Święta i uroczystości

Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY

Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Kotylion z papieru to prosta i uniwersalna ozdoba na Święto Niepodległości. Kotylion narodowy zrobiony z papieru można przypiąć do ubrania i nosić przy różnych patriotycznych okazjach, nie tylko 11 listopada. Obejrzyj prostą i bardzo pomysłową instrukcję na naszym wideo i przekonaj się, że własnoręcznie wykonany biało-czerwony kotylion z orzełkiem to proste zadanie, które przyniesie mnóstwo satysfakcji z własnych umiejętności.

Jak zrobić biało-czerwony kotylion z papieru?

Kotylion z papieru Dzień Niepodległości można zrobić łatwo i szybko przy użyciu rzeczy, które zwykle mamy w domu.

Do wykonania biało-czerwonego kotylionu potrzebne będą:

 • kawałek brystolu,
 • papierowe papilotki do babeczek (białe lub białe i czerwone),
 • cyrkiel,
 • nożyczki,
 • agrafka,
 • klej,
 • czerwony flamaster lub kredka,
 • orzełek do kotylionu (wzór podajemy niżej).

Kotylion narodowy z papieru – łatwa instrukcja

 1. Przy pomocy cyrkla narysuj na brystolu kółko o średnicy mniejszej od średnicy papilotki.
 2. Wytnij kółko i zaznacz ołówkiem miejsca, które trzeba przeciąć, by włożyć agrafkę. Nacięcia możesz zrobić nożyczkami.
 3. Przełóż przez otwory górne części agrafki i na chwilę odłóż brystolowe kółko.
 4. Do wykonania kotylionu z papieru potrzebujesz papierowych papilotek. Jeśli masz tylko białe papilotki, pokoloruj jedną z nich na czerwono. Potem zmniejsz tę papilotkę, obcinając boki.
 5. ​Naklej czerwoną papilotkę na środek białej, a na końcu doklej jeszcze wydukowanego na kartce i wyciętego orzełka (wzór znajdziesz poniżej).
 6. Na tył białej papilotki przyklej brystol z agrafką.
 7. Teraz możesz przypiąć do ubrania gotowy biało-czerwony kotylion z orzełkiem!

Orzełek na kotylion – wzór do druku

Orzełek do kotylionu to ważny, patriotyczny element ozdoby. Nie musisz rysować orzełka, wytnij go z wydrukowanego wzoru.

Aby pobrać i wydrukować orzełka do kotylionu, kliknij w obrazek.

Orzełek na kotylion
Adobe StockZobacz także:

Jak zrobić kotylion z wstążki?
Edipresse
Święta i uroczystości
Jak zrobić kotylion ze wstążki? [WIDEO]
Aby zrobić kotylion ze wstążki, potrzebny będzie brystol, tasiemki, klej, agrafka... i odrobina czasu. Wykonanie kotylionu tą metodą jest bardzo proste i zajmuje tylko chwilę. Podpowiadamy, jak krok po kroku zrobić biało-czerwony kotylion na Święto Niepodległości.

Kotylion ze wstążki zwyczajowo przypina się do ubrania w Święto Niepodległości, choć może być też ozdobą w inne święta narodowe. Nie musisz go kupować. Przedstawiamy instrukcję na kotylion DIY, który wykonasz samodzielnie szybko i łatwo. Do pracy możesz zaangażować dziecko i przy okazji wytłumaczyć mu, dlaczego tak ważne jest obchodzenie 11 listopada i jaki jest sens tego święta. Jak zrobić kotylion narodowy ze wstążki biało-czerwonej? Kotylion biało-czerwony możesz zrobić samodzielnie w domu. Z pewnością większość potrzebnych rzeczy znajdziesz bez trudu w domu. Wstążki i kwiatek możesz kupić po prostu w pasmanterii.  Do zrobienia kotylionu z tasiemki potrzebujesz: kawałek brystolu, dwie grubsze wstążki w kolorze białym i czerwonym, czerwony kwiatek z materiału, cyrkiel, nożyczki, agrafkę, klej. Kotylion na Dzień Niepodległości – wykonanie: Na brystolu zrób dwa kółka o tej samej średnicy i jedno większe (w dwóch – większym i mniejszym – zaplanuj otwory). Wycinasz wszystkie formy. Na jednym kółku (tym bez otworu) zaznacz miejsca, które trzeba przeciąć, by włożyć agrafkę (nacięcia możesz zrobić nożyczkami). Przełóż przez otwory górne części agrafki i na chwilę odłóż brystolowe kółko. Białą wstążkę nawlecz na mniejsze kółko z dziurką, miejsce przy miejscu (koniec wstążki ukryj pod nawiniętymi pasmami). Podobnie zrób z czerwoną wstążką i większym kółkiem. Klej rozprowadź po kółku z agrafką i przyklej je do czerwonej rozetki. Odwróć oba kółka tak, by kółko z agrafką było na wierzchu, ponownie pokryj je klejem i przyklej białą rozetkę. Kwiatek smaruj klejem i przyklej do kokardy. Kotylion gotowy! Zobacz także: Piosenki patriotyczne dla dzieci (teksty do druku)...

Polska
11 listopada dla dzieci
Święta i uroczystości
11 listopada – Święto Niepodległości ważne także dla dzieci
11 listopada dla dzieci jest okazją do rozmów o patriotyzmie. Święto Niepodległości to dzień, kiedy warto rozmawiać o symbolach narodowych, o tym, co to dla nas znaczy, że mieszkamy w Polsce, czym jest ojczyzna i wolność.

Data 11 listopada to dla dzieci abstrakcja, tak samo, jak pojęcie „Święto Niepodległości”. Małe dziecko może nie od razu zrozumie, co to jest patriotyzm lub ojczyzna, ale to wcale nie oznacza, że nie możemy z nim o tym rozmawiać. Warto, by dziecko oswajało się z tymi pojęciami już od najmłodszych lat. Na temat patriotyzmu i o tym, jak o nim mówić dziecku, wypowiedziała się Beata Chrzanowska, psycholożka dziecięca ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Uniwersytet dla Rodziców” w Warszawie. Spis treści :  11 listopada – dla dzieci Kiedy mówić o patriotyzmie? 11 listopada – dla dzieci ważny jest przykład rodziców Dzień niepodległości – jak wytłumaczyć dziecku, o co chodzi? Wybory to też okazja do patriotyzmu 11 listopada dla dzieci Patriotyzm i ojczyzna to pojęcia abstrakcyjne. Trudno wytłumaczyć je małemu dziecku czy nawet przedszkolakowi. Małe dziecko nie jest w stanie ich zrozumieć. Myślenie abstrakcyjne uruchamia się bowiem dopiero około ósmego-dziesiątego roku życia. Dlatego nie możemy oczekiwać od przedszkolaka, że zrozumie na sto procent, co to znaczy patriotyzm, co to jest ojczyzna, ale nie znaczy to, że nie możemy o tym już z nim rozmawiać. Warto mówić o patriotyzmie i ojczyźnie, używać tych pojęć, by dziecko z nimi się oswajało. Ważne, by dziecko poznało historię Polski. Warto mu opowiadać, np. jak powstało państwo, o wspólnym języku. Odnosząc się do faktów historycznych, pokazywać, że my, Polacy, nie jesteśmy znikąd, że mamy długą historię. To też jest ważne w zrozumieniu, czym jest ojczyzna. 11 listopada – historia święta dla dzieci Warto tłumaczyć dziecku, że był taki czas, kiedy sąsiednie kraje podzieliły terytorium Polski jak tort i zabrały sobie po kawałku. Przez 123 lata nasza ojczyzna była własnością innych państw. Ale...

symbole narodowe kolorowanki do wydruku
Adobe Stock
Gry i zabawy
Symbole narodowe: kolorowanki do wydruku
Symbole narodowe w postaci kolorowanki do wydruku pozwolą nawet całkiem małym dzieciom doświadczyć pierwszej lekcji patriotyzmu. Doskonale sprawdzą się także w sytuacji, gdy maluchowi doskwiera nuda. Wystarczy, że pobierzesz obrazki z symbolami Polski do kolorowania, wydrukujesz i dasz dziecku – świetna zabawa gwarantowana!

Kolorowanki do wydruku z symbolami narodowymi idealnie sprawdzą się podczas ważnych państwowych świąt. Twoje dziecko nauczy się rozpoznawać herb, flagę,  godło Polski  oraz syrenkę warszawską. Kolorowanie ma wiele zalet, między innymi przygotowuje dziecko do pisania – maluch uczy się prawidłowo trzymać kredkę i koordynować pracę ręki. Taka zabawa rozwija koncentrację i kreatywność, wycisza dziecko, a także jest doskonałym sposobem na nudę. Symbole Polski  – kolorowanki dla dzieci: Symbole narodowe - kolorowanki do wydruku: godło  Flaga Polski: kolorowanka  Symbole narodowe - rysunki: syrenka Symbole narodowe do kolorowania: mapa Symbole narodowe - kolorowanki do wydruku: godło  Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, dziobem i złotymi szponami. Orzeł umieszczony jest w czerwonym polu tarczy. Małe elementy na godle do pokolorowania będą świetną okazją, by dziecko poćwiczyło precyzję ruchów. Kliknij w miniaturę kolorowanki, żeby wydrukować ją lub zapisać w oryginalnym rozmiarze. Flaga Polski: kolorowanka  Flaga Polski jest jednym z symboli państwowych. Jest przedzielona na dwie części – górna jest koloru białego, dolna – czerwonego. Bardzo łatwo pomylić ją z flagą Monako, której dolna połowa jest biała, a ta znajdująca się u góry – czerwona. Kliknij w miniaturę kolorowanki, żeby wydrukować ją lub zapisać w oryginalnym rozmiarze. Symbole narodowe - rysunki: syrenka W Warszawie znajduje się pomnik Syreny, lecz wizerunek syrenki można zobaczyć także na ścianach domów, latarniach, witrażach oraz szyldach. Czy twoje dziecko zna legendę o warszawskiej Syrence? Koniecznie musicie ją...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz