GRY
niemowlę 6 miesięczne raczkuje na trawie
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

W 26. tygodniu życia dziecka niektóre maluchy potrafią już usiąść samodzielnie, bez podparcia, choć jeszcze czasem kiwają się śmiesznie na boki lub składają jak scyzoryk do przodu.

26. tygodniowe dziecko nie umie jednak jeszcze sam podciągać się do siadania z pozycji na pleckach, choć ustawicznie próbuje. Jest na tyle mocne, że może usiąść przy nieznacznej pomocy: wystarczy, że podasz mu swoją dłoń, od razu podnosi głowę i plecy, podpiera się jedną ręką i siada.

Zwykle razem z tą umiejętnością rozwija się u dziecka sprawność pełzania. Stanowi ono stadium przejściowe do raczkowania (choć niektóre dzieci w ogóle nie raczkują!). Dążąc do jakiegoś przedmiotu dziecko unosi się wysoko na rączkach, i kołysząc się na nich w prawo i w lewo powoduje przesuwanie się do tyłu lub wokół własnej osi. Z czasem wykształci się u dziecka umiejętność pełzania do przodu.

Cechą charakterystyczną, jaka pojawia się u dzieci w 26. tygodniu życia jest poklepywanie rączką po zabawce. Następnym etapem tej umiejętności jest stukanie przedmiotem o podłoże (stół, podłogę, łóżeczko). Maluszek zauważa, że inny odgłos wydaje grzechotka, inny drewniany klocek, a jeszcze inny pluszowy słoń.

Sprawdź: aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku >>

Masz duże pole do działania: możesz dostarczać maluchowi różnorodnych ale bezpiecznych przedmiotów, by mógł na nich eksperymentować, a wsłuchując się w różne odgłosy rozwijać swoją wyobraźnię.

Zobacz też: Raczkowanie też jest ważne! >>

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

W miarę jak poprawia się wzrok dziecka, rozwija się jego mózg, a świat zewnętrzny dostarcza coraz to więcej okazji do obserwacji i odkrywania nowych zjawisk, dziecko wykazuje rosnącą fascynację detalami przedmiotów.

W tym okresie twoja pociecha zdecydowanie cieszy się bardziej ze skomplikowanych zabawek niż jakieś dwa miesiące temu. Niewykluczone jednak, że nadal największą frajdę będą mu sprawiać proste przedmioty codziennego użytku takie jak np. drewniana łyżka czy pusta buteleczka po szamponie.

26. tygodniowe dziecko powoli zaczyna rozumieć, co do niego mówisz, choć najpierw rozróżnia bardziej ton głosu niż znaczenie poszczególnych słów. Jest to tak zwana bierna znajomość języka. Jeszcze trochę czasu upłynie, zanim twoje dziecko będzie potrafiło skojarzyć dźwięki z ich konkretnym znaczeniem.

Pokazuj 26. tygodniowemu dziecku niestandardowe zastosowania przedmiotów codziennego użytku. Przecież z pudełka po butach można zrobić fajny domek dla pluszaków, a ze starej rękawiczki bez pary śmieszną pacynkę: wystarczy doszyć oczka i włoski...

Choć nadal jesteś dla dziecka największym i pierwszoplanowym obiektem miłości i przywiązania, czuły kontakt z tobą przestaje być dla dziecka wyłącznym pragnieniem. Wprawdzie dziecko najbardziej pragnie przebywać w towarzystwie kochających go osób, bo jest mu wtedy dobrze i przyjemnie, ale również dlatego, że pragnie z nimi oglądać różne rzeczy i bawić się.

Ważnym obiektem pożądania dla dziecka stają się zabawki, i to one zaprzątają teraz dużą część uwagi maleństwa. Kiedy na przykład bierzesz dziecko na ręce, by je przytulić, maluch początkowo odwzajemnia czuły uścisk, ale gdy dostrzeże interesujący przedmiot, będzie starał się wyswobodzić z twoich objęć. Nie myśl jednak, że maluch stracił zainteresowanie własną żywicielką. To naturalny proces rozwoju małego człowieczka. Dla niego teraz kochana jest mama, ale i kochane są zabawki.

Zobacz też: Czego uczy się niemowlę - 7.-12. miesiąc >>

Co cię może niepokoić?

26. tygodniowe dziecko może coraz częściej reagować protestem, czy to ustnie, czy w gestach, gdy coś dzieje się nie po jego myśli. Nie bierz jednak tego do siebie: twoje dziecko nie jest „niegrzeczne”. Zaczyna dzielić swoje zainteresowanie pomiędzy różne obiekty. Jego emocje wzbogacają się i różnicują. Gdyby dziecko wcale nie protestowało i na wszystko się zgadzał, byłyby to niepokojące sygnały o jego rozwoju.

Ekspert radzi

Czy dziecko, które ma katar, może wychodzić na spacer?

Z zakatarzonym dzieckiem, które nie skończyło roku, zawsze trzeba pójść do pediatry. Lekarz rozstrzygnie, czy przyczyną kataru jest przeziębienie, czy może uczulenie na pyłki (rzadkie u tak małych dzieci) – i zaleci odpowiednie postępowanie. Katar z reguły nie jest jednak przeciwwskazaniem do spacerów, jeśli na dworze panuje ładna pogoda.

dr Andrzej Malinowski, pediatra

Film

Rozwój mowy u dziecka:

Więcej o 26. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Pytania o raczkowanie
Jaki charakter ma twoje dziecko? - 6 rzeczy, na które zwracać uwagę
Plan ząbkowania niemowlaka do wydruku

 

Porozmawiaj o 26. tygodniu

Kiedy rozpocząć naukę samodzielnego jedzenia?
Kolczyki u niemowlaka?
Rozstanie ze smoczkiem - łatwo poszło?

Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
*
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Żywienie niemowląt