24. tydzień ciąży

24 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka. Twarz jest niemal ukształtowana: ma rzęsy, brwi, a na głowie widać już włoski.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

24. tydzień ciąży to wciąż jeszcze początek szóstego miesiąca. Do porodu zostało ci mniej więcej 16 tygodni – o ile urodzisz w terminie wyznaczonym przez lekarza na podstawie ostatniej miesiączki (co zdarza się jednak tylko kilku procentom przyszłych mam).

Wielkość płodu w 24 tygodniu ciąży

W 24. tygodniu ciąży dziecko ma już blisko 22 cm i waży mniej więcej 700 g. Teraz rośnie mniej więcej w tempie około 170 g tygodniowo. Znaczna część tej wagi przypada na tkankę tłuszczową, ale także na powiększające się narządy wewnętrzne, kości i mięśnie dziecka. 

Płód w 24 tygodniu ciąży:

dziecko w 24 tygodniu ciąży

Jak rozwija się dziecko w 24 tygodniu ciąży?

Twoje dziecko bardzo przypomina już noworodka, ale wciąż jeszcze powinno rosnąć.

 • Twarz jest niemal ukształtowana - wygląda już jak słodka buzia noworodka: ma rzęsy, brwi, a na głowie widać już włoski.
 • Dziecko zyskuje większą świadomość otaczającego go (i ciebie) świata. Jeśli ty się czegoś przestraszysz, ono odczuje twój lęk.  
 • Zaczyna mieć własny rytm dobowy snu i czuwania. Kształtuje się on mniej więcej na wzór twojego rytmu dobowego. Przetrwa, co ciekawe, nawet do czasu po porodzie!
 • Maluszek pobiera tlen z krwi przepływającej przez łożysko. Ale jego płuca już przygotowują się do pełnienia tak niezbędnej funkcji, jaką jest oddychanie. Zaczynają też produkcję surfaktantu (substancji zapobiegającej zapadaniu się i sklejaniu pęcherzyków płucnych).

 

Dziecko urodzone w 6. miesiącu życia płodowego nie jest jeszcze w pełni gotowe do funkcjonowania poza organizmem mamy. Nie działa wciąż jego układ pokarmowy, nie umiałoby też samo oddychać czy utrzymać stałej temperatury ciała.  Jednak lekarze, głównie dzięki specjalistycznej aparaturze, są w stanie utrzymać przy życiu dzieci ważące zaledwie 500 g! 

Co się zmienia u ciebie w 24 tygodniu ciąży?

Oprócz fizycznych dolegliwości typowych dla szóstego miesiąca ciąży, czyli np. białawych upławów, bólów w podbrzuszu i w bokach (z powodu rozciągających się więzadeł), zgagi, niestrawności czy zaparć, a także bólów i zawrotów głowy czy skurczów mięśni nóg, możesz też inaczej czuć się psychicznie:

 • rzadziej będziesz miała zmienne nastroje
 • może pojawić się już pewne znudzenie ciążą 
 • możesz być roztargniona
 • bywa, że przyszła mam jest też zaniepokojona przyszłością
 • albo bardzo podekscytowana zmianami w przyszłości


Wiele kobiet wciąż doskonale radzi sobie z łączeniem pracy zawodowej z ciążą i bez obaw może pracować także w zaawansowanej ciąży czy nawet do porodu. Oczywiście podjęcie takiej decyzji wiąże się z rodzajem wykonywanego zawodu. Jeśli masz mało stresującą, spokojną pracę w pozycji siedzącej, a ciąża przebiega bez komplikacji, prawdopodobnie będziesz mogła pracować – jeśli chcesz – niemal do porodu. Pamiętaj jednak o prawach ciężarnej w pracy.

prawa ciężarnej w pracy - infografika

Jak rośnie brzuch w 24 tygodniu ciąży?

Ważysz już pewnie 5-6 kilogramów więcej. Brzuszek jest coraz bardziej okrągły. W twojej macicy znajduje się około pół litra płynu owodniowego. Spełnia on bardzo ważną funkcję: chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy (dzięki temu płód jest bezpieczny, nawet gdy na przykład upadniesz), zapewnia stałą temperaturę, a także tworzy środowisko, w którym małemu człowiekowi łatwiej się poruszać. W płynie owodniowym pływają złuszczone komórki naskórka płodu, włoski, maź płodowa oraz produkty przemiany materii.

Czas powoli pomyśleć o tym, czego będziesz potrzebowała do szpitala. Świetnym i niedrogim rozwiązaniem są gotowe zestawy wyprawkowe.

24 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

Badanie kontrolne w tym miesiącu będzie zapewne dość typowe. Położna zważy cię, zmierzy ci ciśnienie, lekarz zbada wysokość dna macicy, a także jej wielkość i położenie płodu. Z pewnością określi też czynność serca płodu.
Między 24. a 28. tygodniem ciąży ginekolog może zalecić wykonanie badania DTTG – doustnego testu tolerancji glukozy. Test służy wykryciu cukrzycy ciążowej, która dotyka 2-5 proc. kobiet w ciąży. Cukrzyca ciążowa jest przejściową formą (w większości wypadków) hiperglikemii, kiedy organizm nie wytwarza wystarczających ilości insuliny do przetworzenia cukru.

Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy ciążowej?

 • występowanie cukru w moczu
 • nietypowe pragnienie
 • częste oddawanie moczu
 • zmęczenie
 • mdłości

Jeśli wciąż chodzisz do pracy, pamiętaj, by robić regularne przerwy na zdrowy posiłek – twoja dieta powinna być różnorodna i lekkostrawna. 

Co cię może niepokoić w 24 tygodniu ciąży?

Wiele ciężarnych kobiet (szczególnie te, które pracują przy komputerach) cierpi na zespół cieśni nadgarstka. Jest to spowodowane typowym w ciąży puchnięciem, które może uciskać nerw biegnący przez przegub. Czujesz wtedy mrowienie, drętwienie i ból w nadgarstku, dłoni i palcach. Spróbuj sobie pomóc:

 • Jeśli dolegliwości nie ustępują w nocy, podeprzyj ramiona poduszką.
 • Pomóc może też potrząsanie dłonią i nadgarstkiem.
 • Dolegliwości mogą się nasilać, jeśli wielokrotnie powtarzasz jakieś ruchy, np. pisząc na klawiaturze. Rób wtedy częste przerwy i rozciągaj ręce.
 • Po urodzeniu dziecka opuchlizna ustępuje, znika także zespół cieśni nadgarstka.

Ciąża mnoga tydzień po tygodniu

Jeśli jesteś w ciąży mnogiej, już teraz zacznij oswajać się z tym, że możesz urodzić wcześniej niż kobieta w ciąży pojedynczej. Okazuje się, że o ile kobiety, które spodziewają się jednego dziecka, rodzą zwykle w 39. tygodniu ciąży, to poród bliźniąt następuje przeciętnie między 35. a 36. tygodniem. Trojaczki natomiast rodzą się przeciętnie w 32. tygodniu, a czworaczki w 30. tygodniu ciąży. Na pociechę można dodać, że dzieci z ciąż mnogich nieco wcześniej niż z pojedynczych osiągają dojrzałość do życia poza brzuchem mamy. Na przykład terminowy poród bliźniąt następuje w 37., a nie w 40. tygodniu ciąży.

Możesz też teraz częściej niż wcześniej upuszczać wszystko, co weźmiesz do rąk. Przyczyną niezdarności w ciąży jest rozluźnienie więzadeł stawowych i zatrzymanie wody w organizmie. Przez to przyszłe mamy mniej pewnie chwytają i trzymają przedmioty. Z pewnością duże znaczenie ma też zmiana środka ciężkości ciała, wywołana rosnącym brzuchem.

 

Częste pytania w 24 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (7 ocen)

6.0

Popularne tematy