tata karmi dziecko
Bebiko; Obalamy popularne mity na temat diety rocznego dziecka – o tym musi wiedzieć każdy rodzic
Dieta

Obalamy popularne mity na temat diety rocznego dziecka – o tym musi wiedzieć każdy rodzic

Po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia jego menu zmienia się i jest już znacznie bardziej urozmaicone, a roczniak wciąż odkrywa nowe smaki. To czas intensywnego rozwoju, który wiąże się z dużym zapotrzebowaniem młodego organizmu na witaminy i składniki mineralne.

Dziecko, które ukończyło 1. rok życia, potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia i żelaza niż jego rodzice1. Właśnie dlatego jego dieta powinna różnić się od jadłospisu starszych członków rodziny. Jak ją komponować i nie zgubić się w gąszczu informacji na temat żywienia roczniaka? Rozprawiamy się z najczęściej powielanymi mitami.

Mit 1.: Roczne dziecko jest gotowe na posiłki z „dorosłego” stołu

Roczne dziecko wciąż się rozwija, każdego dnia poznając nowe faktury czy kształty. Podobnie jest z jedzeniem. Poznawanie go w nowych formach jest dla malucha zaskakującym i fascynującym doświadczeniem. Warto zachęcać dziecko do samodzielnego jedzenia, nawet kosztem nieporządku. Należy przy tym pamiętać, że organizm dziecka wciąż jest delikatny i wrażliwy, dlatego jego dieta, choć urozmaicona, powinna różnić się od jadłospisu dorosłych.
Pomocny w układaniu dziecięcego menu może być przygotowany przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka Modelowy talerz żywieniowy, który przedstawia udział poszczególnych grup produktów spożywczych w diecie, przedstawionych za pomocą porcji. Komponując codzienną dietę roczniaka, warto również sięgać po produkty stworzone specjalnie z myślą o małych dzieciach, które pomagają pokryć zwiększone zapotrzebowanie młodego organizmu na składniki odżywcze. Podczas codziennych zakupów można łatwo je znaleźć w sklepie – są dostępne na półkach z żywnością przeznaczoną dla najmłodszych.

Mit 2.: Dzieci nie powinny jeść jajek, które są silnym alergenem

Aktualnie nie ma dowodów naukowych, które uzasadniałyby odsuwanie w czasie spożywania przez małe dzieci produktów alergizujących (w tym jaj)2. Jajka są ważnym elementem diety – zarówno dorosłego, jak i małego dziecka – przede wszystkim ze względu na zawartość cennych składników: pełnowartościowego białka, witaminy B6, B12, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E, folianów, żelaza, cynku, fosforu czy jodu. Żółtko jaja jest bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i fosfolipidy. Niewiele jest produktów spożywczych o tak niepowtarzalnym składzie i wartości odżywczej!3
Jakie potrawy z jajek można zaserwować maluchowi? Może to być delikatny omlet lub jajecznica, a także jajka na miękko czy na twardo. Tygodniowo można dziecku podawać od trzech do czterech jajek4.

Mit 3.: Tłuszcze są niepotrzebne w diecie roczniaka

Ilość tłuszczu w codziennej diecie powinna pokrywać ok. 35–40% całodziennego zapotrzebowania rocznego dziecka na energię, czyli więcej, niż jest potrzebne w diecie osób dorosłych5. Tłuszcze są źródłem energii, która w okresie intensywnego rozwoju jest dziecku niezbędna. Ważne w codziennym jadłospisie są te tłuszcze spożywcze, które dostarczą dziecku wielonienasycone kwasy tłuszczowe, czyli np. oleje roślinne – oliwa z oliwek lub olej rzepakowy lub np. tłuste ryby morskie.

Mit 4.: Podawanie mleka dziecku po 12. miesiącu życia nie jest konieczne

Eksperci zalecają, aby każdego dnia podawać małemu dziecku 2 porcje mleka, w tym mleka modyfikowanego, oraz 1 porcję innych produktów mlecznych6. Trzeba przy tym pamiętać, że roczniak nie powinien spożywać więcej niż 500 ml mleka krowiego na dobę7, ponieważ mimo że zawiera ono dużo cennego wapnia, jest ubogie w inne ważne składniki, takie jak żelazo oraz witaminę D. Tymczasem mały brzuszek potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia i żelaza niż jego rodzice (w przeliczeniu na kilogram masy ciała)8. Jak odpowiedzieć na tak duże potrzeby? Podając dopasowane do potrzeb rocznego dziecka mleko modyfikowane. Już 2 kubki po 200 ml Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert dziennie pomagają pokryć zapotrzebowanie dziecka na ważne składniki odżywcze, w tym m.in. 71% zalecanego zapotrzebowania na wapń i jod!9

Wskazówka eksperta
„Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyłącznym pokarmem niemowlęcia w pierwszym półroczu jego życia powinno być mleko mamy. Karmienie piersią można i warto kontynuować – również po 1. roku życia dziecka. Jeśli kontynuowanie karmienia piersią nie jest możliwe, warto wybrać mleko modyfikowane dopasowane do potrzeb roczniaka. Takie produkty są wzbogacane w ważne składniki odżywcze, w tym w wapń, żelazo czy witaminę D, dzięki czemu pomagają uzupełniać codzienną dietę małego dziecka w te często deficytowe składniki” – wyjaśnia Alina Besz, ekspert BebiKlub.pl.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz  jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza

1 W przeliczeniu na kg masy ciała zgodnie z : Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz i in. NIZP-PZH, 2020
2 Weker H., Rowicka G., Dyląg H., Barańska M., Strucińska M., Więch M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Praktyczne zastosowanie norm i zaleceń żywieniowych, Instytut Matki i Dziecka, 2020.
3 https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/jajka-cenny-skladnik-diety-dziecka/
4 Weker H., Rowicka G., Dyląg H., Barańska M., Strucińska M., Więch M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Praktyczne zastosowanie norm i zaleceń żywieniowych, Instytut Matki i Dziecka, 2020.
5 Tamże.
6 Tamże.
7 Szajewska H., Socha P., Horvath A. i wsp.: „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci” Przegląd Pediatryczny 2021/vol.50.
8 W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, M. Jarosz i in., NIZP-PZH, Warszawa 2020.
9 Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 1. roku życia, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.


Materiał powstał z udziałem marki Nutricia

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA