24. tydzień ciąży

24 tydzień ciąży to czas, gdy waga dziecka gwałtownie się zwiększa. Maluch zaczyna coraz bardziej przypominać noworodka. W 24 tygodniu ciąży na głowie dziecka widać już włoski. Ty z kolei możesz czuć się zmęczona rosnącą wagą, tym bardziej że odczuwasz bóle podbrzusza.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

24 tydzień ciąży - który to miesiąc?

24 tydzień ciąży to wciąż jeszcze początek szóstego miesiąca. Do porodu zostało ci mniej więcej 16 tygodni, o ile urodzisz w terminie wyznaczonym przez lekarza na podstawie ostatniej miesiączki. Nie przywiązuj się jednak zbytnio do tej daty – poród dokładnie w terminie zdarza się tylko kilku procentom przyszłych mam.

24 tydzień ciąży - wymiary i waga dziecka

W 24 tygodniu ciąży dziecko ma już blisko 22 cm i waży mniej więcej 700 g. Teraz zaczyna rosnąć w szybkim tempie: ok. 170 g tygodniowo. Znaczna część tej wagi przypada na tkankę tłuszczową, ale także na powiększające się narządy wewnętrzne, kości i mięśnie dziecka. 

Jak wygląda dziecko w 24 tygodniu ciąży?

W 24 tygodniu ciąży twoje dziecko bardzo przypomina już noworodka, ale wciąż jeszcze powinno rosnąć. Jego twarz jest niemal w pełni ukształtowana i wygląda jak słodka buzia noworodka: ma rzęsy, brwi, a na głowie widać już włoski.

dziecko w 24 tygodniu ciąży

Jak rozwija się dziecko w 24 tygodniu ciąży?

Mniej więcej ok. 24 tygodnia ciąży dziecko zyskuje większą świadomość otaczającego go (i ciebie) świata. Jeśli ty się czegoś przestraszysz, ono odczuje twój lęk. Poza tym maluszek:
 • Zaczyna mieć własny rytm dobowy snu i czuwania. Kształtuje się on mniej więcej na wzór twojego rytmu dobowego. Przetrwa, co ciekawe, nawet do czasu po porodzie!
 • Pobiera tlen z krwi przepływającej przez łożysko. Ale jego płuca już przygotowują się do pełnienia tak niezbędnej funkcji, jaką jest oddychanie. Zaczynają też produkcję surfaktantu (substancji zapobiegającej zapadaniu się i sklejaniu pęcherzyków płucnych).

24 tydzień ciąży - USG

Najbliższe USG czeka cię dopiero między 28 a 32 tygodniem ciąży, ale czasem wykonuje się dodatkowe badania. Lekarz zleci USG, jeśli masz krwawienia, nadciśnienie, cukrzycę albo gdy podejrzewa zbyt wczesne odejście wód płodowych.

24 tydzień ciąży - zdjęcie USG

24 tydzień ciąży zdjęcie z usg
Zdjęcie z USG w 24 tygodniu ciąży, fot. AdobeStock

Poród w 24 tygodniu ciąży

Dziecko urodzone w 24 tygodniu ciąży, czyli w szóstym miesiącu życia płodowego, nie jest jeszcze w pełni gotowe do funkcjonowania poza organizmem mamy. Wciąż nie działa jego układ pokarmowy, nie umiałoby też samo oddychać czy utrzymać stałej temperatury ciała. Ale lekarze, głównie dzięki specjalistycznej aparaturze, są w stanie utrzymać przy życiu dzieci ważące nawet 500 g! 

24 tydzień ciąży - objawy i dolegliwości

W 24 tygodniu ciąży nadal możesz mieć fizyczne dolegliwości typowe dla szóstego miesiąca, czyli:

 

Wiele ciężarnych kobiet (szczególnie te, które pracują przy komputerach) w drugim trymestrze ciąży cierpi na zespół cieśni nadgarstka. Jest to spowodowane typowym w ciąży puchnięciem, które może uciskać nerw biegnący przez przegub. Czujesz wtedy mrowienie, drętwienie i ból w nadgarstku, dłoni i palcach. Spróbuj sobie pomóc:

 • Jeśli dolegliwości nie ustępują w nocy, podeprzyj ramiona poduszką.
 • Pomóc może też potrząsanie dłonią i nadgarstkiem.
 • Dolegliwości mogą się nasilać, jeśli wielokrotnie powtarzasz jakieś ruchy, np. pisząc na klawiaturze. Rób wtedy częste przerwy i rozciągaj ręce.
 • Po urodzeniu dziecka opuchlizna ustępuje, znika także zespół cieśni nadgarstka.
Ok. 24 tygodnia ciąży możesz zacząć częściej upuszczać wszystko, co weźmiesz do rąk. Przyczyną niezdarności w ciąży jest rozluźnienie więzadeł stawowych i zatrzymanie wody w organizmie. To dlatego przyszłe mamy mniej pewnie chwytają i trzymają przedmioty. Z pewnością duże znaczenie ma też zmiana środka ciężkości ciała, wywołana rosnącym brzuchem.


Poza tym w 24 tygodniu ciąży zaobserwujesz pewnie zmiany w samopoczuciu psychicznym:

 • rzadziej będziesz miała zmienne nastroje
 • może pojawić się już pewne znudzenie ciążą 
 • możesz być roztargniona
 • bywa, że przyszła mama jest zaniepokojona przyszłością
 • albo bardzo podekscytowana czekającymi ją zmianami

Prawa ciężarnej w pracy

Wiele kobiet w 24 tygodniu ciąży (i później!) doskonale radzi sobie z łączeniem pracy zawodowej z ciążą. Oczywiście podjęcie takiej decyzji wiąże się z rodzajem wykonywanego zawodu. Jeśli masz mało stresującą, spokojną pracę w pozycji siedzącej, a ciąża przebiega bez komplikacji, prawdopodobnie będziesz mogła pracować – jeśli chcesz – niemal do porodu. Pamiętaj jednak o prawach ciężarnej w pracy.

prawa ciężarnej w pracy - infografika

Brzuch w 24 tygodniu ciąży

W 24 tygodniu ciąży twoja waga wzrosła już pewnie o 5-6 kilogramów. Brzuszek jest coraz bardziej okrągły. To oczywiście dlatego, że maluszek rośnie, ale w twojej macicy znajduje się też ok. pół litra płynu owodniowego. Spełnia on bardzo ważną funkcję: chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy (dzięki temu płód jest bezpieczny, nawet gdy na przykład upadniesz), zapewnia stałą temperaturę, a także tworzy środowisko, w którym małemu człowiekowi łatwiej się poruszać. W płynie owodniowym pływają złuszczone komórki naskórka płodu, włoski, maź płodowa oraz produkty przemiany materii.

Ból brzucha w 24 tygodniu ciąży

W 24 tygodniu ciąży ból brzucha i podbrzusza pojawia się najczęściej z powodu rozciągających się więzadeł. Rozciągająca się macica może powodować też bóle pleców oraz ból umiejscowiony na prawo lub lewo od pępka. Ból brzucha w okolicach pępka jest charakterystyczny w 24 tygodniu ciąży i w całym drugim trymestrze. Kobiety określają go jako nieprzyjemne kłucie, które nasila się, a potem ustępuje. Czasem ból promieniuje do krocza i pachwin.

24 tydzień ciąży – badania

W 24 tygodniu ciąży czekają cię rutynowe badania kontrolne. Położna zważy cię, zmierzy ci ciśnienie, lekarz zbada wysokość dna macicy, a także jej wielkość i ułożenie płodu. Z pewnością określi też czynność serca płodu.

Między 24 a 28 tygodniem ciąży ginekolog może zalecić wykonanie badania DTTG – doustnego testu tolerancji glukozy. Test służy wykryciu cukrzycy ciążowej, która dotyka 2-5 proc. kobiet w ciąży. Cukrzyca ciążowa jest przejściową formą (w większości wypadków) hiperglikemii, kiedy organizm nie wytwarza wystarczających ilości insuliny do przetworzenia cukru.

Najczęstsze objawy cukrzycy ciążowej:

 • występowanie cukru w moczu
 • nietypowe pragnienie
 • częste oddawanie moczu
 • zmęczenie
 • mdłości

Jeśli wciąż chodzisz do pracy, pamiętaj, by robić regularne przerwy na zdrowy posiłek – twoja dieta powinna być różnorodna i lekkostrawna. 

24 tydzień ciąży mnogiej

Jeśli jesteś w ciąży mnogiej, już teraz zacznij oswajać się z myślą, że możesz urodzić wcześniej niż kobieta w ciąży pojedynczej. Okazuje się, że o ile kobiety, które spodziewają się jednego dziecka, rodzą zwykle w 39 tygodniu ciąży, to poród bliźniąt następuje przeciętnie między 35 a 36 tygodniem. Trojaczki natomiast rodzą się przeciętnie w 32 tygodniu, a czworaczki w 30 tygodniu ciąży. Na pociechę można dodać, że dzieci z ciąż mnogich nieco wcześniej niż z pojedynczych osiągają dojrzałość do życia poza brzuchem mamy. Na przykład terminowy poród bliźniąt następuje w 37, a nie w 40 tygodniu ciąży.

Zobacz także:

 

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (7 ocen)

6.0

Popularne tematy