Tekst Ody do radości. Czy twoje dziecko zna słowa hymnu Unii Europejskiej?
adobe stock
Święta i uroczystości

„Oda do radości” – hymn Unii Europejskiej [cały tekst]

Tekst „Ody do radości” powstał w 1785 roku i jest dziełem poety Ludwika Schillera. W 1972 roku kantata finałowa IX symfonii Ludwiga van Beethovena w wersji instrumentalnej stworzonej przez Herberta von Karajana stała się hymnem Unii Europejskiej.

Początkowe partie tekstu „Ody do radości” na język polski przełożył poeta Konstanty Ildefons Gałczyński znany z licznych liryków oraz „Teatrzyku Zielona Gęś”. Gałczyński dość swobodnie potraktował tłumaczenie i nigdy nie przetłumaczył dzieła w całości. Wierniejszym i kompletnym tłumaczeniem jest to opracowane przez Andrzeja Lama, krytyka literackiego i profesora nauk humanistycznych.

Spis treści:
1. „Oda do radości” – tekst hymnu Unii Europejskiej
2. Historia „Ody do radości”
3. Z jakich okazji odtwarza się hymn Unii Europejskiej?

Tekst „Ody do radości”, hymnu Unii Europejskiej 

Hymn Unii Europejskiej musi być zrozumiały dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej, dlatego przetłumaczono go na wiele języków. Zanim nauczysz słów hymnu swoje dziecko, przypomnij sobie cały tekst „​Ody do radości” po polsku. 

„O, radości, iskro bogów,
Kwiecie Elizejskich pól,
Święta, na twym świętym progu
Staje nasz natchniony chór.
Jasność twoja wszystko zaćmi,
Złączy, co rozdzielił los,
Wszyscy ludzie będą braćmi
Tam, gdzie twój przemówi głos.
Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie,
Ona w splocie ludzkich rąk,
Z niej najlichszy robak czerpie,
W niej największy nieba krąg.
Wstańcie, ludzie, wstańcie wszędzie,
Ja nowinę niosę wam:
Na gwiaździstym firmamencie
Bliska radość błyszczy nam”.

Historia „Ody do radości”

Propozycja ustanowienia tekstu „Ody do radości” hymnem Unii Europejskiej pojawiła się w 1971 roku. Jej inicjatorem było Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Komitet Ministrów Rady Europy zaakceptował ten pomysł w kolejnym roku. Debiut „Ody do radości” jako hymnu miał miejsce w 1972 roku podczas obchodów Dnia Europy. W 1986 roku symfonię przyjęła jako swój hymn także wspólnota europejska. Gdy w 1993 roku powstała Unia Europejska, „Oda do radości” również stała się jej hymnem. Od tego czasu zarówno Rada Europy, jak i Unia Europejska posiadają ten sam hymn Unii Europejskiej. Dzielą również wspólną europejską flagę.

Z jakich okazji odgrywana jest „Oda do radości”?

„Oda do radości” jest odgrywana co roku 9 maja, podczas obchodów Dnia Europy. Utwór jest także odgrywany podczas wszelkich uroczystości unijnych. Hymn Unii Europejskiej jest jednym z symboli nie tylko Unii Europejskiej, ale także całej Europy, ponieważ doskonale wpisuje się w ideę integracji i jednoczenia. Utwór symbolizuje dążenie do wolności, suwerenności oraz solidarności krajów. Wprowadzenie hymnu Europy i Unii Europejskiej nie ma na celu zastępowania nim narodowych hymnów poszczególnych państw. Oda do radości ma być pieśnią jednoczącą i podkreślającą wspólne wartości.


Zobacz także:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

nuty Mazurek Dąbrowskiego, hymn Polski
Święta i uroczystości
Jak dobrze znasz hymn Polski? Quiz
jak zrobić kotylion z papieru
screen/mamotoja.pl
Święta i uroczystości
Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Kotylion z papieru to prosta i uniwersalna ozdoba na Święto Niepodległości. Kotylion narodowy zrobiony z papieru można przypiąć do ubrania i nosić przy różnych patriotycznych okazjach, nie tylko 11 listopada. Obejrzyj prostą i bardzo pomysłową instrukcję na naszym wideo i przekonaj się, że własnoręcznie wykonany biało-czerwony kotylion z orzełkiem to proste zadanie, które przyniesie mnóstwo satysfakcji z własnych umiejętności. Jak zrobić biało-czerwony kotylion z papieru? Kotylion z papieru Dzień Niepodległości  można zrobić łatwo i szybko przy użyciu rzeczy, które zwykle mamy w domu. Do wykonania biało-czerwonego kotylionu potrzebne będą: kawałek brystolu, papierowe papilotki do babeczek (białe lub białe i czerwone), cyrkiel, nożyczki, agrafka, klej, czerwony flamaster lub kredka, orzełek do kotylionu (wzór podajemy niżej). Kotylion narodowy z papieru – łatwa instrukcja Przy pomocy cyrkla narysuj na brystolu kółko o średnicy mniejszej od średnicy papilotki. Wytnij kółko i zaznacz ołówkiem miejsca, które trzeba przeciąć, by włożyć agrafkę. Nacięcia możesz zrobić nożyczkami. Przełóż przez otwory górne części agrafki i na chwilę odłóż brystolowe kółko. Do wykonania kotylionu z papieru potrzebujesz papierowych papilotek. Jeśli masz tylko białe papilotki, pokoloruj jedną z nich na czerwono. Potem zmniejsz tę papilotkę, obcinając boki. ​Naklej czerwoną papilotkę na środek białej, a na końcu doklej jeszcze wydukowanego na kartce i wyciętego orzełka (wzór znajdziesz poniżej). Na tył białej papilotki przyklej brystol z agrafką . Teraz możesz przypiąć do ubrania gotowy biało-czerwony kotylion z orzełkiem! Orzełek na kotylion – wzór do druku Orzełek do kotylionu to ważny, patriotyczny element ozdoby. Nie musisz rysować orzełka, wytnij go z wydrukowanego wzoru....

hymn polski
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Hymn Polski: pełny tekst „Mazurka Dąbrowskiego”. W oryginalnej wersji hymn miał aż sześć zwrotek!
Pełny tekst hymnu Polski składa się z czterech zwrotek i refrenu. Nie wszyscy wiedzą, ale w oryginalnej wersji „Mazurka Dąbrowskiego” istniały jeszcze dwie zwrotki. Jak brzmiał pełen tekst hymnu Polski?

Tekst hymnu Polski początkowo nosił nazwę „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”. Powstał on w 1797 roku, a jego autorem jest polski pisarz i polityk Józef Wybicki . Autor melodii nie jest znany. Pieśń szybko zyskała wielką popularność wśród legionistów, a niecałe pół roku później była już znana we wszystkich zaborach. W 1927 roku została oficjalnie hymnem Polski.  Poza hymnem naszego kraju warto nauczyć dziecko też innych piosenek patriotycznych , które śpiewa się podczas świąt narodowych.  Hymn Polski: pełny tekst do druku Obecnie za oficjalne słowa hymnu Polski uznaje się cztery zwrotki. Poniżej znajdziecie cały tekst, a stąd możecie pobrać słowa hymnu narodowego do druku (pdf). 1. Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Refren: Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim przewodem Złączym się z narodem. 2. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami. Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Refren: Marsz, marsz, Dąbrowski... 3. Jak Czarniecki do Poznania Po szwedzkim zaborze, Dla ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze. Refren: Marsz, marsz, Dąbrowski... 4. Już tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany – Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany. Refren: Marsz, marsz, Dąbrowski... Poniżej znajdziecie tekst do druku. Kliknijcie w obrazek , pobierzcie go, a następnie wydrukujcie. Pełny tekst hymnu Polski miał dwie dodatkowe zwrotki Nie każdy wie, że w oryginalnej wersji hymnu Polski zwanego „Mazurkem Dąbrowskiego” były jeszcze dwie zwrotki (cały tekst składał się więc z aż sześciu zwrotek). One również zostały napisane przez Józefa Wybickiego. Brzmiały następująco: Niemiec, Moskal nie osiędzie, gdy jąwszy pałasza, hasłem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj