Język polski - strona 2

„Gloria victis” Elizy Orzeszkowej:  streszczenie
uczeń
lektury
język polski

Eliza Orzeszkowa „Gloria victis” – streszczenie, problematyka utworu

„Gloria victis” to tytuł noweli Elizy Orzeszkowej, a także całego zbioru opowiadań, którego tematyka odwołuje się do wydarzeń powstania styczniowego. W baśniowej narracji autorka oddaje hołd poległym, jak również zwraca uwagę na problem rusyfikacji młodych Polaków. Szczegółowe streszczenie „Gloria victis” to świetny sposób na ugruntowanie wiedzy i szybką powtórkę przed sprawdzianem z lektury.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
„Potop”: test z lektury
uczeń
lektury
język polski

„Potop”: test z lektury

Miłość, wojna, nienawiść, zdrada – to główne motywy powieści historycznej Henryka Sienkiewicza. Szaleńczo zakochany w swojej narzeczonej Andrzej Kmicic postanawia odzyskać swój honor i miłość ukochanej. Czy odzyska względy Aleksandry Billewiczówny? Jaki udział w tej miłosnej historii ma król Jan Kazimierz? Czy wystawiona na próbę miłość zakochanych ma szansę przetrwać wojenną zawieruchę? Rozwiąż test online, a „Potop” nie będzie miał przed tobą żadnych tajemnic.

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
„Odprawa posłów greckich”: test z lektury
lektury
język polski
szkoła średnia

„Odprawa posłów greckich”: test z lektury

Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego to trudna lektura odwołująca się do historii i mitologii starożytnej Grecji. Wojna trojańska, a w szczególności zdarzenia, które bezpośrednio do niej doprowadziły (czyli tytułowe odprawienie posłów greckich przybyłych odzyskać porwaną przez Parysa Helenę), stanowią tło i motyw przewodni do rozważań nad moralnością i etyką polskiej szlachty. Rozwiąż nasz test online i przygotuj się na sprawdzian z lektury.

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Streszczenie Pana Tadeusza
lektury
język polski
streszczenie

Pan Tadeusz – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Czy wiesz, że są uczniowie, którzy, zanim sięgną po „Pana Tadeusza”, najpierw czytają streszczenie tego dzieła? Poznawszy bohaterów i kolejność zdarzeń – łatwiej zrozumieć sens epopei narodowej, a także zachwycić się mistrzowskim językiem Adama Mickiewicza.
redakcja mamotoja.pl
Stopniowanie przymiotników w języku polskim
uczeń
szkoła podstawowa
język polski

Stopniowanie przymiotników w języku polskim: rodzaje stopniowania, ćwiczenia

Stopniowanie przymiotników sprawia ci kłopot? Przekonaj się, że to prostsze, niż myślisz. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje stopniowania w języku polskim i jak stopniujemy różne przymiotniki.
Luiza Słuszniak
„Przygody Tomka Sawyera”: test ze znajomości lektury
uczeń
szkoła podstawowa
język polski

„Przygody Tomka Sawyera”: test ze znajomości lektury

Przygody Tomka Sawyera” to młodzieżowa powieść mocno osadzona w ówczesnym kolonialnym kontekście. Współcześnie wiele kwestii budzi wątpliwości, a nawet kontrowersje. Na szczęście dziś nie ma powszechnego przyzwolenia na przemoc wobec dzieci. Co jeszcze warto wiedzieć o „Przygodach Tomka Sawyera”? Dowiedz się, rozwiązując test z odpowiedziami.

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Test wiedzy ze znajomości 1. tomu "Chłopów"
nasz test
lektury
język polski

„Chłopi” tom 1 – test wiedzy [pytania + odpowiedzi]

Nasz test wiedzy ze znajomości 1. tomu „Chłopów” składa się z 12 pytań o różnym stopniu trudności. Na każde z nich przypada tylko jedna prawidłowa odpowiedź. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie, zerknij na streszczenie „Chłopów”.

Luiza Słuszniak
Antygona: test wiedzy z lektury
nasz test
lektury
język polski

„Antygona”: test wiedzy [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Przed egzaminem, sprawdzianem lub pisaniem ważnej rozprawki – dobrze jest mieć pewność, że nie pomylisz Kreona z Hajmonem i Eurydyki z Jokastą. Rozwiązując nasz test z lektury –  utrwalisz najważniejsze wiadomości na temat „Antygony.”

Luiza Słuszniak
Jak się mówi: borówki czy jagody?
język polski
jagody

Jak się mówi: borówki czy jagody?

Kiedy w lasach na przełomie czerwca i lipca pojawiają się ciemnofioletowe owoce, jak bumerang wraca pytanie o ich prawidłową nazwę. Czy to jagody, czy borówki? A może czernice, brusznice albo…. szalonki lub durnice?
Luiza Słuszniak
Śmieszne polskie słowa. Jakie słowa śmieszą dzieci i obcokrajowców?
nauka języków
nauka języków obcych
zabawne historie

Śmieszne polskie słowa: co śmieszy dzieci i obcokrajowców?

Które z polskich słów wydają się śmieszne osobom, które słyszą je po raz pierwszy? Prawdopodobnie wielu z nas było świadkiem wybuchu śmiechu dziecka lub obcokrajowca, który właśnie dowiedział się, że istnieje takie polskie słowo. W takich sytuacjach zwykle sami zaczynamy się śmiać, nawet jeśli do tej pory nie dostrzegaliśmy w doskonale znanym wyrazie niczego komicznego.
Luiza Słuszniak
Makbet i Banko spotykają trzy wiedźmy
nasz test
lektury
język polski

„Makbet”: test wiedzy z lektury [pytania + odpowiedzi)

Fabuła dramatu Szekspirowskiego pełna jest nie tylko przelanej krwi, ale i postaci, których imiona oraz rola w utworze mogą się mylić... Kto kogo zabił, a kto popełnił samobójstwo? Jakich ponadczasowych zagadnień dotyka opowieść o Makbecie? Rozwiązując test wiedzy z lektury, upewnisz się, że „Makbet” nie ma przed tobą żadnych tajemnic.

Wrzosowisko, burza, czarownice, duchy, zamki... Trzeba przyznać, że Szekspir doskonale zadbał o nastrój swojego dzieła – mrocznego dramatu, w którym ukazał tragedię człowieka dążącego do władzy. Człowieka, któremu przepowiednia, że zostanie królem, przesłoniła wszystko. Do której realizacji dążył, choćby za cenę stania się mordercą Dunkana (dotychczasowego króla Szkocji) oraz Banka (najlepszego przyjaciela).

Luiza Słuszniak
Dziady II: trudny test z lektury
nasz test
lektury
język polski

„Dziady” cz. 2: trudny test wiedzy z lektury

Druga część „Dziadów” Adama Mickiewicza, jednego z najwybitniejszych twórców doby romantyzmu to utwór, który potrafi działać na wyobraźnię. Jednocześnie, solidna wiedza na temat tej lektury może okazać się bardzo ważna. Problematyka tu problematyka sprawia, że na 2 część „Dziadów” można powołać się w rozprawkach dotyczących: dobra i zła, winy i kary, przenikania się światów realnego z fantastycznym, miłości i śmierci. A zatem: zmierz się z testem podsumowującym 2 część „Dziadów”.

Luiza Słuszniak
Upodobnienia fonetyczne: co to jest, rodzaje, ćwiczenia (i dużo przykładów)
szkoła
uczeń
język polski

Upodobnienia fonetyczne: rodzaje, ćwiczenia, przykłady

Co to jest upodobnienie fonetyczne? Jakie są upodobnienia w języku polskim? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Wystarczy kilka prostych wyjaśnień i przykładów, by zapamiętać i utrwalić najważniejsze wiadomości o upodobnieniach.
Luiza Słuszniak
Zemsta test wiedzy z odpowiedziami
nasz test
szkoła podstawowa
lektury

„Zemsta” – trudny test ze znajomości lektury (z odpowiedziami)

Uważna lektura „Zemsty” to znakomity sposób, by błysnąć na egzaminie, a także podczas pisania pracy klasowej. Zmierz się z naszym testem wiedzy i upewnij się, że znasz „Zemstę” naprawdę dobrze. Niektóre pytania są naprawdę trudne, ale po rozwiązaniu testu znajdziesz prawidłowe odpowiedzi. 

Luiza Słuszniak
„Granica” Zofii Nałkowskiej: test ze znajomości lektury [pytania + odpowiedzi]
nasz test
lektury
język polski

„Granica” Zofii Nałkowskiej: test ze znajomości lektury [pytania + odpowiedzi]

„Granica” Zofii Nałkowskiej to powieść, którą z pewnością warto poznać. Dlaczego jest to ważna lektura? Ponieważ można do niej nawiązać, pisząc rozprawkę na takie tematy jak: miłość, zdrada, samotność, podziały społeczne (na biednych i bogatych), postawy etyczne, poznanie siebie, konsekwencje łamania zasad moralnych i wiele innych.

Luiza Słuszniak
Apostrofa: co to jest, jak ją rozpoznać, funkcje [dużo przykładów]
szkoła podstawowa
język polski
egzamin

Apostrofa: co to jest, jak ją rozpoznać [przykłady]

Co to jest apostrofa? Jak rozpoznać apostrofę i nie mylić jej z innym środkiem stylistycznym lub… apostrofem? Wyjaśniamy najprościej jak się da, podając liczne przykłady.
Luiza Słuszniak
Test z lektury "Oskar i pani Róża"
quiz
szkoła podstawowa
lektury

Test z lektury „Oskar i pani Róża” [pytania + odpowiedzi]

To niezwykłe, że Eric-Emmanuel Schmitt, autor historii Oskara, napisał powieść, w której zawarł zarówno cierpienie dziecka jak i pogodny humor. Jest tam wszystko: dojrzewanie, pierwsza miłość, przyjaźń, problemy z rodzicami i Bogiem, choroba i śmierć… A także magiczna moc, jaką mają: rozmowa z bliską osobą oraz przelewanie na papier myśli pełnych bólu i strachu. Rozwiąż test z lektury „Oskar i pani Róża” i przekonaj się, jak dobrze znasz tę ważną książkę.

Luiza Słuszniak
żona modna test
uczeń
lektury
język polski

„Żona modna” – test z lektury

„Żona modna” jest satyrą napisaną przez Ignacego Krasickiego w latach 1778-1779. Utwór należy do zbioru  utworów satyrycznych, które wpisały się do kanonu literatury polskiej. Pisany jest wierszem i ma formę dialogu między młodym małżonkiem a przypadkowo spotkanym znajomym.

Zrób test i sprawdź, co pamiętasz z treści żony modnej”.

Ewa Janczak-Cwil
Streszczenie Dżuma
książka
lektury
język polski

Dżuma – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Dżuma” Alberta Camus po raz pierwszy została wydana w Paryżu, w 1947 roku. W języku polskim ukazała się 10 lat później. To opowieść o epidemii dżumy w mieście Oran ukazana z perspektywy narratora i jednocześnie głównego bohatera, Bernarda Rieux. Przedstawiamy plan wydarzeń i streszczenie „Dżumy” z myślą o wszystkich, którzy chcą uporządkować sobie kolejność zdarzeń oraz to, kto jest kim i jaką rolę pełni w tym utworze.
Klaudia Stawiarska