierających bakterie, które uzupełniają naturalną florę jelitową.

Zaleca się odpoczynek i nieforsowanie organizmu. Nie oznacza to jednak całkowitego leżenia w łóżku, gdyż utrudniałoby to prawidłową wentylację organizmu i sprzyjało zaleganiu wydzieliny w płucach.

Zapalenie płuc - powikłania

Do powikłań choroby należą:

 • ropień płuca,
 • wysiękowe zapalenie opłucnej,
 • chlamydiowe zapalenie płuc,
 • ropniak opłucnej,
 • ​sepsa,
 • ropnie przerzutowe,
 • zapalenie wsierdzia.

Zapalenie płuc - profilaktyka

W ochronie przed zapaleniem płuc pomoże przede wszystkim:

 • zróżnicowana i pożywna dieta,
 • częste mycie rąk,
 • odpoczynek,
 • ruch na świeżym powietrzu,
 • unikanie kontaktu z chorymi ludźmi.


Zobacz też: 

Domowe sposoby na przeziębienie - film

Ból ucha u dziecka to najczęściej objaw zapalenia
AdobeStock
Zdrowie
Ból ucha u dziecka: objawy, jak pomóc, domowe sposoby [KIEDY DO LEKARZA]
Nagły ból ucha u dziecka może być ostry i uciążliwy, często towarzyszy mu także gorączka. Jednym z powodów tych nieprzyjemnych objawów może być przedłużający się, nieprawidłowo leczony katar. Ból ucha u dzieci często wskazuje na stan zapalny.

Bolące ucho u dziecka to często objaw zapalenia ucha. Od tego, którą część ucha zaatakują wirusy lub bakterie , zależy rodzaj zapalenia i sposób leczenia. Zauważasz ból ucha u dziecka przy katarze? Przedłużający się katar, a nawet z pozoru niewinne przeziębienie, mogą wywołać poważne powikłania, z zapaleniem ucha włącznie. Spis treści: Ból ucha u dziecka przy ostrym zapaleniu ucha środkowego Objawy zapalenia ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego - jak złagodzić ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha zewnętrznego Objawy zapalenia ucha zewnętrznego Zapalenie ucha zewnętrznego - co na ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha wewnętrznego Objawy zapalenia ucha wewnętrznego Jak leczyć zapalenie ucha wewnętrznego? Gdy ból ucha się powtarza Ból ucha u dziecka - ostre zapalenie ucha środkowego Do zakażenia ucha dochodzi najczęściej poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbkę Eustachiusza), która łączy jamę bębenkową z nosogardłem. Do ucha środkowego wnikają te same wirusy lub bakterie, które spowodowały katar czy zapalenie gardła. Dlatego tak ważne jest leczenie każdej, nawet z pozoru błahej infekcji. Chore ucho zazwyczaj boli . Czasami jednak ból nie jest od razu bardzo silny – początkowo dziecko może się skarżyć jedynie od czasu do czasu na kłucie w uszku. Ale nigdy tego nie lekceważ! Zapalenie ucha środkowego - objawy Gdy zachoruje niemowlę, zauważysz tzw. drażliwość ucha. Maluszek będzie chwytał za nie rączką, przykrywał je dłonią, ale tobie nie pozwoli go dotknąć. Przy tym schorzeniu, ból ucha i gorączka (około 38°C) występują często w parze. Dziecko może być: przestraszone, rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do ssania. U starszego malucha objawy zapalenia ucha mogą być mniej dokuczliwe. Na zapalenie ucha środkowego czasami wskazują...

nieżyt nosa
Adobe Stock
Zdrowie
Nieżyt nosa - objawy, przyczny, sposób leczenia
Nieżyt nosa to inaczej nazwa popularnego kataru. Opisujemy przyczyny jego powstawania, jak się przed nim uchronić oraz jak skutecznie leczyć.

Chociaż nieżyt nosa nie jest groźną dolegliwością dla zdrowia malucha, to jednak gdy utrzymuje się długo, może być sygnałem poważniejszego schorzenia. Są różne rodzaje kataru i w zależności od tego, co jest jego przyczyną, wymagają innego leczenia. Zobacz, jak sobie z tym poradzić. Spis treści: Nieżyt nosa - charakterystyka Nieżyt nosa - przyczyny powstawania Nieżyt nosa - objawy Nieżyt nosa - rodzaje Nieżyt nosa - leczenie Nieżyt nosa - powikłania Nieżyt nosa - zapobieganie Nieżyt nosa - charakterystyka Nieżyt nosa (łac. rhinitis ) to medyczna nazwa dla popularnego kataru . Polega na zapaleniu błony śluzowej nosa, a czasami także zatok przynosowych. Błona śluzowa nosa neutralizuje wirusy i bakterie, które atakują organizm, a także produkuje śluz nawilżający, ogrzewający i oczyszczający powietrze. W sytuacji stanu zapalnego błony śluzowej dochodzi do zmniejszenia ilości i jakości warstwy ochronnej śluzu. W ten sposób wirusy, przenoszone drogą kropelkową mogą wtedy łatwo spowodować infekcję. Z reguły trwa ona 5-7 dni. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą zapadać na wirusowy nieżyt nosa do 8 razy w roku. Nieżyt nosa - przyczyny powstawania Nieżyt nosa powstaje w wyniku: wychłodzenia organizmu, spadku odporności, przeziębienia organizmu, przemęczenia fizycznego, niedożywienia, stresu. Nieżyt nosa - objawy Objawy kataru to: kichanie, wyciek płynnej wydzieliny z nosa, lub jej spływanie po tylnej ścianie gardła, uczucie drapania w gardle i w nosie, błona śluzowa nosa staje się przekrwiona i obrzęknięta, pieczenie spojówek i łzawienie oczu, chrypka, kaszel, mniejsza drożność nosa, trudności z oddychaniem, ból głowy, osłabienie, czasami podwyższona temperatura. Katar u noworodka lub niemowlaka wymaga wizyty u pediatry. Nieżyt nosa -...

dziewczynka
fotolia.com
Zdrowie
Angina, zapalenie krtani i inne gardłowe sprawy
Sprawdź, na jakie choroby gardła najczęściej zapadają dzieci, i co zrobić, by szybko im pomóc.

Jeżeli dziecko boli gardło, lepiej, żeby obejrzał je lekarz. Jeśli jednak będziesz wiedziała, czym różnią się między sobą infekcje gardła i krtani, czego możesz się spodziewać podczas choroby oraz co robić, a czego nie, staniesz się zdecydowanie spokojniejsza, a dziecko szybciej wróci do zdrowia. Angina - typowe objawy Za anginę, czyli ropne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, są odpowiedzialne bakterie. Często angina rozpoczyna się od wymiotów, więc rodzice mogą myśleć, że dziecko ma zatrucie pokarmowe. Szybko jednak dołączają się inne objawy:  Ból gardła. Jest tak silny, że utrudnia przełykanie. Dziecko z tego powodu może nie chcieć jeść, a nawet pić. Zdarza się, że dziecko skarży się także na kłucie w uchu. Gorączka. Temperatura rośnie szybko, może sięgać nawet 40°C. Czerwone gardło. A także powiększone migdałki , na których widać białawy nalot. Powiększone węzły chłonne. Dosyć wyraźnie wyczuwalne są podczas anginy węzły podżuchwowe i szyjne (mogą mieć nawet wielkość ziarna fasoli) Złe samopoczucie. Dziecko jest osłabione, pokłada się, nie ma ochoty na zabawę. Leczenie anginy u dziecka Wezwij pediatrę, bo nieleczona czy źle leczona angina może prowadzić do poważnych powikłań, np. gorączki reumatycznej lub zapalenia nerek. Co zaleci lekarz? Antybiotyk . Dzięki niemu dziecko poczuje się znacznie lepiej już po 2-3 dniach. Ale pamiętaj, że antybiotyk musi brać tak długo, jak nakazał pediatra. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Preparaty na gardło . Dobrze jest rozpylić dziecku do gardła specyfik, który zmniejszy jego ból i obrzęk oraz ułatwi przełykanie. Uwaga! Czasem do objawów anginowych dołącza się wysypka. Koniecznie wezwij lekarza, bo może to być sygnał, że dziecko ma szkarlatynę albo mononukleozę – wtedy należy zmienić...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj