Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko w szpitalu
Adobe Stock
Zdrowie

Dziecko w szpitalu: jak je przygotować i co zrobić, żeby zminimalizować stres?

Pobyt dziecka w szpitalu nie jest komfortową sytuacją ani dla małego pacjenta, ani dla rodziców lub opiekunów prawnych. Jednak życie pisze różne scenariusze i zabieg lub operacja mogą okazać się konieczne dla zdrowia dziecka. Co wtedy robić, co zabrać, jak zachować spokój?

Choćby rodzice najbardziej się starali, może się zdarzyć, że dziecko trafi do szpitala. Najważniejsze wtedy to zachować spokój, bo dziecko bardzo dobrze wyczuwa nastrój rodziców i nawet jeśli mówisz mu, że wszystko będzie dobrze, ale chodzisz smutna i z podpuchniętymi oczami, maluch może się zacząć niepokoić. Co zrobić, żeby pobyt dziecka w szpitalu był mniej stresujący i jak się do niego przygotować?

Dr Piotr Gietka: Dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw! [WIDEO]

Jak przygotować dziecko na pobyt w szpitalu?

Jeśli pobyt dziecka w szpitalu jest wcześniej zaplanowany, postaraj się oswoić maluszka z tą myślą. Żeby ułatwić dziecku pobyt i pokonać strach przed szpitalem, pobawcie się w lekarza. Możesz też czytać książki lub oglądać filmy i bajki, w których bohaterowie są chorzy, ale dzielnie znoszą leczenie i wszystko kończy się dobrze.

Jak rozmawiać z dzieckiem?

Nie okłamuj, nie koloryzuj rzeczywistości i nie próbuj przekonać, że pobyt w szpitalu będzie krótki, przyjemny i bezbolesny (jeśli wiesz, że tak nie będzie). Dla ciebie to niewinne kłamstwo, żeby na chwilę uspokoić małego pacjenta. Jednak, jeśli rzeczywistość okaże się inna, dziecko może poczuć się oszukane przez najbliższe mu osoby. A ty utracisz zaufanie.

Możesz także odwołać się do swoich szpitalnych doświadczeń, kończąc opowieść informacją, że wszystko zakończyło się dobrze. Pamiętaj, żeby nie dzielić się swoimi trudnymi, być może traumatycznymi doświadczeniami, które mogą w dziecku wzbudzić dodatkowy, często nieuzasadniony lęk. Jeśli maluch ma przejść zabieg lub operację, powiedz, że może go to trochę boleć, ale wszystko po to, żeby był zdrowy i mógł już niedługo bawić się z innymi dziećmi. Zapewnij dziecko, że nie będzie samo w szpitalu i ten trudny czas spędzi z tobą lub tatą.

Co istotne, mów prawdę, ale dostosuj przekazywane informacje do wieku dziecka. Ośmio- czy dziewięciolatkowi możesz powiedzieć więcej niż dwulatkowi. Tak małemu dziecku nie są potrzebne szczegóły, których i tak nie zapamięta ani nie rozumie.

Co spakować do szpitala?

To, co spakujesz maluchowi, zależy od jego wieku. Na pewno przydadzą się:

 • dwie bawełniane piżamy,
 • dres,
 • kilka kompletów bielizny (w tym skarpetki),
 • ulubiony kocyk lub poduszka,
 • przytulanka (jeśli potrzebuje),
 • kapcie lub klapki na gumowej podeszwie,
 • kosmetyki,
 • mokre chusteczki,
 • papier toaletowy,
 • przekąski np. kabanosy, wafle ryżowe, batoniki,
 • woda do picia.

Czym zająć dziecko w szpitalu?

Zazwyczaj szpitalne oddziały dziecięce dysponują zabawkami czy książeczkami dla małych pacjentów. Warto jednak pomyśleć, by zabrać z domu własne zabawki. Dziecko będzie czuło się pewniej, gdy będzie posiadało coś własnego i nie będzie musiało się z nikim dzielić.

Młodszemu dziecku możesz zabrać:

 • książeczki do wspólnego czytania,
 • pluszaki lub grzechotki,
 • lalkę lub autko,
 • mały zestaw klocków,
 • puzzle,
 • kredki, temperówkę, gumkę i kolorowankę lub czyste kartki do rysowania.

Starszemu dziecku warto zabrać:

 • książki,
 • czasopisma,
 • komiksy,
 • krzyżówki lub sudoku,
 • kolorowanki relaksacyjne,
 •  flamastry.
Unikaj drogich zabawek, sprzętu elektronicznego i markowych ubrań i butów – mogą zniknąć w niewyjaśnionych okolicznościach, a i tak pewnie się nie przydadzą.

Rodzice w szpitalu

Pamiętaj, że dziecko dużo lepiej znosi pobyt w szpitalu, jeśli towarzyszy mu ktoś bliski – mama lub tata. To nie bez znaczenia dla dziecka, komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa przyspieszają proces leczenia i regeneracji organizmu malucha.

Zgodnie z obowiązującym prawem rodzice mogą przebywać z dzieckiem przez cały jego pobyt w szpitalu. Jest to tzw. dodatkowa opieka pielęgnacyjna, niezwiązana ze świadczeniami medycznymi. Co do zasady pobyt rodzica w szpitalu jest bezpłatny, jednak niektóre placówki medyczne pobierają tzw. opłaty kompensacyjne, które obejmują między innymi korzystanie z mediów czy udostępnienie pościeli. Szpital nie zapewnia rodzicom hospitalizowanych dzieci wyżywienia.

Zobacz także:

szpitalna dieta powoduje niedożywienie pacjentów
Adobe Stock
Zdrowie
To, co twoje dziecko je w szpitalu, nie pomoże mu wyzdrowieć!
Jest duża szansa, że trafiłaś w sieci na zdjęcie tego, co pacjenci dostają w szpitalach do jedzenia. Złe wyżywienie dotyczy też przebywających w szpitalach dzieci!

Jednym z warunków powrotu do zdrowia, jest prawidłowe odżywianie. Wydawać by się mogło, że placówki medyczne powinny tak żywić pacjentów, aby wspomagać ich walkę z chorobą. Jednak badania pokazują, że pacjenci wracają ze szpitali z niedożywieniem . Niestety problem ten dotyczy także dzieci! Co szpitale serwują małym pacjentom? Śniadanie dla kilkunastomiesięcznego dziecka w jednym ze szpitali składa się z 2 kromek białego pieczywa, skrawka masła i porcyjki czegoś, co wygląda jak surowe mięso mielone niewiadomego pochodzenia. Inny przykład: śniadanie dla niemowlaka składa się z połowy pszennej kajzerki, kromki białego chleba, masła i 2 plastrów nieapetycznie wyglądającej wędliny w typie mielonki. Posiłki powtarzają się w kolejnych dniach, są nieurozmaicone , brakuje w nich warzyw i owoców. Skutki fatalnej diety szpitalnej Jak chore dziecko namówić do zjedzenia posiłku, który nie wygląda apetycznie? Czasami się nie da. A nawet, gdyby udało się to zrobić to, to co ląduje na talerzach małych pacjentów, nie ma szans zapewnić im wszystkich niezbędnych składników odżywczych , mikro- i makroelementów. Dlatego rodzice muszą we własnym zakresie przygotowywać dzieciom jedzenie i przynosić im je do szpitala. Według dietetyków w szpitalnym jedzeniu dla dzieci brakuje produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców i ryb. Największym problemem jest niedobór białka, które jest kluczowe do regeneracji organizmu. Przeczytaj: Ile białka potrzebuje dziecko? Żywienia skontrolować nie można, bo... nie ma przepisów Nie istnieją przepisy, które precyzowałyby sposób, w jaki powinni być żywieni pacjenci. Jedyne, co można zrobić, to przeprowadzić ocenę jakości tego żywienia , którą wykonuje Główny Inspektorat Sanitarny. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, Inspektorat może jedynie wystosować pismo z uwagami do dyrektora szpitala.   W 2017 roku w...

pompy insulinowe dla ciężarnych
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Pompy insulinowe dla ciężarnych: dzięki nim pacjentka z cukrzycą typu 1 ma szansę urodzić zdrowe dziecko [WYWIAD]
Leczenie cukrzycy u ciężarnych jeszcze nigdy nie było takie skuteczne. O terapii nowoczesnymi pompami insulinowymi, zakupionymi przez WOŚP oraz o różnych typach cukrzycy, które mogą występować w ciąży, rozmawiamy z diabetologiem, dr Katarzyną Cyganek.

Pompy insulinowe dla kobiet w ciąży cierpiących na cukrzycę typu 1 refundowane są przez NFZ w 100 proc., nie obejmuje to jednak kobiet planujących ciążę, które skończyły już 26 lat. Z pomocą przychodzi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Stworzony przez WOŚP Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1 pozwala zarówno kobietom z cukrzycą typu 1, które już są w ciąży, jak i tym, które dopiero ją planują, wypożyczyć nowoczesną pompę insulinową. Jeżeli kobieta jest w trakcie planowania ciąży, wypożycza pompę na rok, jeśli jest ciąży - musi ją oddać 6-8 tygodni po porodzie.    kliknij baner i wygraj zdjęcie swojego dziecka na okładce „Mamo, To Ja” Regulamin licytacji Pompy insulinowe dla ciężarnych: wypożyczalnie WOŚP O tym, jak ważne są pompy insulinowe dla ciężarnych cierpiących na cukrzycę typu 1 oraz o cukrzycy ciążowej rozmawiałam z dr hab.n.med. Katarzyną Cyganek , członkinią Rady Naukowej Programu WOŚP. Pierwotnie wywiad ukazał się w magazynie „Będę Mamą’ (2019 r., wyd. Edipresse). Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy ciężarne z cukrzycą typu 1 mogą wypożyczać pompy insulinowe. Co to oznacza dla przyszłych mam? dr hab.n.med. Katarzyną Cyganek: -  U zdrowych kobiet poziom cukru we krwi w ciąży jest niższy. W cukrzycy jest to bardzo trudno osiągnąć. Z pomocą przychodzi terapia pompowa i nowe technologie, np. systemy monitorowania glikemii. Dzięki temu pacjentka z cukrzycą typu 1 ma szansę bezpiecznie przejść przez całą ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Jak działają pompy insulinowe oferowane przez WOŚP? - Nowoczesne pompy insulinowe są zintegrowane z systemem monitorowania glikemii. Pacjentka nosi maleńki sensor do badania cukru we krwi. Informacja ta jest zbierana przez pompę. Te najnowsze technologicznie są wyposażone...

zęby mleczne
Adobe Stock
Pielęgnacja
Zęby mleczne – od ich zdrowia zależy zdrowie zębów stałych
O zęby mleczne trzeba dbać, gdyż od ich zdrowia zależy zdrowie zębów stałych. Od ich stanu i prawidłowego rozwoju szczęk dziecka zależy w dużej mierze uroda uśmiechu nastolatka, a później dorosłego. Mleczaki służą dziecku mniej więcej do 9-12 roku życia.

Przez wiele lat pokutowało błędne przekonanie, że zęby mleczne są nieistotnym, przejściowym uzębieniem, którego głównym celem jest wypadnięcie na początku szkoły podstawowej. Dziś już wiadomo, że to nieprawda. Każda chwila poświęcona trosce o „mleczaki’’ to inwestycja w zdrowe zęby stałe i prawidłowy zgryz w przyszłości. Zęby mleczne: liczba zębów mleczaki a zęby stałe wychodzenie mleczaków i zębów stałych próchnica zębów mlecznych leczenie mleczaków Ile zębów ma człowiek W ciągu całego życia każdemu człowiekowi wyrastają 48-52 zęby . Zębów mlecznych jest 20, a stałych 28-32. To, ile zębów stałych ma dorosły człowiek, zależy od tego, czy wyrosną mu tzw. ósemki, czy nie. Zębów mlecznych każdy ma tyle samo – 10 w żuchwie i 10 w szczęce. Czym się różnią zęby mleczne od zębów stałych Mleczne zęby są zbudowane podobnie , jak zęby stałe. Powyżej poziomu dziąsła znajduje się korona zęba, pokryta szkliwem - najtwardszą tkanką ludzkiego organizmu. Poniżej poziomu dziąsła mieści się korzeń zęba, pokryty cementem. Pomiędzy koroną a szyjką, na linii dziąsła dziecka , znajduje się szyjka zębowa. Pod szkliwem (w koronie) i pod cementem (w korzeniu) znajduje się zębina, tkanka wrażliwa na bodźce zewnętrzne (np. zimno), ochraniająca umiejscowioną centralnie, mocno ukrwioną i unerwioną miazgę. Chociaż w ogólnym zarysie zęby mleczne bardzo przypominają zęby stałe , istnieją między nimi pewne różnice: zęby mleczne mają cieńszą warstwę szkliwa (dwukrotnie) i zębiny, szkliwo jest słabiej zmineralizowane , „mleczaki’’ charakteryzują się relatywnie dużą ilością unerwionej miazgi, korzenie mlecznych ząbków są cieńsze niż zębów stałych i stosunkowo długie, korzenie mlecznych trzonowców są szerzej rozstawione niż trzonowców...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj