GRY
4 tygodniowe niemowlę
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

Postępy, jakie poczyniło twoje dziecko przez pierwszy miesiąc życia, są ogromne. Jego wygląd znacznie się zmienił od pierwszego dnia po porodzie. Główka stała się kształtna, zniknęły obrzęki i zaczerwienienia. Dziecku przybyło ok. 700 gram oraz 2 cm wzrostu.

Na pewno zauważysz też postęp w rozwoju psychoruchowym dziecka. Niemowlę skupia wzrok na twojej twarzy, czasem próbuje świadomie się do ciebie uśmiechnąć.

Choć 4-tygodniowe dziecko nadal przesypia większą część dnia, to w porównaniu z pierwszymi dniami życia długość okresów czuwania się wydłuża. Okresy takie powtarzają się kilka razy w ciągu dnia i trwają średnio od 30 do 60 min.

Pod koniec pierwszego miesiąca twoje dziecko powinno podnieść na krótko głowę, leżąc w pozycji na brzuchu (niektóre dzieci potrafią ją utrzymać przez 1-2 minuty). Powinno też zareagować na ostry dźwięk, np. dzwonka, płaczem, wstrząśnięciem ciała lub uciszeniem się.

4-tygodniowe niemowlę zaczyna odkrywać swoje ciało, a zwłaszcza rączki - stara się nimi poruszać, bardzo chętnie wkłada je do buzi.

Po ukończeniu 4 tygodni życia dzieci karmione piersią mogą oddawać stolec nawet raz na dwa dni i jeśli nie towarzyszy temu znaczny wysiłek lub dyskomfort (sprawdź: zaparcia u dzieci), jest to sytuacja jak najbardziej naturalna.

Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

W miarę jak twoje dziecko poznaje świat, wykształca się u niego pamięć. 4-tygodniowe niemowlę bez trudu potrafi rozpoznać widziany wcześniej przedmiot, jeśli pojawi się ponownie po 2-3 sekundach (jest to tzw. pamięć świeża).

Twój niemowlak wprost uwielbia dźwięki kołysanek i łatwych melodii z powtarzającym się rytmem (zwłaszcza tych śpiewanych przez mamę - naprawdę nie szkodzi, jeśli czasem trochę fałszujesz). Badania wykazały, że dzieci, którym się regularnie śpiewa lub włącza odpowiednią muzykę, znacznie łatwiej i szybciej uczą się mówić i czytać.

Niemowlę już wykształca sobie pewien dobowy rytm, a z nim określone nawyki:

  • karmienia w regularnych odstępach czasu,
  • czuwania,
  • spania o tych samych porach.
To znacznie ułatwia rodzicom zaplanowanie sobie rozkładu dnia.

4-tygodniowe dziecko doskonali sztukę kontaktu wzrokowego, zaczyna rozróżniać poszczególne części twojej twarzy, szczególnie interesują je twoje oczy. Pod koniec 4. miesiąca u dziecka rozwija się uczucie empatii (potrafi zrozumieć i współodczuwać twoje emocje): jest radosne, kiedy ty się cieszysz, jest smutne, a nawet potrafi wybuchnąć płaczem, kiedy jego mama płacze lub ma smutną minę.

Oprócz twojej twarzy niemowlę zaczyna interesować się zabawkami w jaskrawych kolorach oraz lusterkami wiszącym nad łóżeczkiem.

Zapewne nauczyliście się już rozpoznawać różne rodzaje płaczu niemowlęcia. Jeśli dziecko płacze pomimo tego, że jest najedzone, zdrowe, jest mu ciepło i wygodnie, może to oznaczać, że po prostu potrzebuje waszej uwagi.

Co cię może niepokoić?

Jak reagować na płacz dziecka?

Gdy dziecko płacze, podejdź do niego jak najprędzej, przytul, pogłaszcz, przemów pieszczotliwie: w ten sposób upewniasz je, że zawsze może na ciebie liczyć. W tym okresie trudno jest je rozpieścić, a dzieci, których płacz jest ignorowany, z czasem płaczą częściej i dłużej.

Sprawdź: Dlaczego dziecko płacze? - przewodnik dla mam

Ekspert radzi

Czkawka u noworodka

Gdy u dziecka pojawia się czkawka, można mieć wrażenie, że niemowlę męczy się tak samo jak dorosły. Na szczęście jest inaczej. Malutkie dziecko radzi sobie z czkawką znacznie lepiej.

Niektóre dzieci rodzą się nawet ze skłonnością do czkawki. Miewają czkawkę już nawet w brzuchu mamy. Im młodsze dziecko, tym bardziej jest podatne na czkawkę (najbardziej wrażliwe są wcześniaki).

Uporczywa czkawka to wynik fizjologicznej niedojrzałości układu nerwowego, a zwłaszcza nerwu przeponowego dziecka. Zwykle problem ustępuje około 3. miesiąca życia dziecka, ale czasem trwa dłużej.

Przyczyną czkawki może być:

  • oziębienie ciała,
  • przepełnienie brzuszka wypitym właśnie pokarmem,
  • połknięte powietrze,
  • a nawet głośny śmiech.
Aby przerwać czkawkę wywołaną ochłodzeniem organizmu, proszę podać dziecku pierś, a karmionemu butelką – ciepłą herbatkę. Czasem oziębienie spowodowane jest mokrą pieluszką – wtedy wystarczy przewinięcie oraz ogrzanie brzuszka. Kiedy powodem czkawki u noworodka lub niemowlaka jest przepełniony brzuch, nie pozostaje nic innego, jak tylko poczekać, aż część pokarmu przejdzie z żołądka do jelit. Wtedy czkawka sama ustąpi.

prof. Ewa Helwich, neonatolog

Film

Zobacz, jak ubierać niemowlę:

Więcej o 4. tygodniu

Dziecko się zakrztusiło? Działaj szybko!
W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Przeziębienie u niemowlaka - jak nie dopuścić do komplikacji?
Napięcie mięśniowe - po czym poznać, że dziecko ma kłopoty?
Co pomoże na potówki?
Co potrafi niemowlę - 1.-6. miesiąc życia
Kupki noworodka

Porozmawiaj o 4. tygodniu

Smoczek - tak czy nie?
Kolczyki u niemowlaka?
Śmierć łóżeczkowa niemowląt a palenie papierosów


Źródło:
Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!