Ciąża na wychowawczym – masz prawo do płatnego zwolnienia i urlopu macierzyńskiego
Ciąża na urlopie wychowawczym daje kobiecie prawo do skorzystania z płatnego zasiłku chorobowego, a nawet z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Aby tak się jednak stało, ciężarna musi podjąć odpowiednie kroki, w przeciwnym razie nie będzie mogła skorzystać z tych świadczeń.
Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę na urlopie wychowawczym, kodeks pracy daje kilka możliwości zabezpieczających jej sytuację prawną. Ciężarna ma do wyboru przerwanie urlopu i przejście na zwolnienie lekarskie L4 w ciąży, dające jej wiele przywilejów, w tym płatny zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Jeżeli kobieta pozostanie na urlopie wychowawczym, będzie jej przysługiwał tylko zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka.
Spis treści:
- Zajście w ciążę na urlopie wychowawczym a kodeks pracy
- Koniec urlopu wychowawczego a kolejna ciąża
- Jak przerwać urlop wychowawczy z powodu ciąży?
- Prawo do zasiłku macierzyńskiego
- Prawo do kolejnego urlopu wychowawczego
Zajście w ciążę na urlopie wychowawczym a kodeks pracy
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy kolejna ciąża nie przerywa urlopu wychowawczego, na którym przebywa kobieta po urodzeniu dziecka. Jeżeli w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego kobieta zaszła w kolejną ciążę, ma prawo do skorzystania z dwóch możliwości:
- przejścia z urlopu wychowawczego na L4 w ciąży;
- pozostania na urlopie wychowawczym.
W sytuacji, kiedy ciężarna zdecyduje się na skorzystanie z L4, będzie mogła otrzymać:
- zasiłek chorobowy z tytułu ciąży w wysokości 100 proc. wynagrodzenia otrzymywanego przed pierwszym porodem,
- prawo do urlopu macierzyńskiego po urodzeniu kolejnego dziecka.
Aby jednak tak się stało, ciężarna musi przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy, chociażby na jeden dzień, tak aby przedłożyć pracodawcy zwolnienie lekarskie.
Zgłaszając swój powrót, należy uprzedzić pracodawcę o ciąży i planach skorzystania z L4. Zaświadczenie od lekarza należy przedłożyć w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Dzięki temu nabędzie się od dnia porodu prawo do pełnego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Natomiast po wykorzystaniu 52 tygodni będzie przysługiwać prawo do kolejnego urlopu wychowawczego.
Koniec urlopu wychowawczego a kolejna ciąża
Jeśli kobieta w trakcie urlopu wychowawczego zajdzie w kolejną ciążę i nie podejmie żadnych kroków, aby wrócić do pracy, nie będzie mogła skorzystać z praw, jakie przysługują innym ciężarnym pozostającym na etacie. W takiej sytuacji po urodzeniu drugiego dziecka kobieta może starać się jedynie o zasiłek macierzyński, gdyż urlop macierzyński nie będzie jej przysługiwał.
Jak przerwać urlop wychowawczy z powodu ciąży?
Wiele mam zastanawia się, czy zwolnienie lekarskie z powodu zajścia w ciążę przerywa urlop wychowawczy. Aby ciężarna mogła przerwać korzystanie z urlopu wychowawczego i wrócić do pracy dającej jej możliwość przejścia na płatne L4, konieczne są:
- obopólna zgoda pracodawcy i pracownika na przerwanie urlopu wychowawczego – w takiej sytuacji ciężarna może wrócić do pracy nawet kolejnego dnia,
- zawiadomienie pracodawcy o zakończeniu urlopu wychowawczego 30 dni przed planowanym powrotem – w takim przypadku pracodawca nie ma prawa odmówić powrotu do pracy.
Ciąża na wychowawczym a prawo do zasiłku macierzyńskiego
Urodzenie kolejnego dziecka w czasie urlopu wychowawczego uprawnia mamę do otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Jego wysokość zależy od tego, w którym momencie kobieta urodziła kolejne dziecko:
- w przypadku gdy prawo do zasiłku powstało w okresie urlopu wychowawczego, będzie on przysługiwał za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie; jednak zasiłek może zostać skrócony o 2 tygodnie, gdyż właśnie tyle urlopu macierzyńskiego może być wykorzystane przed przewidywaną datą porodu,
- zasiłek macierzyński zostanie wypłacany za pełen okres, nieskrócony o 2 tygodnie, jeżeli pełna długość urlopu macierzyńskiego będzie wykraczać poza udzielony urlop wychowawczy.
Ciąża na urlopie wychowawczym a prawo do kolejnego urlopu
Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego w czasie urlopu wychowawczego kobieta ma prawo:
- skorzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, jeżeli nadal jest do niego uprawniona,
- po jego zakończeniu może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego na kolejne dziecko.
Zobacz także:
- Ile pieniędzy na dziecko w 2023 roku? [ZASIŁKI, ULGI, ŚWIADCZENIA]
- Becikowe 2023 – jak dostać i komu przysługuje?
- Świadczenie rehabilitacyjne w ciąży: komu się należy?