Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

jak zazdrość wpływa na związek, kłótnia
Fotolia
Związki i seks

Zazdrość niszczy związek

Naucz się nad nią panować. Niekontrolowana, rośnie coraz szybciej i może zniszczyć wasz związek. Jak sobie radzić z zazdrością? – pytamy Ewę Chalimoniuk, psycholożkę i psychoterapeutkę.

Nigdy nie przyłapałaś na kłamstwie ani na zdradzie. Mimo tego wciąż dręczą cię jakieś podejrzenia. W kolejnych awanturach wyrzucasz mu wyimaginowane kochanki. A on? On ma już tego po prostu dość...

Zazdrość w związku nie jest czymś złym. Pod warunkiem, że nie rani żadnego z partnerów. Odrobina zazdrości sprawia nawet, że partner jest dowartościowany, bo czuje, że komuś na nim zależy. Jeśli jednak twoja zazdrość psuje wzajemne relacje, powinnaś zastanowić się, dlaczego to uczucie jest tak silne i niszczące.

Źródło zazdrości

Często bardzo zazdrosne bywają osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości. Jeśli tak jest w twoim przypadku, zastanów się, co mogło je obniżyć. Może:

  • któraś z bliskich ci kobiet (matka, babcia) została kiedyś zdradzona? Może w twojej rodzinie kobiety uważały, że mężczyznom nie należy ufać, bo oni zwykle zdradzają. Jeśli dziewczynka słyszy takie opinie z ust najbliższych, przyjmuje je zwykle bezkrytycznie, traktuje jako zasadę obowiązującą w relacjach damsko-męskich i traci zaufanie do mężczyzn.
  • twój ojciec odszedł od matki? I teraz ty obawiasz się, że taka sytuacja może zdarzyć się w twoim życiu.
  • albo ojciec faworyzował twoją siostrę, a ty, odsunięta, wzrastałaś w przekonaniu, że jesteś mniej warta i mało atrakcyjna dla mężczyzn?
  • albo też w przeszłości zostałaś zdradzona przez partnera, któremu ufałaś?

Jeśli tak, teraz możesz mieć kłopoty z zaufaniem do kolejnego, więc wszystkie zachowania partnera, które świadczą o tym, że podoba mu się inna kobieta, budzą w tobie lęk. Zaczynasz bać się, że możesz stracić partnera.

Jak sobie radzić z zazdrością?

  • Postaw się w sytuacji twojego partnera. Jeśli nie pozwalasz mu chodzić samemu na imprezy, z byle powodu wybuchasz atakami zazdrości, on ma prawo być tą sytuacją zmęczony. Na początku związku najprawdopodobniej łatwiej mu było rezygnować z życia towarzyskiego. Ale z czasem jego bunt i złość stają się coraz bardziej uzasadnione.
  • Za wszelką cenę walcz z ciągłymi podejrzeniami. Nieustanny lęk działa przeciwko tobie: ściąga na ciebie złość i niezadowolenie partnera. Weź pod uwagę, że sama możesz stać się ofiarą swojej podejrzliwości. Niewykluczone, że partner zwróci w końcu uwagę na kobietę, która będzie mu po prostu ufać. Bo chorobliwa zazdrość o partnera może być jak samospełniająca się przepowiednia.
  • Okaż partnerowi więcej zaufania i swobody (chociaż na początku może to być dla ciebie trudne). W ten sposób oczyścisz atmosferę w domu. Powoli zaczniesz również nabierać zaufania do siebie: staniesz się bardziej pewna i pogodniejsza.
  • Porozmawiaj o tej sytuacji i swoich uczuciach z kimś, kogo uważasz za rozsądnego i życzliwego. Być może jego/jej pomoc sprawi, że zaczniesz nabierać potrzebnego dystansu do swojego życia i będziesz potrafiła sama rozładować trudne emocje. Jeśli jednak przekonasz się, że nie możesz poradzić sobie z problemem, skontaktuj się z psychologiem lub terapeutą.


ZOBACZ TEŻ: Czy patrzenie w oczy zbliża czy wywołuje agresję?
 

Nie każdy przechodzi kryzys w związku po urodzeniu dziecka - mówi seksuolog [WIDEO]

edipresse.355069RKTRGB75.jpg
Edipresse
Związki i seks
Nowy mąż dla mamy
Kiedy po rozwodzie wprowadzić do domu nowego partnera? Jak powiedzieć o nowej miłości dziecku? Takie dylematy ma coraz więcej mam w Polsce.

Dziecko boleśnie odczuwa rozpad małżeństwa rodziców i, nawet po ich definitywnym rozstaniu, w głębi ducha wierzy, że mama i tata jeszcze się pogodzą. Niezależnie od wieku, dzieci nie potrafią pogodzić się z nieodwracalnością rozwodu. Dlatego, kiedy w domu pojawia się nowy partner mamy lub podczas sobotniego spotkania tata opowiada o nowej narzeczonej, niezabliźniona rana w dziecięcej duszy otwiera się na nowo. Nie oznacza to, że rodzice dziecka powinni czekać z nowym związkiem do pełnoletności malucha – smutna, samotna mama wcale nie jest dla dziecka lepszym towarzyszem, niż ta, zakochana w nowym partnerze. Rywal, czy sojusznik Po rozpadzie Twojego małżeństwa dziecko i Ty stanowiliście nierozłączną parę. Ono było dla Ciebie najważniejsze, z nim spędzałaś najwięcej czasu i to ono razem z Tobą decydowało o domowych sprawach. Pojawienie się nowego domownika może zachwiać nieco pozycję Twojej pociechy w domowej hierarchii, dlatego jego osoba witana jest z nieufnością. Malec, dla którego mama do tej pory stanowiła niepodzielną własność, teraz czuje nadchodzące zagrożenie. Uczucia i uwaga mamy, dotąd skupione na malcu, teraz będą podzielone między dziecko a jego dorosłego konkurenta. To dla tego pierwszego może okazać się trudne do przyjęcia. Dziecko może czuć się zazdrosne, opuszczone i niekochane przez Ciebie. Daje ujście swoim emocjom poprzez agresywne zachowanie, szczególnie w stosunku do "obcego", ale też i wobec "zdrajczyni" – jak o Was myśli szkrab. Aby obłaskawić nastawionego wrogo malca, Twój partner może sięgać po popularne sztuczki: od zwykłego lizusostwa aż do przekupstwa. Możesz przymknąć oko na te działania pod warunkiem, że Twój partner, w staraniach o sympatię dziecka, nie przekracza granicy własnych chęci i szczerości. Maluch z łatwością wyczuje fałsz i zniechęci się do nowego domownika. Porozmawiaj z dzieckiem...

maluch, rodzice, smutek
Związki i seks
Gdy mama i tata się rozstają
Rozwód rodziców to dla dziecka trzęsienie ziemi. Ale możesz wiele uczynić, żeby twoje dziecko wyszło cało z tej zawieruchy. Zobacz, co możesz zrobić, by pomóc swojemu dziecku w tym trudnym okresie.

Rozwód to sprawa dorosłych – fakt. Jednak ta sprawa dotyka także dziecka. Nie da się go wsadzić pod szczelny klosz, gdzie nie dozna żadnych cierpień. Ale przecież decyzję o rozwodzie podjęliście, bo innego wyjścia nie było. I teraz chodzi o to, by wszystko załatwić jak najlepiej, najłagodniej, najmądrzej – z uwagi na dziecko. Pomóż mu przez to przejść. Cokolwiek zrobisz, miej na uwadze jego dobro. Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie? O ile to możliwe, poinformujcie dziecko o rozwodzie razem z mężem. To okazja, by pokazać dziecku waszą jedność w obliczu dramatycznej sytuacji. Ono nie może czuć, że traci jedno z was. A ponieważ zapamięta tę rozmowę do końca życia , przygotuj się do niej: umów się z mężem, co powiecie i nie sprzeczajcie się przy dziecku. Kiedy powiedzieć? Gdy tylko ostateczna decyzja zostanie podjęta. Dzieci domyślają się o wiele więcej, niż to się wydaje dorosłym! Bardzo ważne jest, co i jak mówisz . Dzieci rozumieją emocje, odczytując mowę ciała. Jeśli jesteś zdruzgotana, roztrzęsiona i okazujesz to, dziecku udzieli się ten stan. Młodszym dzieciom trzeba dać wyjaśnienie proste, jednoznaczne i uczciwe, ale bez wchodzenia w drastyczne, dorosłe szczegóły. Inaczej rozmawia się z trzylatkiem, inaczej z 6–7-latkiem. Ale komunikat, jaki dziecko otrzyma, powinien brzmieć mniej więcej tak : „Tata i ja od dłuższego czasu próbowaliśmy rozwiązać różne problemy między nami. Doszliśmy do wniosku, że nie możemy już razem mieszkać i postanowiliśmy się rozwieść. Bardzo cię kochamy i nigdy nie przestaniemy cię kochać. Ale będziemy mieszkali oddzielnie”. Będziesz pewnie musiała powtórzyć tę trudną wiadomość wiele razy. Przygotuj się na wiele pytań (choć nie wszystkie będą zadane od razu). Cierpliwie na nie odpowiadaj. Tłumacz, gdzie tata zamieszka, czy będzie z wami jadł śniadanie (nie, bo ludzie, którzy...

rodzeństwo
fotolia.com
Wychowanie
Rodzeństwo bez zazdrości?
Jeśli masz brata lub siostrę, wiesz, że to niemal niemożliwe. Dowiedz się, jak postępować ze swoimi dziećmi, by żadne z nich nie czuło się pokrzywdzone.

Starszy braciszek głaszcze siostrzyczkę z taką siłą, że mała zaczyna natychmiast płakać. Młodsza córka krzyczy w złości, że mama zawsze trzyma stronę starszej. Dzieci zaczynają przepychać się i kłócić, bo każde z nich chce usiąść na twoich kolanach. Tak, jak radość, miłość, ale także złość czy gniew, zazdrość to jedno z uczuć towarzyszących człowiekowi od początku życia. Nie jest jednak (podobnie jak inne emocje) czymś niewłaściwym, złe mogą być jedynie sposoby jej okazywania. Zazdrość między rodzeństwem - to normalne Zazdrosne bywają starsze dzieci o młodsze i maluchy o starszaki. Nie spodziewaj się zatem po swoim 3-latku, że od razu przyjmie nowo narodzoną siostrzyczkę z wielką miłością i nigdy nie będzie miał ochoty jej uszczypnąć. Kilkulatek z pewnością nie raz poczuje ukłucie zazdrości na widok małej przy twojej piersi czy zwykłych rytuałów przewijania, kołysania do snu. Podobnie młodsze dziecko może być zazdrosne, gdy ze starszym wybierzesz się do kina czy teatru albo pochwalisz go za pięknie napisane pierwsze litery. Kto jest ważniejszy w rodzeństwie Widząc objawy zazdrości u swych dzieci, przede wszystkim nie obwiniaj siebie. To nieprawda, że faworyzujesz jedno z nich, bo więcej spędzasz z nim czasu. Pamiętaj, że „sprawiedliwie” nie zawsze oznacza „po równo”. Każdy maluch z racji swojego wieku, temperamentu, zainteresowań, a także konkretnej sytuacji (np. choroby) potrzebuje innej dawki pieszczot, różnego czasu wspólnie spędzanego, odmiennych prezentów. Dlatego nie daj się wciągnąć w machinę oskarżeń dziecka: „Bo mama kocha mnie mniej”, tylko postępuj zgodnie z tym, co uważasz w danym momencie za słuszne. Póki malec swą zazdrość będzie wyrażał w sposób bezpieczny (np. kilkulatek zacznie demonstracyjnie kłaść się na przewijaku, żądając smoczka przed snem czy większej dawki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta