GRY
49 tygodniowe niemowlaki
fot. Fotolia

Rozwój fizyczny

Twój niemowlak dorósł już do budowania pierwszych konstrukcji. Bardzo poprawiła mu się bowiem koordynacja ruchów precyzyjnych palców. Pokaż mu, jak się układa jeden klocek na drugim. Powtórzy po tobie może niezbyt dokładnie, ale ze trzy elementy powinny już się utrzymać na sobie. Wieża z klocków, a raczej jej budowanie, to  wspaniałe osiągnięcie w rozwoju. Doceniaj wysiłki malucha. Nawet jak wieża runie za wcześnie, wyraź oklaskami swoje uznanie i zachęć do nowej budowy.

Najlepsze do budowy są proste klocki, niezbyt ciężkie i niezbyt duże. Zwróć uwagę, czy nie ma na nich małych niebezpiecznych elementów, które maluch mógłby zjeść podczas zabawy. Możecie też budować wieże ze zwykłych tekturowych pudełek. Dobrą zabawą – i jakże przydatną w późniejszym sprzątaniu – jest też wrzucanie klocków do pudełka lub wiaderka.

Pierwsze kroki dziecka to częste pierwsze upadki. Co robić, jeśli niemowlę ukruszy sobie mleczny ząbek? Urazy zębów to częste przypadki u małych dzieci. Jeśli krawędź nie jest ostra a ząbek ani dziąsło nie bolą dziecka, to może tak zostać. Uwaga, jeśłi na środku ukruszonego ząbka pojawił aisę różowa plamka, koniecznie idź z dzieckiem do dentysty. Pęknięcie uszkodziło nerw, a to już praca dla stomatologa.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Już niedługo twoje dziecko będzie umiało dokładnie sortować dostrzegane obiekty. Na wstępną klasyfikację postępująca specjalizacja neuronów jego kory mózgowej pozwala mu już teraz. W 49. tygodniu życia dziecko ułatwia sobie zadanie i np. określa wszystkie czworonogi mianem „kotka” – jeśli z tym zwierzakiem ma najczęściej kontakt. Niedługo jednak maluch będzie wiedział, które zwierzę robi „hau”, a które „miau”. Będzie umiał wychwycić różnice w oglądanych przedmiotach. Jak się o tym dowiesz? Pokaże ci palcem, gdy wymówisz nazwę. Może też samo powiedzieć to słowo. Choć to będzie szło wolniej. Zrozumieć jest łatwiej niż powiedzieć.

Zapewnij dziecku różne przedmioty do sortowania. Gdy bawi się czymś nowym, nie zapomnij wymienić nazwy przedmiotu. Pamiętaj, że słowa usłyszane w odpowiednim kontekście łatwiej zapamiętać.

Poszliście z dzieckiem do znajomych, którzy mają małego kotka. Niemowlak nie odstępował go na krok, zachwycony nową, ruszającą się zabawką. Po powrocie do domu zaczął płakać. Nie, nie złapał zarazków od zwierzaka. Dostał za dużą dawkę bodźców. Nowe osoby, zwierzęta, czy wydarzenia, których nie było w dotychczasowym życiu malucha mogą go przytłoczyć. Wyczerpane psychicznie dziecko będzie rozdrażnione lub zacznie płakać. Najlepiej zrobisz, jeśli pozwolisz mu odpocząć w znajomym i przyjaznym dla niego otoczeniu. Na przyszłość postaraj się uprzedzić dziecko o zbliżającym się wydarzeniu. Rób przerwy w nowej zabawie, bądź blisko.

Sama wiesz najlepiej, z jaką dawką nowych bodźców twoje dziecko w 49. tygodniu życia może sobie poradzić. Pomyśl przed wyjściem, czy zabierając je ze sobą w ekscytujące miejsce, nie przesadzisz. Nie popadaj też w skrajność - dziecko musi poznawać nowych ludzi i miejsca. Zespołowa praca przynosi najlepsze efekty (sprawdź: Zabawa, kłótnia, współpraca - co robić, by dziecko odnalazło się w grupie).

Co cię może niepokoić?

Niemowlę boli brzuszek? Może to pasożyty!

Dziecko często boli brzuszek i jest rozdrażnione? Może to nie niestrawność, ale dokuczliwe pasożyty. Pasożyty u dzieci nierzadka przypadłość. Objawy zakażenia są różne w zależności od rodzaju pasożyta. Poza bólem brzucha malec może mieć np.
  • podkrążone oczy,
  • wysypkę,
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • napady duszności
  • zapalenie spojówek.

Do najbardziej znanych pasożytów należą owsiki, glisty ludzkie, tasiemce, a ostatnio także lamblie. Pasożytów (i chorób przez nie wywoływanych) jest jednak znacznie więcej. Najczęściej zarażają się przedszkolaki, ale  problem może dotyczyć także niemowląt, zwłaszcza gdy są  w żłobku lub mają starsze rodzeństwo.

Aby sprawdzić, czy dziecko ma pasożyty oddaj kupę dziecka do analizy. Sposób leczenia zależy od rodzaju pasożyta.  Zawsze trzeba równocześnie leczyć wszystkich członków rodziny.

Ekspert radzi

Czy antyhistaminowe leki leczą alergię? 

Histamina to substancja uwalniana przez komórki układu odpornościowego, kiedy organizm dziecka zetknie się z alergenem, np. z pyłkiem trawy, sierścią kota lub białkiem mleka. W efekcie pojawia się katar, kaszel, świąd.

Leki antyhistaminowe pomogą na alergię – hamują wydzielanie tej substancji, dlatego są bardzo ważne w leczeniu objawów alergii. W ten sposób znosimy jednak tylko objawy chorobowe, natomiast nie leczymy samej przyczyny. Dlatego po odstawieniu leku przy kontakcie z alergenem objawy mogą wrócić.

Za najbezpieczniejsze leki uważa się desloratadynę (Aerius) czy lewocytyryzynę (Xyzal). Dziecko może je długo przyjmować.

prof. dr n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog

Film

Czy pomagać dziecku w nauce chodzenia? Radzi pediatra:

Więcej o 49. tygodniu

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Zabawy rozwijające zmysły
Dlaczego grzyby nie są dla dzieci
Rozwój dziecka do 2. roku życia - najważniejsze etapy
Ile snu potrzebuje dziecko
5 pomysłów na szybkie i zdrowe desery dla dzieci 

Porozmawiaj o 49. tygodniu

Jak podać dziecku lekarstwo?
Tran dla niemowlaka
Pielęgnacja dziecka. Jak dbacie o wasze dzieci?
 

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!