GRY
niemowlę 7 miesięcy podpiera się rączką
fot. AdobeStock

Rozwój niemowlaka w 28. tygodniu

Teraz już nic się przede mną nie ukryje! 28. tygodniowe dziecko wpada na pomysł, że może podnosić przedmioty używając do tego nie całej dłoni, jak do tej pory, a tylko kciuka i palca wskazującego. Dzięki temu może chwytać naprawdę drobne przedmioty.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

Problem w tym, że te koraliki, spinacze czy guziki mieszczą się w całości w buzi. Dlatego zanim pozwolisz dziecku bawić się na podłodze, dokładnie sprawdź, czy nie ma na niej czegoś niebezpiecznego.

Wydrukuj ściągawkę: jak udrożnić drogi oddechowe dziecka, które się zakrztusiło >>

Nowy sposób chwytania pozwala także na lepsze trzymanie kubka. Dziecko rozumie, że w środku jest coś smacznego. Kombinuje, jak się do tego dostać. Może mu się nawet udać wypić kilka łyków. Jednak nie denerwuj się, że początkowo większa część napoju znajdzie się na jego ubranku. Aby temu zapobiec kup kubek z dwoma uszami i dzióbkiem.

Co potrafi dziecko?

28. tygodniowe dziecko może ćwiczyć podnoszenie drobnych przedmiotów na ziarnach mrożonego zielonego groszku. Możesz je rozsypać na pulpicie krzesełka. Czasem przynosi to również ulgę przy ząbkowaniu.

Zobacz też: Lekcja picia z kubeczka >>

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Twoje dziecko jest prawo - czy leworęczne? Trochę za wcześnie, by stwierdzić to na pewno. Niektóre dzieci zaczynają preferować jedną stronę ciała już teraz, ale większość używa w równym stopniu obu rąk przez cały pierwszy rok życia. Możesz jednak zauważyć, że Twoje dziecko zawsze prawą ręką chwyta pudełko, a lewą próbuje go otworzyć. Wtedy może być leworęczne, bo zwykle ręka używana do manipulacji jest dominującą. Unikaj jednak zbyt pochopnych wniosków. Nie staraj się też zmieniać dziecka. Zostaw wybór stron jemu.

Prosty test dla sprawdzenia leworęczności dziecka: umieść zabawkę w równej odległości od obu rąk. Którą wyciągnie do chwytania? Pamiętaj jednak, że na tym etapie życia nie można jeszcze dokładnie określić prawo- lub leworęczności. Daj dziecku czas, by samo zdecydowało, którą stronę woli.

Kim jest ten sympatyczny niemowlak, którego widzę naprzeciwko? Uśmiecha się do mnie i stroi miny. Hm, a obok niego jest mama. To skomplikowana sprawa.

Większość dzieci uwielbia lustra. Wpatrują się w swoje odbicie, próbują dotknąć. Zanim wpadną na to, że widzą siebie, minie trochę czasu. Możesz pomóc maluchowi to zrozumieć. Pokazuj mu na, co patrzy. Powiedz, że "to jest Krzyś i mama". Pokaż poszczególne części ciała. Możesz też pojawiać się i znikać w lustrze, żeby niemowlak zainteresował się Twoim odbiciem. Zanim jednak dziecko to wszystko pojmie minie jeszcze kilka miesięcy.

Lustro jest też dobrym narzędziem do ćwiczenia rozpoznawania emocji. Kiedy stroisz miny do dziecka zawsze określaj je słowem: jestem wesoła, jestem smutna itp.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

28. tygodniowe dziecko nie potrafi napić się bez wylania większości zawartości kubeczka na siebie? Dziecko oblało soczkiem trzecią tego dnia koszulkę? Zawartość soczku kolejny raz wylądowała na stole?
Trudno, nie da się być mistrzem bez treningu i wielu wpadek. Zamiast się denerwować, zakładaj malcowi śliniak.
Jeśli jednak na razie smykowi odpowiada tylko ssanie ze smoczka, bądź cierpliwa i niczego nie rób na siłę. Po prostu odczekaj i ponów naukę picia z kubka za tydzień lub dwa.

Zobacz też: Dziecko się zakrztusiło? Działaj szybko! >>

Karmienie i dieta niemowlaka

Co robić, gdy malec połknie koralik lub inny mały przedmiot?

Jeśli połknięty przedmiot ma gładką powierzchnię i dziecko nie zdradza żadnych niepokojących objawów, trzeba spokojnie czekać, aż malec go wydali. Małe dzieci bardzo lubią brać do buzi koraliki, różne kulki, guziczki, drobne pieniążki, a także, niestety, lekarstwa, przede wszystkim kolorowe tabletki. Trzeba więc szczególnie uważać, by wszystkie te przedmioty, a zwłaszcza leki, znajdowały się w miejscu niedostępnym dla malucha.

dr Andrzej Malinowski, pediatra

28. tydzień życia niemowlaka - Film

Co może niepokoić?

Więcej informacji o 28. tygodniu:

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt