fot. Fotolia.pl

Ile średnio wydajemy na dziecko miesięcznie? Sprawdźcie

Ile kosztuje utrzymanie dziecka? Jedzenie, ubrania, zajęcia dodatkowe, kieszonkowe? Liczyliście, ile miesięcznie wydajecie na swoje pociechy?
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl
Ilekroć poruszamy temat wydatków na dziecko, jak byśmy włożyli kij w mrowisko.  Wiele osób wychodzi z założenia, że nie wypada mówić o pieniądzach w kontekście kosztów utrzymania dziecka. Jednak dane statystyczne do jakich dotarliśmy wydały nam się na tyle ciekawe, że postanowiliśmy zaryzykować…
 
 
 
Rodzice planując comiesięczny budżet uwzględniają w nim przede wszystkim potrzeby swoich dzieci. Według badania „Edukacja finansowa dzieci” zrealizowanego na zlecenie Biura Informacji Kredytowej, średnie comiesięczne wydatki na dziecko wynoszą 607 złotych. Najwięcej pieniędzy przeznaczanych jest na żywność – średnio 208 zł. 
Ubrania to kolejna istotna część wydatków – średnio na ten cel przeznaczamy 114 zł. Koszty związane z obowiązkowymi zajęciami szkolnymi i przedszkolnymi obciążają miesięczny domowy budżet w kwocie ok. 84 zł, zaś prawie połowę mniej wydajemy na zajęcia dodatkowe. Rodzice, dzieci w wieku 10 – 12 lat, wydają najwięcej na nieobowiązkowe i pozaszkolne aktywności – średnio jest to prawie 80 złotych. Kolejnymi grupami wydatków są zabawki i zachcianki pociech, które pochłaniają prawie 95 złotych. Najwięcej na zabawki wydają rodzice z pokolenia Y (osoby urodzone w latach 1982-1995) oraz rodzice dzieci w wieku 3 do 5 lat. 64 złote to kwota przeznaczana na leczenie oraz inne koszty związane ze zdrowiem maluchów. W tym wypadku matki przeznaczają średnio 13 złotych więcej, niż deklarują ojcowie.


 
Jak wskazują badania BIK najwięcej wydatków mają rodzice, dzieci w wieku 10 - 12 lat – średnio wydają prawie 673 złote. Należy jednak zauważyć, że choć wzrost wydatków miesięcznych na dorastającą młodzież w wieku 13-15 lat wyhamowuje, to ciężar finansowania przenoszony jest na wysokość kieszonkowego. 

Czytaj też: 500 zł na dziecko - kto i kiedy otrzyma te pieniądze?
 

Na ile kieszonkowe rujnuje nasze domowe budżety?

W kosztorysie miesięcznych wydatków rodzice nie zapominają o potrzebach dzieci, ucząc ich od najmłodszych lat gospodarowania własnymi oszczędnościami. Już 49 proc. dzieci w Polsce regularnie otrzymuje kieszonkowe od rodziców – wynika z badania, przygotowanego na zlecenie BIK. Średnio dziecko otrzymuje 39 złotych miesięcznie. Wartość kieszonkowego rośnie z wiekiem dziecka. Kwotę 50 zł i więcej na ten cel deklaruje 26 proc. rodziców, dzieci w wieku 10 - 12 lat oraz 40 proc. rodziców nastolatków w wielu 13 - 15 lat. Badania potwierdzają, że wysokość otrzymywanego przez dzieci kieszonkowego zależy od zasobności domowego budżetu. Najczęściej własne pieniądze zaczynają otrzymywać dzieci w wieku 5 i 10 lat. Wysokość kieszonkowego rośnie wraz z wiekiem - młodzież w wieku 13 - 15 lat, która otrzymuje od rodziców pieniądze na własne potrzeby, dostaje prawie 70 złotych miesięcznie.
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Co o tym sądzicie?

Jak oceniacie te dane? Są zgodne z waszymi wydatkami? A co najbardziej pochłania wasz budżet w związku z wychowaniem dzieci? 

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej

Polecamy: Ile kosztuje dziecko?
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy