dziecko, dziewczynka, maskotka, mikołaj, święta, Boże Narodzenie
Święta i uroczystości

Prezenty są najważniejsze

Od kiedy w domu pojawiło się dziecko, znów jest jak dawniej. Zaczyna się zabawa w Św. Mikołaja. Ale teraz grasz inną rolę w świątecznym teatrze. Zagraj ją dobrze.

Nie smak karpia czy zjazd rodzinny, ale paczuszki pod choinką to obraz, który maluchy zachowają we wspomnieniach świąt z dzieciństwa. Choćbyś starała się powiedzieć dziecku jak najwięcej o sensie Bożego Narodzenia, to i tak to, co kryje się pod gałązkami świątecznego drzewka, będzie najważniejsze. Dlatego przygotuj dla prezentów wspaniałą oprawę i baw się dobrze.

Mikołajki
Szóstego grudnia prezent możesz ofiarować nawet niemowlakowi. Ale tak naprawdę mikołajki przynoszą frajdę starszym dzieciom. Rozgarnięty dwulatek chętnie posłucha o Mikołaju, który odwiedza dzieci nocą. Aby sytuacja była bardziej realna, wywieście na klamce skarpetę na prezent. W niektórych domach dzieci czyszczą buty, bo Mikołaj zostawia prezenty tylko w czystych. Najwięcej jest zwolenników wkładania prezentów pod poduszkę, choć ze względu na gabaryty nie wszystko tam się mieści. Z powodzeniem możesz położyć prezent na środku pokoju. Trudno go będzie rano nie zauważyć.
Wskazówki konspiracyjne: Nie podrzucaj prezentów zbyt wcześnie, jeśli maluch chodzi nocą do toalety. Po odkryciu podarków nie zechce wrócić do łóżka. Ale też nie czekaj do białego rana. Ranny ptaszek, który nie zastanie prezentów po przebudzeniu, będzie bardzo rozczarowany.

List do Świętego
Niektórzy wysyłają go przed mikołajkami, a inni przed Wigilią. Dla malucha to jeden z niewielu namacalnych dowodów na istnienie Mikołaja. Przelanie na kartkę papieru  prezentowych marzeń uruchamia dziecięcą wyobraźnię. A dla rodziców ma wymiar bardzo praktyczny. Wreszcie nie musisz zgadywać. Masz czarno na białym, co ucieszy twoje dziecko. Często okazuje się, że wcale nie jest to – jak przypuszczałaś – zestaw klocków lego, bo myśli malucha krążą teraz wokół stroju piłkarskiego albo akwarium z choć jedną malutką rybką. Dopóki dziecko nie nauczy się pisać, list powstaje przy pomocy rodziców lub starszego rodzeństwa. Dwu-, trzylatka można prosić o narysowanie swoich marzeń. Zapakuj potem ten obrazek razem z listem do koperty.
Konspiracyjne wskazówki: List wykłada się na parapet, z którego potem dyskretnie w ciągu nocy musi zniknąć. Pozostawienie go na drugi dzień trąciłoby kompromitacją wszechmocy Świętego. Uważaj, by dziecko cię nie zdekonspirowało – nie noś go w torebce, jeśli maluch lubi do niej zaglądać. Najlepiej sprawdza się zasada: przeczytaj, zapamiętaj i spal (albo wrzuć w pracy do niszczarki). Zdarzały się przypadki zapomnianych listów, które przy okazji porządków wpadały w ręce dzieci ku ich wielkiemu rozczarowaniu. Ale można też postąpić bardziej profesjonalnie – zanieść list na pocztę i wysłać pod adresem Świętego Mikołaja: Santa Claus’ Office, FIN-96930 Napapiiri, Rovaniemi, Finland.

Wigilijne podchody
Wydawałoby się, że w Wigilię najprościej jest zaprosić do domu Mikołaja. Pod warunkiem że dziecko ma więcej niż 2–3 lata. Maluch w tym wieku może się takiego przebierańca po prostu bardzo przestraszyć. Nie warto również organizować przebieranki w Mikołaja dla niemowlęcia. Dla maluszka największą atrakcją będzie zrywanie z pudełek kolorowego papieru lub buszowanie wokół wystrojonego drzewka. Prezenty podczas Wigilii mają zwykle swój stały moment. W większości domów przychodzi na nie czas pod kolacji, w niektórych między tzw. słonym a słodkim, a w innych po zaśpiewaniu kolęd. Od twojej pomysłowości zależy, jak zaaranżujesz moment ich pojawienia się pod choinką.
Wskazówki konspiracyjne: Aby zrobić prezentom wspaniałe entre, wcale nie musi odwiedzać was w domu Mikołaj. Wystarczy, że wywabisz malca z pokoju, w którym stoi świąteczne drzewko. Jeśli masz większe mieszkanie lub dom, oddeleguj go do najbardziej oddalonego pokoju, by przez okno sprawdził, czy święty nie nadchodzi. Najlepiej – pod opieką kogoś dorosłego. Dzięki jego sugestiom maluch jest w stanie zobaczyć znikającą sylwetkę Mikołaja po drugiej stronie ulicy lub błysk noska Rudolfa Czerwononosego, który prowadzi zaprzęg pełen prezentów. Właściciele mniejszych mieszkań, które dają mniej możliwości w zakresie dyskretnego wyciągania prezentów ze skrytek, mogą wyprawić malca na spacer w poszukiwaniu Mikołaja lub na długie mycie rączek po kolacji. Dla posiadaczy balkonu dobrym rozwiązaniem jest wystawienie przed kolacją wora z prezentami za okno. Gdy dzieci zaczną niecierpliwie zaglądać pod choinkę, wystarczy zapukać w szybę, a pozostawiony wcześniej odcisk dużego buta na zaśnieżonym balkonie będzie wyraźnym dowodem, że Mikołaj tu był i śpieszył się do innych dzieci.

Rady dla taty
- Nie strasz rózgą. Nie mów dziecku, że jak będzie niegrzeczne, to Mikołaj do niego nie przyjdzie. Taka niepewność z okazji Świąt nie jest metodą wychowawczą.
- Gdy przebierasz się za Mikołaja, dbaj, by spod stroju nie wystawały znajome części garderoby. Zegarek czy buty łatwo mogą cię zdemaskować.
- Nie namawiaj malca, by recytował Mikołajowi wierszyk. Taki występ może być stresujący.


Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Łańcuch na choinkę z elementów pasmanteryjnych – film (DIY)

mikołaj kolorowanka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Mikołaj: kolorowanki do druku (28 obrazków)
Kolorowanki ze św. Mikołajem wprowadzą dziecko w świąteczny nastrój. Nie wiesz, czym zająć malucha? Wykorzystaj gotowe kolorowanki do druku. Pobierz szablony i daj maluchowi. Przy okazji możesz porozmawiać z nim o tej niezwykłej postaci. Przygotowaliśmy aż 28 obrazków do kolorowania z tym zimowym ulubieńcem dzieci.

Kolorowanki świąteczne z Mikołajem uprzyjemnią maluchowi oczekiwanie na Boże Narodzenie. Oprócz Świętego Mikołaja są też na nich choinki, renifery, prezenty i inne świąteczne gadżety. Oto wesoły zbiór 28 kolorowanek ze św. Mikołajem gotowy do druku. Wystarczy pobrać obrazek, puścić na drukarkę i dać dziecku, które z chęcią go pokoloruje.  Św. Mikołaj – kolorowanki Chyba każde dziecko zna sympatycznego staruszka w czerwonym stroju z długą białą brodą. Według legend Święty Mikołaj mieszka wraz z elfami w Laponii. Raz do roku rozwozi grzecznym dzieciom prezenty saniami zaprzęgniętymi w renifery. Nie ma malucha, który nie odliczałby dni do Gwiazdki! Oczekiwanie możesz umilić dziecku świątecznymi kolorowankami z Mikołajem.    Kolorowanki świąteczne – Mikołaj:  Święty Mikołaj biskup – kolorowanka Czapka Mikołaja – kolorowanka List do Mikołaja – kolorowanka do wydrukowania Sanie Mikołaja – kolorowanka z reniferem Worek Mikołaja – kolorowanka do wydrukowania Głowa Mikołaja – świąteczna kolorowanka Kolorowanka: twarz Mikołaja Mikołaj na saniach – zimowa kolorowanka Skarpeta Mikołaja – kolorowanka do druku Kolorowanka: Mikołaj z reniferami  Postać Mikołaja – kolorowanka Mikołaj – tradycyjna kolorowanka  Mikołaj z długą brodą – obrazek do pokolorowania Grzeczne dzieci – kolorowanka Mikołaj w śniegu – kolorowanka do druku Mikołaj w domu – kolorowanka Mikołaj z prezentami – pokoloruj obrazek Kolorowanka: Mikołaj na nartach  Święty Mikołaj z dzieckiem – kolorowanka do druku Mikołaj i góra prezentów – obrazek do...

dziecko i mikołajki
Fotolia
Święta i uroczystości
Mikołajki - skąd się wzięło to święto i zwyczaj dawania prezentów 6 grudnia?
Mikołajki to wyczekiwane przez dzieci święto. 6 grudnia pojawia się przedsmak świątecznej gorączki – pisanie listów do Mikołaja, myślenie o prezentach... A skąd w ogóle zwyczaj dawania sobie prezentów i czekanie na wizytę Mikołaja 6 grudnia? Historia mikołajek zaczyna się od katolickiego biskupa i świętego - Mikołaja z Miry.

Mikołajki to zwyczaj, który świętujemy 6 grudnia i w czasie którego nocą z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci. Zwyczajowo tego dnia maluchy otrzymują od Mikołaja prezenty – najczęściej jakieś drobiazgi. Święto obchodzi się na cześć św. Mikołaja z Miry, katolickiego biskupa i świętego, którego wizerunek w innych religiach, regionach i kulturach przybiera też miano Dziadka Mroza i Gwiazdora. Co ciekawe, postać ta ma niewiele wspólnego z wizerunkiem Mikołaja, którego znamy i rozpowszechniamy.  Spis treści :  Kiedy świętujemy mikołajki? Mikołajki - tradycje i zwyczaje w Polsce Mikołajki w innych krajach  Ciekawostki o mikołajkach Czy list do Mikołaja pisać w mikołajki? Oko w oko z Mikołajem Jaki prezent od Mikołaja na mikołajki? Strój Mikołaja Wizyta Mikołaja z prezentami u dziecka Kiedy świętujemy Mikołajki? Dzień św. Mikołaja (inaczej Mikołajki) obchodzi się 6 grudnia – wtedy przypadają imieniny Mikołaja i jest to w kalendarzu katolickim dzień wspomnienia świętego, który był biskupem – Mikołaja z Miry. To kolejna okazja – zaraz obok  świąt Bożego Narodzenia – do wręczania sobie prezentów i wizyty św. Mikołaja. Mikołajki - tradycje i zwyczaje w Polsce Mikołajki - jaka jest historia tego święta? Zwyczaj świętowania i wręczania sobie w tym czasie prezentów związany jest z legendą, która dotyczy postaci Świętego Mikołaja . Podczas wizyty Świętego Mikołaja u dzieci, przynosi on maluchom podarki, zazwyczaj drobne zabawki, słodycze itp. To wręczanie prezentów 6 grudnia jest praktykowane z powodu opowieści, która istnieje już od X wieku. Jest to średniowieczna historia życia biskupa z Miry, który w dniu 6 grudnia wręczał dzieciom prezenty  oraz dbał o najbardziej potrzebujących. Obecnie...

jak zrobić strój Mikołaja
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Jak zrobić strój Mikołaja dla siebie i dla dziecka? [TYLKO 6 elementów]
Strój Mikołaja można zrobić samemu z elementów, które każdy z nas ma w domu. Wystarczy 6 rzeczy, by przebrać w strój Mikołaja siebie, a przy okazji zrobić prosty i wygodny strój Mikołaja dla dziecka.

Strój Mikołaja jest prosty do zrobienia: to zestaw elementów, które każdy zna i ma w domu. W skład stroju Mikołaja wchodzi czapka Mikołaja i siwa broda , czerwono-biały strój oraz wielki wór z prezentami. Zazwyczaj Mikołajowi towarzyszą też sanie i zastęp reniferów. Podpowiadamy, jak przebrać się za Mikołaja i jak zorganizować wizytę świętego w domu. Jak przebrać się za świętego Mikołaja? Strój świętego Mikołaja nie jest trudny do samodzielnego skompletowania, bo każdy z nas wie, jak Mikołaj wygląda i jakie są jego tradycyjne atrybuty. Przyda się więc długa siwa broda, wielki wór prezentów, czerwono-biała czapka oraz sanie zaprzężone w renifery św. Mikołaja .  Aby przebrać się za Mikołaja, będziesz potrzebować: czapkę św. Mikołaja czerwone spodnie i kurtkę czarny gruby pas wielki worek ciężkie zimowe buty sztuczną brodę (oczywiście najlepiej, gdyby przebrany za Mikołaja miał prawdziwą brodę) Jak zrobić strój Mikołaja? Strój świętego Mikołaja bez trudu zrobisz sama. Proponujemy poszukać starych spodni i bluzy czy kurtki w czerwonym kolorze w ciuchlandzie czy dyskoncie z używanymi ubraniami. Samodzielne przygotowanie stroju wymaga wyszukania kilku elementów, np. futerka, którym będziesz mogła obszyć mankiety. Będziesz potrzebować również czapki i brody (sztucznej) Mikołaja – w okolicach świąt jest ich pełno w supermarketach czy dyskontach spożywczych. No i ostatni element, być może najważniejszy – wielki worek pełen prezentów . Wykorzystaj starą poszwę na kołdrę, najlepiej w ciemnym kolorze, którą przewiążesz sznurkiem albo czerwoną wstążeczką. Jak zrobić strój Mikołaja dla dziecka? Przebranie Mikołaja dla dziecka to wyjątkowo proste zadanie, które w dodatku może być okazją do wspólnej zabawy i śmiechu. Bo które dziecko nie lubi przebieranek? Znajdź jak najwięcej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj